معرفی گل سوسن یا گل لیلیوم

گل سوسن یا گل لیلیوم

تحقیق و اطلاعات کامل درباره گل لیلیوم یا سوسن

گل سوسن یکی از گل‌های زیبایی است که خداوند متعال و بزرگ برای لذت بردن انسان از زیبایی‌ اش و استفاده از خاصیت‌هایش آفریده است. خداوند زیبا خلقت زیبایی هم دارد. هر گلی و هر گیاهی برای نگهداری و کاشت خود محیطی خاص و شرایطی خاص می‌طلبد. ما در این مقاله سعی داریم راجع به این گل، شرایط نگهداری آن و خواص آن صحبت بکنیم.

گل سوسن با نام دیگر گل لیلیوم

باید گفت که این گل از گیاهان زینتی است که عمر زیادی دارد و سال‌های متمادی پا بر جا می‌ماند. این گل جز گل‌های پیازدار است. زیستگاه بومی سوسن در نیم کره شمالی است و هم چنین این گل در مناطق گرمسیری هم رشد می‌کند. در کل جهان گیاهان زینتی خاصی پرورش داده می‌شود که این گل هم جز این گیاهان به حساب می‌آید. این گل به خاطر گلبرگ‌های زیبایی که دارد طرفداران بسیاری هم در کل جهان دارد. باید در نظر داشت که سوسن نام دیگر  گل لیلیوم است که مشهور شده و جز اسامی این گل قرار گرفته است.

از گل های لیلیوم یا سوسن در انواع تاج گل ترحیم و تاج گل تبریک استفاده میکنند.

انواع گل سوسن موجود در جهان

 از نظر ظاهری گل‌ شیپوری، زنگوله‌ای، فنجانی و قیف ‌مانند هستند.

گل زنگوله‌ای سوسن و لیلیوم

گل زتگوله ای سوسن شکلی شبیه به زنگوله‌های فلزی دارد برای همین به این نام معروف شده است.

گل سوسن زنگوله ای

گل فنجانی گیاه سوسن

این گیاه را به خاطر اینکه شبیه یک فنجان گود است به این نام نامگذاری کرده‌اند.

گل سوسن فنجانی

گل قیف مانند سوسن

این گل شبیه قیف است و حتی مثل قیف هم سفید رنگ است.

هم چنین از بین انواع مختلف رنگ‌های این گل، سفید یا سوسن آزاد از معروف‌ترین گونه‌های این گل در جهان است. سوسن چلچراغ که نام دیگری از این گل و صد البته گل لیلیوم است در استان اردبیل ایران، منطقه لنکران کشور جمهوری اسلامی آذربایجان و روستای داماش استان گیلان به طور عمده می‌روید و پرورش داده می‌شود.

گل قیف مانند سوسن

 ساختار گل سوسن یا همان گل لیلیوم

ساقه این گل بلند و کشیده است. این گیاه می‌تواند ساقه‌ای داشته باشد که از ارتفاع سی سانتی متری و تا ارتفاع سه متری رشد کند. این گل جز گیاهان پیازدار است. شکل پیاز این گل شبیه به فلس ماهی است و به رنگ زرد هم دیده می‌شود. در پیاز این گیاه اندوخته‌های غذایی جمع و ذخیره می‌شود. قطر پیاز این گیاه در گونه‌های مختلفش با هم فرق می‌کند. در یک گونه می‌تواند از یک و نیم سانت باشد و در گونه دیگر می‌تواند از پنج سانتی متری شروع شود.

ساختار گل سوسن

 شکل برگ‌ سوسن در گونه‌های مختلفش بیضی شکل و نیزه‌ای است. رنگ برگ‌های سوسن اغلب سبز است. گاهی هم رنگ برگ این گل برنزی می‌شود. پهنای برگ‌های آن از دو ونیم سانت تا بیست و پنج سانتی‌متر است. رنگ این گل نیز بسته به گونه مختلف گیاه متفاوت است.

زمان شکوفایی گل لیلیوم (گل سوسن)

 این گل در تابستان شکوفا می‌شود. بیشتر گونه‌های موجود این گل در جهان معطر و خوشبو هستند و در تابستان گل می‌دهند.

زمان شکوفایی گل لیلیوم یا سوسن

 

گل سوسن باران

 گل سوسن باران نوع دیگری از سوسن است که پیازی ظریف و زیبا در ته گل دارد.  این گل شرایط متنوعی از آب و هوا را تحمل می‌کند و با آن کنار می‎آید و سازگاری دارد. جنس‌های مختلفی برای این گیاه و گلبرگ‌هایش معرفی شده است. تاکنون تقریبا هفتاد گونه جنس گلبرگ برای سوسن بیان شده است. انجام تلفیق گیاهان با هم باعث تغییر جنس آن‌ها هم می‌شود. این گیاه هم از این تلفیق مستثنی نیست و با  رگه گیری‌هایی که در سال های متمادی به خاطر تولید انواع زینتیش انجام شده است، تنوع گلبرگ گیاه را زیاد و فراوان کرده است.

گل سوسن باران یا گل لیلیوم باران

شرایط رشد برای گل سوسن

این گل را می‌توان با روش‌های مختلفی که در دنیا وجود دارد دوباره کاشت و گیاه را تکثیر کرد.  سوسن را هم می‌توان با کاشت پیازهای کوچکش که از پیاز اصلی گل جوانه می‌زنند تکثیر کرد. و هم روش دیگری به کار برد این روش این است که با کشت بذر در خاک باغچه این گل را تکثیر می‌کنند.

شرایط رشد برای گل سوسن

ویژگی خاک مناسب برای کاشت گل سوسن یا لیلیوم

سوسن خاکی می‌خواهد که کمی اسیدی باشد. او خاکی را طلب می‌کند که ارگانیک باشد و زهکشی خوبی داشته باشد و در واقع وجود خاکی با زهکشی خوب برای سوسن لازم است. خاک زهکشی شده یعنی خاکی که در بینش شیارهای مختلف و به اندازه‌های متفاوت وجود دارد. خاک مناسب گل سوسن باید مخلوطی از موادی خاص باشد که به پیاز گل آسیب نرساند و آن را پرورش بدهد. بنابراین می توان خاک سوسن را از مخلوط خاک برگ ، شن، پیت موس و پرلایت ویت و غیره پر کرد و از آن برای کاشت پیازها استفاده کرد. خاکی که سوسن می‌پسندد خاکی است که عمق داشته و در واقع عمیق باشد. سوسن در خاک‌های  شنی هم خوب رشد می‌کند و هم خوب می‌ماند و پوسیده نمی‌شود.  گفتیم که یک خاک مناسب برای این گیاه خاک با زهکشی مناسب است به طوری که هوا از درون خاک رد و بدل شود و عمق خوبی هم داشته باشد.

خاک مناسب برای گل سوسن

نور مناسب برای کاشت گل سوسن

این گل عاشق مکان‌هایی است که نورشدید به آنجا نرسد و در واقع نیمه سایه باشد. اگر دوست دارید که این گل را در خانه خود و در باغچه خود داشته باشید بهتر است مکانی را برایش انتخاب کنید که همواره نیمه سایه باشد و آفتاب شدید به آنجا نخورد. این گیاه در آفتاب شدید به خوبی رشد نمی‌کند. وجود نور حتی بعد از گل دهی سوسن ، برای غذاسازی برگها و در نتیجه رشد پیازهایش در زیر زمین و تولید پیازچه ضروری و مورد نیاز است.

نور مناسب برای گل سوسن

 

 آبیاری مناسب برای رشد گل لیلیوم یا سوسن

بعد از کاشت هر بذری و یا گلی در خاک نیاز به آبیاری است تا گیاه بتواند به خوبی تغذیه کرده و رشد کند. زیرا همانطور که آب ماده حیاتی در زندگی انسان است گیاه هم به عنوان آفریده خدا به این مایه حیات نیاز دارد. بنابراین زمانی که پیازهای این گل در خاک کاشته می شود باید خاک آبیاری شود تا با افزایش رطوبت خاک پیاز آن تحریک شود و رشد کند. برگ های سوسن حدود دو تا سه هفته بعد از کاشت پیاز ظاهر می شوند. از زمان رشد برگ ها تا رسیدن زمان گلدهی، بهتر است به گیاه موقعی آب داد و آبیاری کرد که سطح خاکش تا حدودی خشک شده باشد. نزدیک به زمان گلدهی گیاه سوسن و یا هر گیاه دیگری باید آبیاری را افزایش داد. اما بعد از گل دهی، گیاه را باید زمانی آبیاری کرد که سطح خاک کاملا خشک شده باشد .

 

گل سوسن |  آبیاری مناسب برای رشد گل سوسن

یکی از شگردهای لازم برای رشد مجدد در برخی از گونه های سوسن ، این است که لازم است یک تا دوماه سوسن در شرایط خشک بماند تا دوباره و مجددا برای گلدهی و رشد در سال بعد آماده شوند.

دمای مناسب برای کاشت گل سوسن

 هر گیاهی برای رشد کردنش دمای خاصی را می‌طلبد. ما در کل دنیا گیاهانی داریم که در سرما می‎رویند و کاملا سالم می‌مانند. از طرفی هم گیاهانی هستند که در جاهای خیلی گرم که طاقت انسان در آن طاق می‌شود به خوبی از خود پایداری نشان می‌دهند. این گل از نوع گیاهان مقاوم در شرایط گرمسیری است. برای رشد و تکثیر این گیاه باید دانست که سوسن را در مناطقی خاص و در فصل سرما که دمای محیطش سردتر از منفی دوازده درجه می شود نباید کاشت. دانستن و عمل به این نکته لازم است که در فصل سرما بهتر است که پیاز ها را از خاک درآورد و در محیطی گرمتر نگهداری کرد تا پیاز برای فصل تابستان و بهار سالم بماند و در وقت مناسب دیگری کشت شود. یک نکته دیگر هم که باید بدانید این است که در فصل تابستان در مناطق خیلی گرم باید از تابش آفتاب مستقیم ظهر سوسن را محافظت کنید.

گل سوسن

شرایط مناسب برای رشد گل سوسن در گلدان

اگر شما می‌خواهید این گل را در خانه داشته باشید و در کنار زیبایی آن از عطر ویژه اش هم استفاده کنید باید خاکی مناسب در گلدان آماده کنید تا گیاه پژمرده نشود. خاک مناسب گیاه در گلدان باید زهکشی داشته باشد تا هوا از درون خاک رد و بدل شود و هم چنین آب اضافی گلدان هم خارج بشود. محیط کاشت سوسن باید سقف بلندی داشته باشد تا گیاه به سقف برخورد نکند و زود نشکند.

گل سوسن

 

شناخت موارد حساسیت زا در سوسن

برای نگهداری هر گل باید موارد حساسیت زای انسانیش را هم خوب شناخت. گرده‌های سوسن در بعضی افراد حساسیت شدیدی ایجاد می‌کند و خارشی در درون بینی آن‌ها به وجود می‌آورد و باعث عطسه‌های پشت سرهم می‌شود. به‌همین دلیل باغبان‌ها وصاحبان گلخانه پس از باز شدن سوسن، پرچم‌های آن‌ها را می چینند تا گرده افشانی نداشته باشد و حساسیت هم ایجاد نکند. چون اگر حساسیت ایجاد شود آن وقت در کار باغبان‌ها اخلال ایجاد می‌شود و آنها نمی‌توانند به خوبی کار کنند.

گل سوسن

 مفهوم قیم گذاری و چرایی قرار دادن آن

 قیم در واقع یک نگهدارنده است که با جنس‌های مختلفی وجود دارد و انسان‌ها از آن در باغبانی کردن استفاده می‌کنند. وقتی در حرفه باغبانی گلی بریده می‌شود و یا گلی شکسته شده ولی خشک نشده است و نمی‌توان آن را برید از قیم استفاده می‎شود. قیم ‌ها انواع مختلفی دارند یکی از این قیم‎ها که در نگهداری گل سوسن استفاده می‌شود قیم فلزی است. این قیم درون زمین قرار می‌گیرد. چون ارتفاع گل سوسن بعد از رشد بسیار بالا می‌رود این قیم فلزی در درون خاک قرار می‌گیرد و فقط ارتفاع شبکه‌هایش بیشتر می‌شود.  هر یک از خانه‌‎های شبکه به عنوان حایل و حامی‌ای برای ساقه ها عمل کرده و از خم شدن آنها به سمت پشت، جلو، چپ یا راست جلوگیری می کنند.

گل سوسن گل لیلیوم

افزایش هر گیاه روشی خاصی دارد. سوسن هم به عنوان یک گیاه خاص روش متفاوتی در تکثیر خود دارد. این روش از طریق جداکردن فلس‌های پیاز گل و یا جداکردن سوخک انجام می‌شود. این نکته قابل ذکر است که سوخک یا سوخیزه ، سوخ های کوچکی است که در برگ های گل تشکیل می شود. زمان کاشت سوسن اواخر تابستان و اوایل پاییز است. سوسن بعد از افزایش از طریق پیاز و سوخک نباید در خاکی عمیق تر از پنج سانتی متر کشت شود. اما باید توجه کرد که در برخی از گونه های گل سوسن که هوادهی ریشه گل علاوه بر ته سوخ از پایین ساقه‎اش انجام می شود باید کمی عمیقتر کشت شوند.

گل لیلیوم، گل سوسن

خواص دارویی گل سوسن

سوسن جز گل‌هایی است که خواص دارویی بسیاری دارد این خواص دارویی عبارتند از:

 1. خوب کردن جای زخم ها و بهبود بخشیدن به التهابات پوستی
 2. دفع اخلاط بدن و رفع آبسه دندان
 3. رفع سرما خوردگی
 4. درمان سریع بیماری های پوستی
 5. داشتن خاصیت ضد اسپاسم و ضد تشنج در هنگام تب
 6. کاربرد گل سوسن برای ساخت عطرهای قوی، معطر، خوشبو، شیرین و تند
 7. رفع سردرد شدید
 8. رفع زکام سرماخوردگی با بوییدن گل
 9. ضد عفونی کردن جای زخم با پاشیدن پودر سوسن خشک شده بر روی زخم ملتهب شده و عمیق
 10. پاک کردن و رفع کک و مک صورت به وسیله مالیدن جوشانده سوسن بر صورت و محل کک و مک
 11. استفاده از سوسن حنایی برای تصفیه خون
 12. کمک به ادرار خوب و پاکیزه برای کسانی که در دفع ادرار دچار مشکل هستند
 13. رفع سنگ کلیه
 14. رفع درد مثانه
 15. رفع ورم پستان با قرار دادن سوسن دم کرده بر روی آن
 16. تقویت معده
 17. باز کننده مجاری گرفته شده
 18. رفع زردی رخسار با مالیدن دم کرده به صورت
 19. رفع بیماری سوزاک
 20. رفع خونریزی اعضا با آشامیدن آن
 21. مالیدن جوشانده آن به پا برای رفع میخچه
 22. رفع گوش درد با چکاندن چند قطره جوشانده آن به گوش درد گرفته

 

گل سوسن | خواص دارویی گل سوسن

جمع بندی

تجارت در هر کار و زمینه ای سواد  خاص خودش را می‎خواهد. یک فرد برای تجارت و اصلا قبل از شروع تجارت باید درباره محصولی که می‌خواهد با آن کار کند اطلاعات کافی به دست بیاورد. تجارت با سوسن به دلیل معطر بودنش و شکل خاصی که گل دارد بسیار مورد توجه و سودآور بوده است. هر فرد تاجر برای کشت سوسن و راه اندازی تجارت با آن، باید از قبل این گل را بشناسد و در مورد آن مطالعه کند. دانستن اینکه این گل در چه مکانی خوب رشد می‌کند، چه مقدار نور و آبی نیاز دارد بسیار راحت است. مقاله ما هم به این جمع اوری کمک شایانی کرده است.

شما عزیزان میتوانید با خرید گل اینترنتی، انواع گل های سوسن یا لیلیوم در انواع تاج گل سفارش دهید و یا دسته گل سوسن در نوع های متفاوت را سفارش دهید. برای اطلاعات بیشتر به صفحات مربوطه به هر محصول مراجعه کنید.

2 دیدگاه برای “معرفی گل سوسن یا گل لیلیوم

 1. مهدی رحیم زاده گفته:

  متشکرم از اطلاعات جامعی که در اختیار عموم میگزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *