راهنمای مراقبت از گیاه قاشقی (Peperomia Magnoliifolia)

گیاه قاشقی

امروز ما در حال بحث در مورد گیاه کوچک Peperomia هستیم که به گیاه قاشقی با نام علمی Peperomia Magnoliifolia معروف است (Pep-er-ROH-mee-uh Mag-noh-lee-eye-FOH-lee-uh). این گیاه همچنین به عنوان Spoonleaf Peperomia و Desert Privet در میان باغبانان معروف است. این گیاه با بسیاری از شرایط مختلف سازگار است  و این باعث می شود که بهترین گزینه برای هر مبتدی باشد.

هنگام رشد گیاه قاشقی Peperomia Magnoliifolia در داخل منزل در داخل گلدان ، آن را در نور متوسط قرار دهید و از نور مستقیم خورشید دور شود. مخلوط گلدان با زهکشی مناسب با پوست ارکیده ، کوکو کویر  ، و زغال چوب بهترین گزینه برای این گیاه است.

این گیاه یک دستگاه تصفیه هوا است که فضاهای داخلی خانه ،تراس ، حیاط و … را در سبدهای آویز و در گلدان ها تزئین می کند. از مناطق گرمسیری هند غربی و ونزوئلا سرچشمه می گیرد. گیاهان قاشقی از نظر شکل و شاخ و برگ بسیار متنوع هستند.

این گیاه دارای دو گونه است که یکی سه رنگ است و دیگری متنوع است. گیاه Magnoliifolia سه رنگ دارای برگهایی با لبه های زرد یا قرمز است. در حالی که نسخه متنوع دارای برگهای طلایی و سبز رنگ است.

 

نمونه ای از محصولات گل فروشی گندم VIP گلدان قاشقی کد 404 ، برای خرید این محصول به صفحه گلدان قاشقی مراجعه کنید.

 

 

 

راهنمای مراقبت از گیاه قاشقی Peperomia Magnoliifolia

 

خاک

یک ترکیب غنی شده و  خاک شل ، اما خوب زهکشی شده یک خاک ایده آل برای Peperomia Magnoliifolia است. اطمینان حاصل کنید که خاک گلدان را در فصول رشد مرطوب نگه داشته اید.

 

هر مخلوط گلدان معمولی به شرطی که معیارهای ذکر شده در قبل را برآورده کند ، مناسب است. دستور العمل زیر تقریباً برای همه گیاهان Peperomia من بسیار مفید بوده است.

به قسمت مساوی پوست ارکیده و زغال چوب را با خاک گلدان مخلوط کنید. كمپوست كرم را بعنوان چاشنی اضافه كنید. می توانید برای زهکشی بهتر مقداری کوکو کویر به آن اضافه کنید زیرا هوادهی و آب خوبی ایجاد می کند و در عین حال به خوبی زهکشی می شود.

تحقیقات ثابت کرده است که کوکو کویر نسبت به پیت ماس که یکی دیگر از مواد مورد علاقه اکثر باغداران است سازگار با محیط زیست است.

بر اساس مشاهده اینکه بزرگترین مسئله برای گیاه قاشقی آبیاری زیاد است ، مخلوط زهکشی خوبی برای رشد هر گونه گیاه قاشقی است. با استفاده از پیت ماس ، پرلیت و ماسه درشت می توانید مخلوط سفارشی ایجاد کنید.

 

آبیاری مناسب برای گیاه قاشقی

بسته به دما و نور ، هر گونه ممکن است نیاز به آبیاری روزانه داشته باشد. اما به طور معمول شما باید Magnoliifolia را پس از خشک شدن 3-4 اینچ ، آب دهید. مخلوط گلدان را کاملاً آبیاری کنید تا جایی که ببینید آب از سوراخ های زهکشی گلدان پایین می آید.

آبیاری گیاه جایی است که اکثر مردم در مراقبت از Peperomia اشتباه می کنند. بنابراین مهم است که نیاز آبیاری گیاه خود را درک کنید.

ممکن است یک روز در میان آبیاری گیاه خود را به عنوان یک گیاه پرشور در نظر بگیرید اما به یاد داشته باشید که این فقط به گیاه شما آسیب می رساند.

آبیاری بیش از حد آسان ترین راه برای از بین بردن هر گیاه قاشقی Peperomia ، از جمله Magnoliifolia است. علائم عمده آبیاری بیش از حد یا غرقاب بودن خاک : برگ های زرد ، ساقه های پوسیده و پژمردگی است. یک گلدان سنگین همچنین نشان دهنده آبیاری بیش از حد گیاه است.

بسته به شرایط خاک ،  Peperomias در فضای باز ممکن است فرکانس های مختلف آبیاری داشته باشد زیرا در معرض آب و هوای مختلف قرار دارند. بگذارید شرایط خاک به عنوان راهنمای واقعی شما برای تصمیم گیری در مورد نیاز گیاه شما به آب باشد.

خشک شدن خاک در بین آبیاری های منظم برای این گیاه ضروری است. به یاد داشته باشید که بیشتر گونه ها در برابر شرایط خشک و نامنظم مقاومت دارند. اما با آبیاری منظم از هر گونه مشکل جلوگیری کنید.

 

 

نور مناسب برای گیاه قاشقی

هنگامی که در داخل آن را پرورش می دهید ، Peperomia Magnoliifolia باید نور خورشید را فیلتر کند. Peperomia Magnoliifolia من در نور متوسط ​​در پنجره های رو به شمال و شرق بسیار خوب عمل می کند. استفاده از چراغ های فلورسنت بهترین گزینه برای مناطق کم نور است زیرا می توان بدون خطر آفتاب سوختگی با سهولت بیشتری این موارد را مدیریت کرد.

قاشقی ها به آفتاب مستقیم بسیار حساس هستند زیرا این شاخ و برگ از بین می رود. اما اگر در نور بسیار کم قرار گیرد ، قاشقی ها شروع به توسعه ساقه های لگی (نوعی ساقه نرم و کم توان)می کند. این اتفاق می افتد زیرا گیاه در جهت نور شروع به رشد می کند. شما می توانید برای یافتن مکان ایده آل Magnoliifolia در خانه خود آزمایش کنید.

اگر می خواهید آن را در یک پاسیو یا باغ بیرونی نگه دارید ، مطمئن شوید که شاخ و برگ از آفتاب بعد از ظهر محافظت شده است. شما باید آن را در یک مکان سایه دار با نور خورشید یک یا دو ساعت صبح یا عصر پرورش دهید.

گونه های چند رنگ برای حفظ شاخ و برگ رنگی خود به نور خورشید روشن نیاز دارند. بنابراین آن را متناسب با آن قرار دهید. گیاه در صورت قرار گرفتن در شرایط نوری بسیار کم شروع به سبز شدن می کند.

به عبارت ساده ، این گونه Peperomia دوست دارد که در سایه جزئی تا کامل رشد کند.

 

درجه حرارت
Spoonleaf Peperomia در دمای اتاق در طول سال رشد می کند. حداقل دمای زمستان باید حدود 59 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد) باشد. با شروع نزدیک شدن دما به حداقل می توانید آبیاری را در زمستان کاهش دهید.

 

دامنه دمایی قابل قبول برای این گیاه حدود 65 تا 80 درجه فارنهایت (18 تا 26 درجه سانتیگراد) است.

 

رطوبت گیاه قاشقی

این گیاه دوست دارد در مناطقی با سطح رطوبت 40-60٪ رشد کند. برای آب و هوای خشک ، از طریق آبیاری بارانی مکرر یا قرار دادن Peperomia گلدان در یک سینی شن ، رطوبت کافی را فراهم کنید.

ساده ترین راه برای اطمینان از رطوبت مناسب ، پرورش Peperomia Magnoliifolia در حمام یا آشپزخانه است. این مناطق مرطوب ترین مناطق در هر خانواده است.

 

کوددهی گیاه قاشقی

گیاهان Peperomia بارور شده در مقایسه با گیاهان غیر بارور رشد بهتر و سریع تری دارند. اگر می خواهید سراغ کود مایع بروید ، هر هفته دو بار آن را در ماه های رشد استفاده کنید. در صورت عدم اطمینان ، کود مایع را با سرعت توصیه شده یا نیمه مقاومت رقیق کنید. من فقط در فصل رشد از کود متعادل 10-10-10 برای Magnoliifolia استفاده می کنم.

در حالی که برای کود با کنترل آزاد ، شما باید فقط یک بار در ابتدای فصل رشد قرص ها را اضافه کنید.

 

 

در زمستان گیاه قاشقی را تغذیه نکنید زیرا گیاه رشد چندانی ندارد. کوددهی اضافی می تواند منجر به تجمع نمک شود. بدانید که بیش از حد کوددهی در مقایسه با کوددهی کمتر می تواند مشکلات بیشتری را برای گیاه شما ایجاد کند.

برای از بین بردن تجمع مضر جمع شده در اوایل تابستان روش خوبی است.

 

تعویض گلدان گیاه قاشقی

بیشتر قاشقی ها دوست دارند در گلدان های کوچک به ریشه بمانند ، بنابراین در مورد بارگیری مجدد یا تعویض مکان آنها در گلدان دیگر ، خود را اذیت نکنید. هنگامی که Peperomia Magnoliifolia خود را شروع به رشد بیش از حد نسبت به گلدان خود دیدید ، این کار را باید انجام دهید ، این تقریباً بعد از 2 یا 3 سال است.

بارگیری مجدد از جمع و جور بودن خاک گلدان نیز جلوگیری خواهد کرد. خاک فشرده با گذشت زمان توانایی زهکشی خاک را کاهش می دهد.

با استفاده از دستورالعمل های زیر می توانید به راحتی Peperomia Magnoliifolia خود را بارگذاری تهیه کنید:

گیاه را به آرامی از گلدان فعلی خارج کنید. سعی کنید خاک گلدان قبلی را از ریشه خارج کنید. اطمینان حاصل کنید که در حین انجام این کار به هیچ ریشه ای آسیب نمی رسانید.
برای گره گشایی یا اصلاح هرگونه ریشه آسیب دیده می توانید از قیچی یا قیچی برش استفاده کنید.
همانطور که قبلاً گفته شد ، مخلوط گلدان مناسب گیاه Peperomia تهیه کنید. نیمی از مخلوط را در گلدان جدید بریزید.
گیاه را با قرار دادن آرام در خاک به گلدان جدید منتقل کنید. مخلوط باقیمانده را در کناره ها بریزید تا ریشه گلدان کاملاً پوشانده شود.
بدون جمع شدن زیاد ، خاک را در اطراف ریشه و کناره گیاه بچسبانید. این کار را می توانید با فشار دادن انگشتان انجام دهید.
Peperomia Magnoliifolia را آب دهید تا به خاک در گلدان جدید کمک کند.

 

هرس گیاه قاشقی

این گیاه در طول سال به نگهداری متوسط نیاز دارد. با این حال ، اگر متوجه شدید گیاه شما سنگین یا لگی شده است ، بهتر است هر قسمت را هرس کنید. می توانید از این قسمت ها برای تکثیر استفاده کنید که در بخش بعدی به طور مفصل در مورد آنها بحث خواهد شد.

هر از چند گاهی گیاه را هرس کنید تا ظاهری جمع و جور و زینتی داشته باشد. برخی می گویند Peperomias را می تواند هرس تهاجمی را به خوبی تجربه کند ، اما من پیشنهاد نمی کنم که گیاه را شوکه کنید.

هرس نه تنها برای نظافت گیاه بلکه برای از بین بردن هرگونه رشد مرده از جمله برگ های زرد ، قهوه ای و شاخ و برگ بیمار بسیار مناسب است. شناسایی و از بین بردن برگ ها و ساقه های ناسالم برای سلامت گیاه مهم است.

 

تکثیر گیاه

ساقه های اضافی که هنگام هرس Peperomia Magnoliifolia ذخیره کرده اید می توانند برای تکثیر در فصل بهار یا تابستان استفاده شوند.

 

قلمه زنی ساقه

ابزار برش خود را با الکل قبل و همچنین بعد از تکثیر استریل کنید. این باید اولین قدم در هر فرآیند تکثیر باشد.
حداقل 6 اینچ ساقه بلند با 2 برگ روی آن از یک گیاه سالم Peperomia Magnoliifolia ببرید.
یک گلدان کوچک بردارید و آن را با یک مخلوط گلدان خوب زهکشی کنید.
با ایجاد یک سوراخ کوچک در مخلوط گلدان ، قلمه را به عمق 3 اینچ بکارید. برگهای پایین نباید خاک را لمس کنند.
حالا سوراخ را با خاک گلدان پر کنید. قلمه خود را کاملاً آبیاری کنید تا خاک اشباع شود. پس از آن ، فقط در صورت نیاز آبیاری کنید ، اما اجازه ندهید که لایه بالایی خاک خشک شود.
قلمه ساقه را در محلی با رطوبت بالا و نور شدید قرار دهید. شما باید گرمای پایین را برای گرمای بیشتر تأمین کنید.
برخی از تولیدکنندگان دوست دارند گیاه را برای رطوبت زیاد بپوشانند. اما من پیشنهاد می کنم که روی آن را با پلی اتیلن یا کیسه پلاستیکی نپوشانید زیرا برگهای آبدار از قبل می توانند آب کافی ذخیره کنند. اگر در محیط مرطوب یا بیش از حد مرطوب نگهداری شود ، قلمه به راحتی پوسیده می شود.
ریشه زدن در طی 4 تا 6 هفته شروع می شود.

 

تقسیم ریشه

این روش هر زمان که گیاه شما بیش از حد در گلدان رشد می کند عالی است. برای تشویق رشد گیاه به سادگی آن را به اندازه قابل کنترل تقسیم کنید.
گیاه قاشقی Magnoliifolia را از گلدان آن جدا کرده و خاک را با دقت پاک کنید. ریشه های در حال مرگ را با قیچی کوتاه کنید و از آسیب رساندن به ریشه های سالم در هنگام انجام این کار خودداری کنید.
توپ ریشه را به چندین قسمت تقسیم کنید. تعداد بخشها به اندازه گلوله ریشه بستگی خواهد داشت. هر بخش باید حداقل 2-3 ساقه داشته باشد.

شکوفه
شکوفه های این گیاه عطر قابل توجهی ندارند. این شکوفه ها به رنگ سبز کم رنگ هستند و روی سنبله های باریک محکم بسته بندی می شوند. سنبله ها بیشتر در نوک ساقه یا اطراف مفاصل برگ وجود دارد.

 

این گیاه پس از بلوغ شروع به شکوفایی می کند. خوشبختانه شکوفه ها در تمام طول سال ادامه دارد. Peperomia Magnoliifolia میوه های کوچکی نیز  می دهد.

 

رشد
این گونه Peperomia دارای شاخ و برگهای بزرگ با عادت رشد قائم است. این گیاه با وجود اندازه جمع و جور ، از طریق ساقه های قهوه ای گسترش می یابد و  برگهایی شبیه به قاشق با رنگ سبز زیبا ایجاد می کند.

این گیاه دارای قد بالغ 12 اینچ است. برگهای گوشتی و ضخیم ظاهری شاداب به این گیاه می بخشد.

 

 

بیماری های رایج گیاه قاشقی Peperomia Magnoliifolia

بیماری Mealybugs

Mealybugs ها حشرات باهوش و کوچکی هستند که گیاه شما را پنهانی  تغذیه می کنند. اگر در هر جا روی گیاه خود قسمت های پنبه ای سفید مشاهده کردید ، گیاه شما احتمالاً دارای Mealybugs ها است. آنها همچنین می توانند به صورت رشد قهوه ای در مرحله نابالغ ظاهر شوند.

زاد و ولد  Mealybug طی یک یا دو هفته بیرون می آید و طی چند هفته آینده بالغ می شود. شما ممکن است از گیاه جدیدی که اخیراً خریداری کرده اید یا از طریق مخلوط گلدان آلوده خریداری شده ، این مشکل را تجربه کنید.

علائم اصلی عفونت تغییر شکل برگها ، توقف رشد ، ریزش برگ و برگهای زرد است. Mealybug ها بیشتر در مفاصل برگ و رگبرگ ها وجود دارند.

خلاص شدن از شر این آفات آزار دهنده ممکن است دشوار به نظر برسد اما باور کنید این کار غیرممکن نیست ، مخصوصاً اگر عفونت کوچک باشد. به یاد داشته باشید که هجوم شدید می تواند گیاه شما را از بین ببرد ، بنابراین بهتر است هرچه زودتر از شر آنها خلاص شوید.

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که گیاه آلوده را از دیگران قرنطینه کنید تا از شیوع آن جلوگیری کند. سپس محصولات ضد آفات ارگانیک مانند روغن چریش را استفاده کنید.

 

کنه عنکبوت قرمز
اینها بیشتر در فصل بهار یا تابستان به Peperomia Magnoliifolia حمله می کنند. علامت اصلی توقف رشد و تغییر شکل گیاه است. اینها به سادگی در گیاهان خانگی شما شبکه های سفید ایجاد می کنند. آنها از این شبکه ها برای محافظت و خزیدن در قسمت های مختلف گیاه استفاده می کنند.

 

ممکن است زمانی متوجه آنها شوید که جمعیت آنها زیاد شده باشد. بنابراین بهتر است هنگام آبیاری یا هرس ، گیاه Magnoliifolia خود را بررسی کنید.

علاوه بر این ، ممکن است متوجه شوید که برگها ظاهری پژمرده نیز دارند. از زمانی که کنه ها از شیره گیاه تغذیه می کنند برگها نیز تغییر رنگ  و خشک به نظر می رسند.

کنه ها در زمستان که آب و هوای داخل آن گرم و خشک باشد ، رشد می کنند. در شرایط مطلوب ، به سرعت تکثیر می شوند. در طی چند هفته ، کنه ماده می تواند صدها تخم گذاری کند و این تخمها می توانند تخم بزنند.

این آفات در مقایسه با قبلی به گیاهان آپارتمانی شما آسیب بیشتری می رسانند. از آفت کش های مصنوعی استفاده نکنید زیرا بیشتر گونه های عنکبوت در برابر آنها مقاوم هستند.

با آغشته کردن مقداری الکل به برگ و ساقه ، کنه ها را از بین ببرید. اطمینان حاصل کنید که قسمت های زیرین برگ ، اتصالات برگ و زیر بغل را آغشته کرده اید.

گیاه خود را به یک سینک ظرفشویی یا وان بیاورید و آن را با محلول صابون حشره کش بشویید. در آخر گیاه را با آب تمیز بشویید تا از شر کنه های مرده خلاص شوید.

برای از بین بردن کامل کنه های عنکبوت به چندین برنامه نیاز خواهد داشت. شاید لازم باشد از ترکیبی از محصولات شیمیایی و ارگانیک مختلف استفاده کنید.

 

نکاتی برای رشد
اسپری کردن شاخ و برگ با آب هر از گاهی باعث از بین رفتن گرد و غبار آن شود
گردش هوا مناسب Peperomia Magnoliifolia خود را حفظ کنید تا از بیماری ها پیشگیری کند.
اجازه ندهید خاک گلدان مخصوص Peperomia Magnoliifolia شما در بین آبیاری کاملاً خشک شود.
برگهای ضخیم مانند سیستم ذخیره آب عمل می کنند. بنابراین ، من توصیه می کنم مخلوط گلدان را در سمت خشک تر نگه دارید.
از مصرف بیش از حد کود باید خودداری کرد زیرا باعث سمیت برخی از مواد مغذی میشود ، در حالی که باعث کمبود برخی مواد دیگر نیز می شود. کود را طبق دستورالعمل کود دهید یا اگر مطمئن نیستید کمتر از آن کود دهید.
ساده ترین راه برای از بین بردن تقریبا هر گونه Peperomia ، آبیاری بیش از حد یا مخلوط گلدان سنگین است. اطمینان حاصل کنید که همیشه از این موارد اجتناب می کنید.
گلدان را مرتباً بچرخانید تا نور خورشید به طور مساوی توزیع شود. در غیر این صورت ، گیاه شروع به خم شدن به سمت منبع نور می کند.

 

 

سوالات متداول درباره گیاه قاشقی Peperomia Magnoliifolia

 

آیا Peperomia Magnoliifolia برای گلخانه خوب است؟

این گیاه رطوبت بالا را ترجیح می دهد و دوست دارد کم حجم باقی بماند که آن را به یک گیاه Peperomia عالی برای گلخانه تبدیل می کند.

 

چرا گیاه قاشقی Peperomia Magnoliifolia من با وجود آبیاری منظم پژمرده می شود؟

شما در حال آبیاری بیش از حد به گیاه خود هستید. این امر منجر به کمبود اکسیژن ریشه ها می شود که منجر به پژمردگی گیاه می شود.

 

آیا Peperomia Magnoliifolia یک گیاه تصفیه کننده هوا است؟

بله ، طبق تحقیقات ناسا ، همه گیاهان قاشقی سطح مواد شیمیایی مضر را از هوا جذب و کاهش می دهند.

 

بهترین مکان برای گیاه قاشقی Peperomia Magnoliifolia چیست؟

این گیاه زینتی را می توانید در هر جایی از میز کار ، میز غذاخوری یا قفسه کتاب قرار دهید. اندازه جمع و جور این گیاه را به هر گوشه از خانه شما جذاب و آسان می کند.

 

گیاه قاشقی چند رنگ من کم رنگ شده است ، چرا اینطور است؟

گیاه شما نور کافی دریافت نمی کند. با نور کم ، گیاه کدر می شود و رنگ آن کمرنگ می شود. یک راه حل ساده برای این کار انتقال گلدان به مکان روشن تری است.

 

آیا می توانم گیاه قاشقی را تحت نور فلورسنت پرورش دهم؟

روشنایی فلورسنت بهترین گزینه برای پرورش هر گیاه قاشقی Peperomia ، از جمله Magnoliifolia است. اگر در منطقه ای با نور کم قرار دارید، این مناسب ترین انتخاب است.

 

آیا آبیاری بارانی برای Peperomia Magnoliifolia مضر است؟

آبیاری بارانی برای حفظ رطوبت گیاهان خانگی بسیار مناسب است. بنابراین من پیشنهاد می کنم هر 3-4 روز یکبار گیاه خود را با آب تصفیه شده آبیاری کنید.

 

نتیجه
این گونه Peperomia دارای شاخ و برگ کوچک و چشم نواز هستند که از ویژگی های منحصر به فرد این گیاه است. برگها آبدار و تقریبا دایره ای شکل هستند. هنگامی که مراقبت های اساسی را درک کردید ، این گیاه توجه بسیار کمی از شما می طلبد. این گیاه یک ساله است و برای باغبانی کانتینر در آب و هوای معتدل بسیار مناسب است.

گیاه قاشقی به عنوان گیاهان آپارتمانی بسیار زیبا هستند زیرا کار راحتی دارند و به مراقبت بسیار کمی نیاز دارند. نکته مثبت دیگر این است که آنها طیف گسترده ای از شرایط نوری را تحمل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *