نقش گیاهان در تصفیه هوا خانه

تصفیه هوا با گیاه

گیاه و تصفیه هوای خانه

نقش گیاهان در تصفیه هوا خانه چیست ؟ آیا گیاهان تاثیری بر تصفیه هوا در خانه دارند ؟ با ما همراه باشید.

از زمان شروع همه‌گیری کرونا، تمرکز زیادی بر اهمیت کیفیت هوای داخل خانه شده است زیرا بسیاری از ما زمان زیادی را در داخل خانه سپری کرده‌ایم.

علاوه بر این، سازمان محیط زیست کشور، گزارش می دهد که ایرانی ها 90٪ از زمان خود را در داخل خانه می گذرانند، جایی که سطح آلاینده ها می تواند تا پنج برابر کمتر از هوای بیرون باشد. و این یکی از دلایل بسیار ضروری است که اطمینان حاصل شود هوایی که در داخل خانه تنفس می کنیم تا حد امکان تمیز است.

 

نقش گیاهان در تصفیه هوای خانه چقدر است؟

شما می‌توانید برای بهبود کیفیت هوای خانه خود یکی از بهترین دستگاه های تصفیه هوا مانند دستگاه تصفیه هوا دایسون را تهیه کنید. اما به قیمتش هم فکر کنید. بنابراین، در حالی که گیاهان خانگی گاهی اوقات به عنوان گیاهان تصفیه کننده هوا برای خانه شما معرفی می شوند. آیا واقعاً حقیقت دارد؟ در اینجا به تأثیر آنها بر کیفیت هوا می پردازیم.

شاید بدانید که کیفیت هوا به طور کلی تحت تأثیر دی اکسید کربن. مونوکسید کربن، اکسید نیتروژن قرار می گیرد که می تواند در برخی از مواد داخل خانه ما وجود داشته باشد.از طریق فرآیند فتوسنتز، گیاهان دی اکسید کربنی را که بازدم می کنیم تبدیل به اکسیژن می کنند.  همچنین گازها را از طریق فرآیندی به نام جذب از هوا خارج می کنند.

در گزارش ناسا در سال 1990 که اغلب به آن استناد می شود، دانشمند بیل وولورتون ادعا کرد که گیاهان خانگی می توانند “راه حل اقتصادی و مناسبی برای آلودگی هوای داخل خانه” قرار بگیرند. ولورتون توانایی گیاهان در حذف مونوکسید کربن از محیط زیست و پتانسیل آنها برای استفاده در ماموریت های فضایی را نیز مورد مطالعه قرار داد.

نظریه دانشمندان بر نقش گیاهان در تصفیه هوا خانه

دانشمندانی که در حال بررسی اثربخشی گیاهان داخلی برای حذف عناصر مضر در هوا بودند، دریافتند که گیاهان آپارتمانی “در بهترین حالت، سهمی حدود 1% در اثربخشی حذف این عناصر دارند. آزمایش‌هایی در مورد نقش گیاهان در تصفیه هوا خانه انجام شد، نشان داد گیاهان آپارتمانی به سختی در محیط خانه تأثیر می‌گذارند. آنها پیشنهاد می کنند برای ایجاد تاثیر زیاد در کیفیت هوای خانه خود، باید یک اتاق را کاملا پر از گیاه کنید تا اثر خود را نشان دهد.

دانشمندان در مطالعه‌ای که در سال 2020 در مجله مدیریت محیط‌ زیست منتشر شد. دریافتند در حالی که یک گیاه (به عنوان مثال گل رز) نمی‌تواند به تنهایی هوا را تصفیه کند، یک دیوار سبز پوشیده از گیاهان ممکن است تاثیر مثبتی بر تصفیه هوا خانگی داشته باشد. بنابراین، در ابعاد بزرگ و مقادیر زیاد، گیاهان می توانند کیفیت هوا را بهبود بخشند. اما چی بخریم؟ متأسفانه، علم (هنوز) پاسخی ندارد.

تاثیر گیاهان خانگی بر حیوانات

هر چه گیاهان و فضای سبز خانگی بیشتر باشند به طبع آن آلودگی هوای داخل خانه نیز کمتر می‌شود. اما آیا گیاهان داخل آپارتمان برای حیوانات خانگی بی خطر هستند؟

بیشتر مردم می دانند که نیلوفرها برای گربه ها و گیاهان گوجه ای برای سگ ها خطرناک هستند، اما باز هم گونه های دیگری از گیاهان نیز سلامت حیوانات خانگی ما را تهدید می کنند.

اگر حیوان خانگی شما گیاهان شما را بر حسب اتفاق بخورد چه اتفاقی می افتد؟ در بسیاری از موارد، حیوانات بدون علامت باقی می مانند یا کمی بیشتر از ناراحتی های گوارشی رنج می برند. مواردی وجود دارد که اثرات بالینی شدیدتری ایجاد کرده است.

همچنین بخوانید: پیشگیری از آفت گیاهان آپارتمانی

نقش گیاهان در تصفیه هوا خانه

آیا گیاه برای تصفیه هوای داخل خانه بخریم یا خیر؟

در حالی که گیاهان می توانند خانه شما را به محیطی دل چسب تر تبدیل کنند. مراقبت از آنها می تواند دردسر های متعددی داشته باشد. هم چنین تاثیرشان بر پاکیزگی هوا داخل خانه بسیار کم است. مگر اینکه صدها گیاه خانگی داشته باشید. بنابراین اگر در مورد کیفیت هوای خانه خود نگران هستید، به شما توصیه می کنیم یک دستگاه تصفیه هوای خانگی تهیه کنید.

کلام پایانی

در این مقاله به نقش گیاهان در تصفیه هوا خانه و این که آیا واقعا گیاهان میتوانند هوای خانه را پاکسازی کنند پرداخته ایم. گیاهان خانگی در مقایسه با دستگاه تصفیه هوا نقش بسیار ضعیف تر در حدود 1% دارند. اما باز با این حال اگر قصد خرید گل را دارید میتوانید از وب سایت آنلاین ما اقدام به خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید گل آنلاین گندم VIP می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها