روش تکثیر و پرورش گل رز در سیب زمینی

پرورش گل رز در سیب زمینی

روش های تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی

همواره و در همه زمان ها، وجود گل ها به عنوان یک منبع آرامش بخش به شمار می رفته است. انسان هایی هستند که علاقه شدیدی به کشت و پرورش گل ها دارند و سعی می کنند تا با انجام این کار، به هدف و آرزو های خود دست پیدا کنند. برای این که شما بتوانید یک گل را پرورش دهید، روش های مختلفی وجود دارد که تکثیر و پرورش گل با سیب زمینی یکی از این روش ها می باشد. برای این که بتوانید به کمک این روش، گل مورد نظر خود را پرورش دهید باید در انجام این کار اطلاعات و مهارت کافی را داشته باشید.این فرایند یعنی تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی ، طی چندین مرحله و پشت سر هم انجام می شود.

روش های تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی

به نوعی می توان این فرایند را قلمه زدن گل به سیب زمینی دانست. همان طور که گفتیم برای این که شما بتوانید تمامی مرحله های این فرایند را به خوبی پشت سر هم انجام دهید و به نتیجه مطلوب برسید، باید اطلاعات و مهارت کافی را در این زمینه داشته باشید. ما در ادامه سعی کرده ایم مراحل لازم را برای انجام این فرایند به صورت مرتب و پشت سر هم برای شما بیان کنیم تا با مطالعه آن، انجام این فرایند برای شما بسیار ساده شود.

مراحل تکثیر و پرورش گل با سیب زمینی

در واقع همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، تکثیر و پرورش گل با سیب زمینی به نوعی قلمه زدن گل به سیب زمینی هم می باشد که باید آن را در چند مرحله انجام دهید تا گل شما بتواند با سیب زمینی مورد نظر، سازگاری پیدا کند و در ادامه موفق به پرورش آن شوید. به همین منظور شما باید قبل از شروع مراحل خود تمام لوازم و مواد مورد نیاز برای انجام این فرایند را فراهم کنید. سعی کنید مواد و ابزار کار خود را با بهترین کیفیت انتخاب کنید.

قبل از هر چیزی حتی قبل از شروع فرایند، باید قلمه خود را برش بزنید و آماده کنید. برش زدن قلمه باید در اندازه های مناسب صورت بگیرید تا در ادامه در کار شما اختلالی ایجاد نکند. سعی کنید از آب های تمیز برای انجام کار خود استفاده کنید. ابعاد سیب زمینی شما و کیفیت آن هم تاثیر مستقیمی بر روی موفقیت فرایند تکثیر و پرورش گل با سیب زمینی خواهد داشت. پس سعی کنید بیشترین دقت را در این زمینه به خرج دهید. استفاده از راهنمایی های افراد متخصص هم در این زمینه می تواند برای شما بسیار مفید واقع شود.

  • مرحله اول

در این مرحله که نخستبن مرحله برای تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی به شمار می رود شما باید ابتدا یک چاقوی تمیز را بردارید. در ادامه باید به کمک چاقوی خود، یک حفره با ابعاد مناسب و استاندارد را روی سیب زمینی ایجاد کنید. برای ایجاد حفره باید سعی کنید تا اندازه آن از یک حد مشخص شده فراتر نرود و گسترده نشود. زیرا اگر حفره ایجاد شده توسط شما کمی از حد استاندارد فراتر رود، می تواند در مراحل بعدی برای شما دشواری هایی را به وجود آورد. حفره استاندارد ایجاد شده توسط شما باید یک قطر حدود 1 سانتی متر داشته باشد.

تکثیر و پرورش گل رز در سیب زمینی

  • مرحله دوم

در دومین مرحله از فرایند تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی شما باید ساقه گل مورد نظر خود را که از قبل برش داده بودید، در حفره روی سیب زمینی قرار دهید. همان طور که در بالا هم تذکر داده بودیم، باید ساقه گل مورد نظر شما در یک اندازه استاندارد برش داده شود تا بتواند در سیب زمینی به طور محکمی قرار گرفته و در ادامه برای پرورش گل در سیب زمینی، مشکلی ایجاد نشود. ما به شما توصیه می کنید ساقه گل های خود را به طولی حدود 20 تا 25 سانتی متر برش بزنید تا فرایند شما به خوبی پیش برود.

  • مرحله سوم

در این مرحله که یکی از حساس ترین مراحل برای فرایند تکثیر و پرورش گل با سیب زمینی می باشد، شما باید در گام نخست گلدان خود را به همراه مقداری خاک مرطوب آماده کنید. لازم است بدانید که خاک شما باید سرشار از مواد آلی باشد و همچنین میزان اسیدیته آن به طور مناسبی رعایت شده باشد تا فرایند پرورش گل در آن، به مشکل بر نخورد. اکنون شما باید مقداری خاک را درون گلدان خود تا نیمه گلدان بریزید و سپس با دست، آن را هم بزنید تا هوای بین ذرات خاک به خوبی تهویه شوند.

 سپس در ادامه باید سیب زمینی را درون گلدان قرار دهید و باقی مانده خاک را درون گلدان بریزید. هرگز نباید گلدان را با خاک به صورت لب تا لب پر کنید زیرا در هنگام آب دادن به آن، دچار مشکلاتی می شوید. به همین منظور سعی کنید حدود 1 یا 2 سانتی متر از بالای گلدان خود را خالی بگذارید و با خاک پر نکنید. با رعایت این نکات در این مرحله، می توانید فرایند تکثیر و پرورش گل با سیب زمینی را به خوبی و تا حد زیادی جلو ببرید.

پرورش گل رز در گلدان

  • مرحله چهارم

در این مرحله باید کار خود را با دقت بیشتری انجام دهید تا در تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی ، اختلالی ایجاد نشود. در این مرحله باید یک بطری را بردارید. سپس قسمت انتهایی بطری را طوری برش دهید که بتوانید آن را به صورت محافظ درون گلدان به صورتی قرار دهید که اطراف گل شما را احاطه کند. در انجام این کار باید همواره سعی کنید تا اندازه بطری خود را به خوبی انتخاب کنید تا به گل شما و ساقه آن آسیبی وارد نشود.

پرورش گل رز با سیب زمینی

اکنون پس از انتخاب بطری و برش آن، باید بطری را از قسمت بریده شده، یعنی از قسمت انتهایی آن در گلدان جایگذاری کنید تا در اطراف گل شما را به خوبی بپوشاند و گل به همراه ساقه خود، به طور کامل در آن قرار بگیرد. این مرحله از تکثیر و پرورش گل با سیب زمینی، همان طور که گفتیم بسیار حساس می باشد و برای این که بتوانید آن را به خوبی انجام بدهید، باید ابعاد بطری و محل قرار گیری آن را در گلدان به خوبی انتخاب کنید.

 

  • مرحله پنجم

برای انجام این مرحله باید به مدت یک هفته صبر کنید و نکاتی را که به آن اشاره خواهیم کرد، به خوبی و به صورت مکرر، در این یک هفته انجام دهید تا گل شما، شروع به شکوفه زدن بکند. این مرحله که آخرین مرحله از فرایند تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی به شمار می رود، نیاز به دقت بالا و نظم خوبی در انجام کار ها دارد. شما به مدت یک هفته علاوه بر مراقبت و نگهداری از گل خود، باید آن را به شیوه اصولی و استاندارد، آبیاری کنید تا به تدریج شروع به شکوفه زدن بکند.

 

در این مرحله برای آب دادن به گل خود نباید عجله کنید و تمام آب را به صورت یک دفعه و ناگهانی در گلدان سرازیر کنید، بلکه باید این کار را به آرامی و در آرامش کامل انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید. اگر آب را به صورت ناگهانی داخل گدان بریزید، ممکن است مقداری از خاک کنار رفته و به فرایند تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی ، آسیب جدی وارد شود.

به همین منظور ما به شما توصیه می کنیم که فرایند آبیاری گل خود را با حوصله و دقت کافی انجام بدهید. وجود نور کافی هم می تواند به پرورش محصول شما کمک شایانی بکند، پس گلدان را در محلی قرار دهید که نور طبیعی کافی به گل شما برخورد کند. اگر تمامی نکات گفته شده را به طور صحیح رعایت کنید، شما پس از گذشت حدود یک هفته شاهد شکوفه زدن گل خود خواهید بود.

نکات طلایی برای تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی

شما باید در حین انجام مراحل مختلف تکثیر و پرورش گل رز با سیب زمینی، به یک سری از نکات و توصیه ها هم به خوبی دقت کنید تا این فرایند بتواند به نتیجه مطلوب و دلخواه شما برسد. اولین نکته که باید در رعایت آن به خوبی دقت کنید، جدا کردن ساقه گل از گیاه مادر می باشد. شما باید سعی کنید که ساقه را به صورت صاف و مستقیم از محل اتصال خود به گیاه مادر، برش دهید. اگر برش شما کج باشد، به نتیجه دلخواه نمی رسید. وقتی ساقه را از گیاه اصلی آن جدا کردید، باید برگ های اضافی آن را هرس کنید تا رشد گل شما با سرعت بیشتری انجام شود.

روش کاشت گل رز با سیب زمینی

نکته دیگری که در زمینه تکثیر و پرورش گل رز  با سیب زمینی، بسیار مهم است و باید به خوبی مورد توجه قرار بگیرد، طول و ضخامت ساقه می باشد. ساقه ای که قرار است در سیب زمینی پرورش داده شود، باید تقریبا ضخامتی هم اندازه با قطر یک خودکار داشته باشد. طول ساقه مورد نظر هم باید بین 20 الی 25 سانتی متر باشد تا گل شما برای آبیاری برگ های خود دچار مشکلات خاصی نشود. اندازه حفره ایجاد شده بر روی سیب زمینی هم باید استاندارد باشد به طوری که قطر آن، کمی از قطر ساقه گل شما بزرگ تر باشد. به همین خاطر حفره ای با قطری حدود 1 سانتی متر می تواند برای این کار استاندارد باشد.

نکاتی برای تغذیه گل های کاشته شده در سیب زمینی

برای این که گل شما بتواند با روش تکثیر و پرورش گل رز در سیب زمینی ، به خوبی رشد کند و شکوفه های زیادی بدهد، باید همواره از مواد صحیح برای تغذیه آن استفاده کنید. یکی از بهترین مواد جهت تغذیه مناسب برای گل شما، لاشبرگ می باشد. شما می توانید با استفاده از کمپوست و یا حتی کمک گرفتن از کود پوسیده، برای گل خود لاشبرگ درست کنید. لاشبرگ ها در همه فصل های سال می توانند با تغذیه مناسب گل ها، روند رشد و شکوفه دادن آن ها را سریع تر از قبل کنند. در تابستان که دمای هوا به طور بسیار زیادی بالا می رود، شما می توانید لاشبرگ خود را با پتاس و یا با منیزیم ترکیب کنید و سپس آن را به خاک اضافه کنید. این کار می تواند در بهبود کیفیت گل ها نقش چشمگیری داشته باشد.

نکاتی برای نگهداری از گل های کاشته شده در سیب زمینی

وقتی شما گل خود را در سیب زمینی قرار دادید و فرایند تکثیر و پرورش گل رز در سیب زمینی را به طور کامل و درست انجام دادید، باید سعی کنید که با انجام روش های مختلف و توجه به چند نکته ریز، از گل خود مراقبت کنید. اولین نکته ای که در این زمینه باید به خوبی مورد توجه قرار بگیرد این است که گل های پوسیده و نیمه پژمرده را هرس کنید، زیرا به مرور زمان و در اثر بروز برخی از مشکلات، تعدادی از این برگ ها و یا گل ها، حالت اولیه و طراوت خود را از دست می دهند، به همین منظور برای جلوگیری از پلاسیده شدن سایر برگ ها و گل ها، باید آن ها را هرس کنید.

 

تنظیم میزان آبیاری برای این گل هم می تواند یک نکته به شدت ضروری باشد، زیرا اگر بیش از اندازه نیاز گل، به آن آب بدهید، باعث از بین رفتن گل شما می شود. به همین خاطر باید میزان آبیاری را به حد تعادل خود برسانید. در ضمن برای این که گل های شما بتوانند تنفس سلولی خود را در برگ ها انجام دهند، باید همواره آن ها را در فضا هایی قرار بدهید که در معرض نور خورشید باشند. تنظیم میزان دمای محیط گل و همچنین میزان اسیدیته خاک هم می تواند تاثیر زیادی را در تکثیر و پرورش گل رز در سیب زمینی داشته باشد.

به طور کلی برای این که بتوانید فرایند تکثیر و پرورش گل رز در سیب زمینی را به خوبی انجام دهید، باید بر تمامی نکات موجود در این زمینه تسلط کافی را داشته باشید و با کسب اطلاعات و مهارت های لازم، این کار را به خوبی انجام بدهید تا به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسید. به همین منظور ما سعی کرده ایم تا در این مقاله، تمامی نکات لازم را برای مراقبت و نگهداری از گل و همچنین مراحل کاشت و پرورش گل رز  را برای شما به طور کامل بیان کرده باشیم. شما با مطالعه دقیق این مقاله ، می توانید به خوبی گل خود را در سیب زمینی پرورش دهید، همچنین برای اطلاعات بیشتر به مقاله کاشت و پرورش گل رز مراجعه نمایید.

گل فروشی آنلاین گندم VIP اراه دهنده برترین مطالب آموزشی در مورد انواع گل ها ، برای خرید گل رز کافی است به صفحات مربوطه مربوطه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *