همه چیز در مورد لیلیوم کالا (CALLA LILIES)

لیلیوم کالا CALLA LILIES

لیلیوم CALLA LILIES یا گل شیپوری آسان پرورش می یابند و جلوه ای درجه یک به باغ های چند ساله  و همچنین گلدان شما می دهند . گل های متمایز آنها در بسیاری از رنگ های زیبا ، از جمله سفید کلاسیک (مورد علاقه عروسی) ، زرد ، نارنجی ، صورتی ، گل سرخ ، بنفش کم رنگ و مارون تیره وجود دارد.

گیاهان دارای شاخ و برگ صاف و شمشیری مانند هستند که اغلب با لکه های سفید تزئین می شوند. این شاخ و برگ ها در تمام طول فصل ، چه قبل و چه بعد از شکوفه ها ، شسته و رفته و جذاب به نظر می رسند. در باغ یا گلدان ، لیلیوم CALLA LILIES بسیار زیبا و همیشه چشمگیر هستند.

با یک گیاه بهتر شروع کنید

وقتی دو گل لیلیوم CALLA LILIES  را در کنار هم مقایسه می کنید ، مشاهده تفاوت در کیفیت آسان است. ریزوم های لیلیوم CALLA LILIES یا گل شیپوری بر اساس محیط درجه بندی می شوند. یک ریزوم بزرگ ، 14/16 سانتی متری (در تصویر سمت چپ نشان داده شده است) به یک گیاه بزرگتر با شکوفه های زیباتر گل تبدیل می شود.

 

همچنین بخوانید : گل گلوریوزا لیلیوم : پرورش ، کاشت و نگهداری

لیلیوم کالا CALLA LILIES

 

موفقیت
لیلیوم های کالا به راحتی قابل رشد هستند. در اینجا نحوه شروع با آنها آورده شده است.

سایه و آفتاب:

در آب و هوای گرم :  لیلیوم های کالا در آفتاب کامل یا سایه جزئی رشد خوبی می کنند. در مناطق خنک تر ، در آفتاب کامل بهتر رشد می کنند.

ZONE: لیلیوم  Calla یا گل شیپوری در مناطق 8-10 مقاوم در برابر زمستان هستند. در مناطق سردتر می توان آنها را بصورت یکساله پرورش داد و یا در پاییز آنها را کنده و برای کاشت مجدد بهار سال آینده در خانه نگهداری کرد.

زمان کاشت:

لیلیوم های كالا باید در بهار بعد از از بین رفتن خطر یخ زدگی كاشته شوند. در مناطق سردسیر بهتر است صبر کنید تا خاک حداقل 65 درجه فارنهایت گرم شود. برای شروع ، می توانید ریزوم ها را در گلدان ها در داخل خانه حدود یک ماه قبل از کاشت آنها در باغ بکارید.

لیلیوم کالا CALLA LILIES

CALLA LILIES یا گل شیپوری را در کجا باید کاشت

گلدانها و پرچین: بسته به گونه ، گلهای لیلیوم کالا بین 1 تا 2 فوت رشد می کنند. این باعث می شود که آنها گزینه مناسبی برای قسمت جلوی درب یا وسط یک گلدان باشند. شاخ و برگ خالدار در تمام طول فصل جذاب به نظر می رسد.

لیلیوم های کالا گل های بریده شده فوق العاده ای هستند. چیدمان آنها آسان است و می توانند تا دو هفته در گلدان دوام بیاورند. کاشت کالا در یک باغ به شما امکان می دهد طیف گسترده ای از رنگ های مختلف را پرورش دهید و گل های زیادی برای دسته گل ها داشته باشید.

گلدان: لیلیوم های کالا در گلدان ها  به خوبی رشد می کنند. آنها را می توان با سالانه های دیگر مخلوط کرد ، اما معمولاً به تنهایی عملکرد بهتری در گلدان دارند. گلها هفته ها دوام می آورند.

لیلیوم کالا CALLA LILIES

چگونه گل شیپوری را  میتوان کاشت

یک سوراخ به عمق 3 “تا 4” حفر کنید.

گل لیلیوم را در سوراخ قرار دهید و “چشم ها” (نوک های رشد) رو به بالا باشد.

روی آن را با خاک و آب کمی بپوشانید.

لیلیوم کالا CALLA LILIES

نکات کاشت برای CALLA LILIES

مانند اکثر گیاهان ، لیلیوم های کالا نیز باید در خاک زهکشی شده پرورش داده شوند. اگر آنها را در گلدان می کارید ، به جای خاک باغچه از مخلوط رشد با کیفیت استفاده کنید.

اگر در باغچه ای گلهای لیلیوم کالا را می کارید ، باید ریزوم ها از مرکز 6 سانتی متر فاصله داشته باشند. در گلدان بهتر به نظر می رسد که فاصله آنها فقط 4 “باشد.

هنگامی که ریزوم ها برای اولین بار کاشته می شوند ، مهم است که آبیاری کم شود. هنگامی که گیاهان چند برگ دارند ، می توانید آبیاری بیشتری را انجام دهید.

پس از کاشت ، ممکن است 2 هفته یا بیشتر طول بکشد تا شاخه های اولین کالا ظاهر شوند. پس از این اتفاق ، گیاهان به سرعت رشد می کنند.

در آب و هوای گرم ، جایی که کالا چند ساله هستند ، گیاهان به طور معمول در اوایل تابستان گل می دهند. هنگامی که گل لیلیوم کالا در بهار کاشته می شوند ، معمولاً گلدهی آنها تا اواخر تابستان به تأخیر می افتد.

در طول فصل رشد ، لیلیوم کالا از مقداری کود ماهیانه قدردانی می کنند. این امر به ویژه هنگامی اهمیت دارد که آنها در گلدان پرورش داده شوند.

لیلیوم کالا CALLA LILIES

نگهداری یا مراقبت از لیلیوم کالا پس از شکوفایی (نگهداری از گل شیپوری)

در آب و هوای گرم که لیلیوم های زمستانی مقاوم هستند (مناطق 8-10) ، می توان ریزوم ها را در زمین رها کرد تا در تابستان بعدی دوباره شکوفا شود. گیاهان ممکن است هر چند سال یک بار تقسیم شوند تا شکوفا شود.

در مناطق خنک تر (مناطق 3-7) ، گل لیلیوم معمولاً به صورت یک ساله به عمل می آید و هر بهار پیازچه کاشته می شود. اگر پیازها  در داخل خانه در زمستان کاشته شده باشند ، ممکن است سال دوم نتایج یکسانی نداشته باشید.

اگر می خواهید لیلیوم کالا خود را برای سال آینده داشته باشید ، در اینجا آنچه باید انجام دهید آورده شده است. در طول تمام فصل رشد ، گیاهان را کود دهید. به محض کم رنگ شدن شکوفه ها ، ساقه های گل را قطع کنید. جلوگیری از تنظیم بذر به ذخیره انرژی برای گلهای سال آینده کمک می کند. کوددهی را تا زمانی که زردی شاخ و برگ آغاز شود ادامه دهید.

وقتی برگها از بین رفتند ، یا بعد از اولین سرما ، ریزوم ها را حفر کرده و شاخ و برگها را مرتب کرده و یک یا دو اینچ ساقه را به آن متصل کنید. اجازه دهید ریزوم ها به مدت چند روز در یک مکان گرم و خشک خوب شوند و سپس آنها را درون جعبه ای با پیت ماس ​​ مرطوب قرار دهید. جعبه را در مکانی تاریک و در دمای 50-60 درجه فارنهایت نگهداری کنید. در طول زمستان یک یا دو بار بررسی کنید تا ریزوم ها خیلی مرطوب (پوسیده) یا خیلی خشک (خراشیده) نباشند. در بهار دوباره کاشت کنید.

لیلیوم کالا CALLA LILIES

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *