نحوه کاشت ، پرورش و نگهداری از گل لاله

گل لاله

زنده باد لاله! این نگین خوش رنگ روزهای ما را در اوایل بهار روشن می کند. ما واقعاً منتظر دیدن این برگهای سبز-آبی هستیم که زمین بیدار می شود از خواب زمستانی خود! در اینجا نکاتی در مورد نحوه کاشت و نگهداری از گل لاله آورده شده است.

درباره لاله ها

لاله ها به طور معمول از اواخر زمستان یا اوایل بهار از زمین بیرون می آیند. اگر هوای معتدل زمستانی باعث رشد زودرس شود ، خطر آنقدرها که به نظر می رسد نیست. لاله ها (و گل های نرگس) قبلاً در این دمای سرد شهامت داشته و کاملاً مقاوم هستند. اگر دمای زمستان برگردد ، ممکن است رشد را به تأخیر بیندازد. برف مفید است ، مانع رشد اضافی می شود و از شاخ و برگ گیاه در برابر سرما شدید محافظت می کند.

 

پیاز گل لاله در پاییز قبل از یخ زدگی زمین ، کاشته می شود. با کاشت انواع مختلفی از زمان شکوفا شدن ، می توانید لاله ها را از اوایل تا اواخر بهار شکوفا کنید. بعضی از انواع آنها برای شکوفائی در محیط خانه مناسب است و بیشتر آنها برای استفاده به عنوان گلهای شاخه بریده نیز عالی هستند.

همچنین بخوانید : چگونه از رشد مجدد گل لاله در هر سال از بهار مطمئن شویم ؟

گلهای گل لاله معمولاً به صورت فنجانی و دارای سه گلبرگ و سه کاسبرگ است.  از لاله های کوچک در مناطق جنگلی طبیعی گرفته تا لاله های بزرگتر که مناسب کاشت باغچه های رسمی است. گلهای قائم ممکن است تک یا دوتایی باشند و از فنجانهای ساده ، کاسه ها و جامها تا اشکال پیچیده تر متفاوت باشند. طول از 6 اینچ تا 2 فوت است. روی هر ساقه یک گل لاله رشد می کند که در هر گیاه دو تا شش برگ پهن دارد.

 

لاله ها پیازهای سالانه هستند یا دائمی؟

اگرچه لاله ها از منظر گیاه شناسی یک گیاه چند ساله هستند ، اما ترکیبی از قرن ها به این معنی است که توانایی بازگشت پیاز سال به سال ضعیف شده است. بنابراین ، بسیاری از باغداران با آنها یک ساله رفتار می کنند و هر پاییز پیازهای جدید می کارند. آب و هوا و خاک آمریکای شمالی نمی توانند شرایط آناتولی باستان و روسیه جنوبی را در زمان تولد خود تکرار کنند. باغداران در منطقه کوهستانی غربی ایالات متحده به این آب و هوا نزدیک ترین حالت را دارند و ممکن است موفقیت های بیشتری در زمینه تولید گل لاله های خود داشته باشند.

 

چه زمانی گل لاله را باید کاشت

پیازهای گل لاله را در پاییز 6 تا 8 هفته قبل از یخبندان سخت و یخ زده زمین بکارید. پیازها برای استقرار خود به زمان نیاز دارند. کاشت خیلی زود منجر به مشکلات بیماری می شود. تاریخ های یخبندان را مشاهده کنید.
یک قاعده خوب این است که وقتی متوسط ​​دمای شب در منطقه شما در محدوده 40 تا 50 درجه است ، پیاز بکارید.
در آب و هوای سردسیر شمالی ، گیاهان را در سپتامبر یا اکتبر بکارید. در آب و هوای گرم ، پیازها را در ماه دسامبر (یا حتی بعداً) بکارید.
در آب و هوای جنوبی و زمستان های معتدل ، پیاز گیاهان را در اواخر نوامبر یا دسامبر بکارید. پیازها باید حدود 12 هفته قبل از کاشت در یخچال سرد شوند. (تأمین کنندگان پیاز اغلب پیازهای از قبل سرد را نیز برای فروش ارائه می دهند.)
اگر در زمان مناسب کاشت پیاز خود را از دست دادید ، منتظر بهار یا پاییز بعدی نباشید. پیاز مانند بذر نیست. حتی اگر در ژانویه یا فوریه یک گونی لاله یا گل نرگس بدون کاشت پیدا کردید ، آنها را بکارید و شانس خود را انتخاب کنید.

انتخاب و آماده سازی مکان کاشت

لاله ها مکانیبا آفتاب کامل یا بعد از ظهر ترجیح می دهند. در مناطق 7 و 8 ، سایه ای سایه بان یا محلی با آفتاب صبحگاهی انتخاب کنید ، زیرا لاله ها گرمای زیادی را دوست ندارند.
خاک باید خوب زهکشی شود ، خنثی تا کمی اسیدی ، حاصلخیز و خشک یا ماسه ای باشد. همه لاله ها از مناطق با رطوبت بیش از حد بیزارند.
انواع بلند باید در معرض وزش باد شدید قرار بگیرند.
می توانید پیازها را با فاصله 4 تا 6 اینچ فاصله دهید ، بنابراین یک مکان کاشت به اندازه کافی بزرگ انتخاب کنید.
بستر باغ را با استفاده از چنگال یا پنجه باغ آماده کنید تا خاک تا عمق 12 تا 15 اینچ شل شود ، سپس در یک لایه کمپوست از 2 تا 4 اینچ مخلوط کنید.

همچنین بخوانید : زیباترین گل های رز انگلیسی

نحوه کاشت گل لاله

پیازها را نسبتاً عمیق بکارید – عمق 6 تا 8 اینچ یا تقریباً سه برابر ارتفاع پیاز. به منظور شل شدن خاک و ایجاد زهکشی ، حفره ای عمیق تر از آن حفر کنید. بجای آن در خاک های رسی عمق 3 تا 6 اینچ بکارید.
پیاز را در انتهای سوراخ قرار دهید. روی آن را با خاک بپوشانید و خاک را محکم فشار دهید.
پیازهای آب درست بعد از کاشت. اگرچه آنها نمی توانند پاهای خیس را تحمل کنند ، اما پیازها برای تحریک رشد به آب نیاز دارند.
اگر قصد پرورش لاله های چند ساله را دارید ، هنگام کاشت آنها در پاییز ، کود متعادلی به آنها بدهید. پیازها سیستم ذخیره سازی کامل خودشان هستند و حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز یک سال هستند. از مواد ارگانیک ، کمپوست یا غذای پیازدار با ترشح زمان استفاده کنید.
اگر در اواخر فصل لاله های خود را می کارید امید خود را از دست ندهید – فقط این نکات را دنبال کنید.

 

 

نگهداری

اگر باران هفتگی می بارد ، آبیاری نکنید. اما اگر طلسم خشکی وجود دارد و باران نمی بارد ، باید پیازها را هفتگی آبیاری کنید تا زمین یخ بزند.
تابستان های بارانی ، سیستم های آبیاری و خاک مرطوب مرگ لاله ها است. هرگز به عمد بستر پیاز را آبیاری نکنید مگر در خشکسالی. خاک مرطوب منجر به قارچ و بیماری می شود و می تواند پیازها بپوسند. برای تقویت زهکشی سریع ، پوست کاج ، شن و ماسه  را به خاک اضافه کنید.
کمپوست را سالانه استفاده کنید تا مواد مغذی مورد نیاز برای شکوفه های آینده را تأمین کنید.
در بهار ، وقتی برگها بیرون می آیند ، با لاله خود همان غذای پیاز یا پودر استخوان را که در زمان کاشت استفاده کرده اید ، تغذیه کنید.
اجازه دهید برگها حدود 6 هفته پس از گلدهی روی گیاهان بمانند. لاله ها برای جمع آوری انرژی برای شکوفه های سال آینده به شاخ و برگ خود احتیاج دارند! پس از آنکه شاخ و برگ زرد شد و دوباره از بین رفت ، می توان آنرا هرس کرد.
انواع بزرگ ممکن است هر چند سال یک بار نیاز به کاشت مجدد داشته باشند. انواع کوچک معمولاً خود به خود تکثیر و گسترش می یابند.

 

 

 

آفات / بیماریها

scale خاکستری
اسلاگ
حلزون
شته ها
نماتدها
پوسیدگی \dhc
سنجاب ها ، خرگوش ها ، موش ها و موش های صحرایی به خصوص به پیاز لاله علاقه دارند.

موارد  توصیه شده

گل های لاله بسته به نوع مختلف ممکن است تک ، دوتایی ، مچاله شده ، حاشیه ای یا به شکل سوسن باشد.

لاله های وحشی  اندازه کوچکی دارند و از 3 تا 8 اینچ ارتفاع دارند. آنها از هیبریدها سخت ترند. آنها همچنین در جنوب شکوفا می شوند. یکی از موارد مورد علاقه ما “Lilac Wonder” است.

هیبریدهای Triumph یک لاله کلاسیک تک فنجانی است که بزرگترین گروه از انواع لاله ها را تشکیل می دهد. انواع برتر:

‘Cracker tulip’ شکوفه ای متوسط ​​با گلبرگهای بنفش ، صورتی و یاسی است.
“Ile de France” شکوفه ای در فصلی است که شکوفه های آن به شدت قرمز روی ساقه ها تا 20 اینچ بلند است.
‘Calgary’ شکوفه ای نیمه متوسط ​​با گلبرگ های سفید برفی و شاخ و برگ های سبز آبی است.
اگرچه گل لاله به صورت یکساله کاشته می شود ، اما لاله های ترکیبی داروین به عنوان گیاهان چند ساله عمل می کنند و برای چندین سال شکوفا می شوند.
انواع بسیار زیبایی از لاله ها وجود دارد. کاتالوگ ها را کاوش کنید و در باغ خود آزمایش کنید!

برای داشتن بیشترین عمر گلدان ، ساقه های گل لاله را به صورت مورب برش دهید ، سپس دو سوم بالایی گلها را در یک قیف روزنامه بپیچید و آنها را به مدت یک یا دو ساعت در آب خنک نگه دارید. سپس ، ساقه ها را از نو برگردانید و لاله ها حداقل یک هفته دوام می آورند.
در هلند در قرن هفدهم ، لاله جدید نماد خشم و مد بود که ارزش یک مشت پیاز حدود 44000 دلار بود.
لاله های قرمز نماد اعلام عشق هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *