گیاه چشم آهویی : مراقبت ، انواع و نکات رشد

گیاه چشم آهویی

گیاه چشم آهویی یک گیاه واحد نیست – نامی است که به چند گیاه مختلف در جنس Tradescantia داده شده است.

هنگامی که در خارج رشد می کند ، در بسیاری از مناطق جهان تهاجمی تلقی می شود ، اما  با همان ویژگی های  رشد ، آن را به عنوان یک گیاه پرورشی داخلی مناسب تبدیل کرده است.

 

مرور کلی گیاه چشم آهویی

 

 

نام های رایج گیاه گیاه چشم آهویی ، گیاه اینچ ، گیاه اینچ گلدار
نام علمی  Tradescantia zebrina، Tradescantia fluminensis
خانواده Commelinaceae
بومی مکزیک
ارتفاع تا 6 پا
نور روشن ، خورشید  غیر مستقیم
آبیاری آب متوسط
دما  10 تا 26 درجه سانتی گراد یا (50 تا 80 درجه فارنهایت)
رطوبت متوسط
رطوبت خاک کمی مرطوب
کود مایع نیمه قوی
آفات  پوسیدگی ریشه ، کنه عنکبوت ، شته.

 

گیاهان چشم آهویی دارای برگ های سبز رنگ به شکل قلب با نوارهای بنفش و درخشندگی نقره ای رنگ آنها هستند. بسته به نوع ، برگها می توانند متنوع باشند. شکوفه ها کوچک با سه گلبرگ هستند و می توانند بنفش یا سفید باشند.

انواع گیاهان چشم آهویی

نام “گیاهان چشم آهویی واقعی به سه گونه مختلف در گونه Tradescantia اشاره دارد: fluminensis ، zebrina و pallida.

 

 

Tradescantia fluminensis

گیاه چشم آهویی

 

 

گیاه چشم آهویی کلاسیک. دارای برگهای سبز تیره است که در مقابل گلهای روشن ، سفید و سه گلی ، متضاد زیبایی است.

 

Tradescantia zebrina

 

گیاه چشم آهویی

 

همانطور که احتمالاً می توانید حدس بزنید ، نام آن به دلیل داشتن برگ های گورخری است. وسط هر نیم برگ ،  سفید مایل به سبز است ، لبه های بیرونی آن نقره ای است.

 

 

Tradescantia pallida

 

گیاه چشم آهویی

 

این گونه از این نظر منحصر به فرد است که شاخ و برگ آن بنفش عمیق است و دارای گلهای صورتی مایل به بنفش روشن است. این یکی از محبوب ترین انواع جواهر سرگردان است.

 

 

نور مورد نیاز

این یک گیاه آپارتمانی است که در زیر نور شدید اما غیر مستقیم خورشید رشد می کند. هرچه نوری روشن تر از گیاه ناز سرگردان شما باشد ، گلهای بیشتری تولید می کند.

اگر نور کافی دریافت نکند ، شاخ و برگهای روشن شروع به محو شدن می کنند.

همچنین مطالعه کنید : گیاه قاشقی

اب مورد نیاز

این گیاهان تا زمانی که خیسانده نشوند یا اجازه ندهند خیلی طولانی خشک شوند ، خوشحال هستند. مرطوب نگه داشتن یکنواخت خاک بهترین کار است.

هنگامی که خاک تا حداقل 1/2 اینچ خشک شود ، آماده آب است. یک نوشیدنی خوب به آن بدهید اما مطمئن شوید که گلدان به خوبی تخلیه می شود.

 

خاک مورد نیاز

می توانید از مخلوط گلدان معمولی گیاهان آپارتمانی برای چشم آهویی خود استفاده کنید ، اما اگر خاکی را که دارای مواد آلی بیشتری است به آنها بدهید ، حتی بهتر عمل می کنند.

برای تهیه مخلوط خاک خود ، قسمتهای مساوی از موارد زیر را اضافه کنید:

شن و ماسه پرلیت یا درشت
ذغال سنگ نارس یا هوموس
خاک باغچه
یک مشت کمپوست غنی و ارگانیک

شما به دنبال تعادل کامل در حفظ و تخلیه آب هستید ، بنابراین به گیاه آب بدهید و تماشا کنید تا ببینید خاک شما به کدام سمت تمایل دارد ، سپس متناسب با آن تنظیم کنید.

کود مورد نیاز

حداقل دوبار در ماه در فصل رشد از کود محلول در آب استفاده کنید. حتماً آن را تا 50٪ رقیق کنید تا از سوختن مواد مغذی روی شاخ و برگ جلوگیری شود.

همچنین می توانید سالی یکبار از کودهای کند رها به خاک استفاده کنید.

تعویض گلدان

اگر چشم آهویی شما کمی در گلدان خود جایش تنگ شده است ، گلدانی را انتخاب کنید که 1-2 ″ پهن تر از گلدان فعلی آن باشد. گلدان خود را با کمی خاک گلدان تازه در اطراف آن آماده کنید.

گیاه خود را از گلدان موجود خارج کرده و توپ ریشه را در گلدان جدید قرار دهید. در صورت لزوم خاک را اضافه یا حذف کنید تا در جای خود قرار گیرد. سپس ، تا 2 ″ زیر لبه گلدان را پر کنید. خاک گلدان را کمی محکم کنید تا گیاه را در جای خود محکم کند.

هرس کردن

گیاه چشم آهویی تمایل به ساقه دار شدن دارند ، بنابراین اگر می خواهید ظاهر سالم داشته باشید ، هرس آنها ضروری است.

به سادگی ساقه ها را بریده و نوک ساقه را بچسبانید. این گیاه دو شاخه از سمت راست زیر ناحیه پیچ خورده ارسال می کند و باعث می شود گیاه شما بوته دارتر شود.

انتشار یا تکثیر گیاه چشم آهویی

هر کاری می کنید ، قلمه های ساقه خود را هدر ندهید! انتشار گیاه چشم آهویی  به راحتی از قلمه های ساقه انجام می شود.

تمام برگهای قلمه ساقه را بجز چند برگ جدا کرده و سپس آنها را در گلدان کوچکتر با خاک گلدان مرطوب در یک منطقه گرم و روشن قرار دهید.

بعد از ا الی 1.5 ماه رشد شاخه های جدید را مشاهده خواهید کرد. گیاهان چشم آهویی یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای تکثیر هستند!

 

چالش ها و مسائل

 

گیاه چشم آهویی

 

در برخی از افراد و حیوانات ، سوزش پوست هنگام تماس با شیره از گیاه ایجاد می شود. باید آن را در محلی نگهداری کنید که دسترسی به آن برای سگ یا گربه سخت است. یک ایده خوب این است که آن را در سبدهای آویزان رشد دهید که برای حیوانات خانگی شما بسیار بلند است!

 

آفات

برجسته ترین آفاتی که با گیاهان سرگردان یهودی روبرو می شوید کنه عنکبوت است. آنها مناطق گرم و خشک را دوست دارند ، بنابراین یک راه خوب برای مقابله با آنها این است که رطوبت را بالا نگه دارید یا گیاه چشم آهویی خود را آب پاچ کنید.

اگر این کار نمی کند ، می توانید گیاه را با آب بشویید تا کنه های گیاه از بین بروند. برای حشرات حتی شدیدتر ، باید مناطق آلوده را حذف کرده و از یک حشره کش سیستمیک استفاده کنید.

بیماریها

بیشتر بیماری هایی که با آن روبرو می شوید مربوط به آبیاری زیاد است. پوسیدگی ریشه یک مشکل بزرگ در بیشتر گیاهان آپارتمانی است و دو علت دارد:

زیاد آبیاری می کنید

خاک شما آب زیادی را در خود نگه می دارد

اگر مشکل شماره 1 دارید ، به سادگی کمتر آب دهید! اگر مشکل شماره 2 دارید ، مقداری پرلیت یا ماسه درشت به مخلوط خاک خود اضافه کنید. برای بهبود زهکشی نیز می توانید سنگ هایی به ته گلدان اضافه کنید.

سوالات متداول

س. من سعی می کنم قلمه هایی از چشم آهویی بردارم ، اما آنها همچنان پوسیده می شوند. چگونه می توانم از این امر جلوگیری کنم؟

الف – قلمه های شما احتمالاً از عفونت قارچی رنج می برند. برای جلوگیری از این امر ، مطمئن شوید که قبل از قرار دادن قلمه های خود در خاک ، از ابزار برش استریل شده و کلروکس و سپس هورمون ریشه زایی استفاده کنید.

س. چگونه می توانم بدانم که چشم آهویی خود را تا چه اندازه دور از پنجره یا منبع نور قرار دهم؟

الف- گیاه خود را در همان جا بگذارید و رنگ برگها را زیر نظر بگیرید. اگر رنگ های روشن خود را از دست بدهند ، این یک نشانه واضح است که گیاه به نور بیشتری احتیاج دارد. آن را به پنجره نزدیک کنید و به تماشای برگها ادامه دهید تا زمانی که رنگ شروع به رشد مجدد کند.

س. من در ریشه زایی قلمه ها در خاک مشکل دارم. آیا می توانم کار دیگری انجام دهم؟

الف) بسیاری از باغداران موفق شده اند قلمه های چشم آهویی خود را مستقیماً در آب ریشه یابی کنند. فقط مطمئن شوید که آب را استریل کرده و هر چند وقت یکبار عوض کنید تا تازه و عاری از هرگونه عامل بیماری زا باقی بماند. وقتی ریشه می بینید ، در مخلوط گلدان بکارید.

س. آیا گیاه چشم آهویی برای گربه ها سمی است؟

به طور خلاصه ، نه ، اما این نیز کشنده نیست. در صورت مصرف ، دستگاه گوارش حیوانات خانگی را تحریک می کند و همچنین اثر شبه درماتیت روی پوست آنها ایجاد می کند.

س. آیا می توانم گیاه چشم آهویی را در خارج از خانه پرورش دهم؟

پاسخ: کاملا! اگر خارج از مناطق رشد USDA 9-11 هستید ، ممکن است کمی مشکل باشد ، اما اگر در این محدوده هستید ، رشد در خارج آسان است!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید گل آنلاین گندم VIP می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها