انواع گل لیلیوم و شرایط کاشت، پرورش و نگهداری در گلدان

گل لیلیوم

گل ها موجودات لطیف و خارق العاده‌ای هستند که خداوند آن ها را برای کارهای مختلف از جمله زیبایی دادن به اطراف خود و از طرفی هم معطر کردن محیط زندگی انسان افریده است. برای نگهداری درست از  گل‌ها باید مطالعه فراوانی کرد تا بتوان راز و رمز‌های وجودی این آفریده های خداوند را به خوبی فهمید. این موجودات لطیف و زیبای خدا هر کدام روش خاصی را برای رویش، کاشت و نگهداری می‌طلبند. ما در این مقاله سعی داریم راجع به گل لیلیوم ، روش کاشت، روش نگهداری و…  آن صحبت کنیم. اگر گل لیلیوم را در خانه یا باغ خود کاشته اید و می خواهید به شیوه درست از آن محافظت کنید تا آسیب نبیند و یا علاقه دارید آن را بکارید و پرورشش دهید، این مقاله و متن نوشته را کاملا و با دقت مطالعه کنید.

گل لیلیوم

سبد گل لیلیوم

سبد گل لیلیوم قیمت 570000 هزار تومان

گل لیلیوم

 نام انگلیسی این گل LILIUM است و از خانواده ی سوسنی ها می باشد. این گل از گونه‌ های گل پیازدار است. گل‌ های این گیاه بر روی ساقه شکل می‌گیرند و ساقه این گیاه از پیاز رشد می‌کند. پیاز و ریشه این گیاه در برابر سرما و یخبندان شدید هم مقاوم است و در سرما  خشک نشده و از بین نمی‌رود.

گل لیلیوم

 

 

گل‌های این گیاه در رنگ‌ های جذاب و متنوعی وجود دارند. این گل از گونه‌ های بومی ایران و ژاپن است که البته گل ایرانی آن با نام چلچلراغ شناخته شده است. در شهر های آذربایجان نوع دیگر معطری از این گل کاشته و یافت می‌شود که نام آن را گل مریم گذاشته اند. گل های لیلیوم  شکل‌ های مختلف ، متنوع و متفاوتی دارند.

برخی از گل‌های این گیاه فنجانی شکل و برخی دیگر هم به صورت وارونه هستند.  بعضی دیگر از گل‌های این گیاه ، به شکل قیفی هم رشد کرده و می ‌رویند. گل لیلیوم و گونه گل سوسن آن در آفتاب و همچنین در سایه به خوبی و سریع رشد دارند. رنگ‌های موجود در گل لیلیوم بنفش، نارنجی، قهوه ای روشن ، زرد، آجری، قرمز تیره، قرمز روشن، سفید و صورتی روشن مایل به سفید می باشد.

باید به این نکته توجه کرد که گل زیبای لیلیوم فقط دارای یک ساقه گل دهنده است و اگر سر ساقه اصلی  آن بشکند گل دهی باید در سال بعد انجام شود. برای همین و برای جلوگیری از شکستن ساقه گل دهنده توسط باد و طوفان ، باید از قیم و نگهدارنده چوبی یا فلزی استفاده کنید و گیاه را  خوب و محکم نگه دارید.

از گل های لیلیوم در طراحی انواع  تاج گل تبریک استفاده میکنند.

اگر می خواهید در عید نوروز شاهد گل های زیبای لیلیوم باشید پیاز ها را در دی ماه به داخل اتاقی گرم و یا گلخانه گرمی منتقل کنید. در طول دوره رفع سرمای پیاز ها و نگهداری آن‌ ها، پیاز ها را هر چند وقت یکبار و به میزان بسیار کم آبیاری کنید تا پیاز خشک نشود و تازه بماند. با نگهداری پیاز در فصل زمستان در محلی گرم می توان آن را از خرابی حفظ کرد.

این گل زیبا را هم به خاطر رنگ های متنوع ، مخصوص و ویژه ای که دارد و هم به خاطر عطر فراوان  ملایم و خوبی که درون گل وجود دارد و بیشتر مردم را مجذوب خود می کند در گل فروشی ها ، در دسته بندی گل ها و برای زیبایی دسته گل و خوشبو کردن آن استفاده می کنند . از عطر این گل هم برای صنایع عطر و ادکلن سازی استفاده می شود. عطر ملایم این گل خوشبو انسان را مجذوب خود می کند. افراد بسیاری با کاشت این گل و فروش آن به کارخانه های عطر و ادکلن سازی سود بالایی کسب کرده اند. این گل به خاطر عطر فوق العاده اش خواهان زیادی در این صنعت پر پول دارد. پرورش دادن این گل برای کسانی که به دنبال کسب سود بالا هستند پیشنهاد خوبی است.

همچنین از این گل ها در طراحی انواع تاج گل ترحیم استفاده می کنند.

انواع گل لیلیوم

گل لیلیوم  را به خاطر ویژگی های خوب ، متفاوت ، خاص و رنگ بندی فوق العاده ای که دارد انواع مختلفی از آن را کشت می کنند و اکنون در جهان به فروش می رسانند. این تعدد از انواع گل لیلیوم را ما در این مقاله به شما معرفی می کنیم .

  1. Asiatic hybrids

این گل طیف و گونه های مختلفی از سفید خیلی روشن تا قرمز خیلی تیره دارد و محبوب ترین گل لیلیوم از این گونه و از میان این همه طیف رنگی،  قرمز تیره و نارنجی است. نمونه هایی از این گل اکنون در جهان کشت شده است که روی گلبرگ هایش لکه هایی نگین گونه دارد. لکه هایی که انگار شبنم روی گل است و به زودی بخار خواهد شد ولی به صورت لکه ای حک شده بر روی خود گلبرگ است. ارتفاع این گل از خانواده لیلیوم ها هفتاد و پنج سانتی متر است.

Asiatic hybrids

این نوع گل مخصوص گل دهی خاص،  ویژه و سریعی در فصل تابستان دارد. شکل این گل به نوعی است که سر خمیده رو به پایین و حالت آویزان دارد. بهتر است بدانیم که این لیلیوم خاص به سرعت و فورا در زیر خاک رشد می کند . این گل خاص نیاز دارد که هر سه چهار سال خاک گلدانش عوض شود تا بتواند رشد خوبی داشته باشد و طراوت و تازگیش را همیشه حفظ کند و بتواند جلوه خوبی را به مکان کشت شده بدهد، برای اطلاعات بیشتر در مورد کاشت و نگهداری به مقاله لیلیوم آسیایی مراجعه کنید.

  1. Martagon hybrids

این گل مخصوص از خانواده لیلیوم ها، ساقه های بلندی در حد نود تا صد و بیست سانتی متری دارد. این گل را گاهی turks cap  هم می خوانند. پیاز های این گل لیلیوم ترجیحشان بر آن است که سال ها در یک مکان خاص بمانند و تا حد امکان جا به جا نشوند. سر گل های این نوع از لیلیوم به سمت پایین خمیده هستند اما گلبرگ های آن به سمت عقب خمیده شده اند. در این نوع از گل لیلیوم تعداد زیادی گل بر روی یک ساقه تشکیل شده و می رویند. این گل دوست دارد در محلی که سایه باشد قرار بگیرد و در آن جا کشت شود. او دوست دارد خاکی را که در آن قرار گرفته است با مواد ارگانیک پوشش دهند و این مواد ارگانیک ترجیحا مالچ باشد. زیرا مواد ارگانیک، پیاز او را قوی می کند و به آن کمک می کند تا سریع رشد کند و به تعداد مناسب و با کیفیت بالا گل دهی داشته باشد.

Martagon hybrids

  1. candidum hybrids

این نوع گل از خانواده گل های لیلیوم گلبرگ های زیبای سفید ، معطر و خوش بو دارد. استفاده و کاشت این گل در محیط خانه به معطر کردن منزل و لذت بخش تر کردن خانه کمک می کند. برای کاشت این نوع گل حتما نیاز نیست که خاک را عمیق بکنید بلکه کندن خاک به ارتفاع پیاز گل کفایت می کند و این نوع گل در آن ارتفاع  به طور مناسب رشد می کند. لازم به ذکر است که گل دهی این گل هم در اوایل تابستان مثل گل آسیاتیک سریع و ویژه است. کسانی که معطر بودن محیط زندگی برایشان اهمیت دارد از این گل و عطر آن حتما استفاده بکنند،برای اطلاعات بیشتر در مورد این گل به مقاله گل لیلیوم مدونا یا کاندیدوم مراجعه کنید.

candidum hybrids

  1. terumpet lilies

این گیاه هم مثل گیاه قبلی در تابستان رشد سریع و ویژه دارد. این گل از خانواده لیلیوم ها طیف های رنگی مختلفی را پوشش می دهد. این طیف های رنگی از رنگ سفید خیلی روشن  تا ارغوانی هستند. گلی به نام لگال لیلی هم جز خانواده  این گل محسوب می شود و از زیر شاخه های این گل زیبا می باشد . ارتفاع این گیاه بعد از رشد خوب و مناسب به دو و نیم متر هم می تواند برسد. پس برای کاشت این گیاه مخصوص، یا باید محلی بی سقف انتخاب کرد و یا مکانی را گزینش کرد که سقف بسیار بلندی دارد. زیرا اگر این گل رشد دو و نیم متری داشته باشد به سقف برخورد نکند، نشکند و از بین نرود.

terumpet lilies

  1. Longiflorum hybrids

ظاهر این گل مثل یک شیپور بلند و زیبا است که در گل فروشی ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این گل از خانواده گل های لیلیوم با نام سوسن عید پاک شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. این گل به دو رنگ سفید روشن و زرد روشن وجود دارد. عطر این گل بسیار مطبوع و خوشایند است و در صنایع عطر سازی و تولید عطر و ادکلن استفاده می شود. بیشتر گل های لیلیوم معطر و خوش بو هستند.

آبیاری گل لیلیوم

در کاشت همه گل‌ های آفریده خدا و نگهداری آن‌ ها لازم است بدانیم که یک گل به چه مقدار آب نیاز دارد. باید بدانیم که یک گل با چه مقدار آب رشد کرده و با چه مقدار هم ازبین رفته و پژمرده می‌ شود. گل لیلیوم از محیط مرطوب و بسیار خیس فراری است و درآن محیط پژمرده شده و از بین می‎رود.  در واقع پیلز این گل در آب فراوان له می شود. این گل باید به مقدار مناسبی و به مقدار نیازش آب بخورد. اگر به ریشه و پیاز این گل به شدت آب برسد روی گل لکه های قهوه ای ایجاد می شود.

آبیاری گل لیلیوم

گل لیلیوم اگر به مقدار مناسب آب نخورد و میزان آبی که به گل داده شده زیاد باشد لیلیوم سریع و به سرعت پژمرده شده و از بین می رود.  آبیاری بیش از حد باعث له شدن و از بین رفتن پیاز لیلیوم می‌ شود. در آبیاری این گل باید توجه کرد که ته گدان زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب اضافی‌ای که مورد نیاز گل نیست از ته گلدان خارج شود تا گل پژمرده نشود و از بین نرود. در باغ و باغچه هم نباید محل آبیاری گل لبالب پرشود تا آب فوران کند. گل لیلیوم از آب فراوان فراری است و بیزاری می جوید. در نگهداری از این گل باید بسیار مواظب بود و دقت کرد تا بتوان یک گل زیبا و خوب پرورش داد.

خاک مناسب گل لیلیوم

خاک مناسب برای رشد این گیاه را در واقع باید  خودمان تهیه کرده و بسازیم. یعنی باید برای رشد گل لیلیوم پنجاه درصد خاک و بیست و پنج درصد کود حیوانی یا گیاهی را با هم مخلوط کنیم تا محیطی مناسب برای رشد گل فراهم شود. می توانیم از بیست و پنج درصد شن و ماسه یا شصت درصد کوکوپیت هم استفاده کنیم. خاک گیاه لیلیوم باید پی اچ خنثی داشته باشد و کمی هم اسیدی باشد. خاک گیاه لیلیوم نباید قلیایی باشد، اگر این طور شد برگ های گیاه زرد شده و از بین می رود. هم چنین خاک این گیاه باید دارای فسفر باشد اما اگر فسفر آن زیاد شد برگ های لیلیوم می سوزد. بنابراین میزان فسفر خاک باید به اندازه باشد و زیاد و کمی آن مشکل افرین می شود.

خاک مناسب گل لیلیوم

نور مناسب گیاه لیلیوم

این گل از گل هایی است که نور زیاد و بیشتری نسبت به دیگر گل ها می خواهد. اگر این گل در گلخانه کاشته شده است باید به این نکته توجه کرد و آن را در شرایطی قرار داد که نور بیشتری را بگیرد. و از طرفی هم اگر گل لیلیوم در گلدان و در خانه کاشته شده است می توان آن را در بالکن خانه قرار داد تا نور بیشتری بگیرد و به اندازه کافی رشد کند.

نور مناسب گیاه لیلیوم

 

مطالب مرتبط : گل مناسب تاج گل تسلیت

شرایط پرورش و نگهداری گل لیلیوم :

شرایط کاشت، پرورش و نگهداری گل لیلیوم در گلدان

برای کاشت پیاز گل لیلیوم در گلدان باید پیاز ها را در عمق سه تا پنج سانتی متری در یک گلدانی به ارتفاع  حداقل بیست سانتی متری و قطر ده سانتی متری بکاریم. چون در فصل بهار سرمای زیاد و شکننده زمستان از سر گل رفع شده است و ما گل را در فصل بهار می کاریم، تهیه یک جدول زمانی برای روزی که گل ها ظاهر خواهند شد ممکن و میسر است. اگر که پیاز ها را در زمستان خریداری کرده اید و یا در شرایطی است که هنوز قصد کاشت آن را ندارید می توانید پیازها را در پیت‌ ماس مناسب و در محیط خیلی خنک نگهداری کنید تا رشد نکنند و خراب نشوند تا بعدا بتوانید از آن استفاده کنید و آن را بکارید.

شرایط پرورش و نگهداری گل لیلیوم

شرایط کاشت ، پرورش و نگهداری گل لیلیوم در باغ و باغچه

 برای کاشت گل لیلیوم در باغ و باغچه باید پیاز ها را در عمق هفت تا پانزده سانتی متری خاک و در محلی نیمه سایه بکارید تا همه ساله شاهد گل های زیبای لیلیوم باشید . چون گل لیلیوم عاشق نور زیاد است برای کاشت این گل در باغ و باغچه باید دقت کرد تا در محلی که کاملا سایه است کاشته نشود و محلی انتخاب شود که نور فراوان به آن جا می رسد و در واقع نیمه سایه است.

تکثیر پیاز لیلیوم

گل های لیلیوم دارای گونه های مختلفی هستند که هر کدام  از آن ها ویژگی ظاهری خاصی دارند.  برای تکثیر لیلیوم می توانید از پیاز آن کمک بگیرید منظور از پیاز همان قسمتی است که ساقه گیاه از آن رشد می کند، ساقه ای که  از پیاز رشد می کند دارای برگ هایی بسیار کوتاه و ضخیم است که در نزدیکی ریشه گیاه قرار دارد.

تکثیر پیاز لیلیوم

 پیاز گل لیلیوم را می توان به چند طریق انتشار داد.

  1. از طریق جدا کردن پیازچه ها : گل های لیلیوم دارای پیاز هایی هستند که با کاشت آن ها می توان صاحب یک گل جدید و تازه شد. برداشت پیاز لیلیوم در مهر ماه در فصل پاییز انجام می شود. بعد از برداشت پیاز ها باید آن ها را به مدت چهار تا شش هفته برای رفع سرما دهی در دمایی به اندازه سه درجه سانتی گراد در خاکی سبک قرار داده تا توانایی گل دهی را داشته باشند. در طول مدت سرما دهی پیاز ها را هر چند وقت یکبار آبیاری کنید. بعد از پایان دوران سرما دهی باید اقدام به کاشت آن در گلخانه کنید. سپس برای کاشت پیاز ها باید گودالی بکنید تا دو برابر پیاز گل لیلیوم باشد. پیاز را می توانید هم در گلدان و هم در باغچه خود پرورش داد. پیاز را طوری در داخل گودال قرار دهید تا نوک آن رو به بالا باشد و بتواند به راحتی سرش را از خاک در بیاورد. بعد از قرار دادن آن داخل خاک روی آن را به خوبی با خاک بپوشانید و بعد از کاشت  به خوبی پیاز را آبیاری کنید. بعد از کاشت پیاز تا زمانی که پیاز ها گل بدهد. در صورتی که دمای گل خانه یا محل کشت پیاز گل لیلیوم روی پانزده درجه سانتی گراد تنظیم باشد مدت رشد پیاز گل به اندازه صد و بیست روز طول خواهد کشید.

تکثیر از طریق فلس : پیاز این گل را می توان با جدا کردن فلس های پیاز از هم تکثیر کرد تا به تعداد زیادی رشد کند. برای تکثیر گل لیلیوم باید در فصل پاییز اقدام کنید. برای این کار ابتدا باید فلس های گیاه را که نزدیک به پیاز است جدا کنید. سپس با مهیا کردن بستر کاشت و خاک مناسب برگ ها را با فاصله پانزده سانتی متر در بستر خود می کاریم.

برخی از مشکلات کاشت گل لیلیوم

  1. یکی از مشکلاتی که در کاشت و تکثیر گل لیلیوم ممکن است وجود داشته باشد این است که بعضی از پیاز ها زود رس باشند. در این حالت یعنی در صورتی که پیاز گل زودرس است قبل از خارج کردن پیاز ها، ساقه ها شروع به سبز شدن می کند که در این صورت باید آن قسمتی که سبز شده است را درون گلدان کاشته و روی آن را با خاک به خوبی بپوشانید.
  2. از دیگر مشکلاتی که ممکن است در کاشت و تکثیر گل لیلیوم وجود داشته باشد بیماری به نام لکه قهوه ای است که باعث می شود گیاه دیگر رشد نکند. وجود این مشکل در اثر آبیاری فراوان برای گیاه اتفاق می افتد.
  3. بیماری دیگری که در کاشت گل لیلیوم اتفاق می افتد بیماری زردی و ریزش برگ است . اگر گیاه شما دچار ریزش برگ شد باید بر روی  میزان نور دریافتی آن توجه ویژه ای کنید زیرا دریافت نکردن نور کافی باعث زرد شدن و ریزش برگ ها خواهد شد و به مرور زمان باعث از بین رفتن گیاه می شود.

کاشت گل لیلیوم

کسی که بخواهد گل لیلیوم را برای تجارت و کسب سود خوب پرورش دهد باید به این نکات زیر توجه کند. فرد تاجر گل یا هر کس که به فکر پرورش و تولید گل لیلیوم است باید بداند که مساحت زمین و مکان مورد نیاز برای کاشت گل لیلیوم حداقل باید دو هزار متر مربع باشد. اگر یک فرد تاجر به خوبی در زمینی که تهیه کرده چه باغ باشد و چه گلخانه، کار و تلاش کند میزان گلی که می تواند بکارد و یا میزان بازدهی ای که از کاشت لیلیوم می تواند داشته باشد حدود چهار هزار عدد گل زیبای لیلیوم در سال است. یک فرد تاجر و یا یک باغبان خوب می تواند با به کارگیری حدود پنج نفر انسان به خوبی یک باغ یا یک گلخانه را مدیریت کند و لیلیوم های خوب را پرورش دهد. البته برای شروع هر کاری به مقدار معینی سرمایه نیاز است.

برای کاشت لیلیوم سرمایه مورد نیاز ما حداقل باید پانصد میلیون تومان باشد. میزان بازدهی که از سرمایه گذاری بر روی کاشت این گل وجود دارد سی و پنج درصد سود است. بنابراین کاشت و پرورش گل لیلیوم می تواند تجارت سودآوری باشد. البته توجه به این نکته لازم است که بدون هیچ تلاشی سودی کسب نمی شود. بنابراین برای کسب سود بالا در این کار هم باید حسابی تلاش کرد.

جمع بندی

گل ها از بهترین و معطر ترین چیز هایی هستند که خداوند آفریده است. استفاده مفید از آفریده های خدا و البته به نحو احسن همواره کار انسان است. گل لیلیوم هم یکی از این آفریده های زیبای خداوندی است که انسان مایل است به خاطر زیبایی و معطر بودنش از آن استفاده کند. استفاده انسان از این گل هم به عنوان عطر و ادکلن و هم به عنوان وسیله ای برای تزیین می باشد.

کاشت و پرورش این گل به خاطر استفاده های مکرر انسان ها از آن سود آور و مفید است. هر کس که به کسب سود بالا فکر می کند می تواند به کاشت گل لیلیوم بپردازد. البته لازم به ذکر است که پرورش هر گل و گیاه مخصوصی نیاز به دانش خاصی  هم دارد. هر کس هم که به فکر کسب سود بالا از این گل است بهتر است برای کسب دانش خاص پرورش گل ، مقاله های مختلفی را مطالعه و از آن ها استفاده بکند.

امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد برای خرید گل لیلیوم برای انواع مناسبت های خود به صفحات تاج گل ، تاج گل تبریک و تاج گل ترحیم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *