پرورش گل ارکیده Phalaenopsis

گل ارکیده Phalaenopsis

گل ارکیده

گروه ارکیده شامل چندین صد جنس مختلف و هزاران گونه است، اما اکثر مردم از طریق تیره Phalaenopsis با ارکیده ها آشنا می شوند، مخصوصاً که ارکیده های خوبی برای مبتدیان است. این گیاهان برگهای ضخیمی دارند که به راحتی نیز شکوفه میدهند. گل ارکیده Phalaenopsis در بسیاری از میزهای قهوه آمریکا به عنوان یک دکور اصلی شناخته میشود.

گل ارکیده Phalaenopsis گیاهان ارزنده ای هستند. آنها طلبکار نیستند و در شرایط مناسب، ماه ها شکوفه های نمایشی را به نمایش می گذارند.

 

 

نام گیاه شناسی Phalaenopsis
نامهای رایج  ارکیده شب پره ، Phalaenopsis ، phals
نوع بوته گیاهان چند ساله
اندازه بالغ 8 تا 36 اینچ قد (بسته به نوع  آن) ، عرض 12 اینچ
نیاز به آفتاب سایه روشن
نوع خاک  محیط گلدان مرطوب ، پوست مانند
PH خاک کمی اسیدی تا خنثی است
زمان شکوفایی  بهار و تابستان؛ در داخل خانه ، این یک شکوفه فصلی تکراری است
رنگ گل  سفید ، صورتی ، بنفش کم رنگ، زرد
مناطق مقاومت 10 تا 12 ، USDA
منطقه بومی  جنوب شرقی آسیا تا فیلیپین ، گینه نو و شمال استرالیا

 

 

 

پرورش گل ارکیده Phalaenopsis

گل ارکیده Phalaenopsis در مناطق 10 تا 12 مقاوم است، جایی که می توان آنها را در فضای باز و در شرایط گرم و مرطوب، در مکانی سایه دار اما روشن (بدون آفتاب مستقیم) پرورش داد. بیشتر اوقات این گیاهان به عنوان گیاهان گلدان داخلی پرورش می یابند، جایی که رشد موفقیت آمیز به معنای یافتن تعادل مناسب بین رطوبت، دما، نور و جریان هوا است. گلهای ماندگار آنها روی شاخه های قوسی نگه داشته می شود و به طور متوالی باز می شوند. یک سنبله گل چند شاخه ای منفرد می تواند بیش از 20 گل داشته باشد و گلهای منفرد می توانند هفته ها دوام داشته باشند.

همچنین مطالعه کنید: شکوفه دادن مجدد گل ارکیده Phalaenopsis

برای فالانوپسیس نور خوبی لازم است اما آنها نمی توانند هیچگونه تابش مستقیم نور خورشید را تحمل کنند، در غیر این صورت برگ ها سوزانده می شوند. گیاه را هر از گاهی بچرخانید تا رشد برابر باشد. Phalaenopsis می تواند نور کم را تحمل کند و در یک پنجره شرقی یا در معرض سایه قرار گرفتن در جنوب یا غرب رشد می کند. همچنین، آنها زیر نورهای معمولی که در فاصله یک فوت از گیاه قرار دارند، عملکرد خوبی خواهند داشت. یک گیاه خوب رشد کرده دارای برگهای سبز تیره در بالا و رگه هایی از قرمز یا بورگوندی در زیر آن است.

 

دسته بندی کامل گیاهان آپارتمانی در گل فروشی آنلاین گندم vip

 

خاک مورد نیاز گل ارکیده Phalaenopsis

در شرایط بومی، ارکیده های شب پره روی درختان به صورت اپی فیت رشد می کنند. نوعی گیاه که نیاز به برنامه میزبان دارد. آنها به جای خاک معمولی، به مواد گلدان احتیاج دارند که از درخت میزبان تقلید می کند یا از یک درخت ناشی می شود، مانند پوست درخت درخت صنوبر، پوست چوب قرمز، یا  پوست کاج مونتری. بیشتر رسانه های گلدان پوست کار می کنند. همچنین اطمینان حاصل کنید که مقداری پرلیت، خزه اسپاگنوم، زغال چوب یا پوسته نارگیل برای کمک به احتباس آب در آن مخلوط شده است. همچنین می توانید یک مخلوط گلدان خریداری کنید که مخصوص ارکیده ساخته شده است. مهم نیست از رسانه گلدان استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که گردش هوا زیادی برای سیستم ریشه زایی وجود دارد. Epiphytes به نسیم و باد عادت کرده و بدون آن کار خوبی انجام نمی دهد.

 

آب مورد نیاز برای گل ارکیده Phalaenopsis

Phalaenopsis یک ارکیده تک پوستی است، به این معنی که از یک ساقه رشد می کند، اگرچه برگهای آن می تواند مقداری آب ذخیره کند. بنابراین، این گیاه تحمل کمتری نسبت به خشکسالی دارد.

در طول فصل رشد، گیاه را هفتگی آبیاری کنید یا هر زمان که ریشه های آن در معرض سفید نقره ای قرار گرفت. صبح آنها را آبیاری کنید و سعی کنید محیط گلدان کمی مرطوب باشد. در طول فصل گلدهی، می توانید آب را به یک هفته دیگر برگردانید. هرگز نباید اجازه داده شود که آب در اطراف ساقه گیاه بماند. این باعث پوسیدگی برگهای جدید می شود و گیاه می میرد.

 

همچنین بخوانید : ارکیده Dendrobium 

 

دما و رطوبت گل ارکیده Phalaenopsis

گل ارکیده Phalaenopsis از گیاهان گرم خانگی محسوب می شود. در طول رشد فعال، آنها دمای بین 23 تا 29 درجه سانتی گراد (75 تا 85 درجه فارنهایت) را دوست دارند، اما می توانند با دمای طبیعی خانه 18 تا 21 درجه سانتی گراد( از 65 تا 70 درجه فارنهایت) سازگار شوند. هرچه دما بیشتر باشد، نیاز گیاه به رطوبت بیشتر است. مانند همه ارکیده ها، هرچه رطوبت و دما بیشتر باشد، برای جلوگیری از پوسیدگی، قارچ ها و بیماری ها، به جریان هوای متلاطم بیشتر نیاز دارد. بسیاری از تولیدکنندگان موفق ارکیده یک پنکه سقفی یا یک عدد فن ثابت را به طور مداوم در اتاق هایی که ارکیده می کارند نگه دارند.

این گیاهان همچنین یک تقابل خوب بین دمای شب و روز را دوست دارند. برای القای سنبله گل، گیاه به چند شب خنک تر  تا 12 درجه سانتی گراد (55 درجه فارنهایت) نیاز دارد. گیاهان بدون این کنتراست دمایی ، شکوفا نخواهند شد.

کود گل ارکیده Phalaenopsis

در طول فصل رشد ، هر هفته با کود ارکیده ضعیف کود دهید (همانطور که تولیدکنندگان می گویند “هفتگی ضعیف”). کود را ماهیانه یک بار در زمستان بدهید و در فصل گلدهی قطع کنید. برخی از تولیدکنندگان دوست دارند در سپتامبر یا اکتبر به کود گیاه شکوفا بدهند تا سنبله گل را تحریک کنند.

گل ارکیده توسط بذر تکثیر می شود ، اما این فرآیند می تواند زمانبر باشد. به طور دوره ای ، این گیاه به طور طبیعی ارکیده “کودک” تولید می کند که به عنوان کیکی شناخته می شود. اینها کپی های یکسانی از والدین هستند و به طور معمول در سنبله گل قدیمی یا جدید ظاهر می شوند. بعد از حدود یک سالگی کیکی ، می توانید آن را از گیاه اصلی حذف کرده و گلدان مخصوص خودش را به آن بدهید. کیکی بعد از دو یا سه برگ و ریشه های خود (طول حدود 3 اینچ) آماده است.

 

انواع گل ارکیده Phalaenopsis

حدود 60 گونه واقعی از گل ارکیده Phalaenopsis وجود دارد. این گیاهان به طور گسترده ترکیبی شده اند و هزاران هیبرید وجود دارد ، از گل ارکیده پروانه هیبریدی سفید کلاسیک گرفته تا مینیاتورهایی مانند جواهرات با ابرهایی از شکوفه های صورتی زرد و آب نبات. هیبریدهای جدید به طور مداوم تولید می شوند.

 

پرورش ارکیده Phalaenopsis در گلدان

گل ارکیده Phalaenopsis را می توان در گلدان پرورش داد. بعد از شکوفه زدن، فالانوپسی را در بهار مجدداً تنظیم کنید. فالانوپسی بزرگسالان اغلب قبل از اینکه مجدداً احتیاج پیدا کنند ، می توانند دو سال یا بیشتر ادامه دهند.

آنها همچنین می توانند در سبدهای آویز پرورش داده شوند و یا در محیطی از نوع گلخانه بر روی اسلب نصب شوند. مانند تمام اپی فیت ها (ارکیده ها (آنهایی که روی سطح رشد می کنند)) باید آنها را در گلدان با زهکشی آزاد کاشت.

 

پرورش گل ارکیده Phalaenopsis در گلدان 

آفات، بیماری های شایع گل ارکیده

ارکیده های Phalaenopsis مشکلی با حشرات و بیماریهای حیاتی ندارند، اما scale، حشره های نرم، حلزونها  از جمله آفات هستند که گهگاه بروز می کنند. گیاهان همچنین می توانند به پوسیدگی ریشه یا ساقه حساس شوند، که معمولاً به دلیل بیش از حد مرطوب بودن محیط رشد رخ می دهد. ارکیده ها می توانند انفجار جوانه ها را تجربه کنند. شرایطی که جوانه های گل بدون شکوفا شدن می ریزند. این می تواند ناشی از تغییرات ناگهانی دما، رطوبت یا کود باشد.

 

چمع بندی

در این مطلب به بررسی گل ارکیده و پرورش این گل زیبا پرداختیم. کاشت و نگهداری از گل پروسه حرفه ای و حساسی است. از این رو باید نیاز به دقت و مطالعه دارد تا ضمن نگهداری از گلی زیبا، آن را بتوان تکثیر و پرورش کرد. ما در مجموعه گندم VIP که یکی از بزرگترین عرضه کنندگان گل در کشور می باشد. در کنار شما هستیم تا زیباترین گلها را خریداری نمایید. فروشگاه ما گل ها و محصولات آنها، شامل سبد، تاج گل، جام، دسته، گیاهان آپارتمانی و غیره را ارائه می دهد.
تنوع محصولی و خلاقیت در طراحی، از ویژگی های بارز مجموعه ما هستند. ضمن اینکه با سفارش گل به صورت آنلاین، می توانید آن را در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. برای اطلاعات بیشتر به سایت ما مراجعه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید گل آنلاین گندم VIP می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها