چگونه ارکیده دندروبیوم Dendrobium را پرورش دهیم؟

ارکیده Dendrobium | ارکیده دندروبیوم

پرورش گل ارکیده دندروبیوم

ارکیده Dendrobium یکی از بزرگترین گروههای ارکیده با نزدیک به 2000 گونه است. این گیاهان بومی جنوب شرقی آسیا هستند و در هر نوع آب و هوایی رشد می کنند. از دشت های کم آب و گرم تا کوه های خنک با ارتفاع زیاد. دندروبیوم ها در درجه اول اپی فیت هستند، یعنی روی گیاهان دیگر رشد می کنند. در طبیعت، آنها اغلب در شاخه های درختان رشد می کنند. در حالی که شکل ظاهری گونه ها متفاوت است، همه آنها به دلیل شکوفه های فراوان که در تنوع رنگی پاستلی وجود دارد ، شناخته می شوند. برخی از گونه ها در تمام طول ساقه های خود شکوفا می شوند در حالی که برخی دیگر از بالای ساقه ها شکوفا می شوند. برخی برگریز هستند و در پاییز برگهای خود را می ریزند و برخی دیگر در تمام طول سال برگهای خود را حفظ می کنند. در اکثر گونه ها سرعت رشد متوسط تا سریع وجود دارد. بهترین زمان کاشت یا در ابتدای فصل رشد است یا پس از پایان گل دهی ارکیده.

 

ارکیده Dendrobium

 

نام گیاه شناسی  Dendrobium spp
نام مشترک ارکیده  Dendrobium
گونه گیاه
اندازه بالغ  0.5-4 فوت قد و عرض
نیاز به آفتاب جزئی
نوع خاک  مرطوب اما با زهکشی مناسب
pH خاک  اسیدی
گلدهی فصلی
رنگ گل  سفید ، زرد ، نارنجی ، سبز ، صورتی ، بنفش ، قهوه ای
مناطق مقاومتی  9–12 (USDA)
منطقه بومی آسیا
سمی غیر سمی

نحوه رشد و مراقبت از ارکیده دندروبیوم

 

نگهداری از ارکیده Dendrobium

ارکیده های دندروبیوم گیاهان خانگی خوبی ایجاد می کنند و رشد آنها نسبتاً آسان است، هرچند می توانند در مورد محیط زندگی خود بسیار جذاب باشند. بنابراین توجه دقیق به شرایط رشد آنها برای یک گیاه سالم و شکوفا مهم است. به طور کلی، این ارکیده ها گلدان های کوچکی را دوست دارند که جای ریشه آنها تا حدی تنگ باشد و اگر آنها را در خانه نگهداری می کنید، باید کنار یک پنجره روشن باشند. برنامه ریزی کنید که ارکیده خود را اغلب در فصل رشد آبیاری و تغذیه کنید اما در ماه های زمستان این کار را نکنید.

این گیاهان به طور کلی هر سال حداقل یک ساقه قائم جدید را می دهند. ساقه قدیمی را قطع نکنید، زیرا آنها مواد مغذی و آب را برای سالم نگه داشتن ارکیده ذخیره می کنند. ساقه قدیمی همچنین گاهی اوقات گل می دهد و یا گیاهان کوچکی به نام کیکیس (گل کیکی) تولید می کند که پس از رشد ریشه می توانند به صورت گلدان ساخته شوند. اسپری گل با ماندگاری طولانی تقریباً به مدت شش تا هشت هفته در شکوفه باقی می مانند و آنها می توانند گل های بریده عالی ایجاد کنند. در شرایط مطلوب، گیاه شما ممکن است چندین بار در سال شکوفا شود. اگر به نظر می رسد شکوفایی کمتر از حد مطلوب است، سعی کنید نور ارکیده خود را بیشتر کنید.

 

همچنین بخوانید: 7 سوال محبوب درباره نگهداری از گل ارکیده

 

این گیاهان در زیر نور خورشید در طبیعت به خوبی رشد می کنند. اما در داخل خانه احتمالاً باید در کنار درخشان ترین پنجره شما ترجیحاً پنجره ای رو به جنوب قرار داشته باشند تا به خوبی شکوفا شود. ظاهر کیکیس می تواند به این معنی باشد که گیاه به اندازه کافی نور نمی گیرد. از طرف دیگر ، اگر برگ های زرد را می بینید، ممکن است به گیاه خیلی زیاد نور خورشید داده باشید.

 

خاک مناسب برای ارکیده دندروبیوم

گل ارکیده در خاک گلدان معمولی رشد نمی کند بلکه در یک مخلوط خاص ایجاد می شود که از محیط آنها در طبیعت تقلید می کند. از یک گلدان تجاری گلدان ارکیده استفاده کنید، که به طور کلی شامل پیت ماس​​، پرلیت یا پوست صنوبر است. یا خودتان با استفاده از آن ترکیبات درست کنید. اطمینان حاصل کنید که محیط دارای هوادهی بوده و به خوبی تخلیه می شود، بنابراین ریشه ها برای مدت طولانی در رطوبت زیاد باقی نمی مانند.

 

آب مناسب برای ارکیده Dendrobium

در طول فصل رشد ، این گیاهان رطوبت را دوست دارند اما نباید در یک محیط اشباع شده بنشینند. آبیاری بیش از حد می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود و در نهایت باعث زرد یا پژمردگی گیاه شود. برای تعیین زمان آب دادن، کافی است انگشت خود را در محیط قرار دهید. اگر احساس خیس کرد، منتظر بمانید تا آب کمی خشک شود. در ماه های زمستان می توانید چند روز دیگر بین آبیاری منظم خود قرار دهید، اما اجازه ندهید محیط کاملا خشک شود.

 

دما و رطوبت ارکیده Dendrobium

ارکیده های دندروبیوم آب و هوای گرم را دوست دارند و همیشه دمای بالای 60 درجه فارنهایت را ترجیح می دهند. آنها ممکن است در دمای شب تا حدودی سردتر تا 50 درجه فارنهایت مقاومت کنند، اما قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در معرض سرما ایده آل نیست. بعلاوه ، آنها سطح رطوبت بین 50٪ و 70٪ (با حداقل 45٪) را ترجیح می دهند. نوک برگهای قهوه ای می تواند نشانه خشک شدن هوا برای گل ارکیده شما باشد.

 

کود دهی گل ارکیده دندروبیوم

به دنبال دستورالعمل های برچسب روی کودخود باشید، به طور منظم در طول فصل رشد با کود ارکیده متعادل تغذیه دهید. در پایان فصل رشد، کود را تقریباً به نصف کاهش دهید.

انواع ارکیده Dendrobium

برخی از گونه های محبوب این ارکیده ها عبارتند از:

Dendrobium aphyllum: گلهای زرد، بنفش کم رنگ، صورتی یا سفید
Dendrobium anosmum: گلهای صورتی یا بنفش
Dendrobium crumenatum: گلهای سفید روی ساقه های دوکی مانند
Dendrobium cucumerinum: گلهای سفید یا سبز زرد با نوارهای قرمز بنفش
Dendrobium taurinum: گلهای بنفش کم رنگ تا بنفش با گلبرگهایی به شکل شاخ

اگر گیاه شما حداقل چهار ساقه دارد که برگهای سالم دارند، می توانید آن را تقسیم کنید. از یک چاقوی بزرگ برای برش ریزوم و توده ریشه استفاده کنید و سعی کنید توده ریشه را تا حد ممکن سالم نگه دارید. تمام محیط رشد را از توده ریشه خارج کرده و سپس هر گونه ریشه آویزان یا مرده را قطع کنید. گیاه را در گلدان نزدیک به اندازه توده ریشه آن قرار دهید و ریشه ها را با محیط گلدان ارکیده بپوشانید. محفظه گلدان را محکم فشار داده و یک هفته آن را آبیاری کنید.

 

برای خرید گل ارکیده به صفحه خرید گل اینترنتی مراجعه کنید و یا با کارشناسان مجموعه گندم VIP در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *