چگونه گل ارکیده کاتالیا Cattleya را پرورش دهیم

گل ارکیده کاتالیا Cattleya

وقتی بسیاری از مردم به ارکیده فکر می کنند ، احتمالاً گلی از تیره ارکیده کاتالیا (Cattleya) را تصور میکنند. گل ارکیده Cattleya به طور معمول دارای گل های نمایان و معطر است که در شکل ها ، رنگ ها و ترکیب رنگ ها بسیار متنوع است. بسیاری از گونه ها شکوفه های کاملاً بزرگی دارند که در عرض چند اینچ کشیده می شوند در حالی که گونه های دیگر شکوفه های کوچکتر اما زیبایی کمتری دارند. گل ارکیده کاتالیا  (Cattleya) معمولاً فقط یک بار در سال گل می دهد و بازه زمانی آن با توجه به گونه های مختلف متفاوت است ، اگرچه برخی از هیبریدها بیش از یک بار شکوفا شده اند.

 

این ارکیده ها اپی فیتی هستند ، به این معنی که به طور طبیعی به گیاهان دیگر مانند شاخه های درخت متصل می شوند. شاخ و برگ آنها به طور معمول یک رنگ سبز مات است. این گیاهان از پیازهای کاذب رشد می کنند که مواد مغذی و آب را در خود ذخیره می کنند. گل ارکیده کاتالیا Cattleya به طور کلی گیاهانی با عمر طولانی هستند و رشد کندی دارند و تقریباً بین چهار تا هفت سال طول می کشد تا بالغ شوند. بهترین زمان کاشت گل ارکیده کاتالیا پس از گلدهی ای است که ظاهر می شود. بذر را به طور کلی می توان از هر نقطه شروع کرد.

 

مطالب مرتبط : پرورش و نگهداری گل ارکیده چهار فصل

نام گیاه شناسی Cattleya
نامهای مشترک  Cattleya orchid، orchid، corsage orchid، Queen of the Orchids
نوع گیاه چند ساله
اندازه بالغ  0.25–2 فوت قد و عرض
نیاز به آفتاب  آفتاب جزئی
نوع خاک بدون خاک رسانا و با زهکشی مناسب
pH خاک اسیدی
زمان شکوفه  بر اساس گونه ها متفاوت است
رنگ گل  همه رنگها به جز آبی واقعی
مناطق مقاومتی 10-12
منطقه بومی آمریکای مرکزی ، آمریکای جنوبی
سمیت غیر سمی

 

 

 

 نگهداری از ارکیده کاتالیا Cattleya

مراقبت از گل ارکیده Cattleya دشوار نیست و حتی افراد مبتدی نیز می توانند  به موفقیت گلدهی  برسند. آنها گیاهان خانگی زیبایی ایجاد می کنند ، اما همچنین می توانند در مناطق گرمسیری و در ماههای گرم در مناطقی که سرما دارند زندگی کنند.

کلید رشد موفقیت آمیز آنها تأمین مقدار مناسب نور ، حفظ دما و رطوبت مناسب و آبیاری و تغذیه مناسب است. ارکیده ها در صورت مناسب بودن شرایط رشد ، هیچ گونه مشکل جدی با آفات یا بیماری ندارند. اما مراقب برخی از آفات رایج گیاهان خانگی باشید که می توانند باعث آسیب به شاخ و برگ شوند ، از جمله scale ، شپشک های آرد پوش و کنه های عنکبوت. بعلاوه  pseudobulbs   (اندام های متورم ذخیره شده در ساقه) را که می تواند سرنخ هایی از بیماری گیاه شما باشد .

 

گل ارکیده کاتالیا Cattleya

 

نور مناسب برای گل ارکیده کاتالیا

گل ارکیده Cattleya برای رشد مطلوب به نور غیر مستقیم روشن نیاز دارند. وقتی به عنوان گیاهان خانگی پرورش می یابید ، پنجره ای رو به شرق یا غرب که نور زیادی می گیرد ایده آل است. با این حال ، هر خورشید شدید ظهر که از پنجره می آید باید با پرده ای شفاف پخش شود. به همین ترتیب ، ارکیده ها صبح هنگام نور آفتاب را دوست دارند اما باید در برابر آفتاب شدید ظهر محافظت شوند. ارکیده های Cattleya که نور کافی ندارند ، تیره تر از شاخ و برگ های طبیعی هستند و اغلب گل نمی دهند. شاخ و برگ گل ارکیده که زیاد نور می گیرد اغلب در برخی مناطق زردرنگ یا حتی قهوه ای یا سیاه سوخته می شود.

خاک مناسب برای گل ارکیده Cattleya

گل ارکیده Cattleya در یک ترکیب تجاری که مخصوص ارکیده ساخته شده رشد خواهد کرد. این معمولاً شامل پوست صنوبر یا سکوویا و بالقوه پرلیت ، ذغال باغبانی ، پوسته نارگیل ، الیاف سرخس درختان ، گلوله های سفالی ، شن و سایر موارد است. وقتی گیاهان را خارج از منزل پرورش میدهید می توان ارکیده های گاو را بر روی تخته نصب کرد ، روشی که در آن ارکیده به صورت دستی به میزبان درخت متصل می شود. برای نصب ارکیده ، ریشه ها را در خزه بپیچید. گیاه را بالای قفسه سیم کشی کنید (ساخته شده از مواد آلی ، مانند چوب های چوب یا پوست چوب پنبه). و آن را به شاخه ، تنه درخت یا چوب وصل کنید.

همچنین مطالعه کنید : چگونه ارکیده Dendrobium را پرورش دهیم

 

خاک مناسب برای گل ارکیده Cattleya

آب مورد نیاز

این ارکیده ها به میزان متوسطی از رطوبت نیاز دارند. هر زمان که محیط رشد نسبتاً خشک شد ، آبیاری کنید. به طور معمول آبیاری هفتگی کافی است. اجازه ندهید که ارکیده ها در یک محیط رشد مداوم و مرطوب بنشینند ، که می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. در هر بار آبیاری ، آبیاری عمیق کنید تا آب به شاخ و برگ گیاه بپاشد و از سوراخ های زهکشی ظرف عبور کند. بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می دهند ظرف ارکیده را در یک سینک ظرفشویی بنشینند. بهتر است صبح ها آبیاری کنید ، بنابراین شاخ و برگ ها باید در زیر نور خشک شوند. در غیر این صورت ، رطوبت طولانی مدت می تواند باعث ایجاد کپک و بیماری دیگری شود.

دما و رطوبت

ارکیده های Cattleya دمای روز را بین 70 تا 85 درجه فارنهایت و دمای شب را بین 55 تا 60 درجه فارنهایت را ترجیح می دهند. دمای کمتر و یخبندان می تواند باعث از بین رفتن یک گیاه شود. ارکیده ها می توانند دما را تا حدود 95 درجه فارنهایت تحمل کنند ، هرچند مهم است که در چنین گرما گردش هوا خوب و رطوبت زیادی داشته باشند. به طور کلی ، آنها سطح رطوبت حدود 40 تا 70 درصد را دوست دارند. بسیاری از تولیدکنندگان با قرار دادن ظرف ارکیده روی سینی پر از سنگریزه و آب ، رطوبت اطراف گیاهان خود را افزایش می دهند. همچنین می توان شاخ و برگها را صبح ها اشتباه گرفت. برخی از تولید کنندگان همچنین یک رطوبت ساز را در اتاق با گل ارکیده قرار می دهند. به علاوه ، این ارکیده ها برای رشد در محیط های گلخانه ای بسیار عالی هستند.

 

کود مورد نیاز

شناخته شده است که برخی از ارکیده ها بدون کود  رشد می کنند می کنند . اما کمترین تغذیه و در عین حال ثابت ، مواد مغذی لازم برای رشد را به گیاه شما می بخشد. بسیاری از تولید کنندگان توصیه می کنند از کود ارکیده متعادل با قدرت یک چهارم هفتگی در هر بار آبیاری استفاده کنید. کود زیاد باعث می شود گیاه روی رشد شاخ و برگ گیاه تمرکز کند و ساقه هایی را تولید کند که گل تولید نمی کنند. کود اضافی همچنین می تواند به ریشه ارکیده آسیب برساند.

 

همچنین بخوانید : 7 سوال محبوب درباره نگهداری از گل ارکیده

 

 

گلدان و بارگیری مجدد ارکیده های Cattleya

این گیاهان دوست ندارند ریشه آنها به هم خورده باشد ، بنابراین فقط در موارد ضروری اقدام به ساخت مجدد آن کنید. هنگامی که ریشه ها از لبه گلدان رشد می کنند و / یا محیط رشد تجزیه می شود (که باعث زهکشی ضعیف می شود) ، وقت آن است که دوباره تولید کنید. این به طور معمول هر دو سال یک بار اتفاق می افتد. یک گلدان بزرگتر با سوراخ های زهکشی مناسب انتخاب کنید. سپس  ریشه ها را با احتیاط از گلدان قدیمی شل کرده و تا حد امکان محیط رشد تجزیه شده را از بین ببرید.. ارکیده را در همان عمق قبلی که در حال رشد بود در ظرف جدید قرار دهید و مخلوط گلدان گل ارکیده تازه را در اطراف ریشه ها بسته بندی کنید.

انواع گل ارکیده کاتالیا Cattleya

گونه ها و هیبریدهای مختلف ارکیده در تیره Cattleya وجود دارد که از نظر شکل ظاهری و زمان شکوفائی متفاوت هستند ، از جمله:

Cattleya labiata: این گونه که به طور معمول به نام گل سرخ یا گل ارکیده لب یاقوتی شناخته می شود ، اندازه متوسطی دارد و شکوفه های بزرگ و نمایشی را اغلب در سایه های صورتی ، یاسی و یا سفید تولید می کند.
Cattleya iricolor: این گونه به دلیل گلهای بسیار معطر به رنگ زرد کمرنگ یا سفید خامه ای که گلبرگهای باریک و بلندی دارند ، قابل توجه است.
Cattleya mossiae: این گونه به عنوان ارکیده عید پاک شناخته می شود زیرا معمولاً در حوالی عید پاک(در اروپا) شکوفا می شود.
Cattleya percivaliana: این گونه معمولاً ارکیده کریسمس نامیده می شود زیرا در پاییز و زمستان غالباً به رنگ اسطوخودوس کم رنگ شکوفا می شود.
Cattleya schroederae: این گونه دیگری است که برای شکوفه های بهاری آن ، نام مشترک ارکیده عید پاک را گرفته است. عرض گلها آن تا 9 اینچ است.

 

انواع گل ارکیده کاتالیا Cattleya

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *