آموزش پرورش و نگهداری از گل رز در باغچه و گلدان

گلهای رز زیبا هستند و مورد علاقه بسیاری از مردم جهان قرار گرفته اند مخصوصاً رایحه های فوق العاده گل رز بر روی اکثر انسان ها تاثیر سریعی می گذارد. گلهای معطر هزاران سال مردم را خوشحال کرده اند. در حالی که برخی از گونه ها دارای نت هایی از میوه های خاص ، ادویه جات ، ترشی جات و سایر گل ها هستند. اگر به دنبال گل های رزی هستید که بوی خوبی دارند ، این گونه های خاص و معطر را امتحان کنید. ما در این مقاله محبوب ترین و خوشبوترین گل های رز را انتخاب کردیم که هزاران سال است مردم از این گل ها لذت می برند . پرورش های سفارشی منجر به هزاران تنوع با اندازه های مختلف ، انواع گلبرگ ، رنگ و رایحه می شود. همچنین شما در ادامه با آموزش پرورش و نگهداری از گل رز در باغچه و گلدان آشنا خواهید شد.

تاریخچه گل رز

گلهای رز تاریخچه طولانی و رنگی دارند. آنها سمبل عشق ، زیبایی ، جنگ و سیاست بوده اند. گل سرخ ، طبق شواهد فسیلی ، قدمت 35 میلیون ساله دارد. در طبیعت ، گونه های رز حدود 150 است که در سراسر نیمکره شمالی ، از آلاسکا تا مکزیک و از جمله شمال آفریقا پخش شده است. پرورش گل رز از حدود 5000 سال پیش ، احتمالاً از چین آغاز شده است. در دوره روم ، گلهای رز در خاورمیانه به طور گسترده رشد می کردند. آنها در جشن ها ، برای اهداف دارویی و به عنوان منبع عطر به عنوان آبنبات استفاده می شدند. اشراف رومی باغهای بزرگ گل رز را در جنوب روم تأسیس میکردند. بعد از سقوط امپراتوری روم ، همراه با پیشرفت روند باغبانی ،  محبوبیت این گل افزایش یافت .

در طول قرن پانزدهم ، از این گل به عنوان نماد جنگ جناح‌ها برای کنترل انگلستان استفاده شد . رنگ سفید نماد York بود و گل سرخ نماد Lancaster ، در نتیجه ، جنگ به عنوان ” جنگ گل سرخ ” شناخته می‌شد .

گل سرخ در طول قرن هفدهم میلادی چنان مورد تقاضا بود كه آن را به عنوان مناقصه قانونی در نظر می گرفتند همسر ناپلئون ، جوزفین ، مجموعه گسترده ای از گل سرخ را در Chateau de Malmaison ، املاک هفت مایلی غرب پاریس در دهه 1800 تأسیس کرد. این باغ به عنوان بستر فعالیت پی‌یر ژوزف ردوته به عنوان یک گیاه شناس تبدیل شد. در سال 1824 ، او مجموعه خود را “Les Rose” را به پایان رساند که هنوز هم یکی از بهترین سوابق تصویر سازی گیاه شناسی به حساب می آید.

تا اواخر قرن هجدهم بود که گلهای رز از چین وارد اروپا شد. بیشتر گلهای رز امروزی را می توان در این رده دسته بندی کرد .

برای موفقیت در رشد گل سرخ در باغ های میانه غربی ، باید از برخی نکات اساسی آگاهی داشت. توجه به انتخاب گیاهان ، دانش اساسی در مورد طیف گسترده ای از کلاس های موجود ، اطلاعات اولیه فرهنگ ، و اطلاعات مربوط به بیماری های احتمالی و مشکلات حشرات ، در پرورش گلهای رز داشت و همچنین علاوه بر لذت بخش این مسیر بسیار طولانی خواهد بود.

آموزش پرورش گل رز در باغچه

قبل از پرورش گل رز شما باید نکاتی را بدانید که بسیار مهم هستند :

بسیاری از افراد سوال کردند که رز ها چه زمانی رشد می کننددر پاسخ به این افراد باید بگوییم که رز وقتی رشد می کند که PH خاک شما بالا باشد و خاک شما بارور باشد.

مورد دوم کلا رزها در بهار تا پاییز رشد می کنند و این نکته را در نظر داشته باشید که در اواسط بهار این اتفاق می افتد.

رز در کمترین حالت ممکن  5 تا 8 ساعت نیاز به نور مستقیم را دارند پس در تامین نور مستقیم هوشیار باشید ، همچنین دمای مناسب برای پرورش رزها 4 تا 26 درجه سانتی گراد ( 40 تا 60 درجه فارنهایت در روز) است.

نکته مهم دیگر اینه که به طور معمول این گل ها توان رشد در جنگل را ندارند وهمچنین به آب زیادی نیاز دارند و با توجه به شرایط اقلیمی شهر خودتان و همچنین خاک باید به آن ها آب دهید.

انواع گل رز که میتوانید پرورش دهید

رز چای هیبریدی

اغلب این  گل رز را ما در در باغچه خود از قدیم میکاشتیم  و اغلب باغچه های ما از این گل ها پر بوده اند، پرچم این گل ها بسیار زیبا است و حدودا 1.3 تا 1.7 طول ساقه های آنها است  و 3 تا 4 گلبرگ به ما هدیه می دهند.

رز فلوریبوندا

رزی با طول بلند در مرور زمان ، این رزها ساقه های بلندی دارند و اگر شما مواظب آن نباشید ان قدر بلند می شوند که در نهایت ساقه انها می شکند طولی که از این رزها دیده شده تا 3 متر بوده ، همچنین در مورد مکان این رزها دقت کنید.

رز مینیاتوری

این رزها میشه گفت تقریبا کوچک هستند به اندازه مدل های قبلی معروف نیستند اما زیبا هستند و در باغچه خودتون میتونید چند تا از آنها را استفاده کنید ، از آنها معمولا در گلدان ها هم استفاده می کنند وطولی حدود 30 تا 90 دارند.

 

سطل گل فلزی طرح قلب ، استفاده شده از گل های مینیاتوری ، برای خرید این سطل به صفحه سطل گل فلزی طرح قلب مراجعه کنید.

 

آموزش پرورش گل رز با 2 روش

دو روش عالی برای پرورش گل رز وجود دارد که روش اول  از راه برش است و روش دوم با استفاده از دانه های آن است . باغبانان اغلب خود دست به کار برش میشوند  و تجهیزات مناسب و کافی را اماده می کنند تا بتوانند از دانه های کاشته شده رزهای جدید به دست آورند.

1. پرورش رز با قیچی کردن

زمان مناسب برای این کار فصل بهار است اما دلیل چیست ؟ چون دما مقداری پایین تر میباشد و بوته ها قوی تر هستند ، اول از همه رنگ های سبز روشن را که جوانه و غنچه ندارند را انتخاب کنید به دلیل اینکه بهترین رزها را اینها به شما میدهند و از ساقه های قدیمی و چوبی استفاده نکنید.

10 تا 15 سانتی متر از گیاه را برش دهید  که این کار بهتر است  در عمق 2.5 تا 5 سانتی زمین بکارید و بهترین مکان برای کاشت رزها مکانی ثابت است ، به دلیل اینکه اگر جای گل بد باشد مجبور به تغییر جای آن خواهید شد و بر گیاه اثر منفی میگذارد و در نهایت ان را در یک ظرف شیشه ای بگذارید تا نور را دریافت کند.

اگر رطوبت کافی و دمای ایده آل برای رزها باشد گل شروع به رشد میکند و متاسفانه یا خوشبختانه برش تاثیر بسیار زیادی در گلدان های شما دارد و اگر شخصی در این کار بی تجربه باشد، رز خوبی را به دست نمی آورد و اگر در این کار مهارت کافی را ندارید حتما از شخصی کمک بگیرید.

رطوبت خاک را همیشه چک کنید تا اطمینان پیدا کنید به اندازه کافی است و  زمان مناسب برای این کار هر چند روز یک بار است. وقتی مشاهده کردید که دما به 75 درجه فارنهایت رسید می توانید اجازه دهید  رزها در طول روز بدون پوشش قرار باشند و اگر مشاهده کردید که تغییری در رشد نیستمی توان گفت که گل ها غیر فعال شده اند و فعالیت آنها در زیر زمین اتفاق می افتد.

2. آموزش پرورش گل رز با استفاده از دانه ها

اکثر افراد این موضوع را نمی دانند که می توانند از دانه ها برای پرورش استفاده کنند اما حقیقت این است که رز ها هم دانه دارند  و شما می توانید یک گل رز را از دانه های آن منتشر کنید و در صورت خشک شدن دانه ها می تواند آن ها را بیرون بکشید و دوباره بکارید و بهتره در فصل بهار انجام شود.

آموزش پرورش گل رز با استفاده از دانه ها

نکات مهم در پرورش گل رز

فاصله گل رز نسبت به گیاهان دیگر

بیش از حد این گل را نزدیک یکدیگر نکارید به دلیل این که با گیاهان دیگر و همچنین با خودش به رقابت در جذب نور آفتاب و آب می پردازد حداقل فاصله ای که شما باید رعایت کنید 61 سانت از رزهای دیگر و 91 سانت از سایر گیاهان است و هر موقع تصمیم برای این کار گرفتید باید نظم خوبی را در باغچه خود تدارک ببینید.

در معرض باد این گل ها را نگذارید در زیر درخت نباید رز بکارید که اگر این کار را بکنید به احتمال زیاد رشد خوبی نخواهند داشت.

خاک مناسب گل رز

رزها همانطور که در قبل گفتیم باید خاکی کاملا بارور داشته باشند و همچنین ph ان باید بین 6.5 تا 7 باشد ، اگر خاک شما ضعیف است بهتره که مقداری مواد تقویت کننده و بارور کننده خاک استفاده کنید تا به اندازه کافی مواد مغذی را از خاک بگیرند.

نور

یک گل رز در طول روز به 6 تا 8 ساعت نور مستقیم افتاب نیاز دارد و این موضوع را بگوییم که هر چقدر بیشتر نور آفتاب دریافت کنند بیشتر رشد می کنند به دلیل اینکه انها اشعه های قوی خورشید را دفع می کنند و به راحتی شکوفه می دهند .

اگر در شمال زندگی می کنید حتما گل را در قسمت جنوبی باغچه بکارید به دلیل اینکه نور مناسب به این قسمت می رسد و شاهد رشد بهتری باشید.

آبیاری گل رز

3 تا 6 گالون برای رزها باید آب استفاده کنید که این استاندارد آب دادن به گل رز است باید ابی که به سطح این گیاه میرسد را بررسی کنید زیرا در شرایط اقلیمی مختلف متفاوت است و باید همیشه مرطوب باشند ، خصوصا در تابستان ، آب دادن به رز بسیار مهم است سعی نکنید بیش از حد آب دهید مخصوصا در پاییز و همچنین مواظب باشید که گیاه خشک نشود.

دما

همانطور که اشاره کردیم دمای مناسب برای گل رز 40 تا 60 درجه فارنهایت است ، اما میتواند در دماهای بالاتر نیز از خود مقاومت خوبی نشان دهد.

بارور کردن گل رز

در هنگام کاشت به هیچ وجه به گل رز آب ندهید اول از همه بارورش کنید که به بارورشدن نیاز دارند ، همچنین حتما از بارورهای ارگانیک استفاده کنید به دلیل اینکه مواد مغذی سالم را به خاک شما می رسانند و این نکته را درنظر بگیرید که بارورکننده های غیر طبیعی ، خصوصا مایعات آنها گیاه شما را حساس میکنند. و همین موضوع باعث می شود حشرات را به خودشان جذب کنند.

شما میتوانید به جای استفاده از بارورکننده های مصنوعی ، از ماده تقویتی گرانولار  بهره ببرید و یا در کنار هر گیاه پوست موز بگذارید زیرا باعث میشود فسفات و سولفور ، کلسیم، منیزیم به گل برسد.

کود مناسب گیاهی

یکی از بهترین روش ها برای مرطوب نگه داشتن این گل ها کود گیاهی می باشد شما هر زمان میتوانید این کودها را به گیاهان بدهید اما بهترین زمان آن در اوایل بهار است.

برای این منظور ابتدا علف های هرز را جدا کنید و بعد از آن حدود 2.5 سانتی متر از لایه های ضخیم گل مثل برگ ها را برش دهید و مراقب باشید که این گیاهان حدود 15 سانتی متر از بیس گیاه فاصله داشته باشد و اگر زمین خشک بود، می توانید در انتهای این مراحل به گل آب بدهید.

آموزش هرس کردن در 4 مرحله

به زمان هرس کردن دقت کنید به دلیل اینکه اگر زیاده روی کنید گیاه نابود میشود تا اواسط بهار صبر کنید و سپس اولین هرس خود را انجام دهید. تمام رزها را با یک روش هرس نکنید  و دو سوم از ارتفاع را برش دهید. بهترین روش برای هرس کردن این است  که حدود 15 تا 30.5 سانتی متر آن ها را تا سطح زمین برش دهید.

جلوگیری از حمله حشرات و سوسک ها و بیماری های رایج گل رز

در واقع این حشرات تا گل را کاملا تخریب نکنند دست بردار نیستند ، اگر گلی را حمله کردند دیگر برای آن کاری نمی توانید کنید متاسفانه ، اما برای جلوگیری از حملات احتمالی می توانید یک سیر را در کنار گل بکارید تا از تمامی حملات در امان باشند.

برای جلوگیری از بیماری های رایج این گل هم باید فضای آفتابی مناسب را برای این گل مهیا کنید ، ماهی 1 بار مواد باور کننده مناسب و طبیعی  را به آن دهید و هر چند وقت یکبار گل ها ، ساقه ها و برگ های این گل را باید هرس کنید ، همچنین به طور مرتب باید به آنها آب دهید تا از خشک شدن انها جلوگیری کنید.

آموزش پرورش گل رز هلندی در گلدان

نگهداری گل های رز معمولا در باغچه صورت می گیرد  ، اما امروز این گل ها به هزار دلیل خوب که یکی از آنها عطر و زیبایی این گل است ، در گلدان ها هم کاشته می شود البته با پیشرفت باغبانی این امر میسر شد. در همین ابتدا باید گفت که قلمه زنی این گل بسیار مهم است و نحوه آن اهمیت زیادی دارد ، بعد از قلمه زنی حدود 2 ماه طول می کشد تا قلمه ها ریشه بزنند اما قلمه زنی تمام ماجرا نیست، در واقع نگهداری و فراهم کردن شرایط مناسب موضوع دیگری است که در رشد گل رز در گلدان تاثیر گذار می باشد.

نور مناسب و دمای متعادل

همانطور که در قسمت  پرورش گل رز در باغچه اشاره کردیم ، گل رز عاشق آفتاب است و از گیاهان نور پسند محسوب میشود ، پس باید شرایطی کاملا آفتاب گیر برای این گل پدید آوریم ، همچنین دمای مناسب برای این گل بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است.

آبیاری گل رز در گلدان

گل رز نیاز به آب و رطوبت دارد ، بهترین زمان برای آیباری گلدان شما صبح زود است و باید به صورت کاملا عمیق گلدان خود را سیراب کنید.

خاک مناسب گل رز

خاک مناسب برای این گل باید حاصلخیز باشد ، خیلی عمیق باشد و زهکشی شده باشد ، شما با اضافه کردن مواد آلی به خاک میتوانید حاصلخیزی آن را زیاد کنید و از این گذشته خاک باغچه و کود حیوانی + ماسه شسته شده  بهترین خاک برای رشد گل رز است.

بهترین گل برای رشد در ظروف انواع پاسیوی و مینیاتوری و رز هلندی است که می توان آنها را در گلدانهای نسبتاً کوچک اما عمیق 23-35 سانتی متر (9-14 اینچ) عمیق پرورش داد.

در نظر داشته باشید که خاک آهکی بدترین خاک برای رشد این گیاه است. خاک های رسی ، شنی ، لومی یا همان خاک گلدان مناسب برای رشد این گل است.

آبیاری گل رز هلندی

برای آبیاری این گل در گلدان به رطوبت بالای پنجاه درجه نیاز دارید و همانطور که گفته شد این گیاه به نور زیادی برای رشد نیاز دارد.

همه گلهای رز عطر ندارند. بعضی از آنها صرفاً برای نمایش ظاهری پرورش داده می شوند. در اینجا چند واقعیت جالب دیگر درباره محبوب ترین و خوشبو ترین گل های رز  وجود دارد:

عطو و رایحه جوانه با شکوفه کاملاً باز شده متفاوت است.

گلهای رز به همان اندازه تنوع می توانند بوی معطر مختلفی داشته باشند.

بوی عطر گل رز میتواند در اوایل صبح شدیدتر باشد.

گل رز Damask نوعی رز باستانی است و احتمالاً منبع عطر گل رز است.

بوی گل رز در گلبرگهای آن است.

معرفی انواع گل رز

 انواع گل رز ، بوی بسیار متنوعی در رنگ ها و نوع های مختلف به وجود می آورند. اگر در درجه اول برای بوی گل یا عطر آن کاشت می کنید ، این گونه های قدرتمند را امتحان کنید:

رز Honey Perfume

گل رز Honey Perfume با شکوفه های رنگ زردآلو و عطر ادویه قوی است. شما عطر میخک ، دارچین و جوز هندی را در این گل متوجه خواهید شد.

گل  Honey Perfume

رز Memorial Day یا یادبود

یک گل رز پیوندی ، این نوع دارای رایحه ای شدید و گلبرگهای زیبا و صورتی است. عطر گل رز کلاسیک است.

گل رز Memorial Day

رز ضد آفتاب یا Sunsprite

– اگر عاشق هر دو شکوفه زرد روشن و عطر گل رز  شیرین و قوی هستید ، این گل عزیز شماست.

گل ضد آفتاب یا Sunsprite 

گل رز Radiant Perfume

یکی دیگر از گلهای زرد شاد ، این گونه دارای رایحه ای قوی از مرکبات و گل رز است.

گل رز بانو اما هامیلتون یا Lady Emma Hamilton

این گل رز انگلیسی ، یک گل هلو جمع و جور است با رایحه ای که یادآور گلابی و مرکبات است.

English rose gallery: Rosa 'Lady Emma Hamilton' | English roses ...

رز Boscobel

 گلابی ، بادام و Olderberry را در عطر و بوی قوی این گل رز غنی حس می کنید.

گل رز بانو اما هامیلتون یا Lady Emma Hamilton

رز  Mister Lincoln

– اگر قرمز سنتی نوع مورد علاقه شما از گل رز است ، “mister lincon” را انتخاب کنید. رایحه این گل از سایر گلهای قرمز قوی تر است و از ژوئن تا آغاز زمستان شکوفه می دهد.

گل رز Mister Lincoln

رز Fragrant Cloud

نام این رقم را همه  می گویند.  ادویه ها ، میوه و حتی پای کدو تنبل را در این شکوفه مرجانی قرمز تشخیص خواهید داد.

گل رز Fragrant Cloud

رز Double Delight

این  رز چای پیوندی دارای لبه های زیبا ، برگهای سفید و بوی شیرین و تند است.

گل رز Double Delight 

رز چهارم جولای

 این گل رز نخستین رز بالا رونده بود که توانست جایزه بهترین رز آمریکایی و تنوع در انجمن گل فروشان  را کسب کند. در حالی که عطر استثنایی را منتشر می کنند ، از آن برای صعود در حصار یا دیوار استفاده کنید. شکوفه های شاد به رنگ قرمز و سفید رنگی است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله رز بالا رونده مراجعه کنید.

رز Heritage

گل رز Heritage ، ظریف و صورتی کمرنگ با رایحه ای از لیمو است.

گل رز Heritage

رز Louise Odier

– برای یکی از رایحه های بسیار شیرین گل رز است ، این نوع گل متعلق به سال 1851 است .

گل رز Louise Odier

رز Damask Damask

این رز یک نوع واقعا قدیمی است که از سال 1500 سرچشمه می گیرد. این گیاه دارای رایحه کلاسیک است و در صنعت عطر استفاده می شود.

گل رز Damask Damask 

شما عزیزان می توانید با چند کلیک ساده اقدام به خرید گل به روش اینترنتی کنید ، لطفا برای اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید انواع رز با ما در تماس باشید یا گل های مدنظر خود را در صفحات جعبه گل ، رز جاودان ، دسته گل ، انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *