پرورش و نگهداری گل لیلیوم Oxbloods

پرورش و نگهداری گل لیلیوم Oxbloods

اگر به دنبال یک گل گرمسیری هستید تا انبوهی از رنگ و سبک عجیب و غریب را به باغ گل خود بیفزایید و در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید. ممکن است بخواهید گل لیلیوم Oxbloods را آزمایش کنید. لیلیوم های Oxblood به دلیل زمان شکوفایی آنها، که همزمان با شروع مدارس از پاییز است. به عنوان لیلیوم های مدرسه ای نیز شناخته می شوند و همچنین شکوفه های آنها نیز در فصل طوفان در جنوب ایالات متحده شکل میگیرد.

گل لیلیوم Oxbloods اگرچه در شمال کمتر دیده می شوند. اما گیاهان بسیار مقاوم در برابر سرما هستند که می توانند درجه حرارت یخ زده تا 10 درجه فارنهایت را تحمل کنند. گل لیلیوم Oxbloods معمولاً در مناطق هشت تا یازده مقاوم است، اما باغبان های شمالی پایین تر از منطقه هفت می توانند لیلیوم Oxbloods را در یک مکان سرپوشیده پرورش دهند، یا در آب و هوای بسیار سرد، گیاهان Oxbloods را می توان در داخل خانه به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داد.

 

پرورش و نگهداری گل لیلیوم Oxbloods

 

گلهای زرق و برق دار به رنگ قرمز عمیق هستند و توانایی برجسته شدن در میان جمعیت شکوفه های باغ را دارند ، حتی در میان مجموعه ای از رنگهای روشن دیگر. لیلیوم Oxblood یا Rhodophiala در تمام پاییز شکوفا می شوند و در تابستان خاموش می مانند. شکوفه ها مانند گل آماریلیس شکل گرفته اند که  آنها از خانواده گیاهی یکسان هستند. شکوفه ها فقط برای دو تا سه روز باز هستند، اما هر دسته از شکوفه ها حدود یک ماه به تولید شکوفه های جدید ادامه می دهند.

اگرچه مراقبت از Rhodophiala نسبتاً خاص است، اما گل بسیار مقاومی است و به خوبی با شرایط مختلف خاک سازگار است. اولین بار در اوایل سال 1800 توسط پیتر هنری اوبروتر، مهاجر و گیاه شناس آلمانی که دقیقاً قبل از جنگ داخلی در تپه تگزاس مستقر شد، در تگزاس معرفی شد.

لیلوم Oxblood بیشتر در چمنزارهای تگزاس شرقی و South Hill Hill Country واقع در نزدیکی جایی که آقای Oberwetter تختخواب کودک خود را پرورش داده است محدود شده اند، اما در غرب کالیفرنیا و در شرق فلوریدا مشاهده شده است، بگذریم مهم نیست که کجا رشد کرده باشند، شکوفه های قرمز عجیب و غریب آهن ربایی ، محصول خوبی برای مرغ مگس خوار و سایر گرده افشان ها است.

همچنین بخوانید: انواع گل لیلیوم و شرایط کاشت، پرورش و نگهداری در گلدان

 

انواع گل لیلیوم Oxbloods

گرچه در اروگوئه و آرژانتین، همچنین شیلی و جنوب برزیل کمتر از 30 گونه Rhodophiala وجود دارد. برخی از گونه ها از پاییز به بهار رشد می کنند و در تابستان به حالت خواب می روند. در حالی که برخی دیگر از بهار تا پاییز رشد می کنند و به خواب کامل زمستانی نیاز دارند. گلها درست پس از دوره خواب یا در پاییز یا بهار ظاهر می شوند.

فقط نوع R. bifida در آمریکای شمالی بومی شده است، زیرا سخت ترین، مقاوم در برابر گرما و آسانترین برای رشد است. گونه های bifida یا oxblood نیز به خواب خشک نیازی ندارند و در طول سال به کمی بارندگی نیاز دارند. در منطقه هفت به بالا، رقم R. bifida در هر نوع خاک رشد می کند. در زیر چتر R. bifida سه رقم وجود دارد که یک نوع صورتی به نام R. bifida var است. همچنین یک نوع قرمز نارنجی به نام، R.bifida var وجود دارد. با این حال  نوع قرمز یعنی  R. bifida var شدیدترین و رایج ترین است.

در نظر داشته باشید گل های لیلیوم در انواع تاج گل نیز مورد استفاده قرار میگیرند از جمله تاج گل تبریک مانند نمونه زیر:

تاج گل تبریک کد 823 استفاده شده از گل های لیلیوم

 

لیلیوم Oxblood در مکانهایی با آفتاب کامل و سایه های جزئی رشد خوبی می کنند. نقطه ای را انتخاب کنید که به طور متوسط ​​روزانه شش تا هشت ساعت آفتاب داشته باشد. Flowerheads با کمی سایه بعد از ظهر در گرمترین زمان روز زنده می مانند. نیلوفرهای Oxblood گیاهان فوق العاده مقاومی هستند که با طیف وسیعی از محیط های خاک سازگار هستند. آنها حتی در خاک های سنگین رسی به خوبی رشد می کنند ، به شرطی که تخلیه خوبی داشته باشند. انواع خاکی باتلاقی باعث از بین رفتن خون گاوها می شود. آنها با هر محدوده pH از انواع خاک بسیار قلیایی تا بسیار اسیدی سازگار می شوند. لیلیوم Oxblood به جز در فصل بهار، در برابر گرما مقاوم هستند و نسبتاً به خشکی مقاوم هستند. در آن ها به منظور تشکیل هر دو برگ و گل، به باران مداوم نیاز دارند.

همچنین بخوانید: گل نرگس

 

چگونه گل لیلیوم Oxbloods را بکاریم

گل لیلیوم خود را در بهار پس از از بین رفتن برگ ها بکارید. روش دیگر، پیاز را می توان در اواخر تابستان تا اوایل پاییز کاشت. پیازها را به عمق سه تا چهار اینچ بکارید و آنها را در زمین قرار دهید به طوری که گردن به سمت بالا باشد. شکوفه ها حداقل هشت اینچ از یکدیگر و سایر گیاهان همسایه فاصله دارند. پیازها در اعماق خاک کاشته می شوند، تا در هنگام خواب از خود محافظت کنند. اگرچه پیازها در ماههای تابستان بدون برگ هستند. اما آنها واقعاً خاموش نیستند، زیرا سیستم ریشه در تمام طول سال فعال است.

 

گل لیلیوم
گل لیلیوم

مراقبت از گل لیلیوم Oxbloods

اگرچه گل های لیلیوم گیاهان بسیار مقاومی هستند که در برابر آب و هوای خشک تحمل می کنند. اما در سال اول رشد، آبیاری مداوم  لازم است. برای تسهیل شکوفه زدن، می توانید گلها را با کود کود 5-5-10 در تابستان تهیه کنید.

چگونه می توان گیاهان (OxilBlood Lily) را تکثیر کرد

به شما توصیه میکنیم که روش کاشت بذر قابل اعتماد نیست، بنابراین توصیه نمی شود. اکثر باغبان ها وقتی این لیلیوم ها را از روی پیاز پرورش می دهند موفقیت بسیار بیشتری کسب می کنند.

آفات باغی و بیماری های لیلیوم Oxbloods

باغبانانی که این  لیلیوم ها را پرورش می دهند باید از آفات و بیماری های زیر آگاهی داشته باشند تا بتوانند گیاهان خود را از نظر علائم کنترل کنند. هرچه زودتر متوجه عفونت یا آلودگی شوید، درمان این مسئله آسان تر خواهد بود، زیرا زمان زیادی برای انتشار نخواهد داشت. کنه های فلس و عنکبوت به احتمال زیاد در لیلوم هایی که در خانه نگهداری می شوند ساکن می شوند. زیرا شرایط خشک تر، زیستگاه بهتری برای این حشرات است. در فضای باز، آنها معمولاً با آفات یا بیماری روبرو نیستند.

 

گل لیلیوم Oxbloods

 

 

ریشه پوسیدگی در گل لیلیوم

با احتیاط و مراقبت و آبیاری زیاد، می توانید از پوسیدگی ریشه در آن جلوگیری کنید. اگر مسئله  ادامه پیدا نکرد، بررسی کنید که خاک زهکشی کافی داشته باشد و یا جایی که آنها کاشته شده اند گردش هوا کافی داشته باشد. علائم پوسیدگی ریشه در زیر زمین شروع می شود، بنابراین گاهی بیماری برای مدتی مورد توجه قرار نمی گیرد. ریشه ها با تغییر بافت و رنگ، مناطق مرطوب و تاریکی را به جای سایه کم رنگ ریشه های سالم ایجاد می کنند. اگر پوسیدگی ریشه اجازه پیشرفت داشته باشد، گیاهان سرانجام علائمی از آسیب مانند پژمردگی یا رشد کوتاه را نشان می دهند.

می توانید گیاهی را که شک دارید پوسیدگی ریشه دارد، بالا بیاورید و سیستم ریشه را بررسی کنید. اگر علائم پوسیدگی ریشه را مشاهده کردید، از قیچی های تمیز و استریل شده برای از بین بردن قسمت های تغییر رنگ یافته سیستم ریشه که تحت تأثیر بیماری قرار دارند، استفاده کنید.

scale: طول حشرات scale فقط نیم اینچ است و در سایه های سبز، قهوه ای، خاکستری و سیاه دیده می شوند. این حشرات پوسته زرهی دارند، بنابراین به یک گیاه آلوده  برجستگی هایی در امتداد ساقه ها یا شاخه ها دارد. گاهی اوقات، scaleها ماده ای شفاف و چسبناک منتشر می کنند که در سطح گیاهان بنام باقی می ماند. این ماده مورچه ها را به خود جلب می کند و توجه به آن روی گیاه می تواند به تشخیص وجود scale کمک کند.

اگر فقط چند حشره روی گیاهان شما باشد، می توانید آنها را با تراشیدن شاخه ، برس اسکراب یا ابزار باغبانی از بین ببرید. (اطمینان حاصل کنید که از یک ابزار تمیز، استریل یا شاخه ای استفاده کنید که علائم آلودگی یا بیماری ندارد.) به جای جدا کردن scale، می توانید با کوتاه کردن قسمتهای گیاه آسیب دیده، کار را کمتر کنید.

هنگامی که آلودگی ها کم است، می توانید یک اسپری خانگی روغن چریش درست کنید تا میزان تغذیه حشرات از گیاهان را کاهش داده و از حرکت حشرات جدید جلوگیری کند. یک لیتر آب گرم را با چهار یا پنج قطره صابون ظرف و یک قاشق چای خوری روغن چریش مخلوط کنید، سپس دو بار در هفته به گیاهان بمالید.

 

هشدار مسمومیت! لیلیوم های Oxblood می توانند برای حیوانات خانگی کوچک و همچنین در صورت بلعیدن برای انسان سمی باشند. تمام قسمت های گیاه سمی است و می تواند باعث نا آرامی های گوارشی شود. حیوانات خانگی کوچکتر، مانند گربه ها و سگ های کوچک، ممکن است درد شدیدتری نسبت به حیوانات خانگی یا حیوانات اهلی داشته باشند، اما بلعیدن تهدید کننده زندگی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *