روش نگهداری گیاه اگزالیس

روش نگهداری گیاه اگزالیس

گیاه اگزالیس

با شاخ و برگ بنفش خیره کننده و چشم نواز، گیاه اگزالیس مطمئناً در هر کجا از خانه قرار بگیرد مانند ستاره ای می درخشد. با فراهم کردن شرایط مناسب رشد در خانه، رشد و رنگ باشکوهی را در طول فصول سال به شما هدیه می کند. در ادامه مقاله، مراقبت‌ هایی که از این گیاه باید انجام شود را ذکر کرده ایم.

مراقبت از گل اگزالیس

برای سالم نگه داشتن گیاه اگزالیس، هنگامی که سطح بالای خاک خشک شد، در مخلوطی از آب غنی، آن را زهکشی کنید. رطوبت متوسط خاک ​​را حفظ کنید؛ هر دو تا سه هفته کود دهی انجام دهید؛ در نور روشن قرار بدهید و دمای داخل خانه را بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سلسیوس نگه دارید. ما سعی کردیم که تمام نکات نگهداری این گیاه را به شما توضیح دهیم.

 

گیاه اگزالیس
به دلیل شباهت زیاد آن به شبدر، آن را شبدر بنفش نیز تلقی می کنند.

اگزالیس یا شبدر بنفش

چرا به اگزالیس، شبدر بنفش نیز گفته می‌ شود؟ نام متداول دیگر برای این گیاه، شبدر بنفش می‌ باشد؛ زیرا بسیاری اوقات به صورت تجاری به عنوان یک شبدر یا شبدر واقعی بومی ایرلند به بازار عرضه می‌ شود. این گیاه به خاطر سه گلبرگ ارغوانی شبدر، دارای ظاهری شبیه به آن می‌ باشد. در واقع، این عضو از خانواده خاکشیر چوبی است و بومی برزیل است.

برخی از تفاوت‌ های عمده  واقعی این است که بهتر است با شرایط رشد در محیط داخلی خانه سازگار شود، زیرا در این شرایط، نور به اندازه کافی وجود ندارد تا شبدر ها به درستی رشد کنند. علاوه بر این، گل شبدر های واقعی، دارای سیستم ریشه‌ ای فیبری هستند. در حالی که شبدر بنفش و اکثر گونه‌ های اگزالیس دارای سیستم ریشه‌ ای شبیه پیاز یا غده‌ ای هستند.

شرایط خاک برای اگزالیس

اگزالیس زمانی در مخلوط‌ های معمولی گلدان رشد می‌ کند که خاک به درستی تخلیه شود (خاک سبک باشد). در این صورت عملکرد خوبی در رشد دارد. پیازها یا ریشه‌ های فیبری در صورت کاشت در خاک‌ های بسیار سنگین و حفظ آب زیاد، پوسیده می‌ شوند.

برای دریافت بهترین نتیجه، از مخلوط خاک غنی و سبک سبزیجات، یا بدون افزودن کودی با سرعت کند استفاده کنید. افزودن کود به مخلوط گلدان فقط به این معنی است که دیگر نگران کود‌ دهی نخواهید بود. بسیاری از انواع خاک گلدان بسیار سنگین هستند و به درستی تخلیه نمی‌ شوند، که می‌ تواند منجر به مشکلات پوسیدگی شود. با این حال، اگر این همان چیزی است که در دسترس دارید، می‌ توانید قبل از کاشت اگزالیس، مخلوط را سبک کنید. برخی از پیشنهادات مخلوط خاک عبارت اند از: یک قسمت خاک گلدان را با یک قسمت ذغال سنگ نارس، مخلوط کنید.

همچنین مطالعه کنید : چگونه برگ گیاهان را پهن کنیم ؟

برای نگهداری از اگزالیس، نباید از خاک متراکم استفاده کرد.

 

از هر مخلوطی که تصمیم می‌گیرید برای پرورش اگزالیس خود استفاده کنید، مهم‌ ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که خاک باید به درستی تخلیه شود و آب زیادی را حفظ نکند. اگر بعد از آبیاری متوجه شدید که آب روی خاک باقی می‌ ماند و به آرامی تخلیه می‌ شود، به این نتیجه می‌ رسیم که مخلوط بسیار سنگین است و باید سبک شود.شرایط نور برای گیاه اگزالیسبرای داشتن بهترین رشد، گیاه اگزالیس خود را در یک مکان سرپوشیده که نور آفتاب را دریافت می کند قرار دهید. اگر شرایط نور داخلی بسیار کم باشد، رشد گیاه چندان قوی نخواهد بود و تمایل به ساقه شدن دارد. اگر متوجه شده اید که این مشکل در گیاه شما ایجاد شده است، فقط آن را به مکان روشن تری منتقل کنید.اگر قصد دارید که گیاه اگزالیس خود را در منزل نگهداری نکنید، آن را در یک مکان نیمه آفتابی در فضای باز قرار دهید. اگرچه پیشنهاد می شود این کار انجام نشود چرا که در یک مکان روشن در داخل خانه بهتر رشد می کند. چرا که پنجره برخی از اشعه های مضر خورشید برای گیاه را حذف می کند و اگر مکان خارج از خانه بسیار آفتابی باشد، برگ ها می سوزند.


یک محیط سرپوشیده، بهترین مکان برای پرورش این گیاه می باشد.

 

دمای مناسب برای گیاه اگزالیس

الزامات درجه حرارت اصلی داخلی که بهترین رشد را برای اگزالیس ایجاد می کند بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سلسیوس است. وقتی دمای داخل خانه بیش از حد گرم شود، شاخ و برگ ها پژمرده می شوند. در زمستان که شرایط داخل خانه به دلیل گرمایش مصنوعی گرم تر می شود، بهتر است گیاه اگزالیس را دورتر از وسایل گرمایشی نگهداری کنید.

نحوه آبیاری اگزالیس

آبیاری بیش از حد به گیاه اگزالیس مضرتر از آن است که آبیاری آن را فراموش کنید؛ چرا که آبیاری زیاد منجر به آلوده شدن خاک و مشکلات پوسیدگی می شود. شرایط رطوبت دائمی می تواند گیاه شما را از بین ببرد. بنابراین آبیاری مناسب و به موقع ضروری است. در فصول رشد از بهار تا تابستان، طوری آبیاری کنید که تا چند سانتی متر از سطح خاک خشک باشد. در فصل خواب پاییز و زمستان، هر دو تا سه هفته یک بار آبیاری کنید.

 

گیاه اگزالیس
این گیاه به آبیاری بسیار کمی احتیاج دارد.

 

با چسباندن انگشت خود به خاک، به راحتی می توانید بررسی کنید که آیا اگزالیس شما به آب نیاز دارد یا خیر. اگر در لمس چند سانتی متر بالا یا بیشتر احساس خشکی کردید، آب کمی بر روی آن بریزید تا از سوراخ های تخلیه پایین گلدان خارج شود. در طول فصل خواب، گیاه رشد خود را متوقف کرده است؛ بنابراین میزان آب مود نیاز آن نیز کاهش می یابد و نسبت به فصولی که گیاه در حال رشد است، آب کمتری نیاز دارد. نکته مهم دیگر این است که هنگام آبیاری، از آبی استفاده کنید که متناسب با دمای اتاق است، نه آبی که خیلی سرد است.رطوبت مناسب برای اگزالیسوقتی صحبت از میزان رطوبت مناسب برای رشد ارغوانی می شود، نگهداری از آن به اندازه بسیاری از گیاهان سرپوشیده، دشوار نیست. سطح متوسط ​​رطوبت داخل خانه معمولاً کافی است.

اگر هوای خانه شما خشک است، در اینجا چند روش عالی برای افزایش رطوبت آورده شده است. کودهای اگزالیس نیز نیازهایی دارند مانند آبیاری، فقط باید نگران تغذیه اگزالیس خود باشید؛ در حالی که در بهار تا تابستان به طور فعال در حال رشد است. در پاییز و زمستان که گیاه به خواب رفت، تغذیه گیاه را متوقف کنید.این گیاه به رطوبت خاصی برای رشد احتیاج ندارد.

 

اگر مخلوط گلدان شما حاوی کودی است که کندی انتشار دارد و تا سه ماه مواد مغذی را به اگزالیس می رساند، چند ماه نگران تغذیه اضافی نخواهید بود. اگر تصمیم گرفتید با استفاده از مخلوط، آهسته تغذیه خود را ادامه دهید؛ گرانول ها را پس از استفاده روی خاک و آب به خوبی پراکنده کنید. در غیر این صورت، از ترکیب محلول در آب برای گیاهان آپارتمانی که هنگام آبیاری استفاده می شود، می‌توانید استفاده کنید. برای این که اگزالیس ظاهر زیبای بنفش خود را حفظ کرده و به بهترین شکل ممکن ظاهر شود، هر دو تا سه هفته یک بار به آن کود دهید.

نمک ها می توانند پس از استفاده مداوم از کود در خاک تجمع کنند؛ که می تواند منجر به سوختگی شاخ و برگ شود. بنابراین خاک نیاز به شستشوی دوره ای دارد. ظرف خود را به سینک ظرفشویی برسانید و اجازه دهید آب به مدت 5 دقیقه به آرامی از خاک عبور کند.این باید نمک های ناخواسته را از خاک حذف کند. پس از تخلیه ظرف، آن را به محل داخلی خود بازگردانید. احتمالاً فقط باید هر چهار تا شش ماه، خاک نمک های ناخواسته را بشویید. هرس کردن این گیاه در فصول خواب اگزالیس، فقط باید محدود به جدا کردن شاخ و برگ های مرده باشد.مراقبت از گیاه در هنگام خواب اگر متوجه شدید که برگ های گل سرخ بنفش شروع به قهوه ای شدن می کنند و بعد از چند ماه رشد شدید، خشک می شوند. این گیاهی است که وارد دوره خواب می شود، که معمولاً در تابستان اتفاق می افتد و فرصتی برای استراحت و شارژ شدن بنه ها قبل از شروع دوره رشد دیگر است.

 

گیاه اگزالیس
شبدر بنفش در فصل تابستان به خواب می رود.

 

خواب اگزالیس

خواب گیاه می تواند در داخل خانه کمی غیرقابل پیش بینی باشد و گاهی اگزالیس چندین چرخه رشد قوی خواهد داشت و پس از آن در طول سال از بین می رود. خواب گیاه نیز می تواند با دمای بالاتر از 80 درجه فارنهایت (27 درجه سانتی گراد) ایجاد شود. هنگامی که شاخ و برگ شروع به قهوه ای شدن می کند و دوباره می میرد، قبل از هرس، آبیاری را قطع کرده و اجازه دهید برگ های آسیب دیده خشک شوند. گیاه خود را برای دو الی چهار هفته به منطقه ای سرد و تاریک منتقل کنید تا گیاه استراحت کند. پس از این کار، گلدان را به مکان روشن تری برگردانید. آبیاری معمولی را آغاز کرده و گیاه را بارور کنید تا برای رشد دوباره، تحریک شود. پس از آن گیاه شما باید قوی تر از همیشه شروع به رشد کند.

 

گیاه اگزالیس
رنگ برگ های اگزالیس در مرحله خواب به قهوه ای تغییر می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *