5 آفت و بیماری بامبو که باید مراقب آنها باشید

بیماری بامبو

5 آفت و بیماری بامبو که باید مراقب آنها باشید

5 بیماری بامبو که بسیار شایع هستند را در این مقاله بخوانید!

بخشی از محبوبیت بامبو سختی و کاربردهای متعدد آن است. به سرعت در حال رشد است و در بسیاری از مناطق رشد می کند. به طور کلی، بامبوها نسبت به بسیاری از گیاهان گرمسیری دیگر کمتر مستعد ابتلا به بیماری هستند. اما مصون نیستند.

آفات بامبو که می خواهید مراقب آنها باشید شامل حشرات و حیوانات گیاهخوار هستند. برخی از کپک ها، قارچ ها و پوسیدگی نیز می توانند روی گیاه شما تأثیر بگذارند.

خوشبختانه، بیشتر این تهدیدات کشنده نیستند و معمولاً تأثیر زیادی روی رشد بامبو نمی گذارند، به خصوص اگر زودهنگام گرفته شوند. گیاه خود را به طور منظم زیر نظر داشته باشید تا تغییراتی را که ممکن است به دردسر بیفتد، یادداشت کنید. بیایید به بیماری و راه هایی برای حفظ سلامت بامبو خود نگاه کنیم.

چه آفات و بیماری بامبو راتحدید می کند؟

 

 

بیماری بامبو

 

برخی از حشرات مانند فلس‌ها، شپشک‌های آردآلود و کنه‌ها منحصراً بامبو را هدف قرار می‌دهند. دیگران، مانند شته ها تبعیض قائل نمی شوند. آنها تقریباً به هر گیاهی که می بینند حمله می کنند. این حشرات از گیاه تغذیه می‌کنند و آن را ضعیف می‌کنند و آن را مستعد سایر مسائل مانند کپک و پوسیدگی می‌کنند.

علاوه بر این، گیاهان کاملا سالم ممکن است طعمه حیوانات گیاهخواری شوند که طعم بامبو را دوست دارند. هر آفت و بیماری اثر خود را به جا می گذارد و آسیب خود را وارد می کند. دانستن اینکه با چه چیزی روبرو هستید اولین قدم برای محافظت از بامبو است.

  • کنه های بامبو

 

کنه بامبو

 

کنه های بامبو باید بزرگترین نگرانی شما درمورد بیماری بامبو باشد. نه تنها دیدن آنها با چشمان غیر مصلح دشوار است، بلکه حذف آنها نیز سخت است.

آنها در کلنی هایی در سطح زیرین برگ ها زندگی می کنند و مایعاتی مانند کلروفیل را از گیاه می مکند. از آنجایی که کنه‌ها سطح زیرین برگ‌ها را سوراخ می‌کنند و بامبو را از مایعات آن خارج می‌کنند، فتوسنتز برگ‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد و باعث تغییر رنگ برگ‌ها می‌شود. به دنبال رنگ مایل به زرد مایل به رنگ پریده روی برگ های بامبو خود باشید.

اگر به سرعت عمل نکنید، کنه های بامبو به گیاهان اطراف نیز گسترش می یابد. افزایش هجوم کنه بسیار نگران کننده است؛ و به یک مشکل بزرگ به ویژه در مناطق گرم تبدیل شده است.

معمولاً کوچکتر از آن است که با چشم غیر مسلح دیده شود. آنها ممکن است در داخل تارهای ریز در سطح زیرین برگها مشاهده شوند.

 

  • شته ها 

 

بیماری بامبو

 

 

چندین گونه از شته ها از بامبو تغذیه می کنند و مایع حیاتی گیاه را می مکند. آنها نه تنها به گیاه شما آسیب می رسانند بلکه می توانند بیماری بامبو را نیز گسترش دهند. شته‌ها به سرعت تکثیر می‌شوند و در صورت عدم کنترل، می‌توانند صدمات زیادی به بار آورند.

شته ها حشرات کوچک و نرمی هستند. این آفات بالدار با قطعات دهان باریک خود بامبو را سوراخ می کنند و مایعی را که گیاه روی آن زندگی می کند را می مکند. با گذشت زمان، برگ های بامبو پژمرده می شود و رشد بامبو متوقف می شود. هنگامی که شته ها از بامبو تغذیه می کنند، عسلک چسبناک ترشح می کنند. این ترشح فرصتی برای یک مسئله ثانویه برای گیاه شما ایجاد می کند: کپک دوده ای که در ماده شیرین و چسبنده شروع به رشد می کند.

آنها ریز، بالدار، نرم بدن هستند. رنگ آنها اغلب سبز می باشد، اما بسته به مکان و زمان سال می تواند قهوه ای، قهوه ای، قرمز، زرد، خاکستری یا حتی سیاه باشد. آنها کوچک هستند اما معمولاً با چشم غیر مسلح دیده می شوند.

  • شپشک آردآلود بامبو – Palmicultor lumpurensis

این شپشک‌های آردآلود شیره‌خوار هستند. آنها مانند شته ها و کنه ها با تغذیه از مایعاتی که بامبو برای زندگی نیاز دارد به گیاهان آسیب می رساند. شپشک‌های آردآلو مانند شته‌ها ترشح عسلک از خود به جای می‌گذارند که باعث می‌شود گیاه برای پوسیدگی آماده شود. برگ ها و ساقه های بامبو ناسالم، مخدوش و تغییر رنگ می شوند.

ممکن است این حشره را با تارهای سفید چسبناک احاطه شده پیدا کنید که شبیه یک کرک پنبه ای است. اگر ماده سفید را جدا کنید، خود شپشک‌های آرد آلود ریز و صورتی هستند.

 

  • موریانه زیرزمینی و چوب خشک از دیگر بیماری بامبو

همانطور که از نام آنها پیداست، موریانه های زیرزمینی  با بیرون آمدن از خاک در کانال های لوله مانند به بامبو روی زمین حمله می کنند. هنگامی که آنها وارد گوشت گیاه شدند، قسمت داخلی ساقه بامبو یا کلم را می جوند. برخی از مستعمرات بیش از یک ماده تخم‌گذار دارند، بنابراین لانه‌های موریانه‌های زیرزمینی می‌توانند به سرعت به هزاران عدد رشد کنند.

 

اغلب ناشناخته هجوم می آورند. به دنبال علائم هشدار دهنده اولیه برای جلوگیری از جدی ترین آسیب ها کلیدی است. مراقب حضور گروه حشرات بالدار، لوله های گلی و شواهدی از بامبوهای آسیب دیده باشید.

موریانه های چوب خشک نیازی به لوله های گلی ندارند. آنها لانه های خود را درست در داخل قسمت های بامبو که در حال جویدن هستند می سازند. زمانی که حمله به قسمت بیرونی گیاه قابل توجه است، بامبو اغلب در مراحل پایانی زوال است.

 

شکل ظاهری آفت: موریانه های Swarmer شبیه مورچه های پرنده هستند اما کوچکتر هستند و دارای آنتن های مستقیم هستند. آنها چهار بال دارند، همه به یک اندازه. موریانه های کارگر بال ندارند، کمتر از ¼ اینچ (6 میلی متر) طول دارند و به رنگ کرم مایل به سفید هستند.

 

  • فلس ها از دیگر بیماری بامبو

 

فلس ها حشرات ریز با پوششی مومی مانند پوسته در پشت خود هستند. آنها نیز بامبو را می مکند، آن را از تغذیه محروم می کنند و باعث تخریب بافت گیاه می شوند. فلس ها به هم چسبیده اند و تا زمانی که توده های آنها به قدری متراکم نباشد که سطح را بپوشاند و سطح را خاکستری مایل به قهوه ای نشان دهد، به سختی قابل توجه است.

فلس همچنین عسل ترشح می کند، حشرات و مورچه ها را جذب می کند و زمینه را برای رشد کپک های دوده ای روی بامبو فراهم می کند.

فلس شبیه مخروط های کوچک و مسطح روی شاخه ها و برگ ها است. آنها در جوانی به رنگ روشن هستند و با افزایش سن تیره تر می شوند و بیشتر دیده می شوند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را 5 نوع از بیماری بامبو که بسیار شایع هستند آشنا کنیم، امیدواریم که با شناخت این آفات بتوانید به راحتی پیشگیری های لازم را انجام دهید و گیاه خود را سبز و سلامت نگه دارید.

جهت دریافت مشاوره، خرید و سفارش آنلاین  گل و گیاهان آپارتمانی کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *