لیلیوم Peruvian 

لیلیوم Peruvian 

یک دسته گل ترکیبی خریداری کنید ، ممکن است متوجه برخی از گل های قیفی شکل که با خال خال های گرم و قهوه ای آغشته شده اند ، شوید. این گلها نه تنها به دلیل فرم عجیب و غریب و رنگهای روشن خود برجسته می شوند ، بلکه گلهایی هستند که تا دو هفته بعد ماندگار می شوند. گل فروشی ها عاشق شکوفه های همه کاره لیلیوم Peruvian هستند و شما همچنین می توانید حاشیه های آفتابی خود را با این گل پر حرارت گرم کنید.

 

 

نام گیاه شناسی Alstroemeria
نام مشترک لیلیوم Peruvian ؛ لیلیوم شاهزاده خانم
نوع گیاه چند ساله
اندازه بالغ  یک تا سه پا
قرار گرفتن در معرض آفتاب  آفتاب کامل تا جزئی
نوع خاک  غنی ، زهکشی خوب
pH خاک  اسیدی ؛ 5.5-6.5
زمان گلدهی تابستان
رنگ گل صورتی ، نارنجی ، قرمز ، زرد ، سفید ، بنفش
مناطق مقاوم  7-10
منطقه بومی  آمریکای جنوبی

 

 

 

 

 

نحوه پرورش لیلیوم Peruvian

لیلیوم Peruvian اغلب به صورت غده در دسترس است که شبیه غده گل کوکب است. غده ها شکننده هستند ، بنابراین هنگام کاشت آنها را با دقت اداره کنید. بعد از رسیدن درجه حرارت خاک به 60 فارنهایت ، در بهار آنها را بکارید. غده های نازک را روی تلی از خاک پخش کنید و روی آن را با حدود دو اینچ خاک بپوشانید. همانطور که منتظر ظهور رشد هستید ، انها را مرطوب نگه دارید.

در زیستگاه بومی خود شیلی و آرژانتین ،  در جایگاههای وحشی لیلیوم Peruvian رشد می کنند و به کلنی های بزرگ گسترش می یابند.  ، گیاهان می توانند تا حدی تهاجمی شوند. با آنها به عنوان گیاهان پایدار رفتار کنید.

 

همچنین مطالعه کنید : پرورش و نگهداری گل لیلیوم Oxbloods

 

آفتاب مورد نیاز لیلیوم Peruvian

 

لیلیوم Peruvian بیشتر در آفتاب کامل گل می دهند. همچنین سایه عصر را در مناطق گرم فراهم کنید.

خاک مورد نیاز برای  لیلیوم Peruvian

لیلیوم Peruvian خاک بارور و زهکشی شده خوبی را دوست دارند. شما می توانید با اصلاح خاک خود ، مانند کمپوست یا قالب برگ ، این مورد را بهبود بخشید.لیلیوم Peruvian در تخت های برافراشته یا با استفاده از روش باغبانی لازانا به خوبی رشد می کنند.

 

لیلیوم Peruvian 

آب مورد نیاز لیلیوم Peruvian

لیلیوم Peruvian  به ویژه با گرم شدن دمای تابستان به رطوبت منظم نیاز دارند. هفته ای یا وقتی سطح خاک حالت خشکی دارد حداقل یک اینچ آب به آنها بدهید.

 

همچنین بخوانید : چگونه لیلیوم مار کبرا را پرورش دهیم

دما و رطوبت Peruvian

Peruvian  دما در دامنه 65 تا 80 درجه فارنهایت را دوست دارد. دما در دهه 90 بالا می تواند باعث تولید ساقه های کور در گیاهان شود که فقط شاخ و برگ گیاهان بدون گل است. با کاشت غده در سایه جزئی یا در منطقه ای که فقط آفتاب صبح دارد ، می توانید از این ساقه های کور جلوگیری کنید. در مناطق مرطوب ، ایجاد فاصله کافی برای کمک به گردش هوا مهم است که اسپور بیماری های قارچی مانند بوتریتیس را با خود می برد.

کود
یکبار تغذیه در اوایل بهار لیلیوم شما را برای فصل رشد آماده می کند. از کود گل متعادل استفاده کنید. یک جریان مداوم تغذیه ، لیلیوم Peruvian شما را در باغ تولید می کند. از طریق مخلوط مواد افزودنی آلی مانند کود و چای کمپوست ، قدرت باروری را ایجاد کنید.

 

 

گلدان و  تعویض گلدان

برای Peruvian  خود از هر مخلوط گلدان استفاده کنید. زهکشی خوب ضروری است. برای زمستان گلدان ها را داخل خانه بیاورید و خیلی خشک نگه دارید تا از پوسیدگی آن جلوگیری کنید. برای جلوگیری از ازدحام ، غده ها را در پایان زمستان حفر و تقسیم کنید.

بهترین زمان برای تکثیر لیلیوم Peruvian تقسیم غده ها در اوایل بهار قبل از شروع رشد جدید است. گیاه مرده را قطع کرده یا رشد سبز را تا ارتفاع شش اینچ قطع کنید. چندین سانتی متر دور کلوخه ای را که می خواهید تقسیم کنید ، حفر کنید. در کلنی های بزرگ ، ممکن است نتوانید بدون آسیب رساندن به گیاهان همسایه تقسیم کنید. کلوخه ها را از هم جدا کنید تا هر کلوخه ای که دوباره کاشت می کنید سه تا پنج غده داشته باشد.

 

 

سمی بودن Peruvian

طبق ASPCA ، لیلیوم Peruvian برای سگ ها ، گربه ها و اسب ها سمی نیستند.

هرس
برای جلوگیری از هدایت انرژی گیاهان به تولید بذر ، لیلیوم Peruvian را پس از شکوفایی برش دهید. در جاهایی که گیاهان تهاجمی هستند ، ساقه هایی را که محصول کمتری دارند را بکشید تا گیاهان جوان تر از غده های تازه شکل گرفته را به شکوفایی ترغیب کند.

 

در گلدان رشد می کنند

گیاهان لیلیوم Peruvian شما می توانند در گلدان بزرگ رشد کنند. آنها را با گیاهان انتهایی که از شرایط رشد یکسان برخوردار هستند ، مانند انگور سیب زمینی شیرین  ، جفت کنید. گیاهان ممکن است برای قائم ماندن در گلدان به قلمه زدن نیاز داشته باشند.

 

پرورش  از بذر ها

لیلیوم Peruvian را فقط در جاهای مقاوم با بذر شروع کنید ، زیرا انتظار بین کاشت و شکوفایی برای باغبانان در مناطق سردسیر بسیار طولانی است. بذرها را به عمق 1/4 اینچ در مخلوط گلدان استریل بکارید. بذرها برای جوانه زدن به درمان سرد نیاز دارند. حدود 40 درجه فارنهایت. بعد از یک ماه جوانه زنی را بررسی کنید. نهال ها را بعد از تشکیل دو دسته برگ واقعی در باغچه به فاصله 8 اینچ قرار دهید.

آفات / بیماری های شایع
لیلیوم Peruvian از  کنه ها و شته ها رنج می برند. در صورت لزوم از صابون حشرات یا طعمه حلزون استفاده کنید تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

 

لیلیوم Peruvian در مقابل لیلیوم آسیایی

لیلیوم Peruvian و ​​سوسن آسیایی (Lilium auratum) با رنگ های پر جنب و جوش ، خال های بسیار معروف دارند و به عنوان گل های شاخه بریده محبوب دارای برخی از ویژگی های مشترک هستند.شکوفه های لیلیوم آسیایی بزرگتر است (پنج تا شش اینچ) ، برجستگی های برجسته تری دارند و در بالای ساقه های بلند که دارای شاخ و برگ های باریک هستند رشد می کنند. تفاوت کلیدی دیگر ، مقاومت سخت گل لیلیوم  آسیایی است: به عنوان گیاهان چند ساله مقاوم که از زمستان های منطقه 3 برمی خیزند ، لیلیوم  آسیایی یکی از مواد اصلی باغ های شمالی است.

لیلیوم Peruvian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *