چگونه لیلیوم مار کبرا را پرورش دهیم

لیلیوم مار کبرا

لیلیوم مار کبرا (Darlingtonia californica) به لطف برگهای چشمگیرش که شبیه سر مارهای کبرا است ، گیاهی منحصر به فرد و چشم نواز است. برگهای پیچش از پایه گیاه بالا رفته و به شاخ و برگ کلاه دار تبدیل می شوند. این گیاهان گوشتخوار در کنار ظاهر تقریباً حیرت انگیز ، اشتهای زیادی نیز دارند و از حشرات و همچنین مهره داران کوچک تغذیه میکنند.

لیلیوم کبرا بومی آمریکای شمالی است که اغلب در گروه های مشخصی در مناطق باتلاقی و فاقد تغذیه رشد می کند. برگهای کلاه دار آنها رایحه ای ترشح می کنند که حشرات را به خود جلب می کند و سپس به گیاه اجازه می دهد تا سوخت حاصل از به دام انداختن و هضم طعمه های خود را جمع کند. پس از ورود ، فرار برای حشرات دشوار است و همچنین گیاه آنزیم های گوارشی ترشح می کند تا به تجزیه مواد حیوانی کمک کند. برخلاف بسیاری از گیاهان دیگر ، گیاهان سوسن کبرا قادر به جمع آوری آب باران برای به دام انداختن طعمه ها نیستند.

لیلیوم مار کبرا

 

این گیاهان می توانند از طریق  استولون ها به صورت غیرجنسی پخش شوند و به ندرت گل می دهند. لیلیوم مار کبرا یک گیاه واقعی  و دارای ساختار و زیبایی استثنایی است.

 

نام گیاه شناسی Darlingtonia californica
نام مشترک  لیلیوم کبرا
نوع گیاه گوشتخوار
اندازه بالغ  تا 4 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب خورشید کامل
نوع خاک  مرطوب ، خوب زهکشی شده
pH  6-8
زمان شکوفه دهی بهار
گل گلبرگ قرمز
مناطق مقاوم  7-10 منطقه بومی آمریکای شمالی

نگهداری از گیاه لیلیوم Cobra

گیاهان لیلیوم مار کبرا برای رشد به آب و هوای گرم ، آفتاب کامل و شرایط مرطوب و شبیه به باتلاق احتیاج دارند و تکثیر این گیاه در باغچه خانه دشوار است. به همین ترتیب ، پرورش این گیاهان دشوار تلقی می شود ، به ویژه در خارج از منطقه بومی آن. به منظور پرورش موفقیت آمیز Darlingtonia californica در باغ خود ، مهمترین دلیل برای رشد آن تقلید از شرایط بومی آن است.

همچنین بخوانید : پرورش و نگهداری گل لیلیوم Oxbloods

لیلیوم های کبرا بهترین رشد را در سایه آفتاب کامل یا سایه جزئی دارند. آنها هنگامی که ریشه ها نسبت به بقیه گیاهان خنک تر باشد ، رشد خواهند کرد. در آفتاب کامل کوتاهتر و قرمزتر به نظر می رسند ، در حالی که در شرایط سایه جزئی این گیاهان بلندتر و سبزتر می شوند. با این وجود Darlingtonia californiaica به منظور ایجاد رنگهای زنده بر روی کاسبرگ های سفید ، به توزیع متعادل و یکنواختی از نور نیاز دارد.

آب مورد نیاز لیلیوم مار کبرا

احتمالاً مهمترین عنصر مراقبت از گیاه لیلیوم کبرا آب است و این گیاهان از نظر نوع دریافت خاص هستند. آب باران همیشه بهترین گزینه است ، اما اگر در خانه آبیاری کنید می توانید از آب چشمه ، مقطر یا تصفیه شده (از طریق اسمز معکوس) استفاده کنید. لیلیوم های کبرا به مواد شیمیایی و مواد معدنی موجود در آب لوله کش حساس هستند.

این گیاهان همچنین آب خنک را ترجیح می دهند و حتی برخی از باغبان ها تکه های یخ را روی خاک قرار می دهند و اجازه می دهند تا ذوب شوند تا رطوبت اضافی اضافه شود و ریشه گیاه خنک شود. این امر به ویژه در روزهایی که دمای بالا بیش از 80 درجه فارنهایت افزایش می یابد بسیار مهم است.

خاک لیلیوم مار کبرا

در حالی که برای رشد موفقیت آمیز گیاهان لیلیوم کبرا آبیاری مناسب مهم است ، خاک نیز باید درست باشد. بسیاری از باغبان ها برای کمک به ایجاد مخلوطی از خاک که باعث خنک شدن سیستم ریشه می شود ، پیت ماس ​​، پرلیت ، یا سنگ زیزه یا پوکه را انتخاب می کنند.

دما و رطوبت
گرچه به دمای سردتری نیاز دارند ، اما سطح رطوبت لزوماً روی رشد لیلیوم  کبرا تأثیر نخواهد گذاشت. با این حال ، توصیه می شود که سطح رطوبت حدود 50 درصد حفظ شود ، که به جلوگیری از خشک شدن گیاه کمک می کند.

Darlingtonia californiaica در دمای بیش از حد گرم عملکرد خوبی نخواهد داشت و مکانهایی را که دمای هوا در شب (در دهه 50 یا 60) سردتر باشد ترجیح می دهد.

کود لیلیوم مار کبرا

گیاه لیلیوم گوشت خوار نیازی به کود ندارد زیرا آنها با خوردن حشرات و آفات دیگر خود را تغذیه می کنند.

تکثیر لیلیوم کبرا
از طریق تکثیر استولن های این گیاهان را می توان تکثیر داد که در مقایسه با کاشت بذر جوانه های زنده مانده بیشتری تولید می کند. همچنین منجر به نژاد بزرگتر و سالم تری از گیاهان لیلیوم مار کبرا می شود.

از بذرها نیز می توان استفاده کرد ، اما باید تا سه ماهه اول سال (ترجیحاً فوریه) در یخچال نگهداری شوند و سپس در دمای سرد و در خزه های اسپاگنوم کاشته شوند.

هرس
لیلیوم مار کبرا به هرس گسترده احتیاج نخواهد داشت ، اما شما می توانید ساقه ها و برگ های مرده را بر اساس نیاز برش دهید.

پروزش لیلیوم کبرا در گلدان

از آنجا که هنگام رشد Darlingtonia californica ، دمای خنک بسیار مهم است ، بنابراین باید یک گلدان را انتخاب کنید که هم رنگ روشن داشته باشد و هم زهکشی مناسبی داشته باشد.

گلدان های پلاستیکی ، سفالی و سرامیک های لعاب دار گزینه های قابل قبولی هستند ، به شرطی که گلدانی که انتخاب می کنید گرما را جذب نکند.

پروزش لیلیوم کبرا در گلدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *