شب یلدا و گل‌های مناسب شب یلدا

شب یلدا

تاریخچه شب یلدا

یلدا در ریشه از ولد میاید و به معنای تولد هست و ریشه اش برمیگردد به زبان سیریایی و از زبان سیریایی به زبان فارسی وارد شده است. مسیحیان این سنت کهنه ایرانی و چشن سنتی ایرانی را مرتبط با میترا یا خورشید (الهه روشنایی) می دانستند که مصادف میلاد حضرت عیسی مسیح بود. انتخاب نام یلدا بر این شب را مسیحیان از تولد میترا که الهه روشنایی نامیده میشود، گرفته اند. از طرفی ادعاهای دیگری از منابع دیگر یلدا را مختص دوران اسلامی میدانند و دوران قبل ورود دین اسلام به ایران در زمان زرتشتیان که طولانی ترین شب هر سال و تاریکترین شب سال برایشان شادی به همراه میاورد و بنوعی برایشان نماد امنیت از دست شیطان درآن شب طولانی سال بود.

تاریخچه یلدا

 

سنت شب یلدا

شب یلدا بعنوان بلندترین شب سال از شبهایی هست که از قدیم به عنوان یکی از سنتی ترین اعیاد مسلمانان محسوب میشودکه شب سی ام آذر را هر ساله مردم ایرانی در جای جای جهان جشن میگیرند و کرسی میگذارند و میوه و شیرینی و آجیل شب یلدا پای ثابت سفرههای ایرانی در شب یلدا هست. در شب یلدا مردم طبق سنت قدیمی خانه مادر بزرگ، پدر بزرگ و بزرگتر فامیل دور هم جشن میگیرند. عکسهای یادگاری میگیرند و فیلمبرداری میکنند. کتاب حافظ یکی از مهمترین پای ثابت سفره شب یلداست و گرفتن فال حافظ در این شب سنتی دیرینه و همیشگی به حساب میاید. در این شب مردم دور هم جمع میشوند و تا پاسی از شب جشن میگیرند. قدیمیها کرسی میگذاشتند و همه دور کرسی جمع میشدند و گفت و گو میکردند و لطیفه و خاطره تعریف میکردند و می گفتند و می خندیدند، دف و دایره و تمبک میزدند و با خواندن آوازهای قدیمی به رقص و پایکوبی می پرداختند. بزرگترها و مادر بزرگها و پدر بزرگها به قصه خوانی و شاهنامه خوانی می پرداختند. دعا میکردند و آرزوهای خوب میکردند و به شکر گزاری خداوند می پرداختند. شب یلدا بنوعی تولد خورشید نام میگیرد. نام دیگر شب یلدا ، شب چله نیز هست. در شب یلدا همچنین زوجهای جوان که در مرحله نامزدی و دوران عقد هستند هدایایی را برای همدیگر تهیه میکنند. داماد میوه و شیرینی و آجیل و هدایا برای عروس را درون خنچه های مجزا قرار می دهد و به خانه عروس میرود و خانواده عروس هم هدیه ای را متقابلا برای جبران به داماد هدیه میدهند. همچنین داماد دسته گلی زیبا مخصوص شب یلدا تهیه میکند و به خانه عروس میبرد.

 

سفره یلدا

سفره شب یلدا شامل میوه های این فصل میگردد و متداولترین میوه سفره شبهای یلدا، انار، هندوانه میباشد همچنین میوه های خشک فصلهای دیگر نیز بر سر سفره یلدا مهمان هست. آجیل شب یلدا نیز پای ثابت سفره یلدا هست و بسیاری تنقلات دیگر که بنابر سلیقه شخصی چیدمان می شود. بدلیل رنگ قرمز انار و هندوانه سفره یلدا نیز به رنگ سرخ طراحی میگردد و بنوعی رنگ سرخ، تم یلدا هست. سفره یلدا شامل ترمه های سنتی گل دار قرمز بهترین و پر طرفدارترین انتخاب هستند. گل نیز زیبایی خاصی به سفره شب یلدا می دهد و زیباترین آیتم بر سر سفره یلدا و هر مناسبت و سفره دیگر مانند سفره نوروزی و سفره چهار شنبه سوری و غیره گلهای طبیعی هستند.

 

غذاهای مخصوص یلدا

ایرانیان عموما به غذا اهمیت زیادی میدهند و هر شهر غذای سنتی مخصوص خود را دارد و برای هر مناسبت نیز پخت انواع غذا از اهمیت بالایی برخوردار هست. رایجترین غذایی که در این شب طبخ می شود خورشت فسنجان هست. البته هر شهر غذاهایی را که طبخ میکند طبق سنت خودش هست و ممکنست غذاهای محلی را برای یلدای خود انتخاب کنند. مثلا گیلانی های عزیز سبزی پلو با ماهی را جهت طبخ انتخاب می کنند و شرازیها هویج پلو ، تبریزیها خاشیل ، زنجان خاگینه خرما ، قزوینیها انار پلو و مازندرانیهای محترم خورشت ناردون را انتخاب میکنند و به همین نحو شهرهای دیگر غذاهای سنتی مختص خود را دارند.

غذاهای مخصوص یلدا

عکاسی یلدا

امروزه بسیار باب شده که آتلیه های عکاسی در باغها یا مکانهای خاصی که اجاره میکنند و یا درون آتلیه تم های زیبایی را برای عکس یلدا آماده میکنند که عموما تم سرخ را برمیگزینند و چنانچه مشتری لباس مناسب یلدا نداشته باشد، لباسهایی را نیز دز اختیار مشتری قرار میدهند که این لباسها هم شامل لباسهای سنتی میشود و هم لباسهای رنگ قرمز و سرخ. تقاضای عکسهای شب یلدا شامل نامزدها و بچه ها و نوزادان و عکسهای خانوادگی میباشد.

تزیین سفره یلدا

گل آرایی و گل یکی از پر طرفدارترین چیزهایی هست که در شب یلدا بر سر سفره ها طرفدار دارد. گل در سفره یلدا زیبایی صد چندانی به آن می دهد. گلدانهای سنتی و سفالی و مینیاتوری با گلهای سرخ مانند میخک و گل رز زیباترین انتخاب سفره شب یلداست که رنگ و روی زیبایی خاصی به سفره یلدا میدهد. گلهای زنبق و نرگس نیز ترکیب رنگی زیبایی هستند که درون گلدانهای مینیاتوری ترکیب زیبایی را برای سفره یلدا به وجود میاورند. نرگس بعنوان نمادی از امیدست و با یلدا و فلسفه شب یلدا هماهنگی و همخوانی جالبی دارد. گل آرایی ظروف میوه و شیرینی و آجیل و همچنین خنچه هایی که برای عروس تهیه میشود هم بسیار رایج و مهم هست و پیشنهاد میشود به نسبت هدایا و ترکیبهای رنگی مناسب از گلهای مختلف استفاده شود. گل فروشی ها خودشان پکیج ها و بسته های متنوعی را با انواع قیمت متناسب تمامی شرایط مالی و مقاصد مختلف تهیه میکنند. همچنین بسته های گل متنوعی را جهت سفره های یلدا آماده میکنند که زیبایی بخش سفره یلداست و قطعا سفره یلدا با گل زیبایی صد چندانی پیدا خواهد کرد و طراوت و زیبایی خاصی پیدا میکند و توصیه میشود از گلهای طبیعی بجای گلهای مصنوعی استفاده شود وهمچنین بوی گلهای طبیعی و تازه فضای خانه را معطر میکند و رونق دهنده جمعهای شب یلداست. دسته گلهای گل سرخ و گلهای رز سرخ مناسبترین گل برای سفره و خوان یلدا محسوب میشود و جهت تنوع رنگی میتوان از گلهای مخصوص فصل مانند زنبق به رنگ آبی و نرگسهای سفید رنگ استفاده کرد و همچنین گل میخک نیز انتخاب خوبی هست. گل بهترین هدیه در شب یلداست و توصیه میشود چنانچه برای همچین شب طولانی در سال میهمانی می روید و به مهمانی دعوت شده اید حتما گلهای زیبا را جهت هدیه انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: هدیه گل در کریسمس

تزیین سفره یلدا

خرید آنلاین گل گندم در شب یلدا

ممکن است جهت مهمانی های شب یلدا درگیریهای زیادی جهت آماده سازی سفره یلدا داشته باشید و فرصت خریدن گل بصورت حضوری نداشته باشید. یا به دنبال دسته گلها و باکس های خاص و زیبایی باشید که در میان سفره درخشش خاصی داشته باشد یا بخواهید برای عشق و نامزد خودتان دسته گلی خاص و زیبا کنار دیگر هدایای یلدا تدارک ببینید گل فروشی اینترنتی vip گل گندم ارائه کننده انواع پکیجها و دسته گلهای زیبا و خاص هست. انواع تاج گل تبریک، دسته گل، باکس گل را بصورت اینترنتی انتخاب کنید و با یک تماس خرید کرده و در محل مد نظرتان گل را دریافت کنید و یا با فرستادن دسته گلهای وی آی پی گل گندم به خانه دوست و یا نامزد و محل کار کسی که دوستش دارید او را غافلگیر کنید. دسته گل یلدا ، پکیج خاصی نیست و هر کدام از پکهای گل گندم را که بخواهید بعنوان هدیه این شب به یاد موندنی انتخاب کنید و یا بر سر سفره های یلدا مهمان کنید.

همچنین بخوانید: جذاب ترین گل برای شب یلدا

 

 

ما ایرانیان شب یلدا بلند ترین شب سال را هر سال جشن می‌گیریم و همواره به دنبال آن هستیم که سفره شب یلدا را به بهترین شکل ممکن بچینیم، یکی از مهم ترین و زیبا ترین مواردی که می‌تواند به سفره جلوه بیشتری دهد گل شب یلدا می‌باشد زیرا از گذشته گل‌های سرخ در شب یلدا نشان دهنده تولد نور و خورشید بوده است به همین خاطر وجود آن از اهمیت بالایی برخوردار است از این رو در این مقاله می‌خواهیم شما را با چند نمونه از گل‌های مناسب شب یلدا و نحوه خرید آن آشنا نماییم بنابراین مطالبی که در ادامه خواهد آمد را با دقت مطالعه کنید.

چند نمونه گل شب یلدا قرمز

اگر مایلید برای آن که شب یلدا را به یک شب خاطره انگیز تبدیل کنید و برای تزیین آن گل بخرید ولی نمیدانید که چه گل‌هایی برای این شب مناسب است نگران نباشید زیرا ما در این جا می‌خواهیم چند نمونه مناسب گل شب یلدا را به شما معرفی کنیم.

از گل‌های زیبا برای شب یلدا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گل رز قرمز

  • گل رز قرمز: یکی از محبوب ترین گل‌های قرمز برای شب یلدا گل رز می‌باشد زیرا این گل همواره به معنی عشق و علاقه، شور و هیجان و زیبایی بوده است به طوری که در زمان یونان باستان این گل را متعلق به الهه می‌دانستند برای همین خرید آن می‌تواند یک گزینه مناسب برای جلوه بخشیدن به سفره شب یلدا شما به حساب آید.

گل آنتوریم

  • گل آنتوریم: گل آنتوریم نامی با ریشه یونانی دارد که در دسته گل‌های گرمسیری قرار می‌گیرد و از تنوع رنگ متفاوتی برخوردار است اما اگر شما قصد خرید این نوع گل برای شب یلدا را دارید بهتر است رنگ قرمز آن را خریداری کنید، این گل با دارا بودن گلبرگ‌های قرمز بسیار براق یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گل شب یلدا می‌باشد همچنین گل آنتوریم نشان دهنده برکت و شادی است که این موضوع باعث شده افراد آن را گل مخصوص شب یلدا بدانند.

گل رز جاودان

  • گل رز جاودان: رز جاودان یا همان رز مومیایی شده به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص و همچنین زیبایی خیره کننده خود یکی دیگر از گل‌های مناسب شب یلدا به حساب می‌آید که می‌توانید دو سال متوالی از آن در سفره شب یلدا خود استفاده کنید زیرا این گل با وجود طبیعی بودن عمری طولانی دارد و دلیل نام گزاری آن به رز جاودان نیز به همین است، شما اگر از این گل به خوبی نگهداری کنید می توانید آن را برای دو سال بدون آب و خاک مورد استفاده قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *