گل گلوریوزا لیلیوم : پرورش ، کاشت و نگهداری

گل گلوریوزا لیلیوم

گل گلوریوزا لیلیوم  به انگلیسی Gloriosa ، یک لیلیوم واقعی نیست ، اما گل هایی شبیه لیلیوم دارد و از این طریق نام عمومی خود را بدست آورد. این گیاه از همان خانواده کروکوس های پاییزی ، Colchicaceae است ، اما به نظر نمی رسد مانند کروکوس باشد – این یک درخت بلند و باریک است که تا هشت فوت قد می کشد.

در بهار ، لیلیوم گلوریوزا ساقه های بلند را از ریشه های غلیظ و غده ای خود خارج می کند. ساقه ها به سرعت رشد می کنند و از اواسط تابستان تا پاییز گل هایی ایجاد می شود که می توانند سر تکان دهند یا به سمت بالا باز شوند. پس از شکوفه ، ساقه ها دوباره از بین می روند.

همچنین بخوانید : معرفی 9 گل لیلیوم برای باغ

دو کلمه احتیاط در مورد این گیاه وجود دارد : در ابتدا ، غده ها به شدت گسترش می یابند و در استرالیا و چندین جزیره اقیانوس آرام ، لیلیوم گلوریوزا به عنوان مهاجم طبقه بندی می شود. گرچه از نظر ایالات متحده مهاجم طبقه بندی نشده است ، اما به دلیل پتانسیل بسیار تهاجمی ، توصیه می شود لیلیوم گلوریوزا را فقط در گلدان پرورش دهید.

 

همچنین ، تمام قسمت های گیاه برای انسان و حیوانات خانگی سمی است.

مطالب مرتبط : لیلیوم Peruvian 

 

نام گیاه شناسی Gloriosa superba
نام مشترک  لیلیوم گلوریوزا ، لیلیوم با شکوه ، سوسن آتشین ، سوسن شعله ای ، سوسن رو به بالا ، سوسن خزنده ، پنجه گربه ، پنجه ببر
نوع گیاه چند ساله
اندازه بالغ  شش تا هشت فوت قد ، یک تا سه فوت عرض
نور خورشید آفتاب کامل ، سایه جزئی
نوع خاک  شنی ، لومی
PH خاک 5.8 تا 6.5
زمان شکوفه دهی  اواسط تابستان تا پاییز
رنگ گل  قرمز ، نارنجی ، زرد ، صورتی
مناطق مقاومتی  8-12 ، ایالات متحده آمریکا
مناطق بومی مناطق گرمسیری ، صحرای آفریقا ، شبه قاره هند ، جنوب چین و جنوب شرقی آسیای گرمسیری
سمیت  برای انسان و حیوان سمی است

 

Gloriosa Lily Care

گل لیلیوم Gloriosa به عنوان بومی مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری آفریقا و آسیا است و مقاوم در برابر یخ زدگی نیست و فقط در آب و هوای گرم می تواند به صورت چند ساله رشد کند. در یک منطقه آب و هوایی خنک ، هنوز هم می توانید آن را به صورت سالانه در تابستان پرورش دهید. فقط غده ها را در پاییز قبل از اولین سرما بیرون بیاورید و آنها را در فضای داخلی خانه در زمستان نگه دارید، سپس آنها را در بهار دوباره بکارید.

هنگامی که ساقه ها در بهار شروع به رشد می کنند ، تکیه گاه را به وجود بیاورید ، از یک مفتول سیم سبک استفاده کنید.

 

لیلیوم گلوریوزا

 

 

گل لیلیوم Gloriosa در آفتاب کامل تا سایه جزئی رشد می کند. به ویژه در مناطق گرم و خشک ، با کمی محافظت در برابر آفتاب ظهر ، در قسمتی از سایه بهتر عمل میکند.

 

خاک گل لیلیوم Gloriosa

خاک باید غنی باشد و زهکشی عالی ایجاد کند. انواع شنی یا لومی بهترین کارایی را خواهد داشت. برای غنی سازی خاک ، آن را با مواد آلی اصلاح کنید.

سوسن گلوریوزا در خاک خنثی تا کمی اسیدی رشد خوبی می کند.

همچنین بخوانید : گل لیلیوم و شرایط کاشت

 

آب مورد نیاز لیلیوم Gloriosa

 

لیلیوم گلوریوزا در فصل رشد از بهار تا پاییز به کمی رطوبت نیاز دارد. در صورت عدم وجود باران ، مرتباً آن را آبیاری کنید در حالیکه از زهکشی مناسب اطمینان حاصل دارید ، در نظر داشته باشید گیاه هرگز در خاک خیس و مرطوب نمی نشیند.

دما و رطوبت
گل لیلیوم Gloriosa در ارتفاعات تا 2000 پا رشد می کند ، جایی که دمای روز متوسط ​​است ، در حدود 70 درجه ، و شب ها خنک ، در حدود 60 درجه فارنهایت است.

کود
لیلیوم گلوریوزا را هر ماه یک بار با یک کود کامل رقیق شده در فصل رشد کود دهید ، و در زمانی که خاک بسیار غنی است دفعات کمتری به آن کود دهید. کود زیاد لزوما منجر به شکوفایی بهتر نمی شود و می تواند رشد شاخ و برگ را تشویق کند.

گل لیلیوم Gloriosa از غده هایی رشد می کند که در زمستان خاموش باقی می مانند. غده ها را در مکانی خشک ، خنک و بدون سرما نگهداری کنید تا زمانی که در بهار وقتی خطر سرما از بین می رود آماده کاشتن باشید. در ابتدا رشد آهسته خواهد بود و با گرم شدن هوا رشد می کند.

گل لیلیوم  Gloriosa را می توان حداکثر هر سه سال تقسیم کرد.

 

 

آیا این گل سمی است؟

تمام قسمتهای گل لیلیوم گلوریوزا حاوی مقادیر زیادی آلکالوئید سمی به نام کلشی سین است و بیشترین غلظت در غده ها وجود دارد. خوردن هر قسمت از گیاه می تواند برای انسان و حیوانات کشنده باشد و تماس پوست با گیاه ، به ویژه غده ها ، باعث ایجاد بثورات می شود. برای احتیاط ، هنگام دست زدن به گیاه حتماً از دستکش استفاده کنید.

انواع لیلیوم Gloriosa

ارقام مختلفی از گل لیلیوم گلوریوزا وجود دارد که دارای گلهای مختلف است از زرد تا طلایی ، نارنجی ، قرمز یا صورتی است. یکی از محبوب ترین ارقام “Rothschildiana” با گلهای قرمز روشن و حاشیه زرد است.

گل لیلیوم Gloriosa

 

لیلیوم گلوریوزا

 

 

گل لیلیوم Gloriosa در گلدان

به چند دلیل پرورش لیلیوم گلوریوزا در گلدان ایده خوبی است. اول ، این تنها راهی است که می توانید آن را در یک آب و هوای خنک با زمستان های زیر صفر رشد دهید. دوم ، شما از خطر گسترش غیرقابل کنترل و تهاجمی شدن آن جلوگیری می کنید. و در آخر اینکه ، غده ها بسیار شکننده هستند و به راحتی خرد می شوند ، بنابراین هرچه کمتر با آنها برخورد کنید بهتر خواهید بود (و به دلیل سمی بودن ، کار با آنها احتیاط های ویژه ای نیاز دارد).

بنابراین ، بهترین گزینه این است که غده ها را در گلدان هایی که سالانه آنها را رها می کنید ، بکارید. در گلدان ، آنها به آبیاری مکرر احتیاج دارند و یک پاسیوی آفتابی معمولاً برای گیاه بسیار گرم است. روش دیگر ، شما می توانید گلدان را در خاک باغچه دفن کرده و دوباره در پاییز قبل از اولین سرما بیرون بیاورید.

 

آفات / بیماری های شایع

لیلیوم گلوریوزا می تواند تحت تأثیر شته ها ، آنتراكنوز ، ویروس موزاییك خیار و ویروس های دیگر و همچنین پوسیدگی ریشه قرار گیرد.

برگ هایی که خشک و کمرنگ می شوند نشان از بیماری نیست بلکه نشان از قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *