نحوه مراقبت از زنبق ریش دار

زنبق ریش دار

زنبق ریش دار با نام  Iris germanica نیز شناخته می شود ، یک گیاه جان سخت است که از ریشه های ضخیم ، گوشتی یا ریزوم ها رشد می کند. هزاران رقم وجود دارد که همگی به دلیل گلهای جذاب و نمایشی و مراقبت از آنها ارزش زیادی دارند. گیاهان زنبق ریش دار در بهار شکوفا می شوند و بسته به نوع مختلف ، شکوفه هایی در رنگ های سفید ، صورتی ، قرمز ، نارنجی ، زرد ، آبی و بنفش تولید می کنند. نام رایج این گیاه از خط متراکم و مویی است که در گلبرگهای خارجی و آویزان دیده می شود و به شکل ریش ظاهر می شود. در مناطق USDA 3 تا 9 رشد میکنند و در اکثر مناطق کشور با حداقل مراقبت رشد می کنند.

زنبق ریش دار

زنبق ریش دار را در تابستان بکارید یا در مکانی قرار بگیرید که در بیشتر روز با کمی سایه نور خورشید را دریافت می کند. یک لایه 3 اینچ کمپوست آلی روی محل کاشت پهن کرده و قبل از کاشت از یک پنجه باغ برای کار در خاک استفاده کنید. گیاهان زنبق ریش دار فضایی با فاصله 8 تا 10 اینچ را لازم دارند.

همچنین بخوانید : گل زنبق

در اواسط پاییز یک لایه 2 اینچ کود گیاهی به زمین اطراف گیاه بمالید تا از افزایش خاک جلوگیری کند. لایه را حدود 2 اینچ از پایه گیاه شروع کنید تا گردش هوا امکان پذیر شود. کود گیاهی را در اوایل بهار بردارید .

هفته ای یکبار آبیاری کنید تا خاک به طور مداوم مرطوب شود و گل آن تمام شود. پس از پایان گلدهی تا بهار بعدی که باید برنامه آبیاری اصلی را از سر گرفت ، هر دو هفته یکبار دفعات آبیاری را کاهش دهید.

زنبق ریش دار را بلافاصله پس از کاشت و پس از آن دو بار در سال ، یک بار در اواخر زمستان و دوباره پس از پایان گلدهی تغذیه دهید. برای جلوگیری از سوختن ریزوم ها از کود با نیتروژن کم 5-10-10 NPK استفاده کنید. با توجه به دستورالعمل های سازنده اعمال کنید.

ساقه های گل را بلافاصله پس از کمرنگ شدن گلها به حدود 2 اینچ ببرید تا از تشکیل بذر جلوگیری کرده و خطر بیماری را به حداقل برسانید. در اوایل پاییز برگها را به فاصله 6 تا 8 اینچ از سطح زمین برش دهید ، تقریباً در همان زمان که ساقه های گل را هرس می کنید.

زنبق ریش دار

نکته

هر زمان ممکن است برگهای بیمار را بردارید تا سلامت گیاه افزایش یابد. برای جلوگیری از شیوع بیماری ، در محلی  دور بسوزانید.

نحوه تغذیه گیاهان زنبق

گیاهان زنبق به همان زیبایی بادوام هستند ، بنابراین جای تعجب نیست که از محبوبیت در میان باغبانان منزل برخوردار هستند. آنها بدون نیاز به کود ، کم مراقبت و آسان هستند و حتی به خوبی رشد می کنند. این چیز خوبی است ، زیرا به طور سنتی اعتقاد بر این بود که تغذیه زنبق برای سلامتی آنها کاملا خطرناک است. تولید کنندگان و هیبریدایزرهای مدرن کشف کرده اند که عکس این امر درست است: تغذیه مناسب در واقع باعث افزایش نشاط و ظرفیت شکوفایی گیاهان زنبق می شود. برای به حداکثر رساندن عملکرد این زیبایی ها ، با تغذیه مناسب برای نتایج خیره کننده ، کمی  آنها را تقویت کنید.

انواع گل زنبق که در بهار شکوفا شده اند هر سال فقط یکبار تغذیه دهید- درست پس از پایان گلدهی 1/2 فنجان یک کود خوب 5-10-10 یا 5-10-5 را در اطراف هر کلوخه پخش کنید. هیچ یک از محصولات را مستقیماً روی گیاه قرار ندهید. محل قرارگیری ریزوم ها را در زیر زمین است و کود را دقیقاً فراتر از آن نقطه قرار دهید. دستورالعمل های بسته بندی را با دقت دنبال کنید.

کود را در سطح 1 یا 2 اینچ خاک بالا کشت کنید.

بلافاصله پس از پایان گلدهی ، برنامه را برای گلدهی مجدد تکرار کنید. منطقه را به خوبی کشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *