نکاتی جالب در مورد گل مریم

گل مریم سفید

همه چیز درباره گل مریم

مقدمه و تاریخچه گل مریم

گل مریم به انگلیسی Tuberose از خانواده گل‌های آگاو است. نام ‌علمی‌ این گل است که به معنای “گل‌های فراوان” ‌‌‌‌می‌باشد. این گل دارای برگ‌های بلندی به رنگ سبز روشن است و راحیه ای شیرین و قوی دارد و خصوصا شب‌ها عصر قوی تر از خود ساطع ‌‌‌‌می‌کند. شاید برای تان جالب باشد اگر بدانید که این گل در طول تاریخ در بسیاری از فرهنگ‌ها مورد توجه بسیار بوده است. مردم بسیاری از فرهنگ‌های کهن، حتی بر این عقیده بوده اند که این گل از قدرت‌های فراطبیعی برخوردار است.

 

انواع گل مریم و نماد آن

 همانطور که ‌‌‌‌می‌دانید، گیا‌هان، اشیاء و… در فرهنگ‌ها و باور‌های گوناگون، به عنوان نماد‌های گوناگونی به کار ‌‌‌‌می‌روند و برای مردم آن کشور، معانی خاص خود را دارند. این گل در کشور‌های گوناگون به عنوان نمادی از تسلی، نمادی از عشق و محبت، پاکی و نجابت به کار ‌‌‌‌می‌رود. در ادامه این مقاله، با برخی از انواع گوناگون این گل زیبا آشنا ‌‌‌‌می‌شویم، و به خواص این گل و موارد مصرف آن ‌‌‌‌می‌پردازیم.

 

 گل مریم سفید

 رایج ترین نوع از انواع مختلف گل مریم است. در بسیاری از کشور‌ها، از این گل به عنوان گل عروسی نیز استفاده ‌‌‌‌می‌شود. رنگ سفید نشانه خلوص و پاکی است و به همین دلیل در بسیاری از کشور‌ها این گل را برای چنین مراسماتی مناسب ‌‌‌‌می‌دانند. در برخی کشور‌ها نیز از این گل به دلیل خاصیت آرام بخشی، در مراسمات خاکسپاری استفاده ‌‌‌‌می‌کنند. برای مشاهده انواع تاج گل با این گل به صفحه تاج گل ترحیم مراجعه کنید.

تاج گل ترحیم

تاج گل ترحیم سلطنتی استفاده شده از انواع گل ها از جمله مریم : 1.425.000

مطالب مرتبط: گل مناسب تاج گل

مریم صورتی

این گل نمایی بسیار لطیف و رمانتیک دارد. به همین دلیل از این گل در مراسمات عاشقانه مثل مراسم نامزدی، سالگرد ازدواج و… استفاده ‌‌‌‌می‌شود. همچنین ‌‌‌‌می‌تواند نمایی بسیار شیک و جذاب به مراسماتی که به سبک روستیک یا وینتیج دکوراسیون شده اند بدهد.

گل مریم صورتی

مریم آبی

اگر مایلید که در مراسمات تان از گل مریم استفاده کنید، توجه کنید که این گل ‌‌‌‌می‌تواند بهترین گزینه برای مراسماتی باشد که شب برگزار ‌‌‌‌می‌شوند. رنگ و جلوه زیبای این گل ‌‌‌‌می‌تواند زیبایی دکوراسیون شما را دو چندان کند.

 

گل مریم آبی

نکاتی در مورد گل مریم که شاید جالب باشد

شاید برای تان جالب باشد اگر بدانید که از این گل در بسیاری از عطر‌های خوشبو کننده استفاده ‌‌‌‌می‌شود. این گل رایحه ای قوی، شیرین، و بسیار دلپذیر دارد. قرن‌ها است که در کشور فرانسه از این گل استفاده ‌‌‌‌می‌شود.

در زمان آزتک‌ها، در کشور مکزیک از این گل حتی برای طعم و عطر بخشیدن به شکلات استفاده ‌‌‌‌می‌شد.

در برخی از فرهنگ‌های کشور هند، این گل معانی خاصی دارد و در مراسم ازدواج و مراسم‌های سنتی این کشور از گل مریم به عنوان نمادی خاص استفاده ‌‌‌‌می‌شد.

در دوره ویکتوریا، در کشور‌های غربی از این گل به عنوان گل مخصوص مراسم خاکسپاری استفاده ‌‌‌‌می‌شد.

روغن گل مریم از خواص ضد تعریق، آرام بخش، و تسکین دهنده التهاب پوستی نیز برخوردار است.

 

گل مریم

فواید گل مریم

خوشبو کنندگی گل مریم

روغن گل مریم به عنوان یک خوشبو کننده در صنعت عطرسازی استفاده ‌‌‌‌می‌شود. رایحه این گل به این خاطر که ماندگاری خوبی دارد، به عنوان یک خوشبو کننده بسیار محبوب است. این گل به عنوان یک خوشبو کننده در کشور‌هایی که هوای گرم و شرجی دارند به وفور استفاده ‌‌‌‌می‌شود چرا که در این کشور‌ها مردم بخاطر هوای گرم و تعریق زیاد، احتیاج بیشتری به خوشبو کننده دارند. این گل برای باکس گل با عطر نیز بسیار مناسب است و آن را تبدیل به هدیه ایی گرانقدر و خوشبو برای علاقه مندان به عطر می نماید.

آرام بخش گل مریم

گل مریم حاوی ترکیباتی است که از خواص آرام بخش برخوردار هستند و ‌‌‌‌می‌توانند در آرام گردن سیستم عصبی و ماهیچه‌های بدن موثر باشند. رایحه این گل ‌‌‌‌می‌تواند در کاهش استرس، افسردگی، اضطراب، خشم، تشنج، گرفتگی، و سرفه‌های اسپاسمادیک موثر باشد.

تقویت کننده سیستم عصبی با گل مریم

مصرف گل مریم فشار خون را بهبود ‌‌‌‌می‌بخشد، سیستم ایمنی بدن را تقویت ‌‌‌‌می‌کند، و در درمان کم خونی نیز موثر است. به طور کلی، مصرف این گل یا روغن مریم گلی ‌‌‌‌می‌تواند بدن را تقویت کرده و فعال تر کند. این گل همچنین در درمان آب مروارید نیز موثر است.

 حفاظت از سیستم تنفسی با گل مریم

روغن مریم گلی سیستم تنفسی را تقویت ‌‌‌‌می‌کند. به همین دلیل، مصرف آن ‌‌‌‌می‌تواند برای افرادی که به آسم و دیگر بیماری‌های تنفسی مبتلا هستند، موثر باشد. مصرف آن برای کاهش سرفه و خلط نیز مفید است و اسپاسم را کاهش ‌‌‌‌می‌دهد. اگر به آلرژی مبتلا هستید نیز مصرف گل مریم و یا استشمام رایحه آن ‌‌‌‌می‌تواند آلرژی شما را کاهش دهد.

گل مریم آبرسانی پوست

گل مریم ‌‌‌‌می‌تواند به عنوان یک آب رسان مناسب برای پوست شما نیز استفاده شود. چند قطره روغن مریم گلی را با مقداری آب ولرم ترکیب کنید و محلول را بر روی پوست تان اعمال نمایید. مصرف روغن مریم گلی به عنوان یک آب رسان ‌‌‌‌می‌تواند پوست شما را نرم و لطیف کرده، در جوان سازی پوست موثر باشد، از خشکی پوست جلوگیری کند.

گل مریم در درمان ترک کف پا

خواص التیام بخش و آب رسان روغن مریم گلی ‌‌‌‌می‌تواند در ترک کف پا موثر باشد و روند التیام آن را سرعت بخشد.

کاهش حالت تهوع با گل مریم

رایحه لطیف و آرام بخش گل مریم ‌‌‌‌می‌تواند در کاهش حالت تهوع مفید باشد. اگر به حالت تهوع دچار شده اید، سعی کنید چند دقیقه رایحه این گل را استشمام کنید تا حالت تهوع شما کاهش پیدا کند.

ویژگی های گل مریم

 • به جهتِ تقویت روحیه، کاهش اضطراب، درمان بی خوابی و دیگر مشکلات خواب استفاده ‌‌‌‌می‌شود.
 • التیام درد
 • آرام بخش جسم و اعصاب
 • کاهش حس افسردگی، و مشکلات عصبی نیز مورد استفاده قرار ‌‌‌‌می‌گیرد.
 • کاهش حالت تهوع
 • تقویت سیستم ایمنی بدن و دستگاه تنفسی
 • خوشبو کننده بدن
 • جلوگیری از حساسیت‌های پوستی
 • بهبود جریان خون

 

مضرات گل مریم

 • توجه کنید که رایحه این گل قوی و شدید است. به همین دلیل ممکن است در برخی از افراد باعث تحریک عصب‌های مغزی و سردرد شود.
 • مصرف مستقیم آن به صورت خوراکی مناسب نیست، اما ‌‌‌‌می‌توانید از این گل به عنوان جوشانده یا دمنوش استفاده کنید.
 • توصیه ‌‌‌‌می‌شود که خانم‌های باردار و افرادی که به بیماری‌های خاصی دچار هستند، قبل از استفاده از این گل با پزشک خود مشورت کنند.
 • از مصرف بیش از حد آن پرهیز کنید.
 • از روغن این گل نباید بر روی نقاط حساس بدن استفاده کرد.

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی گل مریم، فواید گل مریم، مضرات گل مریم و به طور کلی نکاتی در مورد گل مریم پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما جالب و قابل توجه باشد. من از علاقه مندان به این گل زیبا و خوشبو هستم. اگر شما هم مانند من علاقه به این گل دارید و نظری بدر تکمیل و بهبود این مقاله دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما ارسال بفرمایید.

ما در گل فروشی آنلاین گل گندم وی آی پی در خدمت شما عزیزان هستیم. در صورت نیاز به مشاوره و سفارش گل حتما با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *