چگونه ماندویلا را پرورش دهیم

ماندویلا | پرورش ماندویلا | نگهداری ماندویلا

پرورش ماندویلا

ماندویلا (Mandevilla)، همچنین به عنوان rocktrumpet شناخته می شود، نوعی درخت انگور گلدار است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. گلها پنج گلبرگ اغلب نمایشی و معطر هستند، به طور معمول در رنگ های صورتی، قرمز و سفید ظاهر می شوند. بعلاوه، گلها بعضی اوقات گلوی زرد دارند. آنها به طور کلی در تابستان شکوفا می شوند و می توانند تا پاییز کشیده شوند، اگرچه در آب و هوای گرم می توانند در طول سال شکوفا شوند. برخی از گونه های این جنس شکوفه های کوچکتر اما فراوانتری دارند در حالی که برخی دیگر شکوفه های کمتر اما بزرگتری دارند.

شاخ و برگها معمولاً به رنگ سبز براق است. در مناطق رشد خود، گیاهان ماندویلا می توانند به عنوان گیاهان چند ساله رشد کنند. باغبانان خارج از مناطق معمولاً دوست دارند که آنها را بصورت یک ساله، مخصوصاً در کاشتهای کانتینر، پرورش دهند. هنگامی که هوا گرم میشود. این انگورها با رشد سریع باید در اواسط تا اواخر بهار کاشته شوند. اگر علاقه مند به گل و گیاه هستید از نمونه گیاهان آپارتمانی ما در گندم vip بازدید نمایید.

 

 

نگهداری از ماندویلا

مراقبت از گیاهان ماندویلا نسبتاً آسان است به شرطی که شرایط رشد آنها را درست کنید. این تاک ها در نور، گرما و رطوبت زیادی رشد می کنند. برنامه ریزی کنید که هر زمان خاک خشک شد، آبیاری کنید و در فصل رشد گیاه ان را تغذیه کنید.

اگر می خواهید عادت رشد بیشتری در این انگورها ایجاد کنید، ساقه ها را در اوایل بهار برگردانید. اگر به آنها اجازه دهید به طور طبیعی به صورت انگور رشد کنند، به صورت شبکه بالا میروند، تهیه کنید. این انگورها در سبدهای آویز نیز عالی به نظر می رسند.

همچنین بخوانید: 12 گیاه خانگی گل دار برای افزودن رنگ به خانه شما

 

این انگورها در آفتاب کامل بهتر رشد می کنند و گل می دهند، یعنی در اکثر روزها باید حداقل شش ساعت تابش مستقیم خورشید را داشته باشند. اما آنها  محیط سایه ای را نیز تحمل می کنند و حتی ممکن است سایه خورشید گرم بعد از ظهر برای آنها مناسب باشد. مزیت رشد آنها در گلدان این است که شما می توانید گیاه را در صورت لزوم از آفتاب شدید خارج کنید، بنابراین شاخ و برگ گیاه سوزانده نمی شود.

 

خاک مناسب پرورش ماندولیا

این گلها به خاکی شنی و خوب زهکشی شده با مواد آلی فراوان مخلوط شده نیاز دارند. یک ترکیب گلدان مناسب ترکیبی از پیت ماس​​، ماسه سازنده و قالب برگ است. PH خاک کمی اسیدی تا خنثی بهترین است، اگرچه آنها خاک کمی قلیایی را نیز تحمل می کنند.

آب مناسب پررورش ماندولیا
برخلاف بسیاری از گیاهان گلدار، گونه های ماندویا می توانند مقداری خشکی را تحمل کرده و به گل دهی خود ادامه دهند. گفته می شود، آنها سطح ثابت رطوبت را ترجیح می دهند. بنابراین سعی کنید خاک را مرطوب نگه دارید اما خیس نباشد. به آرامی آبیاری کنید تا به خاک فرصت دهید تا رطوبت را جذب کند. و برگها را نیز اسپری کنید تا آفات از بین برود و رطوبت اطراف گیاه افزایش یابد.

 

دما و رطوبت مناسب پرورش ماندولیا

این گیاهان به دمای گرم و رطوبت بالا احتیاج دارند. دما باید حداقل 60 درجه فارنهایت در روز و 50 درجه فارنهایت در شب باشد تا شرایط گیاه ماندویلا در خارج محیا شود. اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید، بطور منظم سطح گیاهان خود را با رطوبت حفظ می کنید.

همچنین مطالعه کنید: معرفی 11 تا از گیاهان گرمسیری برای رشد در خانه

 

کود مناسب پرورش ماندولیا

در بهار با کود آهسته و متعادل کود دهید. یا از بهار تا پاییز هر دو هفته یک بار از کود مایع با نصف قدرت استفاده کنید. همچنین می توان مقداری کمپوست را در خاک مخلوط کرد.

 

آیا ماندویلا سمی است؟

تمام قسمتهای گیاهان ماندویلا هنگام بلع برای افراد و حیوانات سمی هستند. و شیره گیاهان می تواند باعث تحریک پوست و همچنین واکنش های آلرژیک در کسانی که به گونه های ماندویلا حساس هستند ، شود.

علائم مسمومیت با ماندولیا

علائم مسمومیت از طریق بلع شامل ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و زخم های اطراف دهان است. و علائم ناشی از تماس پوست با شیره شامل قرمزی، درد، خارش و زخم است. در بیشتر موارد خفیف است، اما اگر مشکوک به مسمومیت هستید همچنان مهم است که با یک پزشک متخصص تماس بگیرید.

تغییر گلدان گیاه ماندویلا

در ابتدا گلدان گیاه ماندویلا خود را انتخاب کنید، ظرفی را انتخاب کنید که فقط کمی بزرگتر از گلدان اولی آن باشد. اطمینان حاصل کنید که سوراخ های تخلیه کافی دارد. گلدانی که بیش از حد بزرگ باشد باعث می شود گیاه نسبت به گلهای در حال رشد انرژی بیشتری برای تولید ریشه مصرف کند ، بنابراین ممکن است گلهای کمتری را ببینید تا زمانی که سیستم ریشه خود را گسترش دهد.

با این حال ، هنگامی که می بینید ریشه ها از ظرف خارج می شوند ، زمان تغییر گلدان است. از آنجا که این گیاهان، گیاهانی هستند که سریع رشد می کنند ، شما احتمالاً سالانه در بهار نیاز به گلدان جرید دارید. فقط یک اندازه گلدان را به بالا انتخاب کنید. گلدان ریشه را به آرامی از ظرف قدیمی برداشته و در ظرف جدید قرار دهید و دور آن را با مخلوط گلدان تازه پر کنید. سپس، خاک را آبیاری کنید.

ازدیاد ماندویلا از طریق بذر امکان پذیر است ، اما به طور کلی انجام کار با قلمه ها در بهار آسان تر است. با بریدن ساقه هایی به طول 4 تا 6 اینچ در زیر گره برگ (جایی که یک برگ با ساقه روبرو می شود) شروع کنید. برگها و جوانه ها را از نیمه پایین قلمه ها بردارید. قلمه ها را به هورمون ریشه آغشته کنید و سپس آنها را در مخلوط گلدان های بدون خاک بکارید.

محیط رشد را آبیاری کرده و قلمه ها را با پلاستیک قابل نفوذ نور (مانند کیسه پلاستیکی با سوراخ های کوچک برای تهویه) بپوشانید. قلمه ها را در جایی قرار دهید که دارای نور شدید و دمای ثابت حدود 75 درجه فارنهایت شوند. شما می دانید که ریشه ها زمانی رشد کرده اند که قلمه ها را به آرامی بکشید و مقاومت کنید. این باید در حدود یک ماه رخ دهد. سپس، می توانید قلمه ها را در گلدان بزرگتری پیوند بزنید.

همچنین بخوانید: پرورش گل Saxifraga ساکسی فراژ یا ساکسی فراگا

 

 

آفات و بیماری های شایع گل ماندویلا

گیاهان ماندویلا به طور کلی از نظر آفات یا بیماری ها هیچ مشکلی جدی ندارند. با این حال، آنها می توانند کنه های عنکبوتی، فلس، مگس سفید و شته را جذب کنند. ممکن است حشرات ریز در حال حرکت بر روی گیاهان خود را مشاهده کرده و یا آسیب برگ و تغییر رنگ آن را مشاهده کنید. در صورت مشاهده آلودگی، هر چه سریعتر از صابون حشره کش استفاده کنید.

انواع ماندویلا

بیش از 100 گونه در جنس Mandevilla وجود دارد، از جمله:

Mandevilla sanderi: این گونه که معمولاً به عنوان یاس برزیلی شناخته می شود. رشد سریعی دارد و می تواند با  ساقه های چوبی و شکوفه های بزرگ صورتی – قرمز تا 15 فوت ارتفاع داشته باشد.
Mandevilla boliviensis: این گونه که به ماندویلا سفید نیز معروف است، به دلیل شکوفه های سفید قابل توجه است. می تواند با گسترش 3 تا 6 فوت قد بین 3 تا 10 فوت رشد کند.
Mandevilla laxa: این گونه که معمولاً به عنوان یاس شیلی شناخته می شود، انبوهی از گلهای سفید بسیار معطر را تولید می کند و طول آن تا 20 فوت نیز می رسد.

همچنین بخوانید: پرورش گل بالونی

 

همچنین بخوانید: پرورش گل Saxifraga ساکسی فراژ یا ساکسی فراگا

گل فروشی اینترنتی گندم vip در خدمت شما عزیزان است. برای تهیه و خرید آنلاین گل، همچنین دسته بندی های متنوع دسته گل، سبد گل، تاج گل را در منوی سایت می توانید مشاهده نمایید. منتظر دریافت دیدگاه شما عزیزان در مورد مقاله گل ماندویلا هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید گل آنلاین گندم VIP می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها