نکاتی مهم در مورد گل محمدی (damask rose)

گل محمدی

گل محمدی damask rose از خانوداه گل رز است که از گیاهان Rosa gallica ، Rosa moschata و Rosa fedtschenkoana گرفته می شود و به طور معمول گل محمدی ، گل رز دمشق و گل کاستیا نامیده می شود. گل محمدی درختچه ای برگریز است که به بلندی 2.2 متر رسیده و ساقه های آن به طرز مسلحانه ای مجهز به خار است.

Rosa damascena گیاهی معتدل بومی اروپا و کشورهای خاورمیانه ایران و ترکیه است. اعتقاد بر این است که گل محمدی از دمشق سرچشمه گرفته و در کشورهای اروپایی معرفی شده است. گلهای رز از رنگ صورتی تا متوسط ملایم تا قرمز روشن هستند. گلهای نسبتاً کوچک به صورت گروهی رشد می کنند.

گل رز محمدی

 

گلها برای عطر و بوی خوب خود برداشت می شوند و برای روغن گل رز مورد استفاده در عطر سازی و ساخت گلاب و “بتن گل رز” به صورت تجاری برداشت می شوند. از گلبرگ های گل گاهی اوقات مستقیماً برای طعم دادن به غذا یا تهیه چای استفاده می شود و برای مصرف انسان بی خطر است.

 

گل محمدی در مقیاس تجاری برای عطر شناخته میشود و به عنوان بهترین گونه تجاری گل های رز معطر شناخته می شود.

این گیاه دارای اجزای مختلفی از جمله ترپن ها ، گلیکوزیدها ، فلاونوئیدها و آنتوسیانین ها است که اثرات مفیدی بر سلامت انسان دارند.

 

گل محمدی باید در معرض نور کامل خورشید ، دور از درختان یا پرچین ها کشت شود تا حداقل در تمام طول روز از آفتاب برخوردار شود.

آب و هوای معتدل بهترین گزینه برای محمدی ها است. دمای 0 تا 5 درجه سانتیگراد برای مدت زمان حدود 15 روز قبل از شروع شکوفایی ، کمیت و همچنین کیفیت گلها را افزایش می دهد.

 

در زمان گلدهی ، دما باید بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی بالای 60٪ باشد. رطوبت زیاد هوا بیش از 60٪ و دمای متوسط 15-20 درجه سانتیگراد باعث عملکرد بیشتر گل می شود.

شما می توانید از بین لوم های رسی سیلتی تا خاکهای لومی شنی با مقادیر 6-8 pH ، هر خاکی را انتخاب کنید. آبیاری برای کاشت گل رز با تکرار 12-15 روز در دوره های اوج لازم است.

اما ، وقتی گیاهان پس از دو سال به درستی رشد کردند ، ممکن است از دفعات آبیاری کاسته شود. زهکشی مناسب در مزرعه برای تخلیه بیش از حد آب باران از مزارع بسیار ضروری است.

 

هرس

عملیات بسیار مهمی برای گل محمدی  است. قبل از گلدهی به یک دوره خواب یا استراحت نیاز دارد. در مناطق معتدل ، به دلیل دمای پایین زمستان به طور خودکار خاموش می شود اما در مناطق نیمه گرمسیری ، گیاهان گل رز برای ایجاد القای خواب مصنوعی هرس می شوند.

 

اهداف دیگر هرس : فرم دهی به فرم دلخواه ، حفظ اندازه مناسب ، از بین بردن قسمتهای آسیب دیده و بیمار ، از بین بردن جوانه های انتهایی و تغییر عادت رشد برای تشویق گل های رز ، به منظور گسترش بیشتر افقی و در نهایت تولید جوانه های گل بیشتر.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *