معرفی 9 گل لیلیوم برای باغ

گونه Lilium به گروه خاصی از گیاهان چند ساله اشاره دارد ، از جمله گلهای محبوب مانند لیلیوم عید پاک و لیلیوم  معروف “Stargazer” ، که برای تجارت گل های بریده شده مهم هستند. بسیاری از گیاهان که “لیلیوم” را به عنوان بخشی از نام مشترک خود حمل می کنند ،لیلیوم های واقعی نیستند. لیلیوم های true ، لیلیوم Day ، لیلیوم های toad ، peace و water ، اگرچه صفات مطلوبی دارند اما لیلیوم واقعی نیستند.

لیلیوم های واقعی همه گیاهان چند ساله هستند که از پیازهایی رشد می کنند که دارای ساختار مقیاس مشخص و به ویژه گل های بزرگ هستند. بیش از 80 گونه در تیره وجود دارد ، اما بیشتر گیاهان پرورش یافته در باغ ها از تلاقی های هیبریدی از گونه های مختلف بومی است یا ارقامی که به طور انتخابی از آن هیبریدها ساخته شده اند.

گل لیلیوم برای باغ

هشدار
لیلیوم های عید پاک ، لیلیوم های ببر ، لیلیوم های آسیایی و لیلیوم های ترکیبی شرقی برای گربه ها سمی هستند و به طور بالقوه کشنده هستند. تمام قسمتهای این گیاهان سمی هستند ، به خصوص گلها. سگها معمولاً تحت تأثیر این لیلیوم های واقعی قرار نمی گیرند.

همچنین بخوانید : چگونه لیلیوم مار کبرا را پرورش دهیم

 

1- Asiatic Lilies 

لیلیوم های آسیایی ، مانند رقم “Lollypop” ، مسلماً ساده ترین رشد برای مبتدیان است و بنابراین ، یکی از محبوب ترین تقسیمات لیلیوم است. در سیستم طبقه بندی رسمی باغبانی ، لیلیوم های آسیایی در بخش 1 قرار می گیرند. گلها اکثراً بدون بو هستند ، اما این نقص بیشتر از رنگین کمان رنگهای موجود است. گلها ممکن است رو به بالا ، پایین یا بیرون باشند و آنها معمولاً در ژوئن یا ژوئیه شکوفا می شوند.  لیلیوم های آسیایی از تلاقی های ژنتیکی لیلیوم  بومی آسیای شرقی و مرکزی و از هیبریدهای بین گونه ای آن گونه ها گرفته شده اند.

منطقه بومی: بومی آسیای شرقی و مرکزی هستند
مناطق در حال رشد : 3-8
قد: 1-5 پا
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه جزئی

 

گل لیلیوم

 

2- Martagon Hybrids, Turkscap Lilies

 

رشد هیبریدهای مارتاگون دشوار است ، اما گره های اثیری 5 تا 6 فوت گیاهان بالغ ارزش این را دارند. این هیبریدها اغلب به لیلیوم های گل سرخ معروف هستند ، که به دلیل شکل شکوفه ها نامگذاری شده اند. آنها را در پاییز بکارید ، یک مکان محافظت شده با زهکشی عالی را انتخاب کنید و انتظار شکوفه های معطر را در ماه مه یا ژوئن داشته باشید. این گیاهان مقاوم ترین  لیلیوم های باغ  در سایه هستند ، بنابراین بهترین مکان در حاشیه یک باغ جنگلی ، اما به دور از ریشه درختان رقابتی است. مکان خود را عاقلانه انتخاب کنید ، زیرا مارتاگون ها به خوبی پیوند نمی شوند.

منطقه بومی: گونه های والدین بومی آسیا ، اروپا هستند
مناطق در حال رشد : 3-9
قد: 3-6 پا
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه جزئی

 

مطالب مرتبط : پرورش و نگهداری گل لیلیوم Oxbloods

 

 

 

3-  Candidum Lilies

 

لیلیوم های Candidum گیاهان واقعی ، میراث زراعی هستند ، گونه هایی که برای هزاران سال کشت شده اند. در سیستم طبقه بندی ، این لیلیوم های بخش 3 است. آنها از لیلیوم های بومی بالکان و خاورمیانه مشتق شده اند که برخی از آنها به طور گسترده ای در اروپا طبیعی شده اند. نام رایج آنها  لیلیوم مدونا ، از آن به معنای پاکی در مسیحیت است. هیبریدهای کاندیدوم به یک نقطه پناه داده شده نیاز دارند. قرار گرفتن در معرض شرق با آفتاب صبح ترجیح داده می شود. در صورت نیاز خاک را اصلاح کنید تا PH به حد خنثی برسد و پیازها را درست در زیر سطح ، حدود 1 اینچ بکارید. آنها شرایط خشکی کم را ترجیح می دهند و در مکان های مرطوب  خاکستری می شوند. شکوفه های سفید به شکل شیپور در تابستان ظاهر می شوند.

منطقه بومی: گونه های والدین بومی بالکان ، خاورمیانه هستند
مناطق در حال رشد : 6-9
قد: 4-6 پا
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه جزئی

 

4- American Hybrids

 

دسته دیگری از لیلیوم های  ترکیبی ، بخش 4 در سیستم طبقه بندی ، با عبور از گونه های بومی آمریکای شمالی شکل گرفت. این هیبریدها ، از جمله لیلیوم هومبولت ، در باغهایی با خاک غنی از هوموس و زهکشی مناسب ، مستعمرات بزرگی را تشکیل می دهند. شمعدان های بزرگ گلدار  که شکوفه هایی با گلبرگ هایی  رو به پایین دارند ،  وقتی با لیلیوم “وحشی” روبرو می شوید ، همیشه مشخص نیست که این یک گونه بومی واقعی است یا یک ترکیبی طبیعی است. به همین ترتیب ، برخی از لیلیوم های “وحشی” به هیچ وجه گونه بومی یا ترکیبی نیستند. لیلیوم ببر کنار جاده تقریباً همیشه یک گونه آسیایی است ، Lilium lancifolium یا Lilium tigrinum.

منطقه بومی:  گونه های  آمریکای شمالی هستند
مناطق در حال رشد : 3-9
قد: 5-7 پا
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه جزئی

 

 

5-  Longiflorum Hybrids

 

گروه لیلیوم های longiflorum  بخش 5 ، برای بیشتر باغبانان به عنوان لیلیوم فصلی عید پاک شناخته شده است ، که توسط پرورش دهندگان مجبور می شوند در بهار شکوفا شوند. در باغ ، نیلوفرهای longiflorum شکوفه های شیپوری سفید را در ماه جولای یا آگوست تولید می کنند. برخلاف بسیاری از گیاهان هدیه فصلی ، شما می توانید لیلیوم عید پاک را با موفقیت به یک مکان دائمی منتقل کنید. محلی را که گلها در معرض آفتاب قرار دارند اما ریشه ها در سایه قرار دارند ، انتخاب کنید. شاخ و برگها را دست نخورده بگذارید و رطوبت منظم را تأمین کنید.

منطقه بومی: جزایر جنوبی ژاپن ، تایوان
مناطق رشد : 4-8
قد: 2–3 پا
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل

 

 

 

6-  Trumpet Lilies ، Aurelian Lilies

 

بخش 6 – شامل لیلیوم های شیپوری است که به دلیل شکوفه های شکمی شکل نامگذاری شده است – شامل بسیاری از لیلیوم های آسیایی با گل های لوله ای ، شیپوری خاص یا صلیب های ترکیبی است. برچسب “ترکیبی اورلین” به لیلیوم شیپوری که در آن یکی از والدین L. henryi ، گونه بومی چین است ، زده می شود. اگرچه نسبت به لیلیوم های دیگر مقاومت کمتری دارد ، اما لیلیوم های شیپوری به راحتی رشد می کنند به شرطی که آنها را محافظت کنید و از شکوفه های عظیم آنها محافظت کنید و به آنها یک لایه کود عایق بدهید تا در  زمستان به آنها کمک کند. ارقامی مانند ‘Golden Sunburst’ نسبت به لیلیوم های دیگر مقاومت به خشکی دارند و در صورت coddled ممکن است تا ارتفاع 8 فوت رشد کنند.

مناطق رشد : 5-8
قد: 3-6 پا ؛ گاهی اوقات 8 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل

 

 

 

8- Oriental Lilies

 

لیلیوم های شرقی ، شامل بخش 7 ، از نظر فرم و انتخاب رنگ شبیه به لیلیوم های آسیایی هستند ، اما عطر بی نظیری دارند ، انتظار می رود اولین شکوفه های “Stargazer” و ارقام دیگر را در ماه آگوست مشاهده کنید ، زمانی که بسیاری از گل های دیگر برای فصل خاموش می شوند. لیلیوم های شرقی ترکیبی هستند و اغلب در بین والدین L. auratum (بومی ژاپن) و L. speciosum (بومی ژاپن و جنوب چین) هستند.

منطقه بومی: گونه های والدین بومی شرق آسیا هستند
مناطق رشد : 4–9
قد: 3-5 پا
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه جزئی

 

 

 

9-  Interdivisional Lilies

 

Division 8 یک گروه جذاب از لیلیوم های ترکیبی است که از بخشهای دیگر لیلیوم گرفته شده است. به عنوان مثال ، نیلوفرهای LA ترکیبی هستند که در اثر تلاقی L. longiflorum با نوع آسیا ، تولید گلهای بزرگ و صاف با رایحه کمی را میدهد. نوع دیگر Division 8 ، Orienpet ، دارای عطر ، قد بلند و رنگ لیلیوم های شرقی است .

مناطق در حال رشد : 3-9
قد: 3-6 فوت (بستگی به نوع دارد)
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا جزئی

 

 

10-  Species Lilies

 

این یک گونه کاملاً طبیعی و بومی آسیا است که در آمریکای شمالی نیز به طور گسترده ای طبیعی شده است. گونه های لیلیوم وحشی بسیار سازگار هستند ، زیرا از جنگل های باتلاقی ، کوه های یخ زده و بسیاری از زیستگاه های میان آنها به وجود می آیند. تعداد گونه های لیلیوم های ارائه شده متفاوت است .

منطقه بومی: براساس گونه ها متفاوت است
مناطق در حال رشد : 3-10 (براساس گونه ها متفاوت است)
قد: از نظر گونه متفاوت است
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه کامل (براساس گونه ها متفاوت است)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *