نحوه عوض کردن خاک گلدان

نحوه عوض کردن خاک گلدان

چند وقت یکبار خاک گلدان را عوض کنیم؟

وجود گل و گیاه به خانه زیبایی چشمگیری می بخشد. شما با کاشت گل در تراس یا طاقچه خانه های آپارتمانی می توانید زیبایی و آرامش خاصی را به خانه تان وارد کنید. با انتخاب گیاه آپارتمانی باید مراقب عوض کردن خاک گلدان آن باشید، البته هر گلدانی روش خاصی برای تعویض خاک دارد که در ادامه به توضیح کامل آن می پردازیم. اما این گل های آپارتمانی را از کجا خریداری کنیم؟ ما به شما فروشگاهی را معرفی می کنیم که انواع گل های زیبای آپارتمانی را دارد. فروشگاه گندم vip جزء فروشگاه های تازه تاسیس است که گل هایی همچون گل ارکیده ، کالانکوا و گل های دیگر را به فروش می رساند.

محصولی از گندم وی آی پی برای خرید بر روی گلدان گل ارکیده کد 417 کلیک کنید.

 

 

عوض کردن خاک گلدان
راهنمای خرید بهترین نمونه خاک

 

نکاتی برای نگهداری گل های آپارتمانی

گل های آپارتمانی به روش ویژه ای برای مراقبت نیازمند هستند؛ یعنی هر گل روش منحصر به فرد خود را دارد که در ادامه نکات و روش هایی را برای عوض کردن خاک گلدان می گوییم.

 • گل ارکیده:

رسیدگی به گل های ارکیده خیلی مهم است و جزء آن دسته از گل هایی می باشد که روش مراقبت خاصی دارند. به طور کلی خاک هر گل را هر یک سال یک بار باید عوض کرد؛ ولی برای عوض کردن خاک گلدان گل های ارکیده بهتر است که هر دو سال آن را تعویض کرد. برای گل های ارکیده حتما توجه داشته باشید که روش نگهداری آن را تغییر ندهید و یک روش ثابت را برای نگهداری آن انتخاب کنید چون با تغییر مداوم، به گیاه استرس وارد می شود و به مرور زمان برگ های آن خشک می شود. توجه داشته باشید که هنگام گل دهی گل ارکیده، گلدان آن را عوض نکنید، چون به آن آسیب وارد می شود این کار را برای زمانی بگذارید که گل ریشه های جدیدی می زند و زمان گل دهی آن به پایان می رسد. پس عوض کردن خاک گلدان را برای ۱ الی ۲ سال آینده بگذارید و عوض کردن گلدان گل را بعد از اینکه ریشه های هوایی ارکیده به ۱ الی ۲ متر رسید، انجام دهید.

 

عوض کردن خاک گلدان
بهترین خاک برای گل های ارکیده

 • کل کالانکوا:

سبک بودن و زهکشی بالا خاک گل کالانکوا خیلی مهم است، همچنین باید با پرلیت مخلوط شود تا گلدان کالانکوا بتواند رشد کند. اگر قصد دارید که از این گل قلمه بزنید باید خاک گل را با سه ترکیب خاک، آماده قلم زدن کنید. یک بخش از گل را پیت، بخش دیگر را خاک برگ و در آخر ماسه نرم را به آن اضافه کنید. عوض کردن خاک گلدان کالانکوا بستگی به شرایط رشد آن دارد اما به طور کلی می توانید بین ۲ یا هر ۳ سال خاک آن را تعویض کنید، اگر می خواهید هنگام تعویض خاک گل به روند رشد آن آسیبی وارد نشود، بهتر است این کار را برای فصل بهار بگذارید.

 

 برای خرید بر روی گلدان گل کالانکوا کد 416 کلیک کنید.

 

 

 

تعویض گلدان کالانکوا

 

 • گل سانسوریا:

گل های سانسوریا روش مراقبت خاصی دارند و هنگام تعویض خاک گل باید به چند نکته توجه داشته باشید، مثلا گل بیمار نباشد و انتخاب گلدان مناسب و استفاده از خاک زهکشی شده. عوض کردن خاک گلدان سانسوریا باید به شکلی باشد که به ریشه آن آسیبی وارد نشود. اما زمانی می رسد که این گل در گلدان خود احساس شادابی ندارد و نیاز به فضای بیشتری برای طی کردن روند رشد خود دارد. در این زمان شما باید به فکر تعویض گلدان باشید.  اما شما از کجا باید متوجه شوید که گل به خاک بیشتر و همچنین فضای بزرگتر نیاز دارد؟ زمانی که روی برگ سانسوریا بر آمدگی های محدبی شکلی به وجود بیاید، نشان دهنده کمبود فضای گل در گلدان است.

 

 

بهترین خاک برای گل سانسوریا ، برای خرید این محصول بر روی گلدان سانسوریا کد 415 کلیک کنید.

 

 

 • گلدان برگ انجیری:

در مورد عوض کردن خاک گلدان برگ انجیری بهتر است این کار را در فصل بهار انجام دهید، حتی می توانید در تابستان هم خاک آن را عوض کنید. گل های برگ انجیری از جمله گل هایی هستند که امسال فروش چشمگیری داشتند؛ چون در زیبایی دکوراسیون خانه تاثیر فوق العاده ای می گذارند. این گل در اصل متعلق به کشور مکزیک است که برگ های آن بسیار زیبا و چشم نواز می باشد. اگر در خانه فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید وجود این گل بسیار خطرناک است و ممکن است باعث بروز اتفاقات جبران ناپذیری شود. جالب است بدانید که برگ های آن سمی است و خوردن آن موجب ایجاد التهاب دهان و معده می شود.

 

عوض کردن خاک گلدان
تعویض گلدان و خاک برگ انجیری

 

 • گلدان یوکا زینتی:

عوض کردن خاک گلدان یوکا زینتی نیاز به انجام کارهای تخصصی و ویژه ندارد. برای تعویض آن باید میزان مناسبی از خاک را برای گلدان در نظر بگیرید، قطر دهانه ی گلدان باید ۲.۵ تا ۵ سانتی متر باشد. زمانی که گل به خاک و گلدان جدید نیاز پیدا می کند، از خود علائمی را نشان می دهد که این علائم می تواند در برگ یا ریشه آن رخ دهد. پس زمانی که متوجه شدید تغییراتی در ظاهر گل ایجاد شد و گل احساس خفگی می کند، همچنین به فضای بیشتری نیاز دارد همراه با عوض کردن گلدان، خاک آن را نیز تعویض کنید.

 

 

کود مناسب گیاهان آپارتمانی

 • گلدان بنت قنسول:

عوض کردن خاک گلدان کریسمس یا بنت قنسول مانند هر گل آپارتمانی دیگر نیاز به انجام کارهای خیلی تخصصی ندارد. خاک این گل را در فصل زمستان و پاییز عوض نکنید؛ چون در این فصول این گیاه به گل دادن می پردازد و عوض کردن خاک آن برابر با نابودی گل است. البته شرایط آب و هوایی هم خیلی مهم است و دمایی که گل در آن نگهداری می شود روی گل دهی بیشتر آن تاثیر می گذارد. زمانی که ریشه ی گیاه را در کف گلدان مشاهده کردید حتما خاک گل را عوض کنید و خاک جدیدی همراه با گلدان بزرگتر برای آن فراهم کنید. عوض کردن خاک گلدان این گل را برای فصل های بهار و تابستان بگذارید تا به گل دهی گل کریسمس آسیبی وارد نشود.

 

 

گل های کریسمس

 • گلدان افوربیا:

افوربیا جزء گل هایی است که بیش از چند گونه دارد که متعلق به کشور آفریقای جنوبی است و حتما باید در مناطق خشک کاشته شود. این گل را می توانید در مکان هایی که آب کمتری وجود دارد، بکارید. مهم ترین ویژگی این خاک این است که خیلی حساس و زود رنج نیست. از خاکی که برای کاکتوس استفاده می کنید می توانید برای این گل هم بهره ببرید. مدت زمان عوض کردن خاک گلدان افوربیا می تواند بین یک یا دو سال باشد، اگر گل کاکتوس دارید می توانید در کنار آن از این گل هم استفاده کنید چون روش نگهداری تقریبا یکسانی دارند. می توانید در خانه خاک مخصوص این گل را به وجود بیاورید به این صورت که، سنگ های ریز را با شن اضافه کنید تا خاک مورد نظر به دست بیاید.

 

قرار دادن کاکتوس افوربیا در گلدان های جدید

 

 

انواع خاک

خاک ها از نظر طبقه بندی به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • خاک ماسه ای
 • خاک سلیت
 • خاک رس
 • خاک لومی

 

 1. خاک ماسه ای:

هنگام عوض کردن خاک گلدان توجه به نوع گل و خاک داشته باشید؛ مثلا خاک های شنی جزء فقیر ترین نوع خاک به شمار می آید، چون عاری از هر گونه مواد معدنی برای رشد گیاه می باشد. خاک ماسه ای اولین نوع از ترکیب خاک، شن و ماسه می باشد که از ذره های کوچک سنگ برخوردار است. از جمله معایب این خاک می توان به کمبود مواد مغذی و نگهداری ضعیف آب اشاره کرد. این جنس خاک برای گل هایی که سیستم زهکشی دارند خیلی مناسب می باشد. خاک ماسه ای از تجزیه شدن سنگ هایی، همچون گرانیت، آهک و کوارتز به وجود آمده است.

 

عوض کردن خاک گلدان

انواع خاک ها

 

 1. خاک سیلت:

برای عوض کردن خاک گلدان چه نوع خاکی را انتخاب می کنید؟ برای اینکه گل روند رشد بهتری داشته باشد و به عبارتی حاصلخیز باشد از خاک سیلت استفاده کنید. سیلت در مقایسه با خاک شنی ذرات خیلی کوچکی دارد و درون آن از مواد معدنی نیز تشکیل شده است؛ این خاک ابعاد کوچک تری نسبت به شن و سایز بزرگتری نسبت به رس دارد. در این نوع خاک نگهداری آب بهتر می باشد و راحت تر از شن، آب را حفظ می کند. پس هنگام عوض کردن خاک گلدان می توانید این خاک را جایگزین خاک های دیگر کنید تا به رشد گل کمک کند. این خاک نسبت به خاک های دیگر حاصلخیزی بیشتری دارد. از سیلت می توان برای بهبود عملکرد خاک استفاده کرد. سیلت در کف رودخانه، دریاچه و مکان های دیگر وجود دارد که به راحتی توسط جریان آب به حرکت در می آید؛ به عبارتی سیلت از کیفیت بالا برخوردار است.

خاک سیلت

 1. خاک رس:

خاک رس ذرات کوچک تری نسبت به همه خاک ها دارد، اما ذرات آن خیلی محکم می باشند که این ذره های استوار در کنار هم قرار گرفته اند. ریز بودن ذرات آن به این معنی نیست که نمی توان آن را برای عوض کردن خاک گلدان انتخاب کرد. این خاک آب را در خود به مدت طولانی نگه می دارد و مانع از خروج آب می شود؛ همچنین از ورود هوا یا رطوبت اضافه جلوگیری می کند. جالب است بدانید که خاک رس از تخلخل کمی بهره مند هستند و گاهاً پیش می آید که در آن اصلا تخلخل وجود نداشته باشد. خاک رس از میزان چسبندگی بالایی برخوردار است اما زمانی که آب آن تخلیه می شود، حالت خشکی به خود می گیرد. این خاک نسبت به سایر خاک ها متراکم تر و سنگین تر می باشد که زهکشی برای آن بسیار سخت و غیر ممکن است و این امکان را به گل نمی دهد که به راحتی ریشه بزند و بزرگ شود.

چند وقت یکبار خاک گلدان را عوض کنیم

نمونه خاک رس

 1. خاک لومی:

خاک لومی از سه ترکیب ماسه، سیلت و رس تشکیل شده است. برای عوض کردن خاک گلدان این خاک گزینه مناسبی است، چون تمام مزایای همه خاک ها را دارد و می تواند حاصلخیزی بیشتری نسبت به سایر خاک ها داشته باشد. از آن جایی که خاک لومی از ترکیب تمام خاک ها تشکیل شده است، بنابراین هر ویژگی که این خاک ها دارند، درون خاک لومی نیز وجود دارد. خاک لومی از ویژگی های همچون حفظ آب و رطوبت و همچنین از مواد مغذی برخوردار است. بنابراین برای کاشت گل و گیاه انتخاب شایسته ای می باشد. پس اگر به فکر عوض کردن خاک گلدان هستید این خاک را انتخاب کنید، چون از تعادل سه نوع خاک بهره مند است و همچنین دارای هوموس می باشد، بهترین مزیت خاک لومی این است که از کلسیم و pH مناسبی تشکیل شده است.

چند وقت یکبار خاک گلدان را عوض کنیم

خاک لومی

 

انواع خاک ها بر اساس رنگ شامل موارد زیر است

 • خاک قرمز و زرد
 • خاک سیاه
 • خاک آبرفتی
 • خاک لاتریت
 • خاک خشک
 • خاک کوه و جنگل
 • خاک کویر
 • خاک های شور و قلیایی
 • خاک های باتلاقی و ذغال سنگ

 

چه نوع خاکی برای گل های آپارتمانی بهتر است؟

 یکی از ویژگی های گل های آپارتمانی، خاک سالم آن ها است؛ ممکن است برای شما هم اتفاق بیفتد که به فکر عوض کردن خاک گلدان خود باشید؛ در این صورت چه نوع جنس از خاک را انتخاب می کنید؟ برای اینکه متوجه شوید چه خاکی مناسب گل های آپارتمانی است این متن را تا انتها بخوانید.

 

 • انتخاب خاک سبک:

سبک بودن خاک خیلی مهم است، چون گیاه باید در آن احساس راحتی کند همچنین سبک بودن خاک به شکوفایی بیشتر گل کمک می کند. اما هدف ما از انتخاب خاک سبک این است که خاک با داشتن خلل و سبکی آب به راحتی در آن جریان پیدا کند همچنین رطوبت خاک از طریق زهکش خارج شود. اما اگر از خاک سنگین در عوض کردن خاک گلدان استفاده کنیم در نتیجه منافذ کافی برای نفس کشیدن گل وجود ندارد و گل دچار غرقابی می شود به طوری که نمی توان حتی با آبیاری،  محیطی را برای تنفس ریشه به وجود آورد و در نهایت گل از بین می رود.

 

نمونه برگ انجیری

 

 • تهیه خاک گلدان:

خاک های گلدان باید به شکلی باشند که علاوه بر حفظ آب، اجازه ورود هوا را نیز بدهند، همچنین از میکروارگانیسم های گیاه هم حمایت کنند و مواد مغذی که گیاه نیاز دارد را برای آن فراهم کند. صاحبان آپارتمان ها بیشتر برای عوض کردن خاک گلدان گل و گیاه خود از خاک پیت یا کمپوست استفاده می کنند؛ چون ترکیبات این خاک برای گل ضروری است و در صورتی که مواد دیگری هم به این خاک ها اضافه شود، روی روند رشد گل تاثیرات زیادی می گذارد و به تقویت گیاه کمک می کند.

 • معرفی انواع خاک برای گلدان:

خاک پیت به یکی از معروف و محبوب ترین خاک ها در نقاط مختلف جهان تبدیل شده است که برای بیشتر گل ها مناسب است. پس اگر به فکر عوض گردن خاک گلدان خود هستید این خاک را هم می توانید انتخاب کنید؛ چون هر آنچه که گیاه بخواهد را فراهم می کند. این خاک رطوبت مورد نیاز را در سطح ایده آل برای خود حفظ می کند. خاک های پیت زمان طولانی عمر می کنند و خیلی دیر از بین می روند. خاک پیت مناسب گیاهان خانگی است؛ چون گیاه های خانگی نسبت به سایر گیاه ها فضا و هوای کمتری نیاز دارند، بنابراین به خاکی احتیاج پیدا می کنند که پاسخگوی نیاز آن ها باشد.

 

 

خاک پیت به رشد گیاه کمک می کند تا فتوسنتز بهتری داشته باشد؛ در نتیجه گل، چرخه طبیعی بهتری خواهد داشت. پس با گفتن مزایای این خاک حتما تا الان دریافتید که برای عوض کردن خاک گلدان گل های آپارتمانی این راه بهترین گزینه است. یکی دیگر از خوبی های این خاک این است که بدون مخلوط کردن با محصول دیگر می توان آن را وارد گلدان کرد و سپس گل را درون آن قرار داد و چون از مواد مغذی برخوردار است بدون نیاز به اضافه کردن هیچ ماده ای باعث رشد گیاه می شود.

بهترین گل های آپارتمانی جذاب

چند وقت یکبار خاک گلدان را عوض کنیم؟

اینکه چه موقع خاک گلدان را تعویض کنیم بستگی به چند مورد دارد:

 • شرایط آب و هوای گل
 • میزان رطوبت گل
 • دمایی که گل در آن نگهداری می شود.
 • نوع گل
 • جنس خاک
 • روند رشد گل

برای عوض کردن خاک گلدان علاوه بر توجه به موارد بالا باید به ظاهر گل هم توجه کنید، مثلا برخی از گل ها با زرد شدن برگ نشان می دهند که به خاک و گلدان جدید نیاز دارند یا برخی از گل ها با بیمار شدن نشان می دهند به محیط جدیدی برای رشد نیاز دارند. چه زمانی را برای تعویض خاک گلدان انتخاب کنیم؟ معمولا این کار را در فصل بهار و تابستان انجام می دهند تا به رشد گیاه آسیبی وارد نشود. به زمان گل دهی گیاهتان توجه داشته باشید، زمانی که گل دهی آن به پایان رسید، می توانید به عوض کردن خاک گلدان بپردازید.

 

 

 

عوض کردن خاک گلدان

چند وقت یک بار باید خاک گلدان را عوض کرد؟

 

برای اینکه روند رشد گیاه به عالی ترین روند خود برسد؛ می توانید به آن غذای مخصوص گیاه را اضافه کنید تا چرخه ی رشد گل بهتر شود. اگر قصد پرورش گل و گیاه خانگی را دارید توجه کنید که همه ی گیاهان یک روش برای مراقبت ندارند بلکه هر گل روش منحصر به فرد خود را برای مراقبت دارد؛ مثلا برخی از گل ها نیاز به نور مستقیم دارند و عده دیگری از گل ها را نباید در معرض نور مستقیم گیاه قرار داد. پس هنگام عوض کردن خاک گلدان باید به نوع خاک و جنس گل دقت داشته باشید. برخی از گل ها به عبارتی زود رنج هستند و هنگام مراقبت از آن ها، برخورد زیادی با گل نداشته باشید.

قطعا هر گیاهی که پرورش می دهید، با گذشت زمان رشد می کند و خاک و گلدان جدید نیاز دارد؛ چون با رشد کردن اندام های آن مثل ریشه و برگ هم بزرگ می شود؛ پس دیگر آن خاک و گلدان نمی تواند نیاز گل را برطرف سازد. پس باید هر چند سال یکبار به عوض کردن خاک گلدان بپردازید. اگر گل بزرگی دارید که تعویض خاک آن برایتان سخت است، روشی را به شما معرفی می کنیم که به راحتی آن را تعویض کنید، می توانید خاک بخش اولیه گل را بردارید و به اندازه ای که گیاه نیاز دارد خاک جدید روی آن بریزید علاوه بر تعویض خاک گلدان به آن کود هم اضافه کنید تا نتیجه بهتری داشته باشد. البته هر گل، کود مخصوص خود را دارد. عوض کردن خاک گلدان نیاز به رعایت اصول ساده ای دارد، مثلا درست است که گل به خاک برای رشد نیاز دارد اما هرگز بیش از حد، خاک اضافه نکنید؛ چون این امکان را دارد که گل نتواند به راحتی هوا و رطوبت مورد نیاز خود را دریافت کند در نتیجه دچار کمبود هوا می شود. در آن صورت این مشکل را نمی توان حتی با دادن آب یا کم کردن خاک هم جبران کرد. پس به اصول عوض کردن خاک گلدان بی اعتنایی نکنید تا گل دچار مشکل نشود. موارد ذکر شده تنها بخشی از مقاله می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

 

عوض کردن خاک گلدان

جا به جایی و تغییر خاک گل

 

چگونه خاک گلدان را عوض کنیم؟

 

تا این قسمت از مقاله در مورد روش عوض کردن خاک صحبت کردیم اما چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

 • برای عوض کردن خاک گلدان توجه داشته باشید که قبل از انجام مراحل فوق، یک گلدان مناسب و تقریبا بزرگ تر از سایز گلدان قبلی را انتخاب کنید. سپس یک توری را در کف آن پهن کنید البته این کار ضرورت ندارد اما در صورتی که کف گلدان شما سوراخ بود حتما این کار را انجام دهید تا از ریختن خاک جلوگیری شود. از آن جایی که خاک با هر بار آبیاری، سنگین تر می شود در صورتی که توری در کف گلدان نباشد خاک شروع به ریختن می کند. هنگام عوض کردن خاک گلدان به سایز گلدان توجه کنید، چون گیاه همان طور که به تعویض خاک نیاز دارد به یک گلدان مناسب با جنس عالی هم احتیاج دارد.

 

 

عوض کردن خاک گلدان

عوض کردن خاک گل کالانکوا

 

 • اضافه کردن خاک جدید به گل، مرحله بعدی است که باید انجام دهید. به این صورت که مقداری خاک مخصوص گیاه را به گل اضافه می کنید. اما توجه داشته باشید قبل از انجام مراحل عوض کردن خاک گل در قسمت آخر گلدان مقداری خاک بریزید تا فاصله گیاه با کف گلدان حفظ شود و ریشه مستقیم به کف گلدان برخورد نکند.

 

 • در مرحله بعد شما باید ریشه گیاه را شل کنید تا هنگام عوض کردن خاک گلدان و انتقال آن به یک گلدان دیگر، گل دچار مشکل نشود. این کار را باید به آرامی انجام دهید و بعد خیلی ملایم خاک های چسبیده به ریشه را جدا کنید. برای در آوردن خاک ها هم نیاز نیست که حتما به آرامی خاک را در بیاورید، شما با کج کردن گلدان می توانید خاک ها را جدا کنید یا می توانید گل را به آرامی نگه دارید و گلدان را برعکس کنید تا خاک ها خارج شوند.

 

چگونه خاک گل را عوض کنیم؟

 

 • بعد از انجام مراحل عوض گردن خاک گلدان، گل را به یک گلدان جدید منتقل کنید و آن را دقیقا در وسط گلدان قرار دهید؛ این گونه کار شما هنگام آبیاری راحت تر خواهد بود.
 • در آخر هم می توانید خاک جدید را به گل اضافه کنید و بعد هم کود را به خاک اضافه کنید، پس از اتمام کار به گل آب دهید.

 

 

روش نگهداری گل سانسوریا

 

چگونه متوجه شویم که خاک نیاز به تعویض دارد؟

 

جالب است بدانید که همه گل ها با تغیرات ظاهری نشان نمی دهند که نیاز به عوض کردن خاک گلدان دارند؛ بلکه این ما هستیم که باید بفهمیم که در چه زمانی و چگونه محیط گل را تغییر دهیم. به طور کلی چند حالت وجود دارد که گل نشان می دهد به فضای جدید همراه با خاک تازه نیاز دارد که عبارت اند از:

 • گلدان باید به شکلی باشد که بتوانید ریشه های گیاه را مشاهده کنید یا مثلا کف گلدان سوراخی باشد که ریشه های گیاه قابل مشاهده باشد، چون اگر ریشه های گل بزرگ شوند در کف گلدان جمع می شوند، نشان دهنده این است که گل به فضای جدید نیاز دارد و باید به فکر عوض کردن خاک گلدان بود.
 • حالت دیگری هم برای گل ها وجود دارد، به این صورت که در ظاهر خود تغییراتی را به وجود می آورند تا نشان دهند که به فضای بیشتر نیاز دارند؛ مثلا در برخی از گیاهان، برگ های تازه جوانه زده رشد کمتری نسبت به سایر برگ ها دارند. در نتیجه متوجه می شوید که گل نیاز به خاک و گلدان جدید دارد.
 • حالت دیگری هم از گل ها وجود دارد به این صورت که هیچ گلی نمی دهند و منتظر می مانند تا شما شروع به عوض کردن خاک گلدان کنید؛ در آن صورت در فضای بهتر، گل های بیشتری هم می دهند.
 • در برخی از گل ها هم با زرد و خشک شدن برگ یا پژمرده شدن می توان فهمید که گل نیاز به فضای جدید به همراه خاک تازه دارد.

گل ها را در چه دمایی نگه داریم؟

همان طور که پیش از این هم گفتیم، هر گل به یک روش مراقبت خاص نیاز دارد.

 • گل کالانکوا:

قبل از این که به دمای آن توجه کنید باید به فکر عوض کردن خاک گلدان هم باشید چون توجه به دما و … به تنهایی روی رشد آن تاثیر نمی گذارد. دمای کالانکوا را در طول شب و روز یکسان قرار ندهید چون در طول شب به دمای کمتر و روزها به دمای بیشتر نیاز دارد. این گل های قشنگ را هنگام شب در دمای  ۱۸ درجه سلسیوس نگه دارید و استاندارد روز هم بین ۲۹ یا ۳۰ درجه سلسیوس است. کالانکوا چون گیاه مقاومی می باشد، می تواند تغییرات دمایی را تحمل کند.

چند وقت یکبار خاک گلدان را عوض کنیم

گل کالانکوا

 • گل سانسوریا:

در موارد بالا نحوه عوض کردن خاک گلدان سانسوریا را ذکر کردیم. اما این گل را نمی توان در مدت طولانی با دمای یکسانی در محیط آپارتمان قرار داد، مثلا کمترین دمایی که می تواند تحمل کند ۱۵ درجه سلسیوس و بیشترین دما هم ۲۶ درجه می باشد. برای گل سانسوریا اگر نور خورشید وجود نداشته باشد می تواند تا دمای ۱۲ درجه و حداکثر ۲۱ درجه سلسیوس را تحمل کند.

 

گل های سانسوریا ، برای خرید بر روی باکس گل کراواتی کلیک کنید.

 

 • گیاه برگ انجیری:

از آن جایی که این گیاه بسیار مقاوم است، عواملی هم چون دما خیلی برای آن مهم نیست؛ اما روی عوض کردن خاک گلدان خیلی حساس است. برگ انجیری را در هر قسمت از خانه یا تراس می توان قرار داد، چون در برابر نور مقاوم است اما اگر دوست دارید که گل سریع تر رشد کند، آن در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. درست است که به گل آسیب نمی زند اما روند رشد آن را کند می کند. در واقع برگ انجیری دوست دارد در محیط های نیم سایه باشد.

 

چند وقت یکبار خاک گلدان را عوض کنیم

گل ها را در چه دمایی نگه داریم؟

 

 • افوربیا:

گل افوربیا هم جزء آن دسته از گیاهانی است که دمای بالا برای آن مشکلی ایجاد نمی کند؛ در واقع در تابستان نیاز به جا به جایی به محیط خنک تر خانه ندارد؛ اما دمای زمستان روی آن خیلی تاثیر گذار است. برای همین است که این گل را به کاکتوس تشبیه می کنند. در واقع عوض کردن خاک گلدان این گل مثل کاکتوس است. گیاه افوربیا بیشتر در آفریقای جنوبی و عربستان و مناطق گرم آمریکا کاشته می شود؛ اما اصالت آن برای آفریقای جنوبی است. این گل می تواند تا ۱۳ یا ۱۵ درجه سلسیوس را تحمل کند. از آن جایی که افوربیا در مکان های زیادی کاشته می شود پس می تواند در دماهای مختلفی زندگی کند.

 

 گل افوربیا ، برای خرید این محصول بر روی گلدان افوربیا تریگونا سبز کد 411 کلیک کنید.

 

 • گیاه بنت یا کریسمس:

گل کریسمس نیازی به مراقبت دمایی خیلی خاص ندارد، کریسمس گل دهی خود را در فصل پاییز شروع می کند و برگ های خود را تا زمستان حفظ می کند، ولی اگر شرایط مراقبت مساعدی نداشته باشد، شروع به ریزش می کند. البته می توانید در این دوران به عوض کردن خاک گلدان کریسمس بپردازید ولی دمای آن را گرم و مرطوب نگه دارید یعنی نه خیلی گرم و نه خیلی مرطوب باشد، چون در این صورت گل نمی دهد و یا پس از گل دادن برگ های آن ریزش می کند.

 

 

 

 

بنت قنسول ، برای خرید بر روی گلدان بنت قنسول کد 412 کلیک کنید.

 

از چه سایتی گل آپارتمانی خریداری کنیم؟

 

وجود گل در آپارتمان ها خانه را از حالت خفگی در می آورد و یک محیط دل باز و آرامش بخش را به وجود می آورد اما هنگام خرید باید توجه داشته باشید که یک گل با دوام را خریداری کنید. سایت گندم vip  ارائه دهنده انواع گل های آپارتمانی زیبا است. اگر به فکر خرید گل هایی هستید که عوض کردن خاک گلدان آن طاقت فرسا نباشد و زمان زیادی را از شما نگیرد، گل های فروشگاه گندم vip را به شما معرفی می کنیم؛ چون در عین زیبایی، بسیار بادوام هستند. گل های این فروشگاه اینترنتی شامل:

 • گل ارکیده
 • گل کالانکوا
 • گل سانسوریا
 • گل برگ انجیری
 • گل گلدان قاشقی
 • گل افوربیا

شما با خرید گل های آپارتمانی علاوه بر اینکه روحیه خود را بهتر می کنید از خستگی مداوم افراد خانه جلوگیری می کنید، همچنین به تقویت عملکرد و تمرکز خود کمک می کنید. در این فروشگاه علاوه بر گل های زیبا، گلدان های قشنگ و جذابی وجود دارد که می توانید بعد از عوض کردن خاک گلدان گل را در گلدان بزرگ تر با طراحی های خاص این فروشگاه قرار دهید ،

پس در هر نقطه از تهران که هستید می توانید خرید خود را انجام دهید و مطمئن باشید که طی ۳ الی ۴ ساعت به دستتان خواهد رسید؛ البته همراه با ارسال رایگان، کالا را تحویل خواهید گرفت. برای مشاهده نمون محصولات ما به صفحه خرید گل و گیاه آپارتمانی مراجعه کنید.

 

چرا باید به گل های آپارتمانی رسیدگی کرد؟

قبل از گفتن هر توضیحی توجه داشته باشید که گل های آپارتمانی نیاز به رسیدگی خیلی زیادی ندارند؛ تنها کاری باید انجام دهید عوض کردن خاک گلدان و همچنین گلدان گل است که البته این کار را حداقل هر یک سال یک بار باید انجام داد پس کار اضافی برای شما نخواهد داشت. وجود گل های آپارتمانی چند مزیت به همراه دارند.

 1. وجود گل باعث تقویت روحیه شما می شود.
 2. خستگی مداوم شما را از بین می برد.
 3. موجب کاهش استرس و اضطراب می شود.
 4. برای تمرکز و عملکرد عالی مناسب است.
 5. درد را از بین می برد و التیام می بخشد.
 6. برای کسانی که سردرد دارند درمان طبیعی محسوب می شود.

بنابراین با وجود این مزایا، با خرید گل نه تنها سود می کنید بلکه احساس شادابی و سلامت را هم به دست می آورید. در مورد عوض کردن خاک گلدان و رسیدگی به گل ها باید گفت که اگر می خواهید خانه ای با صفا و پر از آرامش داشته باشید باید به گل هایتان رسیدگی کنید تا گل ها بتوانند رشد کنند و شاداب باشند.

 

چرا باید به گل های آپارتمانی رسیدگی کرد؟

 

آیا برای عوض کردن خاک گل ها نیاز به انجام کار های تخصصی است؟

عده ای گمان می کنند که برای عوض کردن خاک گل ها باید حتما آن را به دست باغبان یا افراد متخصص سپرد در حالی که این کار را می توانید خودتان در خانه و بدون پرداخت هزینه های زیاد انجام دهید. در مورد چگونگی و مراحل انجام عوض کردن خاک گلدان در متن بالا توضیح دادیم فقط توجه داشته باشید که این کار را در زمان گل دهی گیاه انجام ندهید و بعد از اتمام گل دهی به تعویض خاک و گلدان بپردازید.

سخن پایانی

وجود گل در هر خانه ای موجب شادی و زیبایی خانه می شود، همچنین احساس راحتی را به اهالی خانه می بخشد. گیاهان آپارتمانی را می توان در تمام قسمت های یک خانه استفاده کرد. تنها کاری که باید برای گل ها انجام دهید این است که آن را در یک قسمت ثابت از خانه قرار دهید البته قرار دادن آن در قسمت های مختلف خانه بستگی به نوع گل دارد.

البته باید به عوض کردن خاک گلدان هم توجه داشته باشید. منتهی هر یک الی دو سال این کار باید صورت بگیرد. زمانی که خاک گل را عوض کردید، می توانید از میان چهار نوع خاک یعنی ماسه ای، شن، رس و خاک لومی یکی را انتخاب کنید؛ البته بیشتر برای گل های آپارتمانی از نوعی خاک به اسم پیت استفاده می کنند که مواد مغذی مورد نیاز یک گیاه را تامین می کند. پس برای عوض کردن خاک گلدان می توانید خاک پیت را انتخاب کنید و مطمئن باشید که به رشد آن لطمه ای وارد نمی شود.

 

عوض کردن خاک گلدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *