نحوه رشد گل صد تومانی چینی (Paeonia lactiflora)

گل صد تومانی چینی

در مناطقی که زمستان ها به حدی سرد است که باعث به خواب رفتن گیاه می شود ، هیچ باغی بدون گل صد تومانی کامل نیست.  گل صد تومانی گل محبوب باغ ها است  که گل صد تومانی چینی نیز نامیده می شود. این گل قرن ها کشت شده است و چندین هزار رقم و دورگه از آن  وجود دارد.

نکته ویژه در مورد گل صد تومانی این است که ساقه های آنها غالباً یک جوانه گل اصلی دارد که ابتدا شکوفه می زند و به دنبال آن جوانه های کناری کوچکتر می شوند تا بتوانید از گلهای دیدنی آنها برای مدت طولانی تری لذت ببرید.

گل صد تومانی چینی

 

همچنین بخوانید : زیباترین گلهای جهان را بشناسید+عکس

ممکن است سه سال طول بکشد تا گل صد تومانی تثبیت شود و شکوفا شود ، اما شما با یک گل چند ساله با ماندگاری طولانی پاداش خواهید گرفت. عمر گل صد تومانی بسیار طولانی است – عمر آنها می تواند بیش از 100 سال باشد.

 

نام مشترک Paeonia lactiflora گل صد تومانی چینی
نوع گیاه چند ساله علفی
اندازه بالغ طول دو تا سه فوت ، عرض دو تا سه فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب آفتاب کامل در برابر سایه جزئی
نوع خاک شنی ، لای ، لومی
pH خاک 6.5 تا 7
زمان شکوفه اواخر بهار تا اوایل تابستان
رنگ گل صورتی ، قرمز ، سفید
مناطق مقاوم 3-8
منطقه بومی چین ، سیبری

 

 

نحوه پرورش گل صد تومانی چینی

هنگام کاشت گل صد تومانی ، فاصله زیاد و گردش هوا بسیار مهم است زیرا ازدحام بیش از حد باعث گسترش بیماری ها می شود. گل صد تومانی چینی دقیقاً مانند گل صد تومانی دیگر کاشته می شود .

سر گلهای گل صد تومانی بزرگ و سنگین هستند ، به خصوص پس از باران تمایل دارند روی هم بریزند. اگر نمی خواهید حلقه های مخصوص گل صد تومانی بخرید ، می توانید از پایه های چوبی یا فلزی سبک و ریسمان برای حمایت استفاده کنید.

در طول فصل رشد ، برای ظاهر آراسته و جلوگیری از شیوع بیماری ، برگهای بیمار را بردارید.

گل صد تومانی چینی

 

برای داشتن بهترین شکوفه ، گل صد تومانی باغچه به حداقل شش ساعت نور خورشید نیاز به آفتاب کامل دارد. تنها استثنا آب و هوای گرمتر است که می توانید آنها را در سایه جزئی بکارید تا از گرمای ظهر محافظت شود.

خاک
تا زمانی که خاک حاصلخیز و زهکشی خوبی داشته باشد ، گل صد تومانی می تواند در خاکهای مختلف رشد کند. از مکانهای مرطوب در استخرهای آب خودداری کنید. اگر خاک ماسه ای یا گل رس است ، مواد آلی را اضافه کنید اما کود را اضافه نکنید ، زیرا ممکن است باعث بیماری گیاه بوتریتیس شود. هنگام افزودن اصلاحات به خاک ، اطمینان حاصل کنید که آنها را به طور عمیق مخلوط میکنید.

آب
به طور کلی گل صد تومانی چینی به آبیاری احتیاج ندارد. آب مورد نیاز آنها در بهار و پاییز بیشترین است ، بنابراین اگر در ماه های مهم شرایط خشکی وجود دارد ، با آبیاری آهسته و عمیق در صورت لزوم ، خاک را به طور مساوی مرطوب نگه دارید.

دما و رطوبت
گل صد تومانی برای آب و هوای خنک چند ساله است. آنها برای القای خواب گیاه به لرزاندن زمستانی نیاز دارند.

آنها در گرما و رطوبت شدید به خصوص در دوران شکوفایی عملکرد خوبی ندارند.

کود
گل صد تومانی چینی معمولاً به کود احتیاج ندارد مگر اینکه خاک از نظر مواد مغذی فقیر باشد. کودی را که نیتروژن کم دارد مانند کود پیاز پس از شکوفه دادن و دوباره در اواخر تابستان ، در اطراف گیاهان قرار دهید.

همچنین بخوانید : ایده هایی برای گل در روز ولنتاین

 

گل صد تومانی چینی

 

انواع گل صد تومانی چینی

از بین ارقام مختلف گل صد تومانی چینی ، این ارقام Paeonia lactiflora محبوب ترین هستند:

Paeonia lactiflora ‘Sarah Bernardt’ ، شکوفه ای معطر در اواخر فصل با گلهای دوتایی صورتی-صورتی.
Paeonia lactiflora ‘Karl Rosenfield’ ، شکوفه ای سرمه ای در اواسط فصل با گل های دوتایی.
Paeonia lactiflora ‘Shirley Temple’ ، شکوفه ای معطر و زود هنگام با گلهای دوتایی سرخ و روشن که بتدریج از عاج در می آیند.
Paeonia lactiflora ‘Bowl of Beauty’ ، شکوفه ای معطر و اوایل فصل با گلهای صورتی منفرد و مراکز سفید و زرد.
Paeonia lactiflora ‘Kansas’ ، شکوفه ای معطر ، اوایل تا اواسط فصل و گلهای دوتایی قرمز و صورتی روشن.
Paeonia lactiflora ‘Festiva Maxima’ ، شکوفه ای بسیار معطر ، اوایل فصل و گلهای سفید دوتایی.

رشد گل صد تومانی چینی در گلدان

گل صد تومانی چینی از آنجا که بسیار بلند و سنگین هستند ، وقتی در گلدان کاشته می شوند ، واژگون می شوند. اگر می خواهید آنها را از این طریق پرورش دهید ، هیبریدهای کوتوله را انتخاب کنید که به آنها گل صد تومانی پاسیو نیز گفته می شود.

آفات / بیماری های شایع

رایج ترین بیماری های مبتلا به گل صد تومانی چینی ، بیماری بوتریتیس و سایر بیماری های قارچی است ، به خصوص در هوای خنک و خنک بهار. در صورت مشاهده برگها یا ساقه های بیمار ، سیاه و پژمرده ، سریعاً آنها را بردارید تا از شیوع بیماری جلوگیری شود. در پاییز ، ساقه های علفی را تا چند اینچ ببرید و آنها را در زباله دور بیندازید.

کپک قارچ نیز هست ، بیشتر در هوای گرم و مرطوب تابستان به صورت پوششی سفید روی برگها و ساقه ها ظاهر می شود. این فقط ناخوشایند است و به گیاه آسیب نمی رساند. در اینجا نیز ، پاکسازی یا هرس کامل در پاییز به جلوگیری از عفونت مجدد گیاهان در سال بعد کمک می کند.

برای خرید گل های صد تومانی در زیباترین دیزاین ها به صفحه گل فروشی آنلاین گندم VIP مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *