نگهداری گل ارکیده

نحوه ی پرورش و نگهداری گل ارکیده

نگهداری گل ارکیده را در این مقاله بیاموزید!

اگر تازه وارد دنیای  ارکیده شده اید، از آنها نترسید. بسیاری از ارکیده ها می توانند به راحتی رشد کنند، اگر کمی وقت بگذارید تا نیازهای آنها را بیاموزید. آنها مانند گیاهان گلدانی سنتی نیستند. آنها اپی فیت هستند به این معنی که در خاک رشد نمی کنند، بلکه با آویزان شدن به پوست درختان رشد می کنند. برخی از ارکیده ها، به ویژه دمپایی های خانم، نیمه زمینی هستند و در خاک لومی کف جنگل رشد می کنند.

 

اغلب از ما می پرسند “نگهداری گل ارکیده”؟ حقیقت این است که مراقبت از ارکیده دشوار نیست. فقط متفاوت است ارکیده ها به سختی رشد شهرت دارند، در حالی که در واقع بسیاری از گونه های آن گیاهان خانگی عالی می سازند.

با مراقبت مناسب، یک ارکیده می تواند ماه ها در هر سال شکوفا شود و می تواند به طور نامحدود زندگی کند. از این نظر، ارکیده ها ارزش بسیار خوبی دارند تا جایی که گیاهان شکوفه می دهند. یک مجموعه ارکیده به خوبی مراقبت شده و متنوع می تواند شکوفه های مداوم را در هر روز از سال فراهم کند. مراقبت خوب از گل ارکیده فقط به دانش اولیه در مورد ارکیده و نحوه رشد آنها نیاز دارد.

در اینجا الزامات اصلی برای مراقبت مناسب از ارکیده است:

  •       بیشتر ارکیده ها هفته ای یک بار به آب نیاز دارند. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید زیرا باعث پوسیدگی ریشه می شود.
  •       ارکیده خود را در یک طاقچه روشن رو به شرق یا غرب قرار دهید.
  •       تغذیه هفتگی با  کود طراحی شده برای ارکیده.
  •       گلدان مجدد در  مخلوط ارکیده تازه  زمانی که گل ارکیده شما متوقف شد.

ارکیده ها نیازهای مراقبتی متنوعی دارند

این گیاهان دارای بیش از 880 انواع گل ارکیده هستند؛ این تعداد هر سال در حال افزایش است و ارکیده ها را به بزرگترین و متنوع ترین خانواده گیاهان گلدار تبدیل می کند. بیشتر ارکیده ها گیاهان گرمسیری هستند که به صورت اپی فیت یا “گیاهان هوا” زندگی می کنند که برای حمایت به درختان از آنها آویزان می شوند.

برخی از ارکیده ها لیتوفیت یا “گیاهان سنگی” هستند که روی یا در میان سنگ ها رشد می کنند. ارکیده‌های باقی‌مانده زمین‌هایی هستند که در ریزه‌های لومی کف جنگل رشد می‌کنند.

با خانواده های گیاهی با این تنوع، ارائه دستورالعمل های کلی در مورد مراقبت از ارکیده چالش برانگیز است. با این حال، تنها چندین ده گونه وجود دارد که به طور گسترده تولید می شود و حتی تعداد کمتری از آنها در باغ های محلی موجود است. مجموعه گل فروشی اینترنتی گندمvip ارکیده ما معرفی اولیه بسیاری از انواع محبوب ارکیده ها را ارائه می دهد.

 

سوال برتر مراقبت از ارکیده

 

گل ارکیده خرید

 

 

اساسی برای مراقبت موفق از ارکیده، درک نیازهای ارکیده برای حمایت، نور، غذا، رطوبت، آب، حرکت هوا و دما است.

 

از چه نوع گلدان ارکیده استفاده کنم؟

ارکیده در در طبیعت رشد می کند؛ و ما برای نگهداری گل ارکیده و راحتی خود در گلدان ها  قرار می دهیم. در نتیجه، ما باید درک کنیم که این برای گیاه چقدر عجیب است، ریشه آنها دوست دارد نفس بکشد و آزاد باشد. رشد ریشه های ارکیده در خارج از گلدان کاملاً خوب است.

متاسفانه خانه های ما به اندازه کافی مرطوب نیستند که از اپی فیت ها به خوبی حمایت کنند. بنابراین، گلدان با نگه داشتن مقداری رطوبت در اطراف ریشه کمک می کند. راز رشد ارکیده های سالم، رشد ریشه های سالم است. گیاهان گلدانی معمولی بر اساس رشد برگشان ارزیابی می شوند. برای ارکیده ها، رشد ریشه بهترین شاخص سلامت گیاه است. برای ارکیده هایی که در گلدان رشد می کنند، باید بیشتر مراقب باشیم که ریشه ها پوسیده یا خفه نشوند.

از آنجا که به دست آوردن یک تعادل رطوبتی خوب برای مراقبت بهینه از گل ارکیده بسیار حیاتی است، بسیاری از پرورش دهندگان ارکیده گلدان های ارکیده شفاف را انتخاب می کنند تا راحت تر متوجه شوند که چه زمانی ریشه ها رشد می کنند و چه زمانی رشد نمی کنند. اعتقاد بر این است که ریشه‌های ارکیده درگیر فتوسنتز می‌شوند، که با توجه به اینکه وقتی ارکیده از درخت آویزان است، در معرض نور شدید رشد می‌کنند و گلدان‌های شفاف فتوسنتز توسط ریشه‌های ارکیده را ممکن می‌سازد، منطقی است. گلدان های سفید نیز اجازه می دهند مقداری نور از آنها عبور کند.

 

از چه نوع کود ارکیده استفاده کنم؟

گل ارکیده ها برای رشد بسیار خوب به کود مخصوصی نیاز دارند که برای ارکیده طراحی شده است. یک عنصر رایج در بسیاری از فرمول های کودهای خارج از قفسه، اوره است که به خوبی توسط ارکیده ها جذب نمی شود. در نتیجه، بهتر است کودی تهیه کنید که برای مراقبت از ارکیده ساخته شده است.

ارکیده ها به کود زیادی نیاز ندارند. مقدار رقیق شده به طور منظم برای مراقبت از ارکیده بهینه است. بیشتر پرورش دهندگان ارکیده کود دهی “ضعیف، هفتگی” را توصیه می کنند.

هنگام آبیاری، گیاهان را آزادانه با آب بشویید. بسیاری از مردم ارکیده ها را به سینک می برند تا به طور دوره ای آنها را با آب پر کنند.

رطوبت و حرکت هوا چگونه روی ارکیده تأثیر می گذارد؟

ارکیده ها خیسی را دوست ندارند، اما رطوبت را بسیار دوست دارند. در نتیجه، زمانی که ارکیده ها در خانه رشد می کنند، اغلب در سینی های رطوبت قرار می گیرند. این سینی ها اجازه می دهد تا آب در پایه جمع شود در حالی که گیاه در بالای آب معلق است.

به این ترتیب ارکیده از تبخیر آب سود می برد. ارکیده ها همچنین دوست دارند در کنار هم جمع شوند زیرا این به افزایش رطوبت در بین گیاهان نیز کمک می کند. این همیشه یک عمل متعادل کننده است زیرا ارکیده ها نیز حرکت هوا را دوست دارند اما حرکت مداوم هوای خشک باعث خشک شدن گیاهان می شود. رطوبت بیش از حد و حرکت بسیار کم هوا و ممکن است گیاهان مستعد پوسیدگی شوند.

نور مورد نیاز گل ارکیده چیست؟

برای نگهداری گل ارکیده باید بدانید که ارکیده ها نیازهای نوری بسیار متفاوتی دارند و درک میزان نور مناسب برای انواع گل ارکیده  بستگی دارد.

برخی از ارکیده‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که سطح نور بالا را دوست دارند، از تابستان در بیرون در سایه‌های تیره لذت می‌برند و برای بسیاری از ارکیده‌های با نور بالا، این ساده‌ترین راه است که به آنها نور کافی برای شکوفه دادن بدهد. اگر قرار است ارکیده های پر نور در داخل خانه بمانند، بسیاری از آنها بدون نوعی نور مکمل به طور قابل اعتمادی شکوفا نخواهند شد مگر اینکه در یک اتاق آفتابی یا گلخانه بسیار روشن باشند. خوشبختانه، لامپ‌های فلورسنت با لامپ‌های طیف وسیع، مانند چراغ‌های تخلیه با شدت بالا (HID) با ارکیده‌ها به خوبی کار می‌کنند. همچنین، در طبیعت، گل ارکیده نشانه های نور طبیعی را دریافت می کنند. روزها طولانی تر و سپس کوتاه تر می شوند. در خانه‌هایمان، ما شب‌ها چراغ‌ها را روشن می‌کنیم و تمایل داریم برنامه‌ای منظم در طول سال داشته باشیم و این می‌تواند ساعت طبیعی ارکیده را از بین ببرد.

ارکیده ها به چه دمایی نیاز دارند؟

 

انواع گل ارکیده

 

 

دمای مورد نیاز به گونه یا انواع گل ارکیده ای که دارید بستگی خواهد داشت. برای مثال، ارکیده‌های Phalaenopsis ، از دمای روز در هر نقطه‌ای لذت می‌برند. از طرف دیگر دندروبیوم ها دوست دارند دمای آنها حدود 10 درجه سردتر باشد. برخی از ارکیده ها از سرما در هوای پاییزی یا تفاوت بین دمای شب و دمای روز به عنوان نشانه ای استفاده می کنند تا بدانند فصل ها در حال تغییر هستند و زمان آماده شدن برای شکوفه دادن است.

باز هم، این واقعیت که بسیاری از مردم دمای نسبتاً ثابتی را در خانه های خود ترجیح می دهند، با محیط طبیعی ارکیده در تضاد است. این بدان معنا نیست که همه چیز از دست رفته است. خوب است که ترجیحات معتدل ارکیده های مجموعه خود را بدانید.

گل ارکیده را چگونه باید آبیاری کرد؟

نکته کلیدی در آبیاری ارکیده، آبیاری بیش از حد است. نه واقعا همینطوره! آبیاری صحیح ارکیده احتمالاً سخت ترین جنبه مراقبت از ارکیده است. مقدار مناسب آب برای یک گل ارکیده با توجه به نوع ارکیده، نوع ترکیب آن و محیطی که ارکیده در آن رشد می کند، متفاوت است.

 این برای مبتدیان به همان اندازه دشوار است که استفاده از دستورالعملی که پیشنهاد می کند یک غذا “تا زمانی که پخته شود” باشد، این به چه معناست؟ ارکیده ها مقدار «مناسب» آب می خواهند، نه زیاد و نه خیلی کم. مقدار مناسب نیز با فصول متفاوت است.

ارکیده ها در زمان گرما سریعتر از سرد شدن خشک می شوند. نکته کلیدی این است که تعداد دفعات آبیاری ارکیده، نوع گلدان، نوع مخلوط، میزان بسته بندی مخلوط و میزان گردش هوا را تا زمانی که تعادل مناسب برای هر ارکیده حاصل شود، تغییر دهید.

این کار به زمان و صبر نیاز دارد، اما با افزایش سلامت و قدرت گل ارکیده که منجر به افزایش شکوفه می شود، نتیجه می دهد. تنها چیزی که باید از آن اجتناب کنید این است که مقدار آبی که به ارکیده در طول آبیاری داده می شود محدود کنید. به طور کلی، زمانی که یک ارکیده به مقدار زیاد آبیاری شود و اجازه می دهد آب از ته گلدان بریزد، تا زمانی که گیاه و محیط کاملاً اشباع شوند، بیشترین موفقیت را به همراه دارد. از نقطه نظر عملی، این معمولاً به معنای آوردن ارکیده به سینک و جاری شدن آزادانه آب از طریق مخلوط است.

برای نگهداری گل ارکیده ، هر مخلوط ارکیده را می توان بیش از حد آبیاری کرد و منجر به از بین رفتن گیاه شود. بیشتر ارکیده ها دوست دارند تقریباً خشک شوند و سپس با آب غرق شوند و دوباره تقریباً خشک شوند. با اسفاگنوم به راحتی می توان تشخیص داد که چه زمانی خشک شده اند، وقتی خزه ها را لمس می کنید، ترد می شوند. به همین دلیل است که بسیاری از پرورش دهندگان آن را به افرادی که تازه با ارکیده شروع کرده اند، به خصوص Phalaenopsis توصیه می کنند. تشخیص زمان آبیاری مخلوط های صنوبر/نارگیل ممکن است سخت باشد زیرا آنها آب بیشتری را در مرکز خود نگه می دارند که معمولاً فکر می کنیم. چسباندن یک مداد یا چوب غذاخوری به داخل مخلوط و گذاشتن آن در آنجا به شما این امکان را می دهد که آن را بیرون بکشید و ببینید آیا داخل مخلوط خیس است یا خیر.

چگونه از یک ارکیده بیمار مراقبت می کنید؟

 

گل ارکیده

 

 

اغلب اولین نشانه مشکل در کشت گل ارکیده، حمله حشرات یا باکتری ها است. بلافاصله گیاهان آلوده را بکشید و از دیگران دور کنید! بهترین دفاع برای عفونت های قارچی/باکتریایی یک حمله خوب است. ما به عنوان پیشگیری ماهانه شاخ و برگ را با فیسان (1 قاشق چایخوری/گالن) اسپری می کنیم. یک بطری دارچین اضافی را در بخش ادویه فروشگاه مواد غذایی محلی خود بردارید و آن را در نزدیکی ارکیده ها نگه دارید. اگر گیاهی را می برید، آن را به آرامی با دارچین بپاشید زیرا یک باکتری کش/قارچ کش موثر است و استفاده از آن بی خطر است.

در برخی موارد مشکلات می توانند «زیر زمین» شوند و از برگ ها به رسانه ها و ریشه ها منتقل شوند. اگر گیاهی دارید که به نظر نمی رسد بهبود یابد، ممکن است به این دلیل باشد که مشکلی در زیر سطح پنهان شده است. در این موارد، گلدان مجدد ایده خوبی است و ممکن است تنها راه برای از بین بردن مشکل برای همیشه باشد.

دلیل، اگر گیاهی با ویروس به دست می آورید، بهتر است قبل از اینکه ویروس به بقیه مجموعه منتقل شود، آن را از بین ببرید.

 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با نگهداری گل ارکیده و نکات مراقبتی آن آشنا کنیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

جهت خرید گل ارکیده و گیاه آپارتمانی کافی است با کارشناسان مجموعه تماس حاصل بفرمایید.

ترجمه شده از سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *