گل فریزیا: راهنمای کامل و جامع برای کاشت و نگه داری گل فریزیا

گل فریزیا

گل فریزیا نوعی گل بسیار زیبا و باشکوه، و در عین حال حساس است که از پیاز گل رشد ‌می‌کند. گل‌های فریزیا ‌می‌توانند به باغچه خانه شما، و یا به گلخانه شما، زیبایی شگفت انگیزی ببخشند. به همین دلیل، بیشتر مردم به این قصد آنها را ‌می رویانند که در زمان مناسب آنها را قلمه زنی کنند و برای زیبا کردن فضای خانه از آن استفاده کنند. گل‌های فریزیا را ‌می‌توان هم در باغچه و هم در گلدان کاشت. این گل‌ها حدود 12 هفته بعد از کاشته شدن، شکوفه ‌می‌دهند. سپس، ‌می‌توانید تا ماه‌ها از زیبایی گل‌های فریزیا لذت ببرید.

در این مقاله تمام فوت و فن‌های ضروری برای کاشت این گل بسیار زیبا و با شکوه را با شما خوانندگان عزیز، به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

کد محصول 283 محصولی از گلفروشی گندم vip برای خرید این محصول به صفحه باکس گل فریزیا مراجعه کنید.

مراحل کاشت گل فریزیا

مرحله اول:

زمان کاشت گل فریزیا را تعیین کنید

گل فریزیا در واقع از پیاز گل‌هایی ‌می‌روید که باید در زمان مشخصی از سال کاشته شوند. فقط در این صورت است که این گل، ‌می‌تواند سبز شود و شکوفه دهد. بنابراین اگر فریزیا را در زمان نامناسب بکارید، نتیجه خوبی نخواهید گرفت. حال سوال این است که زمان مناسب برای کاشت فریزیا چه زمانی است؟ در حقیقت، فصل کاشت فریزیا بستگی به موقعیت جغرافیایی شما دارد.

فریزیا در مناطقی که آب و هوای گرم دارند، بیشتر ‌می‌توانند زمستان را دوام بیاورند. اگر شما نیز ساکن این مناطق هستید، باید پیاز این گل را در اوایل پاییز بکارید تا ریشه آن محکم شود.

اگر محل زندگی شما آب و هوای سرد تری دارد، نباید آنها را در فصل پاییز بکارید. زیرا اگر در این مناطق فریزیا را در فصل پاییز بکارید، در طول زمستان دوام نخواهد آورد. بنابراین، اگر شما ساکن مناطق گرمسیری هستید، بهتر است که برای کاشت فریزیا تا فصل بهار صبر کنید. به این صورت، گل فریزیا دوام خواهد آورد. در واقع، ممکن است فریزیای شما جوانه بزند، اما اگر این نکته را رعایت نکنید، زود پژمرده خواهد شد.

 

کاشت فریزیا

با کاشت فریزیا محیط خانه را زیبا کنید

مرحله دوم:

پیاز گل‌هایی را انتخاب کنید که بزرگ و محکم باشند

پیاز گل‌های فریزیا ، بسیار شبیه به پیاز سبز هستند. بهتر است پیاز این گل را دقیقا در همان روزی که قصد کاشت آن را دارید، و یا حداکثر یکی دو روز قبل از آن، خریداری کنید. اگر در مناطقی زندگی ‌می‌کنید که آب و هوای سرد یا خنک  دارند، پیاز گل‌های فریزیا را حتما در فصل بهار خریداری کنید.

 پیاز گل‌هایی را خریداری کنید که دوره خواب خود را گذرانده باشند. به این صورت، ‌می‌توانید ‌اطمینان حاصل کنید که این پیاز گل‌ها آماده کاشته شدن هستند. حتما قبل از خریداری پیاز گل فریزیا، با مسئول گلخانه مشورت کنید تا به شما در انتخاب پیاز گل‌های مناسب کمک کند. سعی کنید پیاز گل‌هایی را انتخاب کنید که بزرگ و محکم باشند.

پیاز گل فریزیا

پیاز گل فریزیا

مرحله سوم:

بستر کاشت را انتخاب کنید

مکانی را برای کاشت گل فریزیا انتخاب کنید که نور خورشید را به خوبی دریافت کند. توجه کنید که اگر فریزیا را در سایه بکارید، شکوفه نخواهد داد. این گل برای رشد کردن، نیاز به مقدار زیادی نور خورشید دارد. بنابراین، آن را در نقطه ای بکارید که حداقل 8 ساعت در روز، نور خورشید را به طور کامل دریافت کند. خاکی که گل فریزیا در آن کاشته ‌می‌شود باید حتما حاصل خیز باشد. اما نیازی نیست که حتما “پی اچ” خاک را تغییر دهید.

گل فریزیا به خاکی احتیاج دارد که به خوبی آب را به خود جذب کند. این گل، به ‌میزان زیادی از آب نیاز دارد. اما اگر این آب دور ریشه‌ها و پیاز این گل جمع شود، باعث فاسد شدن آن ‌می‌شود. بنابراین خاکی که فریزیا در آن کشت ‌می‌شود باید بتواند آب را به خوبی به خود جذب کند.

چگونه ‌می‌توان ‌فهمید که چه خاکی برای کاشت فریزیا مناسب است؟

شما ‌می‌توانید نقطه مورد نظرتان برای کاشت فریزیا را به این روش امتحان کنید: یک چاله در خاک ایجاد کنید و آن را با آب پر کنید. اگر آب در چاله ماند و بسیار آرام و با سرعت کم جذب خاک شد، متوجه ‌می‌شوید که این خاک برای کاشت فریزیا مناسب نیست. بنابراین باید محل دیگری را رای کاشت این گل پیدا کنید. اما اگر آب با سرعت زیادی جذب خاک شد، متوجه خواهید شد که خاک برای کاشت فریزیا مناسب است.

مرحله چهارم:

پیاز گل را بکارید

پس از طی کردن مراحل فوق، حال نوبت به کاشت پیاز گل فریزیا‌ می‌رسد.

حال سوال این است که این پیاز گل‌ها در چه عمقی باید کاشت شوند؟ برای کاشت آن، باید حفره‌هایی به عمق یک تا دو اینچ در خاک حفر کنید.

 فاصله بین این پیاز گل‌ها باید به چه صورت باشد؟ این حفره‌ها باید در فواصل 3 تا 4 اینچی نسبت به یکدیگر، حفر شده باشند.

پیاز گل‌های فریزیا را در چه جهتی باید خاک حفر کرد؟ دقت کنید که شما باید پیاز گل‌ها را به نحوی در عمق خاک قرار دهید که سر تیز آنها رو به بالا باشد.

پس از انجام این مراحل، روی پیاز گل‌ها را به آرا‌می با خاک بپوشانید. سپس، کل بستر کاشت گل را آبیاری نمایید.

پس از چه مدت باید منتظر پیدا شدن جوانه‌ها بود؟ گل فریزیا حدوداً پس از دو تا سه هفته، جوانه خواهد زد. بنابراین، پس از حدود دو تا سه هفته مراقبت، ‌می‌توانید منتظر ظهور جوانه‌ها باشید. اگر پس از این مدت جوانه ای مشاهده نکردید، احتمالاً در فرایند کاشت مشکلی وجود داشته است و یا یکی از مراحل را به خوبی انجام نداده اید. بنابراین، از همین ابتدا به دقت مراحل و نکات ذکر شده در این مقاله را مطالعه کنید. در انجام هر کدام از این مراحل، با دقت و حوصله و در صورت نیاز با مشورت مسئول گلخانه به پیش بروید. به این صورت ‌اطمینان حاصل خواهید کرد که کار شما نتیجه بخش خواهد بود.

مرحله پنجم:

کاشت گل فریزیا در گلدان

این مرحله اختیاری است. ممکن است مایل باشید فریزیا را در یک گلدان بکارید. اگر مایل هستید کاشت خود را در گلدان به عمل آورید، باید گلدان مناسبی انتخاب کنید. گلدانی را برای کاشت فریزیا انتخاب کنید که سوراخ‌های تخلیه داشته باشد. سپس، آن را با مخلوط خاک مناسب گلدان پر کنید.( این خاک را ‌می‌توانید از گلخانه‌ها تهیه نمایید.) آیا نکته ای که در مورد عمق و فاصله کاشت گل‌های فریزیا پیش تر ذکر کردیم را به یاد دارید؟ این نکته، برای کاشت در گلدان هم صدق ‌می‌کند. بنابراین، اگر قصد فریزیا را در گلدان نیز برویانید، باید آنها را در عمق دو اینچی و در فواصل دو اینچی بکارید.

سوال مهمی که بسیاری از افراد ‌می‌پرسند این است که “گل‌های فریزیایی که در گلدان کاشته شده باشد را باید در چه محیطی نگه داری کرد؟” در پاسخ به این سوال باید بگوییم که فریزیا را باید در دو مرحله، هم در خانه و هم در فضای باز نگه داری کرد. یعنی زمانی که پیاز گل‌ها را ‌می‌کارید، گلدان را درون محیط خانه نگه دارید. سپس بعد از دو تا سه هفته، زمانی که گل شروع به جوانه زدن کرد، گلدان را به فضای باز انتقال دهید. همانطور که گفتیم، گل فریزیا برای رشد کردن شدیداً نیاز به نور خورشید دارد. بنابراین، در این مرحله، باید ‌اطمینان حاصل کنید که گلدان شما در فضایی قرار دارد که نور خورشید را به خوبی دریافت ‌می‌کند.

فریزیا را به چه صورت بکاریم؟

مراحل نگهداری از گل فریزیا

جوانه‌ها را کود دهید

زمانی که اولین جوانه‌ها را مشاهده کردید، به یاد داشته باشید که شما ‌می‌توانید با تغذیه کردن آنها به نحوی مناسب، به رشد شان کمک کنید. بنابراین، ‌می‌توانید با کود‌های غنی از پتاس، مثل کود کامفری، جوانه‌ها را تغذیه کنید. فرایند کوددهی به چه صورت باید انجام شود؟ شما باید کود را به آرا‌می پای جوانه‌ها بریزید و سپس به آرا‌می آن را داخل خاک فشار دهید. بنابراین، زمانی که جوانه ‌ها سر از خاک در آوردند، میتوانید کوددهی را شروع کنید.

 این مرحله ضروری نیست. اما ‌می‌تواند به رشد گل فریزیا کمک کند. خصوصا اگر خاک مورد استفاده شما چندان غنی نباشد، این مرحله ‌می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.

زمانی که گیاه رشد کرد، آن را قیم زنی کنید

زمانی که فریزیا به ارتفاعی برابر با شش تا هشت اینچ برسد، باید آن را قیم زنی کنید. قیم زنی، به معنای گذاشتن یک تکیه گاه برای گیاهان است. معمولا وقتی یک گیاه قد ‌می‌کشد، از قیم زنی برای حفظ ثبات آن استفاده ‌می‌کنند. بنابراین اگر فریزیای شما نیز به این ارتفاع رسید، تکیه گاه‌هایی با سایز مناسب را برای آنها اعمال کنید تا از افتادن و خم شدن ساقه آن جلوگیری شود. اما حتی پس از انجام این کار، نباید آنها را به حال خود رها کنید. گه گاهی تکیه گاه‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید که گیاه به خوبی و راحتی بر آنها تکیه داده است.

راهنمای کاشت و نگهداری فریزیا

راهنمای کاشت و نگهداری فریزیا

فریزیا را در فصل رشد، آبیاری کنید

گفتیم که فریزیا برای رشد کردن به مقدار زیادی نور خورشید نیاز دارد. بنابراین، خاک این گیاه در اثر قرار گرفتن مستمر در معرض نور خورشید، زود خشک ‌می‌شود. در طول فصول رشد فریزیا، باید خاک آن را مرطوب نگه دارید. توجه کنید که منظور از مرطوب، خیس نیست. بنابراین شما نباید خاک را بیش از حد آب دهید. چرا که آبیاری بیش از حد نیز دقیقا مثل عدم آبیاری، به گیاه آسیب خواهند رساند. آبیاری در حدی که خاک آن دائما کمی مرطوب و نمناک باشد، کافی است.

حال سوال این است که بعد از چه مدت باید منتظر شکوفه دادن گیاه باشید؟

در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که بعد از انجام مراحل کشت و مراقبت‌های ذکر شده در این مقاله، بعد از حدود 120 روز گل فریزیا شکوفه خواهد داد. تا زمانی که شکوفه‌ها ناپدید شوند، به آبیاری خاک گیاه و مرطوب نگه داشتن آن ادامه دهید. پس از آن، ‌می‌توانید آبیاری را کاهش دهید.

حال بیایید به چند سوال کاربردی در این زمینه توجه کنیم. این سوالات ممکن است در طول فرایند، برای شما نیز پیش بیاید:

چه زمانی برای آبیاری فریزیا مناسب است؟

بهتر است فریزیا را صبح‌ها آبیاری کنید. به این صورت، بستر کاشت شما فرصت کافی خواهد داشت تا قبل از غروب خورشید خشک شود. چرا که اگر در طول شب دور و بر خاک را آب گرفته باشد، امکان رشد کپک بالا ‌می‌رود.

فریزیا را به چه صورت آبیاری کنیم؟

بجای این که بر روی گل‌ها و شکوفه‌ها آب اسپری کنید، بهتر است پایه‌های فریزیا را آبیاری کنید ( قسمتی که در خاک قرار گرفته است). اگر برگ‌ها و شکوفه‌های فریزیا را آبیاری کنید، زمانی که گیاه در معرض نور خورشید قرار ‌می‌گیرد برای آن مضر خواهد بود.

پیاز گل فریزیا

نمای کاملی از پیاز گل، ساقه، برگ و گل

برای خارج کردن گیاه، تا زمان زرد شدن برگ‌ها صبر کنید.

شاید فکر کنید که پژمرده شدن و ناپدید شدن گل‌ها، آخرین مرحله از رشد و زندگی یک گیاه هستند. اما اینطور نیست. برگ‌های این گیاه حتی بعد از پژمرده شدن گل، به رشد خود ادامه خواهند داد. بنابراین، زمانی که گل‌های فریزیا ناپدید شدند، هنوز باید صبر کنید تا برگ‌ها به رشد خود ادامه دهند. قبل از خارج کردن گیاه از خاک، صبر کنید تا برگ‌ها نیز کاملا زرد شوند. چرا که برگ‌ها تا زمانی که زنده باشند، به گیاه نیرو خواهند بخشید. این نیرو در خاک ذخیره خواهد شد و باعث خواهد شد که سال آینده، گل فریزیای شما با قوت و استحکام بیشتری دوباره جوانه بزند.

نکته:

بعد از اولین سرما زدگی، ساقه‌ها و برگ‌های گیاه را تا یک اینچ بالاتر از زمین کوتاه کنید.

البته این مرحله در مناطق گرمسیری که گیاه دچار سرما زدگی نمی‌شود، ضروری نیست.

پیاز گل‌ها را خشک کنید و یا به آنها اجازه استراحت دهید.

 اگر شما ساکن مناطق گرمسیری نیستید، نیاز خواهید داشت که پیاز گل‌ها را از خاک خارج کنید و اجازه دهید که در طول زمستان، خشک شوند. سپس دوباره در بهار آنها را بکارید. اگر آنها را در برابر سرما محافظت نکنید، پیاز گل‌ها در زمستان دوام نخواهند آورد. بنابراین اگر در مناطق گرمسیری زندگی نمی‌کنید، پس از ناپدید شدن گل‌ها و زرد شدن برگ‌ها، پیاز گل‌ها را از خاک خارج کنید. سپس، آنها را در یک مکان خشک و خنک نگه داری کنید. در این حالت ‌می‌توانید سال آینده، با فرا رسیدن بهار، آنها را دوباره به همین روش در خاک بکارید و منتظر شکوفه‌های زیبای فریزیا باشید.

گل فریزیا

زیبایی شگفت انگیز گل‌های فریزیا

‌می‌توانید گیاه فریزیا را قلمه زنی کنید

گل فریزیا بعد از قلمه زدن نیز به رشد خود ادامه خواهد داد. بنابراین، اگر فریزیا را در باغچه کاشته اید و حال مایل هستید که مقداری از آن را به درون خانه بیاورید و از زیبایی اش لذت ببرید، مانعی نیست. چرا که آسیبی از این طریق به این گیاه نخواهد رسید. برای این کار، ‌می‌توانید از یک قیچی تمیز مخصوص هرس استفاده کنید. اگر قیچی در دسترس ندارید، ‌می‌توانید از یک چاقوی تیز و تمیز نیز استفاده کنید. به وسیله قیچی هرس یا چاقو، یک برش مورب به سمت پایه ساقه ایجاد کنید. چند اینچ از ساقه باید دست نخورده باقی بماند.

کاشت فریزیا در گلدان

کاشت فریزیا در گلدان

نکته:

از قیچی معمولی برای بریدن ساقه فریزیا استفاده نکنید. چرا که این قیچی‌ها برش تمیزی به شما تحویل نخواهند داد و در واقع به ساقه آسیب خواهند رساند. ایجاد یک برش تمیز به وسیله قیچی باغبانی، بسیار مهم است. چرا که زمانی که شما برش تمیز و مناسبی ایجاد ‌می‌کنید، در واقع فریزیا شما دوام بیشتری خواهد داشت. همچنین، آسیب بسیار کمتری به گیاه خواهد رسید.

فریزیای گلدانی نیز قابل قلمه زنی است. با این حال، تمام گل را به درون خانه نیاورید. چرا که فریزیا اگر در معرض نر مستقیم خورشید نباشد، پژمرده خواهد شد.

با تغذیه مناسب، عمر فریزیا را افزایش دهید

همانطور که گفتیم، گل فریزیا نمی‌تواند درون خانه  و در فضای بسته به طور طولانی مدت دوام بیاورد. چرا که به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. با این حال، اگر این گیاه را به نحوی مناسب تغذیه کنید، ‌می‌تواند تا سه هفته در فضای بسته دوام بیاورد. سوال این است که چگونه باید فریزیا را به درستی تغذیه کنید؟ این کار را ‌می‌توانید با استفاده از مقداری آب تمیز، و مقداری غذای گیاه، انجام دهید. شاید تا به حال از غذای گیاه” استفاده کرده باشید. غذای گیاه ترکیبی از مواد مغذی برای گیاه است که ‌می‌توانید آن را از گلخانه‌ها تهیه کنید. مقداری آب تمیز را با یک بسته غذای گیاه ترکیب کنید. اگر به غذای گیاه دسترسی ندارید نیز ‌می‌توانید بجای این کار، یک قاشق غذاخوری شربت شکر اضافه کنید. به این طریق ‌می‌توانید فریزیا را به نحوی مناسب تغذیه نمایید. هر بار که آب را عوض ‌می‌کنید، تغذیه بیشتری به آن اضافه کنید. ممکن است این سوال برای تان پیش بیاید که آب را هر چند وقت یک بار باید عوض کنید؟ آب این گل را باید هر یکی دو هفته یک بار تعویض نمایید.

روش نگهداری گل فرزیا در آب

روش نگه داری از گل فریزیا در آب

مطالب مرتبط : افزایش ماندگاری گل ها در گلدان

گلدان را از باکتری به دور نگاه دارید.

ممکن است پس از رشد گیاه، شما آن را از خاک خارج کرده باشید و برای مثال در یک گلدان شیشه ای و در آب قرار داده باشید. در این صورت، باید گلدان را به دور از باکتری نگاه دارید. به این صورت، گل فریزیا عمر و دوام بیشتری خواهد داشت. باکتری ‌می‌تواند باعث شود که فریزیا زودتر پژمرده و فاسد شود. بنابراین، به چند نکته توجه کنید:

اول این که گلدان را باید به دور از آلودگی و باکتری نگه داری کنید. گلدان شما باید کاملا تمیز باشد. نکته دوم، این که همانطور که پیش تر ذکر شد، آب گلدان را باید هر یک یا دو هفته یک بار، عوض کنید. نکته سوم این است که علاوه بر این کارها، ‌می‌توانید به آب گلدان کمی مایع سفید کننده اضافه کنید. به این صورت که هر بار که آب گلدان را عوض ‌می‌کنید، تنها یک قاشق غذاخوری مایع سفید کننده به آب آن اضافه نمایید. این موضوع، برای فریزیا فوایدی خواهد داشت. در واقع مقدار کمی مایع سفید کننده، ‌می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد و عمر فریزیا را افزایش دهد.

روش های نگهداری گل فریزیا در گلدان

نگه داری از گل فریزیا در آب

پاسخ کارشناسان به سوالات خوانندگان

آیا ‌می‌توانم فریزیا را زمان شکوفه زدن به محل دیگر و یا گلدان دیگری انتقال دهم؟

اگر فریزیا را هنگام شکوفه زدن به محل و یا گلدان دیگری انتقال دهید، رشد شکوفه‌ها متوقف خواهد شد. بنابراین، از این کار خود داری کنید. بهترین حالت این است که اگر قصد انتقال فریزیا را دارید، این کار را بعد از پایان فرایند رشد شکوفه‌ها انجام دهید.

آیا اگر گل فریزیا را در گلدان در کنار گل‌های دیگر بکاریم، مشکلی به وجود خواهد آمد؟

این موضوع فقط در صورتی ‌می‌تواند باعث مشکل شود که گل‌های دیگری که در گلدان کاشته شده اند، گل آفتاب گردان و یا از خانواده نارسیسوس باشند. در غیر این صورت، مشکلی ایجاد نخواهد شد.

چرا پیاز گل‌های فریزیا که من خریداری کردم فقط یک بار شکوفه دادند؟

زمانی که شما پیاز گل فریزیا را خریداری ‌می‌کنید، این پیاز گل‌ها از قبل نیروی مورد نیاز برای شکوفه دادن و گل دادن را دارا هستند. زمانی که آنها را در خاک ‌می‌کارید و شکوفه ‌می‌دهند، انرژی آنها تا حدی تخلیه ‌می‌شود. بنابراین، برای این که دوباره گل بدهند، دوباره نیاز به دریافت نیرو دارند. حال باید از خود بپرسیم که این انرژی را باید از کجا تامین کرد؟ شما ‌می‌توانید از دو راه این نیرو را به پیاز گل‌ها برگردانید.

از طریق کود: با کوددهی مناسب به خاک، شما ‌می‌توانید دوباره به فریزیا نیرو ببخشید.

از طریق برگ‌ها: همانطور که پیش تر در این مقاله ذکر کردیم، برگ‌های فریزیا به این گیاه نیرو ‌می‌بخشند. بنابراین شما باید از برگ‌ها نیز به خوبی مراقبت به عمل آورید. همچنین، همانطور که گفتیم، هنگا‌می که گل‌ها پژمرده ‌می‌شوند، شما باید همچنان صبر کنید و از خارج کردن پیاز گل‌ها پرهیز نمایید. چرا که برگ‌ها هنوز به زندگی خود ادامه ‌می‌دهند و به گیاه نیرو ‌می‌بخشند تا سال بعد، دوباره شکوفه بدهد. زمانی که برگ‌ها کاملا زرد شدند، ‌می‌توانید پیاز گل‌ها را خارج کنید.

اگر به این دو روش عمل کنید، با مراقبت‌های مناسب، پیاز گل‌های فریزیای شما ‌می‌تواند سال‌های پی در پی شکوفه بدهد.

این گل ها در انواع جعبه گل یا باکس گل ها مورد استفاده قرار میگیرد ، شما عزیزان میتوانید با مراجعه به صفحه جعبه گل  100 ها نمونه کار از گل فروشی گندم vip را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *