نحوه پرورش گل سیکلامن در گلدان

سیکلامن به انگلیسی (Cyclamen persicum) گیاهی ریز گل است که روی ساقه های بلند در بالای شاخ و برگ گیاه کشیده شده است گل سیکلامن دارای رایحه شیرین و کوچک (1/2 تا 3/4 اینچ) است. این یک غده چند ساله  است ، یعنی در طول دوره خواب تابستانی ، ریشه های ضخیم (غده ها) می میرند و سپس هر پاییز به سرعت رشد می کنند. گلهای آن در رنگ های صورتی ، بنفش ، قرمز و سفید وجود دارد. و برگهای آن به شکل قلب به رنگ سبز تقریبا است که همانند سنگ مرمر نقره ای رگه هایی در آن است. این گیاه معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کند و به ویژه در فصل تعطیلات زمستانی محبوب است ، بذرها را می توان در اواخر تابستان برای شکوفه زدن در زمستان سال بعد (تقریباً 18 ماه بعد) کاشت.

 

نام گیاه شناسی Cyclamen persicum
نام های رایج سیکلامن ، سیکلامن گل فروشی ، سیکلامن ایرانی ، بنفشه ایرانی
نوع گیاه چند ساله
اندازه بالغ  6-9 اینچ قد بلند و پهن
آفتاب مورد نیاز قرار گرفتن در معرض آفتاب جزئی
نوع خاک  لومی ، مرطوب ، خوب تخلیه شده باشد
pH خاک اسیدی
زمان شکوفه  پاییز تا بهار
رنگ گل  صورتی ، سفید ، قرمز ، بنفش
مناطق مقاومتی  9–11 (USDA)
مناطق بومی  مدیترانه
سمیت برای حیوانات خانگی و انسان ها سمی است

 

نگهداری از  گل سیکلامن

سیکلامین معمولاً در گلدان های داخل خانه پرورش داده می شود. برای تابستان خاموش می ماند ، اما با مراقبت مناسب دوباره رشد می کند و در پاییز دوباره شکوفا می شود. دقیقاً زمانی که سیکلامن کاملاً خاموش می شود ، به شرایط رشد آن بستگی دارد. دمای گرم آن را به حالت خواب سوق می دهد ، اما اگر خانه خود را خنک نگه دارید ، به نظر نمی رسد گیاه شما کاملاً خاموش باشد. در عوض ممکن است فقط برخی از برگها را از دست بدهد و برای چند ماه به بهترین شکل نباشد.

برای ترغیب به تجدید رشد در دوره رشد خود ، گل مرده را  بیرون  بکشید. سپس به آرامی شکوفا میشود ، به تدریج اجازه دهید تا گیاه برای دو تا سه ماه خشک شود. این مرحله به مرحله خاموش خود می رود و آب زیاد باعث پوسیدگی غده می شود. کمی آب توصیه می شود ، اما نباید خاک مرطوب بماند.

 

گل سیکلامن

 

نور مناسب برای گیاهان سیکلامن

در زمستان که گیاه به طور فعال در حال رشد است ، به سیکلامن نور غیر مستقیم و روشن بدهید. در تابستان ، وقتی گیاه خاموش است ، بهتر است سیکلامین را در یک نقطه تاریک و خنک با گردش هوا مناسب نگه دارید.

خاک مناسب برای گل سیکلامن

سیکلامین ترجیح می دهد در خاک غنی از نظر ارگانیک ، با زهکشی مناسب و با PH خاک کمی اسیدی رشد کند. برای گیاهان کانتینر دار ، می توانید از مخلوط گلدان منظم استفاده کنید اما سپس مقداری ذغال سنگ نارس گیاه اسفناج را در خاک مخلوط کنید تا اسیدیته آن افزایش یابد.

گل سیکلامن

نحوه آبیاری گل سیکلامن

هنگامی که برگها وجود دارد ، گیاه به طور فعال در حال رشد است. در این دوره ، هر زمان که خاک حدود یک اینچ زیر سطح آن احساس خشکی کرد ، آبیاری کنید. از قرار گرفتن آب در برگها یا تاج گیاه (بخشی که ساقه با ریشه ها روبرو می شود) که باعث پوسیدگی آن می شود خودداری کنید. در حالی که گیاه خاموش است (بیشتر یا تمام برگهای آن از بین می رود) ، به ندرت آبیاری کنید تا از خشک شدن کامل خاک جلوگیری کنید.

دما و رطوبت

گیاهان سیکلامین گرمای شدید ، کشش یا هوای خشک را دوست ندارند. آنها در شرایط آب و هوایی که محیط بومی آنها را تکرار می کند بهترین عملکرد را دارند و دمای هوا بین 40 تا 50 درجه فارنهایت در شب و بین 60 تا 70 درجه فارنهایت در روز را ترجیح می دهند. رطوبت بالا ، به خصوص در زمستان ، بسیار مهم است. برای بالا بردن رطوبت ، گیاه خود را روی سینی پر از آب و سنگریزه نگه دارید ، مطمئن شوید گلدان به آب برخورد نمی کند (زیرا این امر باعث پوسیدگی ریشه می شود).

اگر گیاه خود را برای تابستان به خارج از خانه منتقل کرده اید ، قبل از سرد شدن هوا گیاه را به داخل خانه برگردانید.

کود
گیاه سیکلامن خود را هر دو هفته یکبار در حالی که در برگ پر است ، با کود مایع رقیق و کم نیتروژن تغذیه کنید. در حالی که خواب است نیازی نیست کود دهی کنید.

 

گل سیکلامن

 

آیا سیکلامین سمی است؟

سیکلامین در صورت مصرف هر قسمت از گیاه برای حیوانات خانگی و افراد خطرناک است. علائم جدی تری در حیوانات ایجاد می کند ، اما هنوز هم باید از دسترس کودکان خردسال دور نگه داشته شود.

 

علائم مسمومیت

هم در حیوانات خانگی و هم در افراد ، برخی از علائم مسمومیت شامل ریزش آب ، استفراغ ، اسهال و از دست دادن اشتها است. علائم شدیدتر شامل ضربان قلب غیر طبیعی ، تشنج و حتی مرگ است. در صورت مشکوک شدن به مسمومیت سریعاً با یک پزشک متخصص تماس بگیرید.

تعویض گلدان و بارگیری مجدد سیکلامن

هنگامی که برای اولین بار گلدان سیکلامن خود را گلدان می کنید ، گلدانی را انتخاب کنید که حدود یک اینچ فضای اطراف غده باقی بماند. غده را در مخلوط گلدان قرار دهید تا کمی از خاک خارج شود. سیکلامین باید هر دو سال یکبار تخلیه شود. می توانید در حالی که گیاه در تابستان خاموش است با مخلوط گلدان تازه و یک گلدان کمی بزرگتر اقدام به ساخت مجدد آن کنید.

گلدان  جدید را تا حدی با خاک گلدان پر کنید. سپس ، غده را از گلدان اصلی خارج کرده و خاک قدیمی را مسواک بزنید اما آن را آبکشی نکنید. غده را در گلدان جدید قرار دهید ، بنابراین قسمت بالای آن حدود 2 اینچ از لبه فاصله دارد. آن را با خاک گلدان بپوشانید. گلدان را برای بقیه تابستان در یک نقطه سایه دار و خشک قرار دهید. از ماه سپتامبر آبیاری آن را شروع کنید و باید شروع به دیدن رشد جدید کنید.

انواع گل سیکلامن

انواع بسیار شگفت انگیز سیکلامین در دسترس است. و از آنجا که آنها برای مدت طولانی شکوفا می مانند ، شما اغلب می توانید گیاه خود را در حالی که گلها باز هستند انتخاب کنید تا بدانید دقیقاً چه چیزی دریافت خواهید کرد. برخی از انواع محبوب عبارتند از:

Sierra series: این گیاهان دارای گلهای بزرگی (به عرض 2 تا 3 اینچ) به رنگهای سفید ، صورتی ، سالمون ، قرمز ، یاس بنفش و بنفش هستند.
‘Scentsation’: گلهای این نوع از رایحه قوی برخوردار هستند. گیاه به صورت صورتی و قرمز گل می دهد.
‘ویکتوریا’: این گل دارای گلهای سفید پف کرده با رگه های قرمز است.

 

گل سیکلامن

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *