نحوه نگهداری و کاشت لیلیوم مدونا یا (Lilium Candidum)

لیلیوم مدونا

در میان قدیمی ترین گیاهان زینتی ، گل لیلیوم مدونا (Lilium candidum) بیش از 3000 سال زیر کشت بوده است. از این گیاه چند ساله پیازدار ساقه هایی برافراشته می آیند که شکوفه های سفید خالص شگفت انگیز و شیپوری دارند و با گرده زرد در مراکز روشن شده اند. تضاد مورد علاقه بسیاری از باغبانان است ، ویژگی مشخصه ای است که آن را از سایر خانوده گیاه متمایز می کند.

همچنین بخوانید : چگونه لیلیوم Casa Blanca را پرورش دهیم

لیلیوم کاندیدوم

ابعاد هر گل بین دو تا سه اینچ (گاهی طولانی تر) ، و یک عطر دوست داشتنی منتشر می شود. برگ های برگریز به صورت مارپیچ چیده شده و در هنگام لمس احساس نرمی می دهند. گیاهان کاشته شده چهار تا شش فوت قد و یک تا دو فوت عرض آنها رشد می کند.

از این لیلیوم در انواع قسمت باغ استفاده میکنند. برای کاشت دسته جمعی و یا به عنوان نمونه های فردی مناسب است. آنها خانه های خوبی در اطراف مکان های نشیمن در فضای باز مانند پاسیو پیدا می کنند که باغبان و مهمانان می توانند رایحه شکوفه را استشمام کنند و همچنین آنها را در دسته گل های بهاری ترتیب دهند.

شکوفه های زیبای آن ساده است و نیاز به مراقبت کمتری دارد ، اما با سایر لیلیوم ها متفاوت است. توصیه های این راهنما را دنبال کنید و از بهار تا تابستان تا 20 گل در هر ساقه داشته باشید.

 

 

نام گیاه شناسی  Lilium candidum
نام مشترک  Madonna Lily
نوع گیاه  چند ساله پیازدار
اندازه بلوغ قد 4 تا 6 فوت ، عرض 1 تا 2 فوت
آفتاب مورد نیاز قرار گرفتن در آفتاب کامل تا قسمتی سایه
نوع خاک  غنی ، زهکشی خوب
pH خاک خنثی است
زمان شکوفایی  بهار تا نیمه تابستان
رنگ گل سفید
مناطق مقاومت USDA  5-9
منطقه بومی خاورمیانه
سمیت برای گربه ها سمی است

 

مطالب مرتبط : معرفی 9 گل لیلیوم برای باغ

 

نگهداری از لیلیوم کاندیدوم یا مدونا (Lilium Candidum)

پیازهای Lilium candidum را معمولاً در اوایل پاییز بکارید  . حداقل سه پیاز را در سه گروه قرار دهید. فاصله آنها را در فاصله شش تا دوازده اینچی قرار دهید و قسمت های بالای آن را با خاک یک اینچ فروتن بپوشانید. توجه داشته باشید که این سطح کمتری نسبت به دیگر لیلیوم ها است.

لیلیوم کاندیدوم آفتاب فرورفته را ترجیح می دهد. اگرچه در آفتاب کامل یا سایه جزئی عملکرد خوبی خواهد داشت ، اما وقتی تا حدی از آفتاب ظهر گذشته باشد ، بهترین نتیجه حاصل می شود.

 

خاک

به گل لیلیوم مدونا خود خاکی خوب و زهکشی شده بدهید. به طور طبیعی ، مواد مغذی زیادی را جذب می کند ، بنابراین افزودن مقداری کمپوست توصیه می شود. خاکی را نگه دارید که نزدیک به خنثی باشد.

پیاز گل لیلیوم در خاک خنثی یا قلیایی رشد می کند. خاکی را که بیش از حد اسیدی است با آهک اصلاح کنید. اگر قصد دارید پیازها را در پاییز وارد کنید، به محل آهک اضافه کنید و زمان بگذارید تا به داخل زمین  بشیند.

 

آب

لیلیوم های مدونا را پس از کاشت به خوبی آبیاری کنید. شاخ و برگ و گلها در بهار ظهور می کنند و پس از آن به مراقبت های اضافی بسیار کمی نیاز دارند.

خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید ، اما از آبیاری زیاد خودداری کنید. این ممکن است باعث ایستادن آب ناخواسته شود و ریشه ها را خیس و مستعد پوسیدگی کند.

دما و رطوبت
همانطور که برای زمستان ریشه می اندازند ، گیاهان ممکن است یک شاخه برگ ارسال کنند. در جنوب ایالات متحده و جاهای دیگر ، گل لیلیوم کاندیدوم در بهار شکوفا می شود و در گرمای تابستان خاموش می شود. سپس دوباره در پاییز شاخ و برگ جدید تولید می کند.

آیا لیلیوم کاندیدوم سمی است؟

طبق گفته دانشگاه میسوری ، لیلیوم مدونا حاوی ترکیب خاصی است که برای گربه ها بسیار سمی است. بدیهی است که این سم فقط گربه ها را تحت تأثیر قرار می دهد و نه انسان یا سایر حیوانات خانگی ، اما خود سم هنوز شناسایی نشده است.

اگر یک یا چند گربه به باغ شما رفت و آمد می کنند ، این لیلیوم (و دیگر سوسن ها) را با احتیاط بکارید و یا کاشت گل چند ساله و پیازدار را در نظر بگیرید. بلعیدن قسمت هایی از این گیاه برای گربه سانانی که ممکن است حتی گلهای آن را لیس بزنند می تواند کشنده باشد.

هرس
هنگامی که گیاه از گل دادن متوقف شد ، اجازه دهید تا برگها زرد شوند. سپس آنها را مانند یکی دیگر از پیازهای شکوفا شده بهار برش دهید.

لیلیوم کاندیدوم

تکثیر معمولاً با تقسیم پیاز انجام می شود. متناوباً ، می توانید صبر کنید تا غلافها روی گیاه خشک شوند. غلافها را بشکنید و بذرها را با دقت جمع کنید. آنها را در زمستان در ظروف تهویه ، در یک قاب سرد یا در یک گلخانه گرم نشده بکارید.

همچنین بخوانید : انواع گل لیلیوم و شرایط کاشت، پرورش و نگهداری در گلدان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *