مشخصات گل رز شارون

گل رز شارون

گل رز شارون (Hibiscus syriacus) شکوفه های زیادی را بوجود می آورد و گلهای جذاب آن نقطه اصلی فروش آن است. گلهای آن مانند سایر انواع گیاهان گل سرخ دارای برجستگی قابل توجهی است. ویژگی دیگری که به بوته می دهد دوره شکوفایی نسبتاً دیررس آن است (در بسیاری از مناطق اقلیم شمالی ، در آگوست(شهریور) شکوفا می شود). بنابراین گل رز شارون می تواند شکوفه های سفید ، قرمز ، اسطوخودوس یا آبی روشن را ارائه دهد ، زمانی که بسیاری از بوته های گلدار از مدت ها قبل شکوفا نشده اند. بوته های گل اواخر تابستان می توانند به باغبانان کمک کنند تا توالی شکوفا شدن در مناظرشان را مدیریت کنند.

رز شارون توسط گیاه شناسان به عنوان درختچه طبقه بندی می شود ، می توان آنرا هرس کرد و یک تنه اصلی را تشکیل داد تا بیشتر شبیه درخت شود.  شکل درختچه طبیعی آن چند ساقه  است. دارای برگهای سبز دندانه دار است  هر ساله می تواند تا 24 اینچ رشد کند و می تواند در بهار یا پاییز کاشته شود.

 

 

 

 

نام گیاه شناسی  Hibiscus syriacus
نام مشترک  گل رز شارون ، آلتئا ، گل رز کره ای ، گل مروارید گل سرخ ، گل ماهی چوبی
نوع گیاه برگریز
اندازه بالغ  8 تا 12 فوت طول و 6 تا 10 فوت عرض
قرار گرفتن در معرض افتاب کامل با کمی سایه
نوع خاک  زهکشی و مرطوب
pH خاک  5.5 تا 7.5
گلدهی اواخر تابستان ، اوایل پاییز
رنگ گل  سفید ، قرمز ، اسطوخودوس ، آبی روشن
مناطق مقاوم  5 تا 9
منطقه بومی  چین ، هند

 

گل رز شارون

 

گل رز شارون

 

گل رز شارون

 

چگونه رز شارون را پرورش دهیم

گل رز شارون در برابر آلودگی هوا ، گرما ، رطوبت ، خاک ضعیف و خشکی مقاوم است. این گونه در بسیاری از مناطق به خوبی طبیعی شده است و در صورت عدم نظارت بر رشد ، می تواند مهاجم شود.

همچنین بخوانید : مشخصات انواع گل رز

گل رز شارون آفتاب کامل را ترجیح می دهد. اگر بوته های قدیمی تر در مناطق سایه دار که احتمال رطوبت آنها زیاد است رشد کنند ، ممکن است طعمه آسیب قارچی شوند.

 

 

خاک مورد نیاز گل شارون

این گیاه در خاک زهکشی رشد می کند. این می تواند بسیاری از انواع خاک ، از جمله شن و ماسه ، خاک رس ، گچ ، و لوم را تحمل کند. این خاک زهکشی ،مواد مغذی را ترجیح می دهد اما می تواند در خاک فقیر نیز زنده بماند. گل رز شارون در طیف وسیعی از pH خاک از 5.5 تا 7.5 رشد می کند.

همچنین مطالعه کنید : نکاتی مهم در مورد گل محمدی (damask rose)

آب مورد نیاز گل رز شارون

این گیاه به طور منطقی مقاوم به خشکی است. در واقع ، اگر گل رز شارون شما برگ زرد داشته باشد ، این می تواند به دلیل کم آبی بیش از کمبود آب باشد.

دما و رطوبت
عاشق گرما ، این درختچه همچنین توسط پرورش دهندگان جنوب شرقی ایالات متحده که به دنبال گیاهانی هستند که بتوانند در برابر گرمای تابستان مقاومت کنند ، ارزشمند است. همچنین در برابر طیف وسیعی از شرایط رطوبت تحمل می کند.

کود
کود توصیه می شود (اگرچه برای بوته های تاسیس شده اجباری نیست). برای بوته ها و درختان آهسته از کود استفاده کنید و در اواخر زمستان یا اوایل بهار تغذیه کنید. اگر می خواهید به صورت ارگانیک رشد کند ، کمپوست را به آرامی در خاک اطراف منطقه ریشه کار کنید و آن را در زمین آبیاری کنید.

انواع  گل رز شارون

“نوعی پارچه ابریشمی”: این رقم دارای گلهای دوتایی با رنگ آبی بنفش است (آنها واقعاً آبی نیستند) که از اواسط تابستان تا پاییز شکوفا می شوند. آنچه این گل را بسیار زیبا می کند وجود گلبرگ های داخلی است که آن را احاطه کرده و جلوه ای مبهم به گلها می بخشد. انها قد 8 تا 12 فوت رشد می کند ، با عرض 6 تا 10 فوت
‘Sugar Tip’: نام این رقم به برگهای متنوع آن با لبه سفید خامه ای اشاره دارد. این گل دو گل صورتی است و 6 تا 8 فوت قد و 4 تا 6 فوت عرض رشد می کند.
‘نوعی پارچه ابریشمی سفید’: این نوع با گلهای سفید جامد تزیین می شود: آنها هیچ مرکز یا گلو مشخصی ندارند ، زیرا گلبرگ کاملا سفید است. بوته 6 تا 8 فوت قد و 4 تا 6 فوت عرض رشد می کند.
‘قلب قرمز’: گل های این درختچه با گلبرگ های سفید و مراکز قرمز تیره ظاهری دو رنگ دارد.

نحوه هرس درختان و گیاهان

بهترین روش تکثیر گل رز شارون ساخت قلمه ساقه و گلدان است.

چندین شاخه گل رز شارون به عرض مداد را برش دهید که چندین برگ یا جوانه برگ دارد. ساقه ها را به طول 4 تا 6 اینچ ببرید و برگ ها را از نیمه پایین ساقه بردارید.
انتهای ساقه را به هورمون ریشه آغشته کنید. نیمه سوم یا پایین هر ساقه را بکارید.
بالای هر گلدان یک تکه پلاستیک شفاف قرار دهید.
گلدان های خود را در محلی با سایه یا نور غیر مستقیم قرار دهید. پلاستیک را ظرف هفت روز بردارید. هر چند روز یکبار گلدان ها را چک کنید تا از مرطوب ماندن مخلوط گلدان مطمئن شوید. در صورت نیاز آب بیشتری اضافه کنید ، اما اجازه ندهید خاک خیس شود.
قلمه ها را از یک تا دو ماه برای ریشه بررسی کنید. به آرامی روی هر ساقه بکشید. اگر مقاومت کند ، ساقه ریشه دارد. همچنین باید برگهای جدید را در ساقه های شاخه که ریشه دارند تشکیل دهند.
قبل از کاشت آنها در باغ ، آنها را بزرگتر و حداقل 2 اینچ رشد دهید.

هرس گل رز شارون

اگرچه به طور طبیعی یک درختچه چند ساقه است ، اما این گیاه را می توان از طریق هرس فرم داد تا فقط یک تنه اصلی داشته باشد. بنابراین ، بعضی از مردم آن را گل رز “درخت” شارون می نامند. در اواخر زمستان یا اوایل بهار هرس کنید ، زیرا این یکی از درختچه هایی است که با رشد فصل جاری شکوفا می شود. ساده ترین شکل دادن گل رز شارون با هرس متناسب با آن در طی دو فصل اول است. همچنین می توان آن را برای اسپالییر آموزش داد (روی یک ساختار حمایت کننده صاف رشد می کند).

همچنین ، فکر نکنید که گل رز شارون مرده است ، فقط به این دلیل که تا اوایل تابستان برگ آن خارج نشده است ، صبر کنید. این درختچه نه تنها دیر شکوفا می شود بلکه دیر هم برگ میدهد ، بنابراین صبور باشید. وقتی جوانه های گل آن باز نمی شوند ، این مسئله دیگری است.

 

آفات رایج

مشکل اصلی آفت برای این بوته آلودگی سوسک ژاپنی است. کنترل سوسک های ژاپنی نسبت به بسیاری از آفات حشرات تا حدی آسان تر است ، زیرا آنها به اندازه ای بزرگ هستند که می توانند بلافاصله قبل از آسیب رساندن به گیاهان شما لکه دار شوند. ساده ترین و مطمئن ترین راه برای از بین بردن آنها ، برداشتن یا تکان دادن آنها با دست ، انداختن آنها در یک ظرف پر از آب صابون است. این حشره از طریق پوست نفس می کشد ، بنابراین یک پوشش صابون روی بدن او را  خفه می کند.

 

 

موارد استفاده از محوطه سازی برای رز شارون

این درختچه در درجه اول به عنوان گیاه نمونه ، گیاه پرچین و درختچه پایه استفاده می شود. شکوفه های جذاب و فراوان آن باعث شده کاملاً بتواند نمونه های خود را نگه دارد. توانایی شکل دادن به گل رز شارون نیز باعث می شود درختچه کاندید اصلی برای پرچین باشد. اما از آنجا که این بوته پهن برگ است ، تنها در تابستان یک محافظت از حریم خصوصی موثر است (برای به دست آوردن حریم خصوصی در تمام سال یکی از درختچه های همیشه سبز را انتخاب کنید).

شما می توانید از گیاه به عنوان درختچه ای برای حفظ حریم خصوصی در اطراف استخرهای شنا در مناطقی که زمستان سرد دارند استفاده کنید ، زیرا به احتمال زیاد فقط در تابستان در آنجا شنا می کنید. با این حال ، شکوفه های آن می تواند زنبورهایی را جذب کند که معمولاً در مناطق استخر مطلوب نیستند.

انواع گل رز شارون بذرهای خود را می ریزند و ممکن است در جاهایی که شما نمی خواهید جوانه بزنند . برای از بین بردن نهال های آن روش های زیادی وجود دارد  ، بنابراین اجازه ندهید این مسئله شما را از پرورش این درختچه های دوست داشتنی منصرف کند. متناوباً ، شما همیشه می توانید انواع نابارور این درختچه محبوب را انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *