گل ارکیده

گل ارکیده

برای پرورش گل ارکیده ، باید مانند گل ارکیده فکر کنید. قانون طلایی موفقیت ارکیده این است که شرایط طبیعی گیاه را تا حد ممکن تکرار کنید. در طبیعت ، اکثر ارکیده ها از نوع epiphytes هستند ، به این معنی که روی اجسام دیگر رشد می کنند و به پوست خشن یا حتی سنگ می چسبند. ارکیده های نمایشی یا تزئینی مورد علاقه اکثر مردم معمولاً یا هیبریدهای فالانوپسیس (اصطلاحاً ارکیده پروانه) یا هیبریدهای دندروبیوم هستند.

 

 

 

شرایط  پرورش گل ارکیده برای رشد بهینه

این گیاهان در نور شدید رشد می کنند ، اما تابش مستقیم نور خورشید در اواخر بعد از ظهر نیست (دندروبیوم ها می توانند آفتاب بیشتری را تحمل کنند). آنها همچنین به رطوبت زیاد و جریان هوا در اطراف ریشه ها احتیاج دارند. آنها به دوره های خشک شدن منظم و متناوب با آبیاری شدید احتیاج دارند. ارکیده در دماهای بالاتر از 50 درجه اما زیر 85 درجه بهترین عملکرد را دارد.

هرچه بتوانید به ایجاد این شرایط نزدیکتر شوید ، موفقیت و شکوفه های بیشتری خواهید داشت.

اکثر گل ارکیده های فروشگاهی در گلدان های پلاستیکی ارزان قیمت ، ریشه دارند که ریشه آن ها در خزه های خیس شده قرار دارد. بدیهی است که این دو قانون اصلی رشد موفقیت آمیز را نقض می کند. در اطراف ریشه ها جریان هوا وجود ندارد و هرگز به ریشه ها فرصت خشک شدن کامل داده نمی شود. بنابراین ، گیاه نمی تواند نفس بکشد و پوسیدگی ریشه اجتناب ناپذیر است ، در ادامه روش پرورش را بعد از خرید این گلدان پلاستیکی توضیح میدهیم.

ریشه ارکیده اندامی کاملاً تخصصی است که برای جذب سریع آب و تنفس طراحی شده است. آنها مواد مغذی را از خاک خارج نمی کنند.

 

پس از اتمام شکوفه ، پیش بروید و سنبله گل مرده را با خلال های استریل قطع کرده و گیاه را مجدداً تولید کنید. ارکیده ها باید در گلدان های مخصوص ارکیده در یک مخلوط ارکیده گلدان شوند. گلدان های ارکیده دارای شکاف های زهکشی گسترده ای هستند بنابراین آب به معنای واقعی کلمه از گلدان عبور می کند. آنها به طور گسترده ای در دسترس هستند. مخلوط گلدان ارکیده معمولاً از چندین ماده تیز از جمله پوست کاج ، زغال چوب و حتی پلی استر تشکیل شده است.

 

پرورش گل ارکیده

 

 

 

 

برای گلدان دیگر گل ارکیده خود ، این مراحل را دنبال کنید:

آن را از گلدان پلاستیکی برداشته و با دقت تا آنجا که می توانید خزه ها را بردارید. ریشه های سالم باید سفید و محکم باشند ، با یک نقطه رشد سبز کوچک.

پرورش گل ارکیده

 

2- ریشه های خرد شده ، پوسیده یا سیاه شده را برش دهید

 

Source image

3-گیاه را درون گلدان قرار دهید و اطراف آن را با مخلوط گلدان پر کنید. گیاه باید محکم قرار داده شود، اما کاملاً لنگر نخواهد انداخت. در نهایت ، ریشه های جدید از طریق مخلوط گلدان رشد می کنند و به گلدان متصل می شوند ، بنابراین گیاه شما را لنگر می اندازند.

پرورش گل ارکیده

 

پس از اینکه دوباره گلدان شد ، مکان خوبی پیدا کنید. یک پنجره رو به شرق با چند ساعت آفتاب ملایم صبحگاهی عالی است. برای تأمین رطوبت و جذب آب روان ، گیاه را درون یک سینی پهن و عمیق قرار دهید و سینی را با شن پر کنید.

 

 

نکاتی برای مراقبت از ارکیده خانگی

مراقبت از گل ارکیده بسیار ساده است. در ماه های تابستان ، آن را هفتگی به شدت آبیاری کنید. بگذارید آب ریشه ها را خیس کند و سینی سنگریزه را پر کنید. قرار دادن گیاه در ظرفشویی آشپزخانه و خیساندن آن هر چند وقت یکبار ضرری ندارد. نگران نباشید ، تا زمانی که اجازه دهید پس از این کار خشک شود اتفاقی نمی افتد و  آن را نمی کشید.

در طول فصل رشد ، آن را هفتگی با محلول ضعیف یک پودر یا کود مایع تغذیه کنید.

در زمستان ، گیاه خود را گرم نگه دارید و آب را ماهی یکبار یا همین حدود قطع کنید. برای اطمینان از هیدراته ماندن هر چند وقت یکبار آن را غبارآلود کنید. کود ندهید.

در صورت مشاهده علائم پریشانی ، مانند زردی برگ ها ، برگ های چروکیده و یا عدم شکوفه ، گیاه را جابجا کنید و شرایط خود را ادامه دهید. هنگامی که ارکیده نقطه شادی پیدا کرد و به روال عادی افتاد ، گیاه باید به طور منظم ریشه ها و برگ های جدید یا ساقه را بیرون بیندازد و سالانه شما را با شکوفه ای زیبا پاداش دهد.

 

گل ارکیده در مدل‌های متفاوت ایستاده بالارونده و خمیده در طبیعت موجود است این گل بدون برگ و با ساقه هایی متورم و قطور می‌باشد و در سه یا دو رنگ مختلف پرورش داده می‌شود که به علت معطر بودن می‌توان از آن به عنوان خوشبو کننده فضا نیز استفاده کرد تا برای شما لحظات شیرین و بیاد ماندنی بسازد، جالب توجه است که این نوع گل در گونه های مختلف در نواحی شمال ایران و بیشتر در شهرهای آستارا و اردبیل کاشته می‌شود اما می‌توان آن را درون گلدان و در فضای خالی نیز ز به راحتی نگهداری کرد اما باید روش و شیوه‌های مراقبت از آن را به خوبی بلد باشید.

 

 

 

برای مشاهده گل های چهار فصل دیگر به مقاله گل های چهار فصل مراجعه کنید.

انواع گل ارکیده

اگر بخواهیم انواع و گونه های مختلف ارکیده را نام ببریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم بنابراین برای آشنایی بیشتر با انواع این گل زیبا مطالبه زیر را با دقت مطالعه کنید زیرا برخلاف عقیده برخی که فکر می‌کنند این گل فقط یک نوع است می‌توان انواع مختلف آن را به میزان تقریباً ۵۰ گونه متفاوت از آن را در طبیعت پیدا کرد.

 

  • ارکیده فالانوپسیس: این نوع ارکیده نام‌های دیگری مانند شاپرکی و یا ارکیده پروانه ای نیز دارد که در ایران بیشتر به نام ارکیده شاپرکی شناخته می‌شود و بیشتر در نواحی استان گلستان و در ماه دی گل می‌دهند همچنین این گونه توانایی گلدهی سه بار در سال را دارد و به رنگهای سفید ارغوانی و بنفش را دارند.
  • ارکیده سیمبیدیوم: همانطور که گفتیم این گل یکی از گل های چهار فصل بسیار زیبا است به همین دلیل از آن می‌تواند در فصل تابستان و همچنین پاییز گل‌های زیبایی به رنگ قرمز صورتی سبز را به نمایش بگذارد بنابراین به خاطر همین ویژگی افراد زیادی تمایل به استفاده از از ارکیده های سیمبیدیوم برای زیباسازی آپارتمان خود پیدا کرده اند زیرا مراقبت از آنها کار دشواری نیست و می‌توان به راحتی از آنها نگهداری کرد.
  • ارکیده دندروبیوم: ارکیده دندروبیوم یکی از گونه‌های بسیار پرطرفدار گل ارکیده به حساب می‌آید زیرا این گل نیاز به فصل خواب ندارد و بیشتر در مناطق گرم و مرطوب رشد می‌کند بنابراین اگر در شهرهای گرم و مرطوب زندگی می کنید بهترین گزینه برای خانه شما این نوع ارکیده می باشد‌.

با توجه به انواع و شناخت این نوع گل اگر قصد پرورش آن را دارید موارد زیر می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

گل ارکیده

شرایط نگهداری ارکیده در گلدان :

  • زمان کوددهی گل ارکیده : اگر می خواهید به گلدان ارکیده کود دهید باید این کار را در فواصل زمانی مشخص انجام دهید و برای آن از کود نیتروژن دار مانند پوست صنوبر استفاده کنید.
  • روش آبیاری گل ارکیده : برای آبیاری این گل حتماً از دمای آب اطلاع پیدا کنید زیرا آبی با دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد برای آن مضر و خطرناک می‌باشد علاوه بر آن بهتر است با فاصله زمانی یک یا دو روز به گلدان آب دهید تا گل بتواند میان این تایم ها استراحت کند.
  • میزان رطوبت مورد نیاز: میزان رطوبتی که گل ارکیده با نیاز دارد در فصل های تابستان و زمستان با یکدیگر متفاوت است به این صورت که بهتر است در بهار و تابستان با آب ولرم آن را غبارپاشی کنید و در فصل زمستان دو روز یکبار این کار را انجام دهید البته نباید دمای آب استفاده شده در غبار پاشی از ۳۰۰ درجه سانتی گراد کمتر باشد.
  • استفاده از اسپری آفت کش: برای جلوگیری نمودن از بیماری‌های مخصوص گل و همچنین خراب شدن آن پیشنهاد می‌شود معمولاً هر سه هفته یک بار اسپری خانگی با ترکیب موادی مانند آب روغن همیشه سبز و میزان بسیار کمی مایع شوینده یک اسپری آفت کش خانگی بسازید بر روی آن اسپری کنید تا به طور کامل تمام سطح گل را پوشش دهد.

گل ارکیده

برای سفارش و خرید گل از گل فروشی آنلاین گندم VIP کافی است به صفحات مربوطه مراجعه و در کمتر از 2 ساعت سفارش خود را در محل کار  ، خانه و … تحویل بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *