چگونه گل نرگس پرورش دهیم؟

گل نرگس

گل نرگس قلبی یکی از آسانترین و محبوب ترین پیازهای بهاری برای پرورش است. گرچه به طور معمول با شکوفه زرد آفتابی مشخص همراه است، اما در واقع بیش از 50 گونه و بیش از 25000 رقم یا هیبرید گل نرگس ثبت شده است.

گل نرگس

 گل نرگس در مناطق اروپایی و آفریقای شمالی از اواسط تا اواخر پاییز کاشته می شوند و در اوایل بهار شروع به عقب کشیدن می کنند و تقریباً یک ماه پس از یخبندان نهایی به اوج شکوفایی خود می رسند. در صورت مراقبت صحیح ، پیاز گل نرگس را می توان برای لذت بردن برای سالهای آینده دوباره کاشت. گاهی اوقات ، آنها به طور ناگهانی گلدهی آنها متوقف میشود، شرایطی که “کور” می شود این ممکن است از آفات یا سایه بیش از حد باشد ، یا شاید آنها خیلی پایین در خاک حرکت کرده اند و باید برداشته شوند.

 

نام گیاه شناسی نرگس
نام مشترک Daffodil, narcissus, jonquil
نوع گیاه  چند ساله پیازدار
اندازه بالغ  12–18 اینچ قد ، 6–12 اینچ عرض
نور خورشید  آفتاب کامل ، سایه جزئی
نوع خاک غنی ، مرطوب اما خوب تخلیه شده باشد
زمان شکوفایی بهار
رنگ گل زرد ، سفید ، نارنجی ، قرمز
مناطق مقاومت (USDA)  3-9
منطقه بومی  اروپا ، آفریقا
سمیت  برای سگ ها و گربه ها سمی است

 

نگهداری از گل نرگس

گل نرگس یک گیاه عالی برای ورود باغداران تازه کار است. هنگام انتخاب اینکه کدام پیازهای گل نرگس را بکارید، مواردی را انتخاب کنید که دارای شکل بزرگ و محکم با پوشش کاغذی خشک هستند. گل نرگس بیش از یک بار در یک فصل شکوفا نمی شود، بنابراین با کمرنگ شدن گلبرگ ها، اجازه دهید شاخ و برگها زرد شده  خشک شوند. در آن زمان، می توانید پیازها را  در یک مکان خشک و خنک نگهداری کنید، قبل از اینکه آماده کاشتن دوباره آنها شوید.

 

همچنین مطالعه کنید: نحوه کاشت گل در 5 مرحله آسان برای یک باغچه

 

گل نرگس وقتی در آفتاب کامل کاشته شود، بهترین رشد را خواهد کرد، اگرچه می تواند کمی سایه جزئی یا نور مخلوط را تحمل کند.هدف آن است که پیازهای خود را به زاویه ای از منطقه که بیشترین نور را دارد بکارید – پس از شکوفایی، گلها به سمت خورشید رشد می کنند، بنابراین با انجام این کار شکوفه های رو به جلو ایجاد می شود.

 

خاک مناسب برای گل نرگس

گیاهان گل نرگس PH خنثی تا کمی اسیدی خاک را از 6.0 تا 7.0 ترجیح می دهند. آنها در خاک مرطوب و غنی رشد می کنند، اما مانند اکثر پیازها، به زهکشی عالی نیاز دارند وگرنه می پوسند. از آنجا که گل نرگس می تواند برای سالها زنده بماند، شما باید جایی را برای کاشت آنها پیدا کنید که در خاک غرقاب ننشیند.

گل نرگس

 

همچنین بخوانید: گل گلوریوزا لیلیوم : پرورش ، کاشت و نگهداری

نحوه آبیاری گل نرگس

گل نرگس دوست دارد به طور منظم در بهار و پاییز آبیاری شود. اگر پوششی از برف وجود نداشته باشد ، بنه ها نیز باید در طول زمستان آبیاری شوند. آبیاری را حدود سه تا چهار هفته پس از کم رنگ شدن گلها متوقف کنید – آنها در طول تابستان خاموش می مانند و خاک خشک تری را ترجیح می دهند. پاداش: خاک خشک کن حذف شما از خاک و ذخیره آن تا پاییز برای شما آسان تر خواهد بود.

دما و رطوبت
مقاومت گل نرگس با انواع مختلف و قرار گرفتن در معرض کمی متفاوت خواهد بود، اما بیشتر گونه های گل نرگس در مناطق مقاوم USDA سه تا نه قابل رشد هستند. اکثر گل های نرگس برای ریشه زایی به یک دوره سرد احتیاج دارند (به همین دلیل است که به طور معمول در پاییز کاشته می شود)، اما بخش خاصی از گل نرگس در مناطق گرمتر آب و هوا رشد می کنند، به خصوص اگر آب کافی داشته باشند. به طور کلی، گل نرگس به هیچ رطوبت اضافی نیاز ندارد.

گل نرگس

کود
گل نرگس کاملاً خودکفا است، اما اگر خاک شما ضعیف است یا گیاهان آنطور که باید گل نمی دهند ، در اولین جوانه زدن برگ ها ، غذای پیازدار یا پودر استخوان را اضافه کنید. وقتی گل می دهند دوباره به آرامی تغذیه کنید.

آیا نرگس سمی است؟
در حالی که آنها گل های زیبایی هستند، پیاز و گل گیاه گل نرگس برای حیوانات، از جمله سگ، گربه و اسب سمی است. حیوانات همچنین اگر آبی که در آن گل نرگس قرار گرفته باشد را بنوشند بیمار میشوند (مانند گلدان) ، بنابراین هنگام کاشت یا لذت بردن از شکوفه های اطراف، نسبت به حیوانات خانگی خود بسیار احتیاط کنید. در صورت مشاهده علائم زیر، بلافاصله با دامپزشک یا مرکز کنترل سم حیوانات تماس بگیرید.

 

علائم مسمومیت
افتادن
حالت تهوع
استفراغ
اسهال
افزایش ضربان قلب
درد شکم
مشکل تنفس
ضربان قلب نامنظم

 

انواع  گل نرگس

13 نوع مختلف گل نرگس (با ارقام مختلف در هر بخش) وجود دارد که همگی بر اساس فرم گل از یکدیگر جدا شده اند. آنها عبارتند از:

شیپور: نرگس شیپور حداقل به اندازه گلبرگهای خود دارای یک فنجان مرکزی است که از هر ساقه یک شکوفه دارد.
Large-cupped: فنجان این نوع نرگس بیش از یک سوم گلبرگها است ، اما نه به اندازه آنها، با یک شکوفه در هر ساقه.
Small-cupped: همانطور كه ​​از نام آن پیداست ، فنجان روی این واریته بیش از یك سوم گلبرگها نیست، در هر ساقه یك گل.
Double: این گونه نرگس دارای فنجان ها و گلبرگ های خوشه ای است که در هر ساقه یک یا چند شکوفه دارد.
گیاه Triandrus: گلهای نرگس سه شاخه دارای شکل زنگ آویز هستند که معمولاً دارای دو یا چند شکوفه در هر ساقه است.
سیکلمینوس: این گونه نرگس دارای گلبرگهای پشت پا و یک شکوفه در هر ساقه است.
Jonquilla: نرگس Jonquilla دارای گلهای کوچک و معطر با گلبرگهای صاف و برگهای باریک است. به طور معمول، یک تا سه شکوفه در هر ساقه مشاهده خواهید کرد.
تازتا: خوشه های خوشبو گلهای نرگس تازتا را تشکیل می دهند که معمولاً بیش از سه شکوفه در هر ساقه دارد. برگها و ساقه نیز پهن تر از حد معمول است.

Poeticus: گلبرگهای سفید خالص یک فنجان صاف و چین خورده را روی گل نرگس Poeticus احاطه کرده اند. فنجان های آن به طور کلی دارای مراکز سبز به رنگ زرد حلقه شده و قرمز رنگ هستند و از هر ساقه یک شکوفه معطر دارد.
Bulbocodium: این گونه از نرگس گلبرگهای کوچک و یک فنجان به شکل “حلزونی حلقه ای” دارد.
Split-cupped: فنجان این واریته شکافته می شود ، معمولاً حداقل در نیمه راه است.
متفرقه: اینها در دسته های دیگر از جمله هیبریدهای بین تقسیم بندی قرار نمی گیرند.

 

مشاهده دسته بندی تاج گل

گل نرگس

 

گلدان و تعویض گلدان نرگس

اگر گلدان به اندازه کافی عمیق باشد که ریشه آن پر شود ، نرگس تا سه سال می تواند در گلدان رشد خوبی داشته باشد. برای کاشت نرگس در گلدان، این مراحل آسان را دنبال کنید:

گلدانی را انتخاب کنید که قطر آن هشت تا 12 اینچ و عمق آن حداقل هشت اینچ باشد. هرچه عمیق تر، بهتر است، زیرا ریشه نرگس دوست دارد تا یک پا پایین برود. مطمئن شوید گلدان انتخابی شما دارای سوراخ های زهکشی است.
گلدان را در حدود دو سوم راه با مخلوط گلدان پر کنید.
پیازها را در گلدان پراکنده کنید – ببندید ، اما لمس نکنید – به طوری که نقاط آنها دقیقاً زیر لبه گلدان باشد.
پیازها را به آرامی با خاک و آب بپوشانید.
گلدان را به یک نقطه تاریک و خنک منتقل کنید که در آن دما به مدت 12 تا 15 هفته به طور ثابت در حدود 40 تا 45 درجه فارنهایت باقی بماند.
هر زمان که خاک احساس خشکی کرد ، آبیاری کنید.
بعد از دوره سرد شدن، گلدان را به یک مکان آفتابی اما خنک (حدود 55 تا 65 درجه فارنهایت) منتقل کنید و آبیاری را ادامه دهید.
با بیرون آمدن برگ ها، گلدان را می توان به نور غیر مستقیم خورشید منتقل کرد – اما آن را خنک نگه دارید. دمای گرم باعث کم شدن گل می شود. آبیاری را هر زمان که خاک احساس خشکی کرد ادامه دهید.
پیاز نرگس خود را پس از گلدهی در گلدان بگذارید. گلدان را به یک نقطه سایه دار منتقل کنید و هفته ای یک یا دو بار آبیاری آن را ادامه دهید.
وقتی برگها از بین رفت، گلدان را کنار آن بگذارید و بگذارید خشک شود. سپس همه چیز را از نو شروع کنید.
پیاز نرگس می تواند به مدت دو تا سه سال در گلدان شکوفا شود، اما اگر هر ساله آنها را به نقطه ای از زمین منتقل کنید و پیازهای تازه را گلدان کنید، بهتر عمل خواهد کرد.

 

مشاهده دسته بندی کامل گل رز جاودان

 

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده دسته بندی های مختلف و خرید گل های متنوع در دیزاین های مختلف به صفحه خرید گل مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *