پرورش و نگهداری انواع گل کرزنتیا

گل کرزنتیا

نماد گل کرزنتیا

با خنک شدن هوا و آمدن پاییز مراکز پرورش گل و باغ ها تپه هایی از گل های درخشان قرمز، زرد، بنفش و… را به نمایش می گذارند که گل کرزنتیا از گل های اصلی باغ های پاییزی است. این گل که گیاهی چند ساله علفی و مقاوم است، نماد ملی از پاییز می باشد. گل کرزنتیا به راحتی یک رنگ زیبا و جذاب را در چشم انداز باغ پاییزی شما ایجاد می کند. با کمی درک و رعایت چند نکته ساده می توانید باغی روح نواز از کرزنتیا داشته باشید و تغییر فصل را جشن بگیرید.

 

آشنایی با کرزنتیا

گل کرزنتیا Chrysanthemum از اعضا خانواده Compositae است و در طیف گسترده ای از رنگ ها، شکل ها و اندازه های زیبا وجود دارد. این گیاه بیش از 6 قرن پیش در چین برای اولین بار به عنوان گیاهی برای قدرت بخشیدن به زندگی پرورش داده شد. گل کرزنتیا از رنگ سفید خیره کننده تا برنزهای عمیق متغیر بوده و گیاهی با مقاومت بالا همراه با برگ های سبز تیره از گیاهان دیگر متمایز می شود. اینگونه به نظر می رسد که گل های کرزنتیا دارای تعداد زیادی گلبرگ هستند، اما هر گلبرگ منفرد یک گل کوچک است.

گل کرزنتیا

تاریخچه

گل کرزنتیا اولین بار در چین به عنوان یک گیاه گلدار کشت شده و تا سال 1630 بیش از 500 مدل از این گل دیده و ثبت شده است. در سال 2014 تخمین زده شد که بیش از 20 هزار رقم از این گل در جهان وجود دارد. در هنرهای چینی و آسیای شرقی گل کرزنتیا بسیار مورد توجه بوده است. این گل در آسیا شرقی به حدی محبوب بوده که مهر شاهنشاهی ژاپن نیز می باشد. در سراسر ژاپن در پاییز و زمانی که این گیاه گل می دهد تعداد بیشماری جشنواره برگزار می کنند.

کد محصول 284 استفاده از گل های کرزنتیا و دیگر گل ها برای خرید این باکس به صفحه باکس گل حصیری مراجعه نمایید.

 

در ایران از کرزنتیا در تاج گل ترحیم نیز استفاده میکنند همچنین در انواع دسته گل های تبریک و افتتاحیه و مراسم های عروسی این گل کاربرد دارد.

 

نمونه ای از محصولات گندم وی آی پی استفاده شده از گل های کرزنتیا برای مشاهده نمونه محصولات دیگر ما بر روی تاج گل ترحیم کلیک کنید.

انواع گل کرزنتیا

با وجود بیش از 100 گل کرزنتیا مختلف، انجمن کرزنتیا این گل را با یک سیستم طبقه بندی کرده که 13 نوع مختلف برای این گل در این طبقه در نظر گرفته شده است.

 • آنمون Anemone: این نوع از کرزنتیا دارای گلبرگ های لوله ای بلند در اطراف یک مرکز دکمه مانند محکم است. این نوع در یک یا چند رنگ پرورش داده می شود. انواع محبوب آن ها عبارتند از: Purple، Angel و Light

کرزنتیا آنمون

 • تزئینی Decorative: گل فروشی ها از نوع تزئینی کرزنتیا برای گل آرایی استفاده می کنند. این گیاه به دلیل اینکه گلچه ها به تدریج از مرکز گل به سمت بیرون بزرگتر می شود ظاهری مسطح دارند.

تزئینی Decorative

 • نامنظم Irregular Incurve: گلچه های این دسته به سمت داخل خم می شوند. گل کرزنتیا نامنظم شکوفه های بزرگی بین 12 تا 15 سانتی متر دارند. گلچه های این دسته منحنی شده و مرکز گل را می پوشانند.

کرزنتیا با خمیدگی نامنظم

کرزنتیا با خمیدگی نامنظم

 

مطالب مرتبط : اسم گل مناسب برای تاج گل ختم یا ترحیم ، تسلیت ، تبریک

 

 • خمیدگی میانه Intermediate Incurve: گلچه های این دسته مرکز گل را نمی پوشاند. گلبرگ ها کمی حالت خمیدگی دارند و گلبرگ های کوتاه تر کمی به سمت داخل خمیده می شوند. اندازه گل به طور کلی متوسط بوده و برای تزئینات و تجارت بسیار پر طرفدار است.

کرزنتیا خمیدگی میانه

کرزنتیا خمیدگی میانه

 

 • منظم Regular Incurve: این نوع گیاه غالبا قد کوتاهی داشته و گل به صورت دایره ای منظم و صاف می باشد.

منظم Regular Incurve

منظم Regular Incurve

 

 • پومپوم Pompom: بسیار به گل کرزنتیا که خمیدگی منظم دارد شباهت دارد و تفاوت آن در اندازه کوچکترش می باشد.

پومپوم Pompom

 

 • تیغ مانند Quilled: این نوع از کرزنتیا دارای گلبرگ های لوله ای بلند بوده که در انتها به شکل قاشق با انحنای کمی به سمت پایین باز می شوند. مانند اکثر نمونه های دیگر این گل ظاهری تیز دارد.

دسته تیغ مانند

 • تکی و نیمه دوتایی Single and Semi-Double: به نظر می رسد یک یا دو ردیف گلبرگ در اطراف مرکز قرار دارد. اندازه گیاه تقریبا بزرگ بوده و مرکز گل مشخص می باشد.

دسته تکی و نیمه دوتایی

دسته تکی و نیمه دوتایی

 • عنکبوتی spider: گل کرزنتیا عنکبوتی به خاطر گلبرگ های بلند و خوشه ای تک رنگ یا چند رنگ به خوبی قابل تشخیص هستند. گلبرگ های این دسته لوله ای شکل و شبیه به پاهای عنکبوت بوده و در همه جهت رشد می کنند. ظاهر عجیب و خاص این کرزنتیا نمای بی نظیری به باغ شما خواهد بخشید.

کرزنتیا عنکبوتی

 • قاشقی Spoon: کرزنتیا قاشقی دارای یک مرکز دکمه مانند هستند که توسط گلبرگ ها احاطه شده که در نوک هر گلبرگ یک شکل قاشقی وجود دارد. این دسته اغلب با نوع تکی اشتباه گرفته می شوند اما تفاوت در انحنای جزئی است که میان این دو وجود دارد.

کرزنتیا قاشقی

کرزنتیا قاشقی

 • رفلکس Reflex: گلچه ها در کرزنتیا رفلکس به سمت پایین خمیدگی دارند که ظاهری پر مانند به گل می دهد و به طور کلی گل شکلی مسطح دارد.

کرزنتیا رفلکس

کرزنتیا رفلکس

 • خار Thistle: این دسته اغلب دارای شکوفه های چند رنگ است. گلچه های آن بلند و باریک و تاب خورده اند که یا به سمت بالا رشد می کنند و یا به سمت عقب به طرف ساقه می افتند. کرزنتیا خار ظاهری منحصر به فرد دارد.

کرزنتیا خار مانند

کرزنتیا خار مانند

 • طبقه بندی نشده Unclassified: انواع مختلفی از گل کرزنتیا وجود دارند که دارای ویژگی های خاص بوده و می توان آن ها دسته بندی کرد. کرزنتیا طبقه بندی نشده طیف گسترده ای از رنگ ها و اندازه ها را نشان می دهد. انواعی که در دسته های بالا قرار نمی گیرد را در این دسته قرار می دهند.

کرزنتیا طبقه بندی نشده

کرزنتیا طبقه بندی نشده

مراحل کاشت کرزنتیا

شاید از خود بپرسید که چگونه این گل زیبا را پرورش داده و منظره ای چشمگیر به باغ خود ببخشید؟ اگرکمی وقت برای درک نحوه کاشت صرف کنید حتما نتیجه خوبی خواهید گرفت. ما چند نکته که می تواند در این راه کمک رسان شما باشد را در زیر برایتان آورده ایم.

1- چه موقع کرزنتیا را بکاریم؟

کاشت کرزنتیا در فصل بهار به گیاه چند ساله شما اجازه می دهدتا با باغ و خانه جدید خود انس گرفته و سازگار شود. این گل را به راحتی می توان کاشت اما برنامه ریزی در این زمینه برای موفقیت نقش اساسی دارد. در فصل بهار و پاییز می توان این گیاه را کاشت اما با توجه به طول عمر این گل در بهار از نظر سرمایه گذاری گزینه بهتری به نظر می رسند. خرید گل کرزنتیا رنگارنگ و زیبا در فصل پاییز اما بسیار وسوسه انگیز خواهد بود.

ریشه این گل در فصل تابستان و پاییز قوی تر شده و توانایی گیاه را برای زنده ماندن در فصل سرد زمستان افزایش می دهد. همچنین کاشت این گل در فصل بهار باعث شکوفایی بیشتر در فصل بعدی خواهد شد. اگرچه برخی از کرزنتیا پاییزه اگر بلافاصله با شروع پاییز کاشته شوند، می توانند در زمستان زنده بمانند اما احتمال زنده ماندن گلی که در فصل بهار کاشته شده است بسیار بیشتر است.

2- گل کرزنتیا چقدر مقاوم است؟

گل هایی که از مراکز باغ ها خریداری می کنید اغلب کرزنتیا مقاوم نامیده می شوند که در برابر فصل زمستان دوام بالایی دارند. می توانید هنگام خریداری برچسب آن را بررسی کرده و ببینید تا چه میزان مقاوم هستند. باغ ها و یا گلخانه ها اغلب گونه هایی را دارند که در آن منطقه طول عمر و دوام بالایی دارد. بنابراین خرید از باغ ها و گلخانه گزینه بهتری به نظر می رسد.

3- بهترین خاک برای کرزنتیا کدام است؟

این گل می تواند در اکثر خاک ها زنده بماند، اما در خاک هایی  با زهکشی خوب و رطوبت مناسب رشد می کند. پرورش کرزنتیا در خاک خشک و سخت مانع از دوام و استقرار ریشه ها در آن می شود، در حالی که خاک زیاد مرطوب و باتلاقی نیز ریشه گیاه را خود غرق می کند. پیدا کردن حد وسط رطوبت برای پرورش این گل نکته کلیدی است. اگر تجربه کاشت گیاهان چند ساله دیگری را داشته باشید به خوبی می توانید از آن ها برای کاشت گل کرزنتیا نیز استفاده کنید.

خاک مناسب برای کاشت گل کرزنتیا باید بین 20 تا 35 سانتی متر عمق داشته باشد. 5 تا 10 سانتی متر از خاک را بهتر است از مواد آلی مانند کمپوست یا پیت ماس استفاده کنید و این مواد آلی را با خاک مخلوط کرده تا از کیفیت خوبی برای کاشت برخودار شود. با دست خود می توانید بافت خاک را آزمایش کنید. بدین صورت که یک مشت از خاک را برداشته و آن را فشار دهید با باز کردن دست خود خاک نباید لخته شده باشد و یا به سرعت از هم بپاشد بلکه باید به راحتی خرد شود.

4- کرزنتیا چقدر به نور خورشید نیاز دارد؟

این گل از گیاهان آفتاب دوست است. اگرچه از نظر فنی به روزی 6 ساعت نور خورشید برای رشد نیاز دارد اما هر چه نور بیشتری دریافت کند رشد، گلدهی و مقاومت بیشتری بدست خواهد آورد. در بعد از ظهرهای گرم و تابستان ها در مناطق گرمتر باغ کمی سایه برای جلوگیری از سوزندان گل ها می تواند مناسب باشد. زمانی که در اواخر تابستان با کوتاه شدن روز، گیاه تغییر در میزان نور را احساس کند شروع به جوانه زنی می کند. کاشت گیاه در نزدیکی چراغ های مصنوعی می تواند زمانه جوانه زنی و گلدهی گیاه شما را تغییر دهد.

کرزنتیا رنگی های متنوعی دارد

5- آیا فاصله واقعا مهم است؟

کاشتن کرزنتیا در کنار هم ممکن است برایتان وسوسه انگیز باشد. اما اگر این گل به طور صحیح کاشته شده باشد تا عرض 90 سانتی متر می تواند رشد داشته باشد. مانند گیاهان چند ساله دیگر کرزنتیا نیز هر سال بزرگتر می شود. در صورتی که در اولین کاشت باغتان کمی خالی به نظر می رسد نگران نباشید به مرور زمان و با رشد گیاه پر خواهد شد. بنابراین رعایت فاصله برای سلامت و رشد گیاه ضروری می باشد و بهتر است که آن را رعایت کنید.

زمانی که در فضای کوچکی گیاهان زیادی کاشته شود و بیش از اندازه شلوغ شود گیاهان برای مواد مغذی با یکدیگر رقابت خواهند کرد و سیستم ریشه آن ها به مشکلاتی روبرو خواهد شد. آفات را جذب کرده و از بیماری ها در رنج خواهند بود. پیروی از نکات و دستورالعمل های فاصله گیاه برای انواع گل کرزنتیا ، سلامت باغ شما را افزایش داده و از سرمایه، وقت و هزینه شما محافظت خواهد کرد.

نگهداری از کرزنتیا

این گیاهان به طور کلی نیاز به مراقب های زیاد و طولانی مدت ندارند. نحوه مراقبت از آن ها به آگاهی ابتدایی و ساده نکات باغبانی نیاز دارد و فقط با کمی مراقبت از کرزنتیا باغ، گلخانه و یا حتی باغچه شما مملو از گل های رنگارنگ زیبا خواهد بود.

 • چه میزان آب نیاز دارد؟ گل کرزنتیا برای داشتن رشد خوب به آبیاری و رطوبت نیاز دارند. آبیاری مداوم در تمام بهار، تابستان و پاییز برای رشد این گیاه ضروری است. هنگامی که زمستان سرد آغاز می شود می توان آبیاری را تا بهار که دوباره خاک گرم می شود متوقف کرد.

آبیاری در صبح اول وقت و تا عمق 7 تا 10 سانتی متری خاک توصیه می شود. روش آبیاری ایده آل برای این گل این است که مستقیما رطوبت را به پایه گیاهان وارد کنید. از به دام افتادن رطوبت و قطرات آب در شاخ و برگ های ضخیم گیاه جلوگیری کنید.

 • آیا کرزنتیا نیاز به هرس دارد؟ نگران هرس کردنش نباشید. این گل به طور کلی و دقیق نیاز به هرس شدن ندارد اما در طول فصل رشد کمی نیش باید بخورند. این کمک می کند تا ساقه گیاه منشعب شده و گل های بیشتری بدهد. وقتی گیاه شما در فصل بهار به 15 سانتی متری رسید به سادگی 2 سانت از شاخه ها ببرید. این کار را هر دو تا سه هفته یکبار تا اوایل تابستان تکرار کنید.

این گل برای تمام پاییز گل داده و زمانی که در فصل زمستان از بین می رود آن را قطع نکنید. این گل به طور طبیعی و کامل در فصل زمستان می میرد و دوباره در فصل بهار ساقه های مرده جوانه زده و شاخ و برگ می دهد و گیاهی قوی تر را تولید می کند.

هرس کردن کرزنتیا

این گل نیاز به هرس ندارد فقط مقداری راس آن باید چیده شود.

 

 • آیا کود برای کرزنتیا ضروری است؟ همه گیاهان به مواد مغذی نیاز دارند. کوددهی به گل کرزنتیا باعث افزایش مواد مغذی ضروری برای رشد بهتر گیاه می شود. رشد اولیه انواع گیاهان کرزنتیا در فصل بهار و اوایل تابستان صورت می گیرد. استفاده درست و منظم از کودهای با کیفیت به گیاه شما کمک می کند تا بزرگتر شده و گل های بیشتری تولید کند. کود اوزیت را به صورت محلول در آب به صورت ماهانه از اوایل بهار تا اواسط تابستان می توانید استفاده کنید.
 • چگونه می توان مقاومت گل در زمستان را افزایش داد؟ رمز موفقیت و بقای گیاه در زمستان ثابت نگه داشتن دمای خاک است. چرخه یخ زدگی و ذوب مداوم باعث آسیب جدی به ریشه های گیاه می شود. افزودن یک لایه ضخیم از مالچ می تواند به حفظ درجه حرارت خاک در زمستان کمک شایانی کند. می توانید تا 10 سانتی متر مالچ به طور یکنواخت بر روی خاک بریزید. به محض اینکه خاک شروع به سخت شدن می کند و دمای آن کاهش یافتن را آغاز می کند باید استفاده از مالچ را در برنامه بگنجانید.

آیا می توان کرزنتیا را از بذر پرورش داد؟

اگرچه بیشتر این گیاه به عنوان گل های از قبل کاشته شده و یا قلمه زده شده خریداری می شوند، اما شما می توانید آن را با کاشت بذر نیز پرورش بدهید. کاشت بذر این گل با توجه به اینکه هر دانه از هر نوع گل کرزنتیا که تهیه شده می تواند متفاوت رشد برای شما چالش برانگیز خواهد بود. این بدان معنی است که شما در پایان می توانید طیف گسترده ای از رنگ ها و اندازه های گل را داشته باشید.

این گل با توجه به اینکه فصل رشد طولانی مدتی دارد، پرورش آن ها از طریق بذرها خواهان برنامه ریزی منطقی و درست می باشد. شش تا هشت هفته قبل از آخرین تاریخ سرما دانه ها را در خانه بکارید. هنگامی نهال های گل به 15 تا 20 سانتی متری رسید آن ها به باغ و یا گلخانه انتقال دهید. انتظار می رود در سال اول بعد کاشت اولین شکوفه ها دیده شود.

آیا می توان کرزنتیا را در گلدان پرورش داد ؟

پرورش این گل در گلدان ها یک راه حل ایده آل برای خانه های آپارتمانی و یا باغچه های کوچک است. اکثر گل هایی از این نوع که در گلدان کاشته می شوند، 5 تا 8 سانتی متر رشد می کنند و اگر به خوبی از آن ها مراقبت صورت بگیرد و مواد مغذی در اختیار داشته باشند می توانند حداکثر تا 30 سانتی متر نیز رشد کنند. برای این کار خاک گلدان باید غنی و دارای زهکشی خوبی باشد.

پرورش کرزنتیا در گلدان نیز صورت می گیرد

پرورش کرزنتیا در گلدان نیز صورت می گیرد

 

اگر کرزنتیا را در گلدان کاشته اید برای تشویق گیاه به ریشه زنی می توانید کود محلول در آب را به صورت هفتگی انجام دهید. از آنجایی که این گل برای رشد نیاز به نور خورشید دارد، قرار دادن گیاه پشت پنجره جنوبی و دور از نورهای مصنوعی بهترین نتیجه را برایتان به همراه خواهد داشت. نگهداری گلدان در یک گاراژ و یا فضایی که در برابر سرما محافظت شده است در فصل زمستان می تواند به گیاه شما برای رشد مجدد در فصل بهار استراحت مورد نیاز را بدهد.

چه مدت طول می کشد تا کرزنتیا رشد کند؟

سرعت رشد این گل به متغیرهای بسیاری بستگی دارد. شرایط مورد نیاز برای اندازه ها و رشد آن متفاوت می باشد. گیاهانی که از طریق کاشت بذر پرورش یافته اند ممکن است چندین سال طول بکشد تا به پتانسیل رشد کامل خود برسند. اما گیاهانی که از طریق قلمه زدن در باغ رشد می کنند سریع تر مراحل کامل رشدی خود را طی خواهند کرد. مراقبت های صحیح از گل کرزنتیا از طریق آبیاری، کود دهی و بریدن جوانه های راسی باعث افزایش رشد گیاه می شود.

کرزنتیا بعد از گلدهی چه مدت دوام می آورد؟

اگرچه به طور کلی به نظر می رسد که این گیاه مخصوص فصل پاییز باشد اما در واقعیت سه نوع زمان گلدهی برای این گل وجود دارد. شکوفه های اولیه، شکوفه های اولیه پاییز و شکوفه های اواخر پاییز سه زمان گلدهی این گل می باشد. شکوفه های اولیه اغلب در اواسط تابستان شروع به گلدهی کرده، شکوفه های اولیه پاییز گل های خود را در اواخر شهریور و شکوفه های اواخر پاییز درمهرماه نمایش خیره کننده خود را آغاز می کنند. در انواع مختلف متفاوت است اما به طور کلی کرزنتیا به مدت چهار تا هشت هفته گلدهی می کند.

 روش زیادی برای پرورش بسیار زیاد این گل وجود دارد. کود دهی در بهار و جلوگیری از ازدحام بیش از حد کرزنتیا به این گل کمک می کند تا مدت زمان بیشتری سالم باقی مانده و مدت بیشتری نیز گل بدهند.

کاربردهای اقتصادی گل کرزنتیا

این گل به دلیل تنوع بسیار فراوان، رنگ های زیبا و چشمگیر و طرفداران بسیار در سراسر جهان کاربردهای اقتصادی متفاوتی نیز دارد.

1- کاربردهای زینتی: گل های کرزنتیا مدرن نسبت به مدل های گذشته وحشی خود ظاهر  جذاب و زیباتری دارند. این گل ها برای اهداف زینتی در باغ ها پرورش داده می شوند و طرفداران بسیاری نیز دارند. علاوه بر رنگ زرد قدیمی، رنگ هایی خیره کننده مانند سفید، بنفش و قرمز نیز از آن وجود دارد.کرزنتیا برای دسته گل های عروس ، کورساژ داماد، ماشین عروس، گل آرایی مجالس مختلف و… مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین از این گل ها در انواع تاج گل تبریک یا افتتاحیه استفاده میکنند.

دسته گل کرزنتیا

دسته گل کرزنتیا

 

2- کاربرد آشپزی: گل های کرزنتیا زرد و یا سفید برای تهیه چای در برخی از مناطق شرق آسیا استفاده می شود. در کره نیز یک نوع شراب برنج وجود دارد که با این گل ها طعم دارش می کنند. برگ این گیاه را بخارپز و یا آب پز کرده و به عنوان سبزیجات به ویژه در غذاهای چینی از آن ها استفاده می کنند و به انواع سوپ ها و آبگوشت برای معطر کردن آن ها از گل های این گیاه اضافه می کنند.

3- مصارف حشره کش: برخی از انواع این گل به عنوان یک منبع طبیعی برای حشره کش ها مورد استفاده قرار گرفته و آن ها را از نظر اقتصادی مهم می کند. گل ها را پودر کرده و پیرترین Pyrethrins را استخراج و برای حشره کش ها مورد استفاده قرار می دهند. Pyrethrins به عنوان یک سوسپانسیون در آب و یا روغن به صورت پودر استفاده می شود که به سیستم عصبی حشرات حمله و مانع از گزیدن آن ها می شوند. همچنین برای ماهی ها نیز مضر بوده اما نسبت به بسیاری از حشره کش های مصنوعی برای پرندگان و پستانداران سمی نیستند.

گل کرزنتیا با مطالعاتی که ناسا برای هوای پاک انجام داده است آلودگی های موجود در خانه را نیز کاهش می دهد.

 

امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد و به جواب های سوالاتتان رسیده باشید، برای خرید گل کرزنتیا برای انواع مناسبت های خود تاج گل ، تاج گل ترحیم ، دسته گل و …. کافی است با گل فروشی آنلاین گندم VIP در تماس باشید و یک خرید گل اینترنتی بی نظیر را با ما تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *