9 راز مراقبت از گیاهان آپارتمانی

9 راز مراقبت از گیاهان آپارتمانی

در این مقاله 9 راز مراقبت از گیاهان آپارتمانی را به شما می گوییم که با آنها به سوالات خود در مورد مراقبت از گیاهان آپارتمانی پاسخ می دهیم و به شما در داشتن گیاهان زنده و سرسبز کمک می کنیم. آنچه در این مقاله مورد بحث قرار می گیرد ، راز هایی در مورد مسائل کلی رشد گیاهان آپارتمانی و راز رشد برخی از گیاهان آپارتمانی خاص و محبوب می باشد با ما همراه شوید تا پرده از  این 9 راز بسیار مهم بر داریم و شما به اطلاعات دسته اولی درباره گیاهان آپارتمانی دست پیدا کنید و در نگهداری گیاهان آپارتمانی اطلاعات جامع تری را کسب نمایید و اتفاقی که بعد از یادگیری این 9 راز می افتد بسیار مهم خواهد بود چرا که مهارت و تجربه شما در این زمینه بسیار بیشتر از قبل خواهد بود.

روش تکثیر کردن حرفه ای گیاه سروپژیا

سرویژیا ، یک گیاه آویز متعلق به خانواده خرزهره ، بومی آفریقای جنوبی می باشد و از گیاهان همیشه سبز به شمار می رود. یکی از قابلیت های جالب این گیاه ظاهر آویزان و زیبای آن است ، در کنار اینکه در شرایط نگهداری در آپارتمان که عمدتا در آستانه یا سبد ذخیره می شود مقاوم است. طول سروپا غالباً تا دو متر هم ارتفاع دارد ، اگر شرایط نگهداری ایده آل فراهم شود دارای گل ها و فانوس های کوچکی است که در اواخر تابستان دیده می شوند. گلهای این گیاه دارای سه سانتی متر طول بوده و دارای رنگ های قرمز ، سفید و بنفش مشاهده می شود و 5 گلبرگ است. این گیاه غده هایی برای تکثیر در ساقه و ریش تولید می کند که می توانید به راحتی آنها را تکثیر کنید. برگهای این گیاه در نور کافی سبز روشن می شود و در صورتی که این شرایط نوری برای آن مهیا نباشد ، برگها کم رنگ می شوند. جالب است بدانید که این گیاه به وسیله گیاه شناس در باغ گیاه شناسی کشف شد ، هنگامی که این پرورش دهنده در ارتفاع 1500 متری در سال 1881 آن را کاشت ، این گیاه را دید که روی یک سنگ آویزان بود و پس از 13 سال باغ گیاه شناسی انگلستان فرستاده شده و الان در منزل ما هم وجود دارد.

 

 

آیا تا به حال به غده های سیب زمینی مانند سروپوس خود توجه کرده اید؟ این غده های کوچک هوایی بر پایه برگ ها رشد می کنند و باعث می شوند نام دیگری بر این گیاه خزنده گذاشته شود تاک تسبیح؛ زیرا آنها مانند مهره های زنجیره ای می باشند این غده ها علاوه بر زیبایی گیاه ، تولید مثل را نیز تسهیل می کنند. در این مورد ، کارشناسان ما روشی را پیشنهاد می کنند: غده را در کمپوست مرطوب فشار داده ، این کار باید در گلدان جدا از گلدان مادر انجام گیرد ولی نباید غده را از گیاه جدا نمایید ولی هنوز هم باید به گیاه اصلی وصل شود و باید تا زمانی که علائم ریشه کنی ظاهر شود صبر کنید. غده همچنین باید روی ساقه خود رشد کرده و این روند می تواند هفته ها یا ماه ها به طول انجامد. در آخر ، پس از این زمان و بروز علائم قادر هستید غده را از گیاه مادر جدا نمایید.

روش کود دادن به گیاه هوازی چگونه است؟

گیاهان ، کاکتوس ها یا گل های هوازی ، گیاهان مهیجی هستند که قادر هستند بدون خاک رشد داشته و تمام مواد مغذی و آب لازم را توسط برگ های خود دریافت کنند. این گیاهان فقط از ریشه های خود برای چسبیدن به سنگ ها ، خاک ، تنه درختان و غیره استفاده می نمایند.

بیش از 650 گونه گیاه هوازی از آمریکای مرکزی و جنوبی و مکزیک وجود دارد. پرورش گیاهان هوازی بسیار راحت بوده زیرا به مراقبت زیادی نیاز نداشته و جزو گیاهانی بوده که نمی توانید به راحتی آنها را از بین ببرید این گیاهان حتی بدون مراقبت شما قادر هستند به رشد خود ادامه بدهند.

 

مراقبت از گیاهان آپارتمانی

 

این گیاهان بهترین انتخاب برای کسانی است که به خاک حساس هستند و دیگر حتی نگران آفات نیستند یا به موقع آنها را آبیاری نمی کنند فقط از گیاهان و گلهای هوازی می توان به عنوان یک دکور عالی استفاده کرد. آنها همچنین می توانند برای ساخت تراریوم و قرار دادن چندین گونه در گلدان استفاده شوند.

برای این کار سعی کنید رنگ گلدان را به گونه ای انتخاب کرده که با رنگ صورتی گل های گیاهان هوازی مخلف نباشد. این گیاهان به صورت طبیعی برای رشد روی تنه درختان سازگار هستند ، بنابراین می توانید برخی از آنها را روی یک تکه چوب بگذارید و روی آن را با خزه تزئین کنید تا هم طبیعی و هم مرطوب شود.

بسیاری از ما فکر می کنیم که گیاه هوازی مشابه بقیه گیاهان احتیاج به آبیاری ندارد و در عوض باید به صورت مرتب با اسپری آب خیس گردد. ما همچنین اطلاع داریم که زمانی لبه های برگ شروع به لوله شدن می کند ، به این معنی است که گیاه خیلی خشک شده است.

اما آیا می دانستید که برای داشتن یک گیاه هوازی تازه و ضخیم مشابه عکس های اینستاگرام ، باید گیاه خود را نیز کود بدهید؟ این نیز یکی از رازهایی است که گیاهان آپارتمانی باید درباره گیاهان هوازی بدانند. با این حال ، به خاطر داشته باشید که گیاهان آپارتمانی معمولی برای این منظور مناسب نیستند ، بنابراین باید کودی را خریداری کرده که یکی از این کلمات مخصوص گیاهان هوازی ، کود بروملیاد و تیلادنسیا را در شرح آن قرار داده باشد. ولی اگر به دلایلی کودهای هوازی دردسترس نبود ، نگرانی نداشته نباشید ، ما راز دیگری را در مورد گیاهان آپارتمانی با شما در میان می گذاریم. همچنین می توانید از آکواریوم یا آب چشمه برای خیس کردن گیاهان هوازی استفاده نمایید.این آبها همچنین دارای مقدار خوبی عناصر ضروری بوده و قادر هستند گیاه هوازی شما را بی نیاز از کود نمایند.

روش کاشتن ساکولنت ها در خاک گربه چگونه باید باشد؟

ساکولنت ها و کاکتوس ها یک دسته ای از گیاهان آپارتمانی بوده که قادر نیستند در خاک معمولی زندگی کنند. اکثر کاکتوس ها و ساکولنت های بیابانی به خاک بسیار خوب زهکشی احتیاج دارند. به روشی که آب به هیچ وجه در اطراف ریشه جمع نمی شود و سبب پوسیدگی آن می شود. صادقانه بگویم ، هر متخصص ساکولنت دستورالعمل خاص خود را برای ایجاد خاک فوق العاده دارد. برای تهیه خاک خوب برای کاکتوس ها و ساکولنت ها قادر هستید خاک گلدان بر پایه کمپوست را با بیشتر از سی درصد سنگریزه و شن مخلوط نمایید. این به افزایش میزان خاک کمک کرده  اما اگر قصد دارید کمی عجیب و حرفه ای تر شوید و در اصل یکی از اسرار رشد گیاهان آپارتمانی را بیاموزید ، این بار به قفسه گربه های فروشگاه بروید. قادر هستید به جای شن و ماسه از خاک گربه استفاده نمایید.

 

 

 

خاک گربه دارای دو مزیت اصلی نسبت به شن و ماسه است:  سبک می باشد ویژگی ای که هنگام حرکت دادن گلدان متوجه می شوید. متخلخل است برعکس سنگریزه ، به این معنی که می تواند آب اضافی را در اطراف ریشه ها جمع آوری کرده و با دقت آن را حذف کند. علاوه بر این حفره های هوایی کافی در درون آن وجود دارد. این حفره های متخلخل یک مزیت بزرگ برای ساکولنت و کاکتوس می باشند. در مورد میزان کمپوست که باید با توالت گربه مخلوط کنید ، فرمول خاصی هم نداشته ولی مخلوط دو واحد کمپوست ، دو واحد خاک گربه و یک واحد ماسه معمولاً جواب می دهد. فقط هنگام خرید توالت گربه ، به عملکرد گرد و غبار کم آن توجه کنید. چون این نوع خاک ها بهتر می باشند.

 

روش نگه داشتن یک گیاه رونده به حالت بالا رونده

گیاهان بالا رونده رشد طولی خوبی داشته و ارتفاع آنان به سرعت افزایش می یابد. انواع مختلفی از گیاهان بالا رونده وجود دارد و می توانید از آنها برای ایجاد ظاهری متفاوت و منحصر به فرد استفاده کرد. اما گیاه بالا رونده همیشه سبز زیبایی و طراوت را در چهار فصل به ارمغان می آورد ، پس طرفداران زیادی وجود دارد. اما روش مراقبت از گیاهان آپارتمانی رونده چیست؟

مراقبت از گیاهان آپارتمانی

 

گیاهان بالارونده همیشه سبز گروهی از گیاهان بالارونده بوده که می توان آنها را پرورش داد تا نمای زیبایی به فضای اتاق ، حیاط یا باغ شما بدهد. این گیاهان رونده علاوه بر زیبا شدن حایل عمل می کنند و برای بالکن ها بسیار مناسب هستند. پیچ های زینتی یا گیاهان بالارونده برگریز یا همیشه سبز ، انبوه یا تنک و برگدار یا گلدار هستند. این گیاهان جوانه های انتهایی کاملاً رشد کرده اند که باعث رشد خطی یا طولی گیاه می شوند و بدون تکیه بر پایه و نگهدار رشد آن ممکن نیست.

این گیاهان به صورت درختچه رشد نکرده و چون انعطاف پذیر بوده ، می توانید از آنها برای پوشاندن نرده ها ، داربست ها ، دیوارها و یا حتی تنه درختان استفاده کرد. اگر اجازه دهید گیاهان خزنده به طور طبیعی رشد کنند ، نه تنها محیط را زیبا نمی کنند ، بلکه رشد عظیم آنها می تواند شکل نامرتب ایجاد کند و مشکلاتی را ایجاد کند.

اگر عکس های اینستاگرام گیاهان رونده را نیز دیده اید و نمی دانید چطور از دیوار بالا رفتند ، احتمالاً می خواهید این نوع گیاه را در منزل خود هم داشته باشید. در این رابطه ، باید بگوییم که به استثنای گیاهانی که به طور طبیعی رشد می کنند ، مانند عشق و پیچک ، شما باید سایر گیاهان را یک نگهدارنده یا تکیه گاه قرار بدهید. به عنوان مثال ، آنها نوعی لامپ بوده که به دیوار متصل شده و می چسبند. با کمک چنین گیره هایی می توانید ساقه گیاه خود مانند پوتوس را به دیوار وصل نمایید. در این حالت ، گویی ساقه به طور طبیعی از دیوار بالا رفته است! اما در کل ، براکتی که می تواند ساقه را به دیوار نگه دارد شما را به هدفتان رسانده و راز این کار می باشد.

روش رهایی از پشه سیاه گلدان

این حشره به عنوان قارچ پشه نیز شناخته می شود و در رطوبت زیاد و بیشتر در لایه هایی مثل پیت ماس ​​و کود پوسیده وجود دارد. این آفت اغلب هنگامی مشاهده می شود که تعداد زیادی از آنها در محیط وجود داشته باشد. تمام حشره این گونه پشه به گیاه صدمه نمی رساند و این لاروها یا جوانه های این حشره هستند که گیاه را می کشند. لاروها کرمهای بسیار ریز و رنگ روشن در خاک محسوب می شوند. این توله ها از ریشه گیاه تغذیه داشته و به کاشت مواد گیاه مرده در خاک می پردازند. پس از مدتی باعث خشک شدن و مرگ گیاه خواهند شد. حشره سیاه بالغ خاکستری به نظر می رسد و بسیار شبیه پشه های خانگی است. طول بدن آن ها تقریبا 0.3 سانتی متر می باشد. این حشره ها اغلب هنگام آبیاری در اطراف گلدان ها و بسترها مشاهده می گردند. پشه های سیاه اغلب در جاهای مرطوب زندگی کرده و تخم های خود را در خاک خیس می کنند. لاروهای این حشره از ریشه و ساقه مخصوصا ریشه و ساقه گیاهانی که تازه رشد کرده اند غذا می خورند.

قطعا بیشترین کابوس گیاهان آپارتمانی پشه های سیاه ، مگس سفید و شته ها هستند. چسب های کاغذ زرد اغلب روشی آسان برای مبارزه با این آفات هستند ولی چگونه می توانید بیشترین استفاده را از آنها ببرید؟ این یکی از رازهای مراقبت از گیاهان آپارتمانی است.

برای پاسخ به این سوال ، به سراغ یکی از متخصصین در زمینه آفات گیاهان آپارتمانی رفتیم. او گفت که از بین همه ابزارهایی که برای گیاهان ساخته شده است ، این چسب زرد بیشتر برای کنترل جمعیت حشرات استفاده می گردد تا برای کنترل آنان استفاده گردد. این چسب ها راهی آسان و راحت برای اطمینان از این است که جمعیت حشره ها از سطح خاصی فراتر نمی رود ، اما حتی استفاده از این چسب ها به خودی خود یک کار با مهارت است.

بنابراین در اولین نکته اطمینان پیدا کرده که چسب با برگ های گیاه تماس پیدا نکند. مطالعات متعددی در مورد اثربخشی این چسب ها برای گیاهان در فضای باز انجام گرفته است. با توجه به نتایج ، سعی کنید چسب را طوری قرار دهید که رو به جنوب باشد. از آنجا که نور را منعکس می کند و صفحه زرد را برای حشرات جذاب تر می کند ، این می تواند در خانه کمی مشکل باشد ، بنابراین توصیه می کنیم از دو حالت برای چسب خود استفاده کنید: یکی از اینها مماس در روی خاک و دیگری عمودی است. بعد از مدتی ، بررسی کنید که کدام حالت موفق به جذب بیشتر حشرات شده است. با این وجود ، اگر این روش عملی نیست و واقعاً قصد دارید پشه های سیاه گلدان را از بین ببرید ، می توانید از کرم لوله steinernema feeliae استفاده نمایید. این کرم یک میکروارگانیسم طبیعی بوده که قادر است به راحتی و بدون درد این آفات را نابود کند.

روش تقسیم گیاهان حشره خوار کوزه دار

گیاهان کوزه دار و زنبق های آمریکای شمالی چه ویژگی مشترکی دارند؟ بدیهی است که آنها بسیار شبیه به هم نیستند ولی هر دو از ریزوم (ساقه ضخیم زیرزمینی) رشد می کنند ، به این معنی که با تقسیم گونه های بالغ به راحتی می توانید تعداد این گیاه گوشتخوار را زیادتر کرد. توصیه ما این است که این گیاه را در پایان زمستان ، زمانی که آنها در پایان دوره استراحت زمستانی خود هستند ، تقسیم کنید. برای انجام این کار ، ریزومها را با دقت به قسمتهای مختلف تقسیم بندی نمایید هر قسمت باید از ریشه و تعدادی غده در حال رشد برخوردار باشد بعد آنان را در گلدانهای گوناگون بکارید. سپس ، با آمدن بهار ، به سراغ این گیاهان جوان رفته ، سپس رشد چندین جوانه را در هر گیاه مشاهده می کنید.

روش نگهداری از گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مردابی (cyperus alterni folius) یا پنجه زاغ زیبا ، متعلق به ماداگاسکار ، شبه جزیره عربستان و خیلی از کشورهای شرق آفریقا بوده و یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی می باشد. اسم های رایج این نخل شامل: گیاه چتر ، نخل چترو و چتر پاپیروس می باشد. این گیاه قادر است از 45 سانتی متر تا 1.5 متر و تا ارتفاع 150 سانتی رشد نماید. برگهای این نخل گرد است و به این خاطر این گیاه را چتر پاپیروس می نامند. این گیاه در ماه های جولای و آگوست شکوفه زده و برگهای آن اول سبز و بعد از رسیدن قهوه ای می شوند.

اگر همه گیاهان خود را به دلیل سخاوت و آبیاری زیاد از بین برده اید ، مرداب نخل گیاه ایده آل شما می باشد. شما می توانید آن را در یک بطری شیشه ای مملو از آب با کمی خاک بکارید. این گیاهان ، متعلق به تیره جگن ها چطور بر مشکل تجمع آب در ریشه هایشان غلبه خواهند کرد. آنها همچنین راه خوبی برای تکثیر این گیاه ارائه کرده اند کافی است ساقه نخل مردابی را با برگ های آن از چتر گیاه جدا نموده و آن را در کمی آب وارونه قرار دهید. اگرچه شاید این روش کمی عجیب است زیرا این گیاهان به طور طبیعی در باتلاق ها و در آبراه ها رشد می کنند و به طرف آب خم می شوند گذاشتن آنها به صورت وارونه در آب به جوانه زنی کمک خواهد کرد. هنگامی که گیاه جدید به رشد مناسبی می رسد ، می توانید آن را به درستی در ظرف خود بکارید تا از نحوه ی .

روش خلاص کردن برگ های پول چینی از شر کریستال ریز سفید رنگ

شاید شما هم تا به حال کریستال های سفید رنگ را در سطح زیر برگ گیاه پول چینی مشاهده کرده باشید در اصل نظر دقیقی در مورد روش مبارزه با آن ها و توضیح آن ها سخت است با تحقیقات مختلفی که به وسیله متخصصان در این زمینه انجام شده فهمیده اند که این کریستال ها برای پول چینی کاملا طبیعی می باشند و داشتن آن ها برای گیاه خطرناک نیست بنابراین نگرانی از این بابت نداشته باشید. چرا که بودن این کریستال ها برای گیاهان خطرناک نبوده و بهتر است کاری به کار آنها نداشته باشید.

روش عوض کردن گلدان کاکتوس

برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی لازم است گلدان آنها را تعویض کنید.

اگر تجربه عوض کردن گلدان با کاکتوس را دارید ، می دانید که این کار بسیار دشوار است.چون کنترل همه تیغه ها بدون صدمه زدن تا حدودی غیر ممکن می باشد غالباً پیشنهاد می شود کاکتوس را با چندین لایه روزنامه پوشانده ، اما این بسیار عملی نیست و وضعیت را تغییر نمی دهد. ما به شما یک راز جایگزین و در اصل راز  نگه داشتن گیاهان آپارتمانی را توصیه می کنیم: از پلاستیک حباب به جای روزنامه استفاده نمایید. توسط یک پلاستیک حباب دار ، تمام تیغه ها در پلاستیک قفل شده اند و پوست شما صدمه ای نمی بیند. کاکتوس علاوه بر این در حین حرکت ، یک پوسته محافظ قوی در اطرافش دارد.

همچنین بخوانید :نکات و ابهامات تعویض گلدان در فصل پاییز

مراقبت از گیاهان آپارتمانی

 

معمولا تعویض خاک کاکتوس باید به دلایل مختلفی انجام شود. این علل شامل رشد بیش از حد ریشه ، خاک ضعیف ، پوسیدگی ، بیماری ، آفات کاکتوس است ، بنابراین اگر هر یک از موارد فوق را در کاکتوس خود مشاهده کردید برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی خود، فوراً شروع به کار کنید. روش زیر را دنبال کنید تا روش صحیح جایگزینی خاک کاکتوس را بیاموزید.

مرحله 1: در اولین قدم ابتدا باید بستری جدید برای قرار دادن کاکتوس در آن تهیه کنید ، به خاطر داشته باشید که انتخاب یک گلدان خوب برای کاکتوس اهمیت زیادی دارد. بهتر است از گلدانی مناسب با اندازه کاکتوس استفاده کنید چون گلدان بزرگتر باعث پوسیدگی زودتر ریشه ها می شود ، بنابراین گلدان باید کمی بزرگتر از گلدان به شکل قلب باشد. نکته دیگر هنگام تهیه گلدان این است که از داشتن سوراخی در زیر گلدان انتخاب شده مطمئن شوید ، می توانید از گلدان های سفالی و پلاستیکی استفاده کنید در صورتی که ظرفیت زهکشی بالایی داشته باشند.

مرحله 2: در مرحله دوم برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی خود مثل کاکتوس، شما نیاز به تهیه کردن خاک جدید و مناسب برای کاکتوس دارید ، باید به تهیه خاک کاکتوس توجه ویژه ای داشته باشید ، معیار شما برای آماده سازی خاک جدید نیروی زیاد زهکشی و سبکی آن می باشد که شما نیاز به در نظر گرفتن ترکیبی از 60 درصد ماسه + 30 درصد پیت ماس ​​یا کوکوپیت و میزان کمی کود حیوانی ممکن است ترکیب عالی برای جایگزینی خاک کاکتوس شود.

مرحله 3: هنگامی که خاک جدید و گلدان جدید را آماده کردید ، وقت آن است که کاکتوس را از بستر قبلی خود بردارید ، برای انجام این کار اول باید از یک دستمال یا یک ورق کاغذ برای محافظت از دستان خود در برابر تیغه ها استفاده کنید. اجازه ندهید که به دست شما بیفتد ، این کار باید تا حد ممکن انجام شود تا کاکتوس شکسته نشود. برای خارج نمودن آسان تر کاکتوس روز پیش از آبیاری کردن روزانه ای را روی کاکتوس گذاشته و با وارونه کردن گلدان و ضربه زدن آن را از خاک در بیاورید. اگر کاکتوس به این روش از گلدان خارج نمی شود می توانید گلدان را با چاقو از گلدان جدا کنید تا به ریشه کاکتوس آسیب نرسد.

همچنین مطالعه کنید انواع کاکتوس های سایه دوست + شرایط نگهداری

مرحله 4 :پس از خارج نمودن کاکتوس در حین انجام این کار ، ریشه ها را از نظر وجود آفات بررسی کنید یا در صورت وجود پوسیدگی یا چیز غیر طبیعی دیگری در ریشه ها آن را کاملاً از گیاه جدا کنید.

مرحله 5: کاکتوس را بلافاصله در گلدان جدید نکارید ، بلکه اجازه دهید ریشه ها کاملاً خشک شوند ، بنابراین کاکتوس را برای 3 تا 4 روز در مکانی سایه دار ، گرم و خشک بگذارید تا ریشه ها کامل خشک گردند.

مرحله 6: وقتی ریشه ها خشک شدند ، وقت آن است که کاکتوس را به بستر اصلی خود انتقال دهید ، بنابراین قسمت زیرین گلدان را که با چند سنگریزه آماده کرده اید بپوشانید ، سپس آن را با خاک مورد نظر پر کنید تا نیمی از آن را پر کند. توسط روزنامه یا دستکش ، کاکتوس را بردارید و درست در وسط گلدان بگذارید ، سپس خاک را در اطراف کاکتوس بریزید. از فشردن بیش از حد خاک خودداری کنید.

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مقاله به بررسی 9 راز بسیار مهم در حوزه مراقبت از گیاهان آپارتمانی به صورت کامل پرداختیم در مورد چگونگی تعویض گلدان کاکتوس ها، در مورد تکثیر سروپژیا، در مورد کوددهی به گیاه هوازی، در مورد ساکولنت ها، در مورد گیاهان بالا رونده و خلاص شدن از شر پشه های سیاه و… به صورت کامل آنها را مورد بررسی قرار دادیم و توضیحات لازم در این زمینه ها را در اختیار شما قرار دادیم در پایان اگر سوالی درباره این 9 راز یا مابقی گیاهان آپارتمانی دارید در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخ سوالات شما را بدهیم و لذا خوشحال خواهیم شد نظرات و تجربیات خود را با ما درباره های رازهایی که شما در نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی دارید با ما به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *