مشخصات گل رز | انواع گل رز

مشخصات گل رز | انواع گل رز

گل رز

گل رز بطور قطع محبوبترین گل دنیاست. نمی توانید فردی را پیدا کنید که این گل اغواگر مورد پسندش نباشد. به همین دلیل هنگامی که تصمیم به خرید رز یا دسته گل داریم، رز با جذابیت فوق العاده الویت انتخاب‌‎های ماست. در ادامه به توضیح انواع رز می پردازیم.

راهنمای مطالعه:

انواع گل رز و معانی رنگ ها

مراحل پرورش و نگهداری رز

پرورش رز فرانسوی

پرورش رز هلندی

همانطور که می‌دانید رز از نژاد گل سرخیان است و در نقاط مختلف دنیا انواع بسیار گوناگونی از آن برحسب شکل بوته، نحوه رشد و تولید گل وجود دارد. معمولا رزها در دو شاخه گونه ای و ژنوتیپ دسته بندی می شود و به شکل اصلاح، پیوندی و دو رگه گیری تنوع گستره ای پیدا می کنند. شما می‌توانید از گل‌های رز در جعبه گل استفاده کنید و یک جعبه گل بی نظیر را درست کنید برای مشاهده جعبه گل ها به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

 

انواع گل رز
انواع گل رز

 

انواع گل رز و معانی رنگ ها

یکی از انواع رزها رونده است که در منزل یا اطراف خانه کاشته می شود و به دلیل حالت خوشه ای و بالاروندگی، منظره بسیار جذاب و دیدنی را ایجاد می کند.

رز درختچه ای نوع دیگری است که گل های نر و ماده روی یک گل هستند و گرده افشانی شان توسط زنبور یا باد انجام می شود.

از رز می‌توانید در طراحی یک سبد گل بی نظیر استفاده کنید برای سفارش گل از گل فروشی آنلاین گندم وی آی پی به صفحه سبد گل مراجعه کنید.

تمامی عاشقانه های ذهن ما منتهی می‌شود به گل های زیبا و رنگارنگ و چه گلهایی عاشقانه تر از گلهای رز هستند؟ گل رز قرمز به نمادی از عشق و عاشقانه های دو نفره تبدیل شده است، اما انواع بسیار زیاد دیگری وجوددارد که به همان اندازه معنی دار هستند. به عنوان مثال، رز بنفش که در نگاه اول دلربایی و عشق را نشان می‌دهد، درحالی که رز نارنجی نشانی ازشور و اشتیاق دارد.

همچنین بخوانید: معنی و نماد رنگ گل رز

گل رز جاودان بنفش
گل رز جاودان بنفش

حتما از انواع گل رز جاودان در گندم vip بازدید نمایید.

 

انواع گل رز انگلیسی یا دیوید آستین

گرچه رسما به عنوان یک کلاس جداگانه شناخته نمی‌شود، اما گل رز دیوید آستین (که گاه به آن انگلیسی گفته می شود) در بین مصرف کنندگان و خرده فروشان بسیار محبوب است. دیوید آستین از 50 سال پیش با هدف ایجاد گروه جدیدی از گل های رز که دارای بهترین ویژگی های گل های قدیمی و مدرن است، پرورش رز را آغاز کرد. صدها نوع گل سرخ دیوید آستین دارای فرم گل سرخ و رایحه ای عالی Old Roses با قابلیت گل دهی مکرر و دامنه رنگ گسترده تری از گلهای مدرن است. علیرغم محبوبیت زیاد، این گلها مستعد ابتلا به بیماری هستند و به اندازه انواع دیگر سخت و مقاوم نیستند.

 

عکس گل رز
عکس گل رز

انواع گل رز فلوریبوندا (Floribunda Roses)

Floribundas محل تلاقی گل رز و گونه های ترکیبی است که ترکیبی از مقاومت، گل دهی آزاد و شکوفه های نمایشی و معمولاً معطر است. اندازه این گل رزهای مقاوم از جمع و جور و کم رشد تا بازتر و ارتفاع 5-6 فوت متفاوت است، ایده آل برای پرچین های بلند. Floribundas را می توان در رنگ های مختلفی از جمله نارنجی، زرد، صورتی، بنفش و سفید یافت. آنها به طور کلی مقاوم در برابر بیماری هستند و مراقبت از آنها بسیار آسان است. این رز به دلیل درختچه های انبوه، سفت و سخت شناخته شده است و اغلب در محوطه سازی در پارک های عمومی و فضاها مورد استفاده قرار میگیرد.

مطالب مرتبط: گل رز فلوریبوندا

گل رز (Grandiflora Roses)

“گل رز” Grandiflora جزء طبقه ای از گلها هستند که در قرن گذشته ایجاد شده اند تا تلاقی بین گلهای چای ترکیبی و گلهای فلوریبوندا را طبقه بندی کنند. آنها ترکیبی از شکوفه های برازنده چای های ترکیبی و چرخه رشد مکرر گلوریبونداس هستند. رز Grandiflora دارای گلبرگ های بزرگ و بسیار پرنور هستند که بر روی ساقه های بلند تولید می‌شود، به صورت مجزا یا در خوشه های سه تا پنج شکوفه. بوته های آنها به طور کلی بزرگتر و بلندتر از چای های هیبریدی است. اگرچه سخت و قوی است ،اما تمایل به محبوبیت کمتری نسبت به چایهای ترکیبی یا گلهای فلوریبوندا دارند. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر و انواع این نوع گل رز به مقاله گل رز Grandiflora مراجعه فرمایید.

 

انواع گل رز
انواع گل رز

گل های رز زمینی

این نوع رز همچنین به عنوان گل های “چشم انداز” و بسیار جذاب شناخته میشود، برای تحقق تمایل به گل رز که رنگ، فرم و رایحه را ارائه می دهد، تهیه شده است و مراقبت از آن نیز آسان است. به طور معمول گل سرخ مخلوط بیماری و مقاومت بالا در برابر آفات، تکرار گلدهی و شکوفه های فراوان، رشد کم و نگهداری کم و راحت می‌باشد و نزد همه ی مردم محبوب است.

گل رز صورتی زمینی
گل رز صورتی زمینی

گل رز مینیاتوری

“گل سرخ یا همان گل رز مینیاتوری نسخه های مینیاتوری رز چای پیوندی است. آنها دارای ساقه های ریز، برگ و گل کوچک هستند ودر عین حال گیاهان سخت و متنوعی هستند. مینیاتورها طیف گسترده ای از رنگ ها از جمله صورتی، نارنجی، سفید و زرد دارند. بیشتر گلهای کوچک مینیاتوری بطور مداوم به مدت 2 تا 3 هفته شکوفا می شوند. آنها غالباً به عنوان گیاهان مسکونی به بازارعرضه و فروخته می شوند، زیرا در ظروف به خوبی رشد می کنند”.

گل رز پولیتانا

گلهای رز پولیتانا به دلیل شکوفه های پربارشان شناخته می شوند، از بهار تا پاییز یک گیاه سالم می تواند به طور بالقوه در گلها پوشیده شود. آنها به طور معمول دارای خوشه های بزرگ از گل های کوچک هستند، و به رنگ های سفید، صورتی و قرمز در می آیند. گل رز پولیتانا به دلیل شهرت آنها به عنوان گیاهانی با کمبود نگهداری، مقاوم در برابر بیماری و سفت و سخت بودن محبوبند.

گل رز قرمز

گل سرخ های قدیمی

Old Garden Roses، که گاهی اوقات به عنوان میراث یا گل سرخ های تاریخی خوانده می شود، یک کلاس سنتی از گل رز است که قبل از رسیدن چای ترکیبی رز در سال 1867 پرورش داده شده است. این رز به دلیل رایحه قوی، تعداد گلبرگهای بالا، شکل شکوفه، مقاومت در برابر بیماری و توانایی آنها شناخته شده است. در برابر سرما بسیار مقاومند و معمولاً سالی یک بار در طول ماه های تابستان شکوفه می دهند.

گل سرخ محمدی
گل سرخ

گل رز آلبا (Alba Roses)

گلهای رز آلبا (Alba) برخی از قدیمی ترین گل های رز هستند و قدمت آن ها به 100 سال قبل از میلاد باز می گردد. آنها دارای بوته های بلند و ظریف با شاخ و برگهای آبی و سبز زیبا و شکوفه های سفید یا صورتی کم رنگ هستند. گلهای رز آلبا یک بار در اواخر بهار یا اوایل تابستان شکوفه می دهند و جزء سرسخت ترین و مقاوم ترین گلهای رز هستند (مقاوم در برابر بیماری، نگهداری کم و تحمل سایه و سرما) به طور کلی با شرایط سخت هم رویش خوبی دارند و به همین دلیل بین مردم محبوبیت خاصی دارد.

رز آلبا Alba Roses

پیشنهاد میکنیم مقاله کاشت و نگهداری انواع گل رز را مطالعه کنید.

وسعت خانواده ی گل رز میتواند بسیار بسیار زیاد باشد. در نگاه اول، بسیاری از گلها یکسان به نظر می رسند، اما با بررسی بیشتر می توانید تفاوت بین شکل و ساختار هر شکوفه را بیابید. به عنوان مثال، Species Roses از ساختار 5 گلبرگ نرم و بی حالت برخورداراست، در حالی که گل های گالیکا گلبرگ های لایه ای و کاملاً خوشه ای و ضخیم دارند. برای اینکه با سایر انواع رز آشنا شوید با ما همراه باشید.

گل های سرخ یا همان رز یکی از محبوب ترین درختچه های باغ در جهان با جذابیت داخلی و خارجی است. این گل ها دارای چندین ویژگی کلی هستند که باعث می شود باغبانان رز را برای باغ خود انتخاب کنند. این شامل طیف گسترده ای از رنگ های موجود در آنها است.

رنگ گل های رز (گل های رز رنگارنگ)

گل های رز از لحاظ تاریخی در تعداد متنوعی کاشته شده اند. آنها همچنین در ترکیب های بی شماری از رنگ ها که به گل های چند رنگ منجر می شوند در دسترس هستند. پرورش دهندگان توانسته اند از طریق تمام گزینه های موجود با طیف رنگدانه های گل ها در این گونه، این محدوده را گسترش دهند. این کار رنگ های گل رز زرد، نارنجی، صورتی، قرمز، سفید و بسیاری از ترکیب های زیبای دیگر را به ما می دهد. با این حال، آنها فاقد رنگدانه آبی هستند که رنگ بنفش یا آبی واقعی را نشان می دهد و تا قرن بیست و یکم تمام گل های آبی واقعی با استفاده از نوعی رنگ ایجاد می شدند. اکنون، از طریق اصلاح ژنتیکی، یک شرکت ژاپنی موفق شد گل رز آبی را در سال 2004 ایجاد کند. گل های رز اغلب برای ترکیب رنگ های جدید و جذاب که می توانند قیمت های برتر را در بازار به دست آورند پرورش می یابند و از این رو بسیار مورد توجه مخاطبان قرار می گیرند.

از گل رز با رنگهای شاد و متنوع در گل آرایی تاج گل تبریک استفاده می شود.

 

گل رز هلندی

یکی از زیباترین و معروف ترین انواع گل رز، “گل رز هلندی” است که امروزه در سراسر دنیا به خصوص ایران بسیار محبوب شده و مورد توجه قرار گرفته. این گل در کنار شکیل بودن و گلبرگ های زیاد داشتن به دلیل تنوع در رنگ بندی هم بسیار جذاب شده طوری که با نگاه کردن به آن اوج زیبایی این گل را می بینیم .این گل گلبرگ ها و شکوفه های بزرگی دارد و انواع آن شامل رنگ زرد، قرمز، نارنجی، بنفش، سفید و… است. عطر این گل باعث شده تا جزء انواع رزهای پرطرفدار در دنیا باشد. رز هلندی از خانواده های گل های دو رگه چای به شمار می آید. سالانه چند بار شکوفا می‌شود و برای نگهداری در باغ و باغچه و مکان های کوچک بسیار مناسب است.

با توجه به زیبایی گل رز هلندی و علاقه مندی به هدیه دادن و استفاده از این گل در دکوراسیون، ما در گندم vip بهترین گلهای رز هلندی را تبدیل به گل رز جاودان می نماییم. گل جاودان ماندگاری بیشتر از 7 سال دارد.

باکس گل رز و شکلات ولنتاین
باکس گل رز

باکس رز هلندی برای سفارش و خرید باکس گل رز هلندی در انواع متنوع با رنگ های متنوع به صفحات مربوطه مراجعه کنید.

رز بوربون Bourbon Roses

گل های رز Bourbon برای اولین بار در سال 1817 در فرانسه در onle Bourbon فرانسه معرفی شدند. این گل شکوفه های بسیار دوست داشتنی و فوق العاده زیبایی در رنگ های مختلف صورتی، سفید و قرمز دارد و غالبا دارای رایحه ای شدید و خاص و ماندگار هستند. گل رز بوربون معمولاً خارهای بسیار کمی دارد. آنها می توانند شاخه های خیلی بلندی داشته باشند و بسیار شکوفا شوند.

 رز Centifolia Roses

گل سرخ Centifolia به عنوان رز کلم شناخته می‌شود، زیرا شکوفه های آنها از نزدیک با بسیاری از گلبرگ های نازک با هم پوشانده شده است که شبیه کلم است. آنها همچنین ممکن است گلهای پروانس (Provence) نامیده شوند. رنگ این نوع رز از سفید تا صورتی متغیر است و شکوفه ها به دلیل تعداد زیادشان، اغلب در هم فرو می روند و گره می خورند. از آنجا که این گلهای رز بسیار معطر هستند، اغلب در صنعت عطر استفاده می شوند. گلهای رز Centifolia یک بار در اوایل تابستان شکوفا می شوند و به طور معمول نسبت به انواع دیگر گل رز دارای مقاومت بیشتری هستند.

رز هیبرید Hybrid Musk

اگرچه گل های رز هیبریدی (Hybrid Musk) به طور رسمی گل رز Old Garden Roses محسوب نمی شوند، اما تمایل به گروه بندی با آنها دارند. آن ها بیشتر در اوایل قرن بیستم توسط روحانی جی. پمبرتون پرورش یافتند. این گل های رز دارای گل های تک و دارای 5 گلبرگ در خوشه ها هستند و رایحه ای شبیه به مشک دارند که سبک و شیرین است. گل های رز ترکیبی همچنین دارای شاخ و برگ های سالم، براق و بوتانی است و تمایل به مقاومت در برابر بیماری دارند.

همچنین بخوانید: انواع رز خوشبو و معطر را بشناسید!

عکس گل رز واقعی هیبرید

گل سرخ یا همان رز چینی

این گل در اواخر قرن 18 میلادی به غرب معرفی شد ، این گل جزء گروه پیچیده ای است که نقش بسیار مهمی در تربیت گلهای ترکیبی امروزی دارند. آنها به طور معمول معطر هستند و نسبت به سایر گونه ها شکوفه های کمتری دارند. گلهای رز در چین به چندین رنگ میرسند و بارها در تابستان و اواخر پاییز شکوفه می دهند. این گیاهان تا حدی لطیف و ظریف هستند و ممکن است در آب و هوای سرد به حفاظت بیشتری نیاز داشته باشند ، اما بیشتر آنها بسیار مقاوم در برابر آفت و بیماری هستند.

مطالب مرتبط : انواع گل مناسب تاج گل

انواع رز Damask

این گل از زمان کتاب مقدس سرچشمه می‌گیرد، گلهای رز Damask برخی از قدیمی ترین گلهای رز در جهان هستند. دو گروه از این مدل گل وجود دارد: گروه اول (Damask تابستان)، که یک بار در تابستان شکوفا می شود، و گروه دوم Damask پاییز (که به آن چهار فصل نیز گفته می شود) که بار اول در تابستان شکوفا می شود و پاییز نیز گل دوم می‌دهد. انواع گل رز Damask در رنگهای مختلفی از سفید تا صورتی پرنگ به وجود می آیند و دارای شکوفه های بسیار معطر هستند که اغلب در صنعت عطر استفاده می شوند.

 

گل رز Damask
گل رز Damask

رز گالیکا Gallica

گل های گالیکا یکی از قدیمی ترین گونه های رز است که برخی از انواع آن قدمت بسیار زیادی دارند و به قرن دوازدهم میلادی باز می گردند و مدت هاست که به دلیل خاصیت دارویی و رایحه ای دوست داشتنی از آنها استفاده های زیادی می شود. بعضی اوقات هم به آنها  رز فرانسوی یا Provins می گویند. انواع گل رز گل های گالیکا به رنگ های صورتی، قرمز، بنفش دیده می شوند و حتی ممکن است راه راه باشند. برخی از آنها بسیار معطر هستند. آنها یک بار در طول تابستان شکوفه می گیرند، و تحمل سایه و سرما دارند و بسیار گل های مقاومی هستند از این رو در میان مردم محبوبیت خاصی دارند.

همچنین بخوانید: نگهداری گیاه حسن یوسف

رزهای هیبریدی (Hybrid Perpetuals)

اگرچه آنها در نهایت تحت الشعاع هم نوع های خود قرار گرفتند، چایهای هیبریدی، گلهای دائمی هیبریدی محبوب ترین گل رز در جهان در بین باغداران و گل فروشی ها در قرن نوزدهم شدند. آنها به دلیل عطر و بوی زیبا و توانایی تکرار شکوفه شناخته شده اند. Hybrid Perpetuals شکوفه های بسیار بزرگی با رایحه ای قوی دارد و انواع گل رز هیبریدی به رنگ سایه های صورتی، بنفش، قرمز و بعضی مواقع به رنگ سفید دیده می شود.

 

رز هیبردی سفید و صورتی
رز هیبردی سفید و صورتی

گونه های گل سرخ وحشی

گل های سرخ وحشی گیاهانی بسیار سفت و سخت هستند که با کمترین نگهداری زنده می مانند و اغلب با پنج گلبرگ در اوایل تابستان شکوفا می شوند . بسیاری از گونه های گل سرخ بسیار بزرگ هستند و رشد خیلی خوبی دارند و حتی ممکن است ضخیم هم شوند. گل سرخ وحشی را می توان در سراسر نیمکره شمالی یافت، و سوابق فسیل آنها نزدیک به 30-40 میلیون سال پیش می رود!

گل رز ترکیبی روگوسا Rugosa

گل سرخ Hybrid Rugosa گونه ای بسیار سخت است که از ژاپن شمالی، چین، کره و سیبری روییده و بسیار معروف شده است. اگرچه رسماً گل رز Old Garden Roses به حساب نمی آیند، اما تمایل به گروه بندی با آنها دارند. آنها دارای شاخ و برگهای سبز و غنی ، رایحه ای دوست داشتنی هستند و تمایل به مقاومت در برابر بیماری و آفت دارند. شکوفه های کوچک و ساده آنها دارای یک پالت رنگ محدود است و جزء بهترین بوته ها ی رز است که انسان بادیدن این گل های زیبا بسیار لذت می برد.

همچنین مطالعه کنید: نحوه پرورش و نگهداری گل رز Rugosa

رز ترکیبی روگوسا Rugosa
رز ترکیبی روگوسا Rugosa

گل رز خزه (گل سرخ)

گل سرخ خزه مانند که در قسمت بالای ساقه آنها پوشانده شده است، گل های خزه بسیار خوش بو هستند و به طیف گسترده ای از رنگهای زیبا میرسند. آنها به دلیل رایحه دل پذیری که دارند بسیار محبوبند و حس دریا و جنگل را برای انسان یاد آوری می کنند. این گیاهان بوته مانند هستند، آن ها در درجه اول به دلیل زیبایی و سپس به دلیل رشد استثنایی بسیار معروفند. این گل سرخ در سال یک بار شکوفه می دهد و سرسختی آنها متفاوت با سایر گل های سرخ است.

انواع گل رز Noisette

با نزول گل سرخ چین، گل های رز Noisette اولین گل رزهایی بودند که با کمک جان چمپنی، کشاورز برنج در چارلستون، کارولینای جنوبی در آمریکا پرورش داده شدند. گل (Noisettes) از لحاظ تاریخی بسیار گل با ارزش و مهمی است که اصطلاحا به آن (Old Old Roses) می گویند. آنها دارای خوشه های معطرو شکوفه های فراوان در طیف گسترده ای از رنگ ها مانند (نارنجی، زرد و قرمز) هستند و دارای شاخه های بلند و بوته ای مانند هستند. بیشتر آنها شکوفه های مداوم یا مکرر می دهند.

گل‌های پرتلند (Portland Roses)

این گروه از گل رز پس از ترکیب گل سرخ با یک نژاد دیگر به گل های زیبا و نوع جدیدی تبدیل شدند و سپس گل های پورتلند Portland را تولید كردند. در یک زمان از این نوع گل ده‌ها گونه وجود داشت، اما امروزه فقط تعداد معدودی باقی مانده است. برخی ممکن است عطر و بویی قوی داشته باشند. این  گل ها دارای ساقه بسیار کمی هستند به گونه ای که برگها از نزدیک گلها روییده اند. آنها عمدتا در تابستان گل می دهند، اما ممکن است گاهی اوقات در پاییز هم شکوفا شوند.

 

گل رز پرتلند
گل رز پرتلند

شما عزیزان می توانید، برای سفارش یا خرید گل رز در انواع متنوع، جعبه گل، رز جاودان، باکس گل تولد، باکس گل قلب با گل آرایی متنوع به صفحه های مربوطه مراجعه فرمایید.

گل رز پاسیویی

اگر می خواهید رزی را پرورش دهید که از مینیاتوری بزرگتر و از گل های رز استاندارد کوچکتر باشد بهتر است این گل ها را از گونه فلوریبوندا انتخاب کنید که در مقیاس کوچکتری رشد می کنند.

نکاتی در مورد گل رز فلوریبوندا

این گونه از انواع رز باغی است و مزیت آن این است که در چهار فصل گل می دهد و گل‌های بادوامی دارد. گلهای شاخه ای آن متوسط و بین 5 تا 11 سانتی متر قطر دارند. گل رز هلندی یکی از زیباترین و رمانتیک ترین انواع رز است که شکوفه های درشتی دارد و انواع گلبرگ‌های آن به رنگ زرد و طلایی هستند. این گل بوی بسیار دلنشین و عطر قوی، شیرین و دل انگیز دارد و از گونه گلهای “دو رگه چای” محسوب می شود.

مراحل پرورش و نگهداری گل رز

در میان تمام گل‌ها، رز از محبوبیت خاصی برخوردار است و همواره برای مناسبت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این میان عده‌ای هستند که به جای خرید، ترجیح می‌دهند خودشان پرورش این گل را در حیاط، باغ و یا حتی گلدان‌های خانگی انجام دهند ولی خیلی زود از این تصمیم خود برمی‌گردند زیرا تصور می‌کنند که پرورش رز و کاشت آن بسیار سخت خواهد بود و نیازمند تجربه‌ی یک حرفه‌ای است؛

اما خوشحال باشید چون اینگونه نیست، گل رز یکی از آسان‌ترین گل‌هایی است که می‌توانید خودتان شخصا پرورش دهید و درواقع جزو آن دسته از گل‌هایی است که پرورش آن بیشتر مواقع موفقت‌آمیز است. پس، از پرورش آن نترسید و در این ادامه  با ما همراه باشید تا شما را به طور جامع با پرورش گل رز و انواع آن آشنا کنیم.

برای پرورش رز تنها نیاز است تا 10 قدم ساده را به ترتیب و با دقت طی کنید تا بتوانید به راحتی در انتهای مسیر به گل زیبای خود نگاه کنید.

همچنین بخوانید: نگهداری گل رز

1- از ریشه‌ها شروع کنید.

شما می‌توانید ریشه‌هایی از گل رز را تهیه کنید که از قبل در خاک قرار گرفته‌اند و آن را در گلدان یا باغچه خود قرار دهید و یا ریشه‌هایی خارج از خاک یا به اصطلاح ریشه‌های لخت بخرید تا خودتان آن‌ را در خاک بگذارید. هر کدام از این انتخاب‌ها مزیت‌های خودش را دارد:

مزیت ریشه‌ی در خاک: ریشه‌هایی که از قبل در خاک قرار گرفته‌اند برای تازه‌کاران بسیار مناسب هستند زیرا خیلی راحت کاشته و محکم می‌شوند. همچنین این نوع ریشه‌ها بسیار فراوان هستند و در بازارهای گل یا باغ‌ها و مغازه‌های مربوط به باغداری در فصول پرورش این گل یافت می‌شوند و چون در فصول پرورش گل رز آن را تهیه می‌کنید، این امکان را دارید تا در شرایط آب و هوایی ایده‌آل رز خود را پرورش دهید.

 

ریشه گل رز
ریشه گل رز

 

مزیت ریشه‌ی بیرون از خاک

یکی از مزیت‌های این نوع ریشه این است که شما تنوع بیشتری برای انتخاب نوع گل رز خود خواهید داشت. به علاوه اینکه از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه‌تر هستند. از طرف دیگر، شاید سختی آن بیشتر از ریشه‌های در خاک باشد؛ این نوع ریشه‌ها باید قبل از اینکه در خاک قرار بگیرند، یک شب در آب باشند و ریشه‌ها در چند ماه اول کاشت باید مرتبا مرطوب نگه داشته شوند.

 

2- نوع رز

شاید اکثر ما تنها رز قرمز را دیده باشیم و تنوع رز‌ها را فقط به رنگ‌های آن‌ها محدود کنیم اما اگر شما نیز چنین تصوری دارید، ذهن خود را پاک کنید و بدانید که دنیایی از تنوع در پرورش گل رز وجود دارد از رزهای مینیاتوری گرفته تا رزهای دیوید آستین و گرندیفلورا؛ هر کدام از این رزهای شرایط خاص خود را برای کاشت و پرورش نیاز دارند اما در میان آن‌ها تعدادی هستند که برای باغچه شما مناسب‌تر هستند و بهتر پرورش می‌یابند (در بخش دوم این مقاله، این نوع گل‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد).

گل رز در گل آرایی تاج گل

3- مکان مناسب پرورش گل رز

برای دریافت بهترین نتیجه در پرورش گل رز، به یک مکان خوب نیاز دارید تا هم نور کافی دریافت کند و هم فضای کافی برای رشد داشته باشد. پرورش گل رز آسان است اما به شرط آن که این شرایط را در محیط مورد نظر خود داشته باشید. اگر شما چنین مکانی را در خانه و حیاط خود ندارید، بهتر است پرورش گل رز را از ذهن خارج کنید.

گل رز به 6 تا 8 ساعت آفتاب در روز نیاز دارد و یک خاک آب‌گذر که از لحاظ ارگانیک غنی باشد. در آب و هوای خیلی گرم مانند آفتاب‌هایی که ظهرهای تابستان شاهدش هستیم، باید این نوع گل‌ها را در جایی قرار دهید که آسیب نبینند و برای کم کردن آسیب سرمای زمستان، بهتر است این گل‌ها را اگر در خارج از محیط خانه مانند حیاط یا باغ پرورش می‌دهید، در کنار فنس‌ها یا دیوارهای جنوبی و غربی بگذارید.

4- زمان پرورش گل رز

بهترین زمان برای پرورش گل‌ رز بعد از آخرین سرمای زمستان در فصل بهار یا حداقل 6 هفته قبل از اولین موج هوای سرد در منطقه زندگی شما در پاییز است. رعایت این زمان‌بندی به ریشه‌ها این اجازه را می‌دهد تا در خاک خود به خوبی جای بگیرند، بدون اینکه شرایط زمستانه مانع آن شود. از سوی دیگر، ریشه‌های لخت یا بیرون از خاک تنها در اوایل بهار در دسترس هستند و باید سریعا بعد از اینکه به خانه آورده می‌شوند در آب قرار گیرند و کاشته شوند. اگر می‌خواهید کمی از این زمان‌بندی تخطی کنید، ریشه‌هایی که در خاک قرار دارند این امکان را به شما می‌دهند تا کمی با زمان بازی کنید و پیشنهاد می‌شود در صورت اینکه در قید رعایت این زمان‌بندی نبودید، رز خود را گلدان بکارید.

5- کاشت گل رز را سرسری نگیرید.

می‌دانید یک شروع خوب چه می‌تواند باشد؟ دقت و حوصله در کاشت ریشه‌ی گل رز. شما باید به خوبی و با دقت هفت مرحله زیر را طی کنید تا بتوانید به یک شروع خوب برای پرورش گل رز برسید.

– چاله کاشت گل رز باید به اندازه‌ی کافی عمیق و عریض باشد تا به ریشه اجازه دهد به خوبی جای بگیرد. همچین باید خاک آب‌گذر باشد زیرا رزها از ریشه‌های خیس خوششان نمی‌آید.

– زمانیکه چاله‌ی کاشت را کندید، مقداری از خاک خارج شده از آن را با مواد ارگانیک مانند کودها و تقویت‌کننده‌های ریشه مخلوط کنید و آن را قبل از قرار دادن ریشه‌ها، در کف چاله‌ی کنده شده بریزد و بعد ریشه‌ها را قرار دهید.

– گیاه در هوای معتدل باید هم سطح زمین باشد و در هوای سرد دو یا سه اینچ پایین‌تر از سطح زمین قرار گیرد.

– پس از قرار دادن ریشه‌ها در چاله‌ی کنده شده، بخشی از آن را خاک بریزید و توجه کنید که خاک خارج شده از چاله را حتما با مواد ارگانیک مخلوط کنید و بعد دوباره آن را در گلدان یا باغچه‌ی خود بریزید.

– بعد از اینکه نصف چاله‌ی کنده شده را پر کردید، حال به خوبی به آن آب بدهید و بقیه آن را از خاک پر کنید.

– دوباره آب دهید و خاک اطراف گیاه را با دست به صورت تپه در آورید تا از گل رز در هنگام ریشه دواندن و جای گرفتن در خاک مراقبت کند.

– اگر شما در حال پرورش گل رز در باغچه و حیاط خود هستید، تقریبا سه فوت بین هر گیاه فاصله بیاندازید تا فضای کافی برای رشد را داشته باشند و گردش هوا به خوبی انجام شود.

 

کاشت گل رز بیل زدن خاک
کاشت گل رز بیل زدن خاک

6- کود مورد نیاز گل رز

برای اینکه در انتهای کار بتوانید با لذت به رزهای سرافراز خود نگاه کنید و از زیبایی آن‌ها لذت ببرید، لازم است تا طبق یک برنامه‌ی زمانی، مرتب به آن‌ها کود بدهید؛ نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. روش‌های کود دادن ارگانیک را پیش بگیرید زیرا این روش‌ها آرام و منظم هستند و به خوبی در طول پرورش گل رز مواد لازم را به گیاه شما می‌رسانند. بعضی کودهای خاص نیز وجود دارند که باید به صورت ماهانه به گل‌های خود بدهید. این کودها با یکدیگر تفاوت دارند و بسته به نوع کود انتخابی شما، زمان آن متفاوت خواهد بود‌. می‌توانید در هنگام خرید کود از یک متخصص گل و گیاه یا یک باغدار یا حتی خود فروشنده مغازه فاصله زمانی را بپرسید.

توجه داشته باشید برای ریشه‌های لخت، در هنگام کاشت باید از کودهایی استفاده کنید که خیلی قوی نباشند تا ریشه‌های گل رز را نسوزانند. پس از اینکه گل‌ها اولین شکوفه خود را زدند، می‌توانید از کودهای قوی استفاده کنید چراکه در این زمان ریشه به خوبی جای گرفته است.

7- آبیاری گل رز را فراموش نکنید، دلیل خشک شدن گل رز

گل‌های رز زمانی خوب پرورش می‌یابند که در طول دوره ی رشد، رطوبت آن‌ها یکسان نگه داشته شود. تعداد دفعاتی که باید آب بدهید به جنس خاک شما و نوع آب و هوایی که در آن هستید بستگی دارد. رزهایی که در خاک‌های ماسه‌ای کاشته شده‌اند در مقایسه با آن‌هایی که در خاک رس کاشته شده‌اند، به آب بیشتری نیاز دارند. همچنین آب و هوای گرم، خشک و دارای وزش باد زیاد، گل‌های رز را خیلی سریع خشک می‌کند، پس باید آب بیشتری دریافت کنند. اینکه چگونه و به چه تعداد دفعاتی آبیاری می‌‌کنید، هر دو مهم هستند.

اگر رزهای خود را فضای آزاد کاشته‌اید، اینگونه فکر نکنید که باران می‌تواند جوابگوی آب لازم باشد؛ بسیاری از اوقات آب باران کافی نخواهد بود و شما در آخر با رزهای خشکیده مواجه خواهید شد. پس سرنوشت پرورش رز خود را به باران نسپارید. همچنین موارد زیر را در هنگام آبیاری به خاطر داشته باشید:

– آب را به طور عمیق به ریشه‌ها منتقل کنید تا تمام ناحیه‌ی ریشه را در بر بگیرد.

– خاک را تا دو یا سه اینچ بکنید و اگر سطح خاک خشک بود به آن آب بدهید.

– به خاک آب بدهید نه به برگ‌ها! بسیاری از افراد به اشتباه در زمان آبیاری، آب را روی برگ‌ها می‌ریزند و با خود گمان می‌کنند که آبیاری انجام داده‌اند؛ اما شما این کار را نکنید و آب را به خاک بدهید. تنها هر از چندگاهی برگ‌ها و تاج گل را مرطوب کنید.

– آبیاری را در اول صبح انجام دهید که نور آفتاب ایده‌آل است. این گونه گذر آب به خوبی صورت می‌گیرد و برگ‌ها و تاج گل رز تا قبل از دست دادن نور آفتاب در شب خشک می‌شوند.

– در طول مدت زمان پرورش گل هر پنج یا شش روز آبیاری را انجام دهید اما زمانیکه برای اولین بار طبق یک قاعده زمانی خاص آب دادید به آن پایبند بمانید و آن را تغییر ندهید. فاصله‌ی بین هر آبیاری وابسته به نوع خاک، نوع رز و شرایط آب و هوایی متفاوت خواهد بود.

– اگر شما در منطقه‌ای بسیار گرم و خشک زندگی می‌کنید و تابستان‌های گرمی را شاهد هستید، حتما از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید. اینگونه هم در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌اید و هم توانسته‌اید میزان آب لازم برای پرورش گل رز خود را فراهم کنید.

8-  هرس گل رز

بسیاری از انواع گل رزهای جدید نیازی به هرس کردن ندارند اما وابسته به نوع رز پرورش‌یافته، ممکن است مجبور شوید آن را هرس کنید و اکثر هرس‌کاری‌ها در اوایل فصل بهار انجام می‌شود.

– برای تمام انواع رز، ابتدا باید ساقه‌های مرده یا آسیب‌دیده را بکنید. این ساقه‌ها به رنگ قهوه‌ای هستند.

هرس شاخه های گل رز
هرس شاخه های گل رز

 

– در طول بقیه فصول مختلف نیز می‌توانید هرس کردن را خیلی سبک پیش بگیرید تا به رشد بهتر گیاه خود کمک کنید. گل‌های مرده معمولا در فصل تابستان چیده می‌شوند و باعث می‌شود که شکوفه دادن و تازه نگه داشتن بوته‌های رز بهتر انجام شود. در فصل پاییز سعی کنید از سنگین شدن سر رزهای خود جلوگیری کنید چون با آمدن اولین برف زمستانی و نشستن برف روی آن‌ها، سنگین خواهند شد و ممکن است ساقه آن‌ها خم شود.

– پیشنهاد می‌شود برگ‌ها را بکنید. این کار باعث می‌شود تا ساقه‌ها را بهتر ببینید و همچنین از بیماری‌های احتمالی برای گیاه خود جلوگیری کنید اما تمام برگ‌ها را نکنید.

– ساقه‌های لاغر و ضعیف را از میان بردارید. هرچیزی که کوچک‌تر از قطر یک مداد بود را هرس کنید.

– به یاد داشته باشید پس از چیدن یک ساقه‌ی بیمار، حتما ابزار هرس خود را تمیز کنید و بعد به سراغ رزهای دیگر بروید تا بیماری‌های احتمالی را در طول مدت پرورش رز به دیگر گیاهان انتقال ندهید.

– شاخه‌ها، ساقه‌ها و برگ‌های چیده شده را از روی زمین بردارید و نگذارید همانجا بمانند، چرا که ممکن است دارای بیماری و یا آفت باشند.

همچنین بخوانید: پیوند گل رز

9- بیماری های گل رز

بهترین راه سلامت نگه داشتن رزهای خود در همان مراحل اولیه پرورش گل نهفته است؛ یعنی زمانیکه نوع گل خود را انتخاب می‌کنید. به یاد داشته باشید که بعضی از انواع رز در برابر بیماری‌ها و آفت‌ مقاوم‌تر هستند و بهتر است که آن‌ها را برای پرورش انتخاب کنید.

بیماری های گل رز و درمان بیماری ها
بیماری های گل رز و درمان بیماری ها

درمان بیماری سفیدک گل رز

یکی از بیماری‌های رایج، پودر کپکی یا به اصطلاح زنگ زدگی گل‌ رز است. این نوع بیماری معمولا در طول تابستان اتفاق می‌افتد؛ زمانیکه هوا در طول روز گرم و خشک و شب‌ها خنک است. نشانه‌ی این بیماری برگ‌هایی هستند که یک ماده پودری سفید را روی خود دارند. برای جلوگیری از این بیماری حتما رزهای خود را در اول صبح آب دهید زیرا برگ‌های خیس در طول شب شرایط را برای به وجود آوردن این پودرها فراهم می‌کنند. هرس کردن گل‌های رز، کمک می‌کند تا گردش هوا در میان برگ‌ها و ساقه‌های گیاه صورت بگیرد تا از این بیماری جلوگیری شود.

همچنین جانورانی مانند شته، کرم‌های ریز، انواع مگس‌ها و عنکبوت‌ها هستند که از گل‌های رز تغذیه می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از روغن‌های دفع‌کننده‌ی حشرات این موجودات را گل رز خود دور کنید.

سلامت نگه داشتن رزها به معنی دور کردن بیماری را از آن‌ها است اما به یاد داشته باشید این تنها کاری نیست که شما باید در این مرحله انجام دهید. برای سلامت نگه داشتن گل‌های خود باید کمک کنید تا آن‌ها بهتر شکوفه بزنند و در نتیجه در انتهای کار رزهای زیباتری را خواهید داشت. برای شکوفا شدن بهتر، می‌توانید نکات زیر را در پرورش رز خود لحاظ کنید:

پوست موز: به علت اینکه موز میوه‌ای داری فسفر است می‌توانید از آن برای پرورش رز استفاده کنید. تعدادی پوست موز را تکه تکه کنید و آن را در خاک در اطراف گیاه چال کنید. بهتر است که آن‌ها را در زیر برگ‌های گل و دور از ساقه قرار دهید. همچنین می‌توانید پوست موز را تکه تکه کرده، در داخل مخلوط‌کن بریزید و در صورت نیاز به آن آب نیز اضافه کنید و بگذارید در حدود 15 دقیقه بماند. بعد از 15 دقیقه، می‌توانید آن را به زیر خاک گل مورد نظر اضافه کنید.

– گل‌های رز هلندی به آفتاب مستقیم نیاز دارند و این مسئله در رشد درست آن‌ها بسیار تاثیرگذار است.

– دمای هوا باید بین 15 تا 18 درجه سانتیگراد باشد.

– رطوبت هوا باید بین 65 تا 60 درصد باشد.

– آب و خاک استفاده شده برای این رزها باید از کیفیت مقبولی برخوردار باشند. خاک این گل باید پی.اچ بین 5.5 تا 7 داشته باشد و برای اینکه ریشه به خوبی بتواند رشد کند، باید آب‌گذر نیز باشد. انتخاب خاک مناسب در هنگام کاشت گل رز هلندی در گلدان بسیار حیاتی است چراکه ویژگی‌های خاک مانند آب‌گذر بودن، داشتن مواد معدنی، نرمی و سفتی آن بیشتر از هنگام کاشت در باغچه، بر گل تاثیر می‌گذارد.

– گلدان مناسبی برای پرورش رز هلندی انتخاب کنید. به طور کلی، رزها ریشه‌های بلندی دارند، پس پیشنهاد می‌شود تا از گلدان‌های ارتفاع‌دار استفاده کنید تا به خوبی رز شما بتواند ریشه بدواند.

– به یاد داشته باشید خاک در گلدان سریع‌تر داغ می‌شود و خاک گرم به گل شما آسیب می‌رساند، پس بهتر است از گلدان‌های سفالی به جای پلاستیکی استفاده کنید تا خاک شما دیرتر گرم شود.

– اگر برای انتخاب گلدان پلاستیکی مصمم هستید، حتما از رنگ‌های روشن استفاده کنید زیرا رنگ‌های تیره در انتقال گرما به خاک سریع‌تر عمل می‌کنند.

– مطمئن شوید که گلدان شما سوراخ‌هایی برای گذر آب دارد.

– حتما خاک گلدان خود با روش‌هایی که در بالا اشاره کردیم مانند پوست موز یا پوست تخم مرغ، تقویت کنید.

– گلدان خود را به اندازه‌ی دو سوم از خاک پر کنید. اگر از ریشه‌ی لخت استفاده می‌کنید در وسط گلدان چاله‌ای بکنید و آن را درون چاله جای دهید و سپس، در اطراف آن خاک مناسب را بریزید. اگر از ریشه‌های درون خاک استفاده می‌کنید، تنها ریشه رز هلندی خود را از خاک جدا کرده و در درون گلدان قرار دهید. حواستان باید در هر دو روش ریشه را در وسط گلدان بگذارید تا از هر طرف به صورت مساوی فضا برای رشد ریشه‌ها وجود داشته باشد. پس از اینکه بقیه گلدان را با خاک پر کردید، با دست خود خاک را کمی سفت کنید تا موقعیت گل در گلدان محکم‌تر شود. پس از آن، خاک را آبیاری نمایید.

– گلدان را در جایی قرار دهید که حداقل 7 ساعت نور مستقیم آفتاب را دریافت کند.

– اگر چندین رز هلندی را در گلدان‌های مختلف کاشته‌اید و به طور همزمان پروش می‌دهید، حتما بین هر گلدان 2 فوت فاصله بیندازید تا گردش هوا به خوبی انجام شود. همچنین سعی کنید جاهای گلدان‌های خود را طوری قرار دهید که مجبور نباشید برای رساندن نور در ساعت‌های مختلف روز، آن‌ها در بالکن و یا حیاط خانه خود جابه‌جا کنید.

– بین ساعت 10 تا 6 عصر آب ندهید زیرا در نزدیکی عصر آب دیرتر تبخیر می‌شود و در سر ظهر نیز آب زودتر تبخیر می‌شود؛ بهترین زمان اول صبح است.

– رز هلندی خیلی زود مواد مفید خاک را استفاده می‌کند و از آنجایی که در یک گلدان است، باید کودرسانی را به خوبی انجام دهید. همچنین از مواد جانبی گلکاری مانند سرم‌های تقویتی نیز می‌توانید استفاده کنید.

– هر دو یا سه سال گلدان رز هلندی خود را عوض کنید. در این مدت این گل‌ها مواد خاک را مصرف کرده و خاک از لحاظ حاصل‌خیز بودن ضعیف می‌شود و لازم است خاک گلدان را عوض کنید.

– از خاک باغچه برای گلدان خود استفاده نکنید چراکه در مورد گذر آب متفاوت عمل می‌کنند.

انواع گل رز ریز یا مینیاتوری

گل‌های رز ریز با سایز کوچک، به نام گل‌های رز مینیاتوری یا گل‌های رز ریز شناخته می‌شوند. گل‌های رز مینیاتوری از لحاظ تنوع رنگ و گونه مانند دیگر انواع رز هستند اما از لحاظ سایز با آن‌ها تفاوت دارند. معمولا گل‌های رز مینیاتوری برای کاشت در گلدان استفاده می‌شوند زیرا همانطور که از نامشان نیز پیداست،  از لحاظ اندازه، برای رشد در گلدان بسیار مناسب هستند.

باکس رز چوبی همراه با بادکنک، استفاده شده از گل های رز منییاتوری، برای خرید این باکس بر روی باکس گل رز کلیک کنید.

 

انواع گل رز ریز یا مینیاتوری
انواع گل رز ریز یا مینیاتوری

 

پروش و کاشت گل‌های رز مینیاتوری مانند دیگر انواع رز بزرگ است و تفاوتی ندارد. به همین جهت، می‌توانید مانند مراحل گذشته که توضیح دادیم عمل کنیم. به طور کلی، چهار نوع رز مینیاتوری داریم که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم تا بهتر بتوانید برای پرورش آن تصمیم بگیرید.

1- رز مینیاتوری رونده:

طرز رشد این گونه گل‌ها به صورت عمودی و دایره‌ای است که می‌توانید با جهت دادن به آن‌ها مسیر رشدشان را انتخاب کنید. سایز شکوفه‌ها و گل‌های این نوع از رز کوچک هستند. برای مثال نوع گلوله برفی آن دارای گلبرگ‌های سفید است و ارتفاعی به اندازه‌ی 7 الی 12 فوت می‌گیرد.

2- رز مینیاتوری رشدکننده بر زمین:

این نوع گل های مینیاتوری برای قرار گرفتن روی دیوار و یا سبد بسیار مناسب هستند و برای تزئیین خانه یا راهروها از آن‌ها استفاده می‌شود. سیکویا طلایی و یخ سبز از انواع این گونه رز هستند.

3- رز میکرو مینیاتوری:

این گل‌ها از کوچک‌ترین انواع رز هستند و بین 6 تا 12 اینچ ارتفاع می‌گیرند. اندازه‌ی شکوفه‌های آن‌ها در حدود 1 اینچ است. نوعی دیگر از آن به نام بامبینو وجود دارد که دارای گلبرگ‌های نارنجی است و 4/3 اینچ اندازه دارد و  8 الی 12 اینچ ارتفاع می‌گیرد.

4- رز مینی‌فلورا:

این نوع رز به تازگی توسط آمریکایی‌ها پروش یافته است و در مقایسه با دیگر انواع گل‌های مینیاتوری به خصوص گل‌های میکرو، دارای اندازه‌ی بزرگ‌تری می‌باشد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره گل نرگس

 

 کلام آخر

در این مقاله اطلاعات مربوط به انواع گل رز و معانی رنگ ها، مراحل پرورش و نگهداری رز، پرورش رز فرانسوی، پرورش رز هلندی را بررسی نمودیم. این مقاله می تواند راهنمای خوبی برای شناخت گل رز و نگهداری آن باشد. امیدوارم برای شما مفید واقع شوید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال بفرمایید تا در تکمیل اطلاعات و پرورش گلهای زیباتر بهم کمک کنیم. از گل رز با رنگهای سفید و ملایم در تاج گل ترحیم و گل آرایی سبد گل ها به وفور استفاده می شود.

 

 

1 دیدگاه برای “مشخصات گل رز | انواع گل رز

  1. زيبا ترين گل جهان گفته:

    ممنون عالی بودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *