شرایط کاشت و نگهداری گل نرگس

شرایط کاشت و نگهداری گل نرگس

شرایط کاشت و نگهداری گل نرگس

شکوفه‌های زرد گل نرگس مژده آمدن بهار را می‌دهند. این گل در اواخر پاییز کاشته می‌شود و در اواخر زمستان یا اوایل بهار گل باز می‌کند. نرگس از 4 تا 6 گلبرگ به همراه یک تاج مرکزی شبیه به شیپور تشکیل شده‌است.

این گل یکی از محبوب‌ترین گل‌های پیازی است که عمری طولانی دارد و کاشت آن آسان است. این گل هم در خاک باغچه و هم در گلدان به خوبی رشد می‌کند و گل باز می‌کند. نرگس در رنگ‌های سفید ، زرد، نارنجی و گاهی صورتی گل باز می‌کند اما رایج‌ترین رنگ آن سفید و زرد است.

گل نرگس

 

 

نرگس از محدود گل‌هایی است که در مقابل سرما مقاوم است و در مناطق سردسیر نیز به خوبی رشد می‌کند. اما در خاک مرطوب و مناطقی که رطوبت بالایی دارند ممکن است گل باز نکند. این گل در ساعاتی از روز نیاز به نور خورشید دارد تا بتواند شکوفا شود و گل باز کند.

نرگس دارای عطر و رایحه بسیار خوش بویی است و بوئیدن آن می‌تواند از سرماخوردگی پیشگیری کند. در برخی از کشورها از ترکیبات نرگس برای تولید داروی درمانی آلزایمر استفاده می‌شود. این گل به آسانی کاشته می‌شود و اگر خوب نگهداری شود به راحتی رشد کرده و گل باز می‌کند.

گل نرگس

 

در ایران انواع مختلفی از گل های نرگس وجود دارد که رایج‌ترین آنها عبارتند از: نرگس شهلا، نرگس مسکین، نرگس پرپر، نرگس هزارپر، نرگس هشت پر، نرگس شیرازی و نرگس پنجه گربه ای است. محبوب‌ترین و پرطرفدارترین گل در ایران نرگس شهلا و نرگس شیراز است که در اواخر پاییز و زمستان و اوایل بهار شکوفا می‌شوند.

ویژگی‌های گل نرگس :

 • عمر طولانی
 • کاشت و نگهداری آسان
 • خوشبو و پر از رایحه
 • زیبا و مقاوم
 • مقاوم در برابر حشرات و آفت­ها

 

روانشناسی و نماد گل نرگس :

گل  نرگس نماد تولدی دوباره و آغاز زندگی جدید است. در بسیاری از کشورها از این گل به عنوان نمادی برای یک ارتباط عاشقانه یاد می‌کنند. نرگس زرد که نوید رسیدن بهار را می‌دهد نماد فرا رسیدن بهار زندگی کودک است. نرگس گلی شاداب‌کننده است که نماد شادی و نشاط و احترام است. از این گل به عنوان تغذیه‌کننده روح یاد می‌شود. این گل در ولز به عنوان گل ملی شناخته می‌شود و در آلمان محبوب ترین گل در میان مردم است. این گل در اکثر کشورها به عنوان نماد شادی و نشاط شناخته می‌شود.

 

مردم ولز این گل را نماد ثروت و خوشبختی می‌دانند و معتقدند هر کسی شکوفا‌ شدن اولین نرگس را ببیند 12 ماه بعد ثروت عظیمی بدست می‌آورد. مردم ولز همچنین اعتقاد دارند شکوفا‌شدن گل­های نرگس در عید نوروز باعث خوش اقبالی و خوشبختی می‌شود و سال خوبی را برای آنها رقم می‌زند.

شرایط کاشت نرگس :

نوع خاک: برای کاشت گل نرگس حتما از خاک سبک و زهکشی شده استفاده کنید. این گل در خاک سبک شرایط رشد بهتری دارد. اگر این گل را در باغچه می‌کارید می‌توانید برای رشد بهتر از کود حیوانی استفاده کنید. و اگر قرار است در گلدان کاشته‌شود و در آپارتمان نگهداری شود از کودهای تقویتی حاوی مواد آلی استفاده کنید. در صورت کاشت این گل در گلدان فراموش نکنید که کف گلدان را سوراخ کنید تا آب اضافی گلدان خارج شود.

آب :  نرگس برای رشد کردن نیاز زیادی به آب ندارد. هنگام آبیاری کردن این گل از دادن آب زیاد خودداری کنید. خاک این گل باید کمی خشک باشد تا شرایط مساعد‌تری برای رشد داشته‌باشد. آب دادن افراطی به این گل ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها و عدم باز کردن گل بشود.

مراحل کاشت گل نرگس :

 1. پیاز گل نرگس را تا زمان کاشتن آن در یخچال نگهداری کنید. وقتی زمان کاشت گل نرگس فرا رسید قبل از کاشتن ریشه پیاز گل را به مدت 2 ساعت در آب ولرم قرار دهید.
 1. برای کاشتن گل‌های نرگس از گلدان‌های بزرگ و عمیق استفاده کنید و سعی کنید هنگام کاشت ، پیازها کمی از هم فاصله داشته باشند.
 1. پیاز گل‌ها را طوری در خاک قرار دهید که دو سوم پیاز در زیر خاک قرار بگیرد و اطراف آن با خاک پوشیده شود.
 1. بعد از کاشتن پیازها گلدان را آبیاری کنید تا پیاز رشد کند. رشد کردن پیاز گل ممکن است 2 تا 3 هفته زمان ببرد، بنابراین تا زمان جوانه زدن گل نیازی به آبیاری نیست. بعد از رشد ساقه‌ها همراه با آبیاری مجدد، برای رشد سریعتر از کودهای تقویتی استفاده کنید.
 1. کف گلدان را سوراخ کنید تا آب اضافی خارج شود و رطوبت خاک متعادل شود.
 1. نرگس برای گل دادن احتیاج به نور خورشید دارد. بنابراین گل‌ها را در معرض نور خورشید قرار دهید تا بتوانند زیباترین گل‌ها را به بار بیاورند. بعد از بازکردن گل می‌توانید گل‌ها را از نور مستقیم خورشید دور کنید و در منطقه‌ای سایه روشن قرار دهید.

 

زمان کاشت گل نرگس :

بهترین زمان برای کاشتن گلهای نرگس پائیز است.این گل نسبت به سرما بسیار مقاوم است و برخی از گونه‌های آن در زمستان هم گل باز می‌کنند. پیاز این گل را در فصل پاییز قبل از رسیدن سرما و یخبندان در زمین بکارید تا شاهد گل دادن آن در اواخر زمستان و بهار باشید. این گل را باید در زمینی بکارید که نور آفتاب به آن برسد. این گل در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهترین شکوفه ها را خواهد داد. هرچقدر پیاز گل شما بزرگتر باشد شاهد شکوفاشدن گل‌های بزرگ تری خواهید بود. بهترین زمان برای کاشت این گل شهریور تا آبان ماه است.

گل نرگس

 

با گذشت زمان این گل پیازهای جدیدی تولید می‌کند که به پیاز اصلی که در ابتدا کاشته‌اید متصل می‌شود و موجب ایجاد انبوهی از گل­های نرگس در محلی که گل را کاشته‌اید می شود. 1 تا 20 عدد این گل می‌توانند روی یک ساقه رشد کنند. هرچقدر تعداد گل‌های روی یک ساقه بیشتر شود ساقه سنگین‌تر می‌شود. بنابراین اگر قرار است این گل را در گلدان بکارید حتما از گلدان سفالی استفاده کنید تا در صورت سنگین شدن گل‌ها واژگون نشوند.

در هنگام خرید پیاز این گل حتما پیازهایی را خریداری کنید که خشک نشده باشند و دارای زدگی و بریدگی نباشد. پیاز نرگس را در گلدانی عمیق بکارید طوریکه دو سوم پیاز در زیر خاک قرار بگیرد و خاک اطراف پیاز را بپوشاند.

این گل به دلیل داشتن نوعی ماده شیمیایی طعم بدی دارد و حشرات و جوندگان از طعم آن فراری هستند. این گل همچنین برای حیوانات خانگی می تواند خطرناک باشد و موجب مسمومیت حیوان بشود. پس اطمینان حاصل کنید که حیوانات خانگی از این گل دور بمانند.

اگر بعد از کاشت پیازها متوجه شدید که رشد کمی دارند می‌توانید به آنها کود اضافه کنید. البته لازم است قبل از کاشت پیازها حتما کیفیت خاک را بررسی کنید. این گل در خاک‌های سنگین و خاک رس نمی‌تواند رشد خوبی داشته‌باشد. خاک سبک و زهکشی شده بهترین خاک برای رشد و شکوفاشدن نرگس ها است.

آیا می‌توان این گل را با سایر گل‌ها ترکیب کرد؟

این گل باید به تنهایی در یک گلدان جداگانه کاشته شود و نمی‌توان آن را با گل‌های دیگر در یک گلدان کاشت، زیرا ساقه های نرگس ماده‌ای ترشح می‌کند که ممکن است باعث پژمردگی سایر گل‌ها شود. پس بهترین راه کاشت جداگانه آنها در گلدان است.

 

گل نرگس

آیا گل نرگس سمی است؟

بله، این گل حاوی آلکالوئیدهای سمی است که خوردن آن موجب ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود.
اگر در تابستان گل‌های نرگس در منطقه مرطوبی کاشته شده‌اند و شما می‌خواهید سال آینده آنها را در جای دیگری بکارید، پیازها را از خاک خارج کرده و در جای مناسبی قرار دهید تا از پوسیدگی آن جلوگیری کنید و سال آینده از آنها استفاده کنید. بهترین جا برای نگهداری پیازها یخچال است.

همچنین بخوانید : روانشناسی و نماد گل بنفشه

نکاتی برای رشد بهتر

 • برای کاشت این گل منطقه‌ای را انتخاب کنید که دارای خاک سبک و زهکشی شده باشد.
 • منطقه ای که قصد کاشتن نرگس را در آن دارید باید نورگیر مناسبی داشته‌ باشد تا گل ها بتوانند نور خورشید را جذب کنند و گل بدهند.
 • در انتخاب این گل نوعی را انتخاب کنید که به سرعت تکثیر شوند.
 • گونه‌ای از گل‌های نرگس را انتخاب کنید که در زمان‌های مختلف بتوانند گل باز کنند.
 • گل‌های پژمرده و خشک شده را جدا کنید اما اجازه دهید ساقه گل تا 6 هفته باقی بماند، شاید در این مدت ساقه ها دوباره بتواند گل باز کند.

همچنین بخوانید : چگونه از رشد مجدد گل لاله در هر سال از بهار مطمئن شویم ؟

 • در صورت متراکم شدن تعداد زیادی گل روی یک ساقه، آنها را مرتب کنید تا تراکم گل‌ها مانع رشدشان نشود.
 • از کاشتن این گل در محیط ‌های مرطوب خودداری کنید. رطوبت زیاد باعث پوسیده شدن پیاز و ریشه این گل می‌شود.
 • قبل از اینکه برگ‌ها زرد بشوند هرگز آنها را قطع نکنید زیرا موجب توقف رشد گل در سال آینده می‌شود. اجازه دهید گل ها در شرایط طبیعی بمیرند، هرگز بعد از باز کردن گل خودسرانه گل‌ها را قطع نکنید. زیرا گیاه نیاز به فرصت دارد تا با رشد بیشتر انرژی بیشتری برای سال بعد ذخیره کند.
 • بهترین شرایط رشد نرگس این است که قبل از باز کردن گل ساعتی از روز گل را در معرض نور خورشید قرار دهید. ساقه‌ها از طریق دریافت و جذب نور خورشید گل دادن را آغاز می‌کنند.برای خرید گل در طرح های لاکچری کافی است به صفحات مربوطه مراجعه نمایید و سفارش خود را در کمتر از 3 ساعت با ارسال رایگان دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 هزار تومان تخفیف
پوچ
تخفیف 9%
امروزخوش شانس نبودی
کد تخفیف 10%
30 هزار تومان تخفیف
100 هزار تومان تخفیف تاج گل
دسته گل هدیه
20 هزار تومان تخفیف
الهی بمیرم برات
25 هزار تومان تخفیف
ناراحت نشو
11 درصد تخفیف
نمیشه که
20 هزار تومان تخفیف
حیف شد!!!
گردونه رو بچرخون جایزه ببر!

آدرس ایمیل خود را وارد کنید و گردونه را بچرخانید. این شانس شما برای کسب تخفیف های شگفت انگیز است!

قوانین داخلی ما:

 • یک بازی برای هر کاربر