14 گل رز عالی برای باغ های سایه دار

14 گل رز عالی برای باغ های سایه دار

گلهای رز معمولاً به عنوان گیاهانی با آفتاب کامل در نظر گرفته می شوند و معمولاً برای باغهای سایه دار در نظر گرفته نمی شوند. اما حتی اگر باغ شما شش تا هشت ساعت آفتاب کامل را ندهد ، باز هم می توانید انواع مختلفی از رز را پرورش دهید. هیچ گل رزی بدون کمی آفتاب شکوفا نخواهد شد ، اما برخی از گل های رز وجود دارند که با کمی سایه بسیار خوب عمل می کنند.

به گفته Steve Hutton  که گونه Star Rose را معرفی کرد:

به طور کلی گل های رزی که بیشترین گل را می دهند ، مانند گلهای رز floribundas ، در سایه بهتر نتیجه می دهند … هر گلی که از شش ساعت کمتر خورشید بگیرد، برخی از شکوفه های آن فدا میشود.

اگر گل رزی را داشته باشید  که دارای گلهای پربار یا شکوفه های بزرگ باشد در واقع  یک گیاه کاملاً شاد را خواهید داشت.
پرورش برخی گل های رز در سایه حتی می تواند مزایایی داشته باشد. برخی از گلدان ها به جای آفتاب در سایه جزئی می درخشند.

 

نام  آنها چیست؟

درک نام های رسمی گل رز می تواند کمی گیج کننده باشد ، زیرا تیره اصلی (رز) ابتدا به چهار زیرشاخه تقسیم می شود ، زیرشاخه اصلی (که  Rosa نیز نامگذاری می شود) به 11 بخش تقسیم می شود. نام کامل لاتین می تواند بسیار طولانی باشد و هنگام دسته بندی گل رز به ندرت استفاده می شود.

 

بنابراین ، ممکن است دریابید که گیاه مشابه ، بسته به مکان و زمان خرید آن ، با چندین نام مختلف خوانده می شود. به عنوان مثال رز ‘Peace’ به عنوان ‘Mme A. Meilland’، ‘Gioia’، یا ‘Gloria Dei’ شناخته شده است. همچنین ممکن است به عنوان یک  نام تجاری در کلاس هیبریدی مانند “hybrid tea” ، “grandiflora” یا “floribunda” وارد شود. بنابراین ، گل رز ساده Peace می تواند نامی مانند “Rosa subgenus Rosa، Hybrid Tea ‘Peace” داشته باشد. نگران نباشید؛ کمی دقت در خواندن به شما کمک می کند بفهمید چه گل رزی می خرید.

 

در اینجا 18 گل رز وجود دارد که سایه را به خوبی تحمل می کنند.

 

 

1-  Anthony Meilland Rose (Rosa floribunda ‘Anthony Meilland’)

 

گل رز “Anthony Meilland” رنگی عمیق و غنی از زرد است که محو نمی شود و در سایه می درخشد. رایحه ای دلپذیر و ملایم  دارد و شکوفائی دوم آن در اواخر تابستان به جذابیت آن افزوده است. ‘آنتونی میلند’ گیاهی پر درخت و انبوه است که برای مرزها ، پرچین ها و کاشت دسته جمعی ایده آل است.

منطقه بومی: NA؛ این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 6 تا 10
قد: 2 تا 4 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

 

2- ‘Ballerina’ Rose (Rosa ‘Ballerina’)

 

شکوفه های نازک و پنج شاخه ای صورتی و سفید از سال 1937 به صورت دسته ای روی این درختچه  دوست داشتنی رشد می کنند. “بالرین ها” می تواند تا پاییز شکوفا شوند و دارای مزایای جذاب در گلبرگ است. همچنین می توان آن را به عنوان یک رز بالارونده کوچک زیبا آموزش داد.

همچنین بخوانید : معرفی 9 گل رز بالارونده با رایحه بی نظیر

منطقه بومی: این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 5 تا 10
قد: 4 تا 6 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

3-  ‘Carefree Wonder’ Rose (Rosa ‘Carefree Wonder’)

 

‘Carefree Wonder’ یک گل رز بوته ای است که متناسب با نام خود مطابقت دارد و تقریباً با هر شرایطی سازگار است. در حالی که شکوفه ها از لحاظ ظاهری استثنایی هستند ، تعداد بسیار زیاد گل ها باغ را به یک قسمت لذت می بخشد. «Carefree Wonder» (که به آن گل رز «Meipitac» نیز گفته می شود) شکوفه هایی  تک رنگ با رنگ  صورتی و سفید دارد.

منطقه بومی :  این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 5 تا 9
قد: 3 تا 4 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

4 – ‘Eden Climber’ Rose (Rosa ‘Eden’)

‘Eden Climber’ یک گل رز بزرگ به سبک قدیمی با شکوفه های بزرگ و دوتایی در سایه های پاستلی صورتی ، کرم و زرد است. بوی مطبوعی دارد و در امتداد حصار بوی فوق العاده ای دارد. این یکی از گل های رز بالارونده است که دارای شاخ و برگهای سبز عمیق به همان اندازه جذاب است. این گیاه همچنین با نام ‘Pierre de Ronsard’ یا ‘Meiviolin’ نامگذاری می شود.

منطقه بومی:  این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 5 تا 9
قد: 6 تا 10 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

5-  F. J. Grootendorst Rose (Rosa rugosa ‘F. J. Grootendorst’)

 

گل های رز Grootendorst برگهای کوچک ، چرمی و پوسته ای ،  از شکوفه های قرمز و روشن را می دهند. اگرچه Grootendorst اصلی قرمز است ، اما گونه هایی به رنگ صورتی و حتی سفید هم تولید میکند. همه آنها نمونه بسیار خوبی می سازند که می توانند به راحتی قد 6 فوت را داشته باشند.

منطقه بومی: گل های رز rugosa  بومی شرق آسیا هستند
مناطق رشد : 4 تا 8
قد: 3 تا 6 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

همچینین مطالعه کنید : نحوه پرورش و نگهداری گل رز Rugosa

 

 

 

6-  Fair Bianca (Rosa ‘Fair Bianca’)

 

دیوید آستین ، پرورش دهنده گل رز ، با گل رز “Fair Bianca” گلزنی کرد که “Ausca” نیز نامیده می شود. ‘Fair Bianca’ دارای شکوفه های سفید خالص با گلدانهای تند و بوی تند است و تمام ویژگی های مهم گلهای رز دیوید آستین را در خود جای داده است: مقاومت در برابر آفت ، مقاومت به سرما و تحمل گرما از ویژگی های این گل است. در اواسط تابستان و بعد از پاییز به صورت پراکنده شکوفا می شود.

منطقه بومی:  این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 4 تا 9
قد: 2-3 فوت قد
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه جزئی

 

 

7 – ‘Golden Showers’ Rose (Rosa ‘Golden Showers’)

 

Golden Showers که یک رز بالارونده مدرن محسوب می شود ، در سال 1957 به عنوان برنده All American Rose Selection (AARS) انتخاب شد. نام آن از شکوفه های زرد روشن است که به نظر می رسد به طور مداوم گل می دهند. شکوفه ها با رایحه ای عسلی مانند ، گل های بریده عالی ایجاد می کنند. این رز بالارونده در برابر دیوارها یا سازه ها به همان اندازه زیبا به نظر می رسد.

منطقه بومی:  این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 5 تا 9
قد: 8 تا 10 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

مطالب مرتبط : 10 تا از بهترین گل های رز بالارونده

 

 

 

 

8-   ‘Gruss an Aachen’ Rose (Rosa floribunda ‘Gruss an Aachen’)

 

این floribunda جمع و جور پوشیده از جوانه هایی است که به صورت خوشه ای از گلهای دوتایی صورتی سالمون باز شده و به رنگ سفید کرمی در می آیند. این در طی یک دوره طولانی شکوفا می شود و به نظر نمی رسد که به هیچ وجه سایه جزئی وجود داشته باشد. از سال 1909 که معرفی شد ، “Gruss an Aachen” به عرض 2 فوت و 1-2 فوت قد می رسد ، و این گزینه خوبی برای مرز یا پرچین است.

منطقه بومی:   گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 4 تا 9
قد: 1 تا 2 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

 

 9 – ‘Ice Meidiland’ Rose (Rosa ‘Ice Meidiland’)

 

 

Ice Meidiland (همچنین به عنوان رقم ‘Meivahyn’ شناخته می شود) به عنوان “گل رز مناسب برای افراد شاغل” معرفی شده است. این یک گل رز با پوشش آسان در زمین است. در حالی که گل های رز اولیه پوشش زمینی پراکنده ای دارند ، این یک گونه متمدن تر است که رفتار خوبی دارد و همچنین نسبت به آفات مقاوم تر است. شکوفه های زیبای سفید و پومپوم با صورتی ملایم سایه می اندازند.

منطقه بومی : گیاه ترکیبی
مناطق رشد : 5 تا 9
قد: 1 تا 2 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

10 – ‘Iceberg’ Rose (Rosa floribunda ‘Iceberg’)

 آیسبرگ در سال 1983 به تالار مشاهیر فدراسیون جهانی انجمن های گل رز وارد شد و همچنان یک باغ کلاسیک است. با دسته جوانه های سفید یخی که به شکوفه های گل رز دوتایی باز می شوند . به صورت بوته ای (تا 4 فوت) ، استاندارد  و رز بالا رونده (تا 12 فوت) در دسترس است.

منطقه بومی : ترکیبی
مناطق رشد : 5 تا 9
قد: 4 تا 12 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

 

 

11- Red Knock Out Rose (Rosa x ‘Radrazz’)

 

یک گل رز عالی  با تحمل سایه ،  این رز برنده 2000 All Rose America Rose Selection و 2004 American Rose Member’s Choice است. این گل رز ناک اوت که به آن Radrazz نیز گفته می شود ، فوق العاده مقاوم در برابر بیماری است و رشد آن آسان است. همچنین در ویران کننده ترین تابستان های خشک و همچنین مرطوب ترین تابستان ها مقاوم به خشکی است . در برابر لکه های سیاه بسیار مقاوم است. چرخه شکوفه و رشد بی پایان است و نمایشی از شکوفه های قرمز گیلاس با رنگ روشن را از اوایل بهار تا یخبندان فراهم می کند.

همچنین بخوانید : پرورش و نگهداری گل رز Knockout

منطقه بومی: این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 4 تا 9
قد: 3 تا 4 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

 

 

12 – ‘Marmalade Skies’ Rose (Rosa floribunda ‘Marmalade Skies’)

 

 

‘Marmalade Skies’ ، فلوریبوندای همیشه شکوفا و برنده جایزه انتخاب گل رز All-America 2001 ، یک گل با رنگ نارنگی ای است. شکوفایی در سایه جزئی کاملاً نیست ، اما نباید ناامید کننده باشد. این گیاه کم حجم و همیشه شکوفا برای مرزهای پایین یا نمونه ای در هر منظره ای ایده آل است. اوایل تابستان تا پاییز شکوفا می شود.

منطقه بومی: ؛ این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 5 تا 9
قد: تا 3 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

Source image

 

13-   ‘Mary Rose’ Rose (Rosa ‘Mary Rose’)

 

جوانه های صورتی تیره به گلهای رز کامل و صورتی کم رنگ تر با رایحه ای عسلی نرم باز می شوند. ‘مری رز’ (که بعضی اوقات به عنوان Rosa ‘Ausmary’ MARY ROSE طبقه بندی می شود) یک گل رز انگلیسی دیوید آستین است و یک نمونه عالی و مقاوم در برابر سایه ، مقاوم در برابر بیماری است. این یک بوته زیبا با شکوفه های بزرگ (4- تا 5 اینچ) می سازد.

مطالعه کنید : انواع مختلف گل‌های رز بوته‌ای و درختچه‌ای

منطقه بومی: NA؛ این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد USDA: 6 تا 10
قد: 4 تا 5 فوت
قرار گرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا قسمتی سایه

 

 

 

14-  ‘Passionate Kisses’ Rose (Rosa floribunda ‘Passionate Kisses’)

 

 

‘Passionate Kisses’ نام تجاری ثبت شده ای برای گل رز است که گاهی اوقات با نام رسمی Rosa ‘Meizebel’ طبقه بندی می شود. این یک گل رز نسبتاً جدید است که به دلیل نام تحریک آمیز آن ابتدا مورد توجه قرار گرفت. این یک گل دائم  الشکوفا است ، شکوفه هایی به رنگ ماهی آزاد دارد که در سایه ای روشن می شوند. این یک گل رز فشرده است که کاندید مناسبی برای پرچین ها است.

منطقه بومی: این یک گیاه ترکیبی است
مناطق رشد : 5 تا 9
قد: 3 1/2 تا 4 فوت

 

نکته برای پرورش گل های رز معرفی شده :

این 14 نوع گل رز در شرایط سایه جزئی رشد میکنند ، اما به یاد داشته باشید که  “سایه جزئی” فاصله زیادی با “سایه کامل” دارد. هیچ گل رزی وجود ندارد که در سایه کامل مانند گیاهان هاستاها رشد کنند. سایه جزئی  به معنای مکانی است که حداقل 4 تا 5 ساعت تابش مستقیم و بدون فیلتر نور خورشید را دریافت کند. گلهای رزی که حداقل میزان نور خورشید را دریافت نمی کنند، گلهای کمی تولید می کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *