انواع کاکتوس های سایه دوست + شرایط نگهداری

کاکتوس های سایه دوست

کاکتوس های سایه دوست : کاکتوس ها و ساکولنت ها جزء گیاهانی هستند که برای تمامی سنین جذاب می باشند و جزء گیاهان سرسخت و مقاوم محسوب می شوند. این گیاهان به راحتی و با آب و مواد غذایی کم رشد می کنند و در انواع گوناگونی موجود می باشند. معمولا اکثر کاکتوس ها به دمای بالا و نور مستقیم نیاز دارند، اما در این بین گیاهانی هم هستند که می توانند در سایه رشد کنند و به نور نیازی ندارند. در این مقاله به برخی از این گیاهان می پردازیم.

 

انواع کاکتوس های سایه دوست و شرایط نگهداری از آن ها

 

هاورتیا

هاورتیا گیاهی آپارتمانی با ظاهری عجیب و متفاوت است و معمولا به رنگ سبز تیره دیده می شود و هر شاخه آن خطوط سفید افقی دارد. ظاهر آن ها به گونه ای است که چشم هر بیننده را به خود خیره می کند. ریشه آن بزرگ ‌و عمیق نیست و در گلدان های کوچک نیز می تواند نگهداری شود. این گیاه کاملا سرسخت است و نیازی نیست گلدان آن تعویض گردد. در نور مستقیم، غیر مستقیم و سایه روشن به رشد ادامه می دهد. اگر چه به عنوان کاکتوس های سایه دوست شناخته می شوند، اما کمی نور غیر مستقیم برای آن ها بد نیست. اگر آن را در نور زیاد نگهداری می کنید، هر ۲ تا ۳ هفته یک بار آن را آبیاری کنید و اگر در نور ملایم و سایه نگهداری می شود، این فاصله را بیشتر کنید. هاورتیا می تواند هوای خشک را به راحتی تحمل کند، اما رطوبت مطلوب آن رطوبت عادی خانه است.

کاکتوس های سایه دوست

            کاکتوس سایه دوست هاورتیا و شرایط نگهداری از آن ها

 

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس نوعی کاکتوس است که دارای گل هایی به رنگ سفید، صورتی و قرمز می باشد. شرایط نگهداری از آن نیز مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی آسان است. برای آبیاری آن بهتر است اجازه دهید خاک گیاه کاملا خشک شود، سپس آبیاری بعدی را انجام دهید. خاک آن نیز باید زهکشی مناسبی داشته باشد تا رشد گیاه دچار مشکل نشود. گلدان حاوی کاکتوس کریسمس را باید در جایی قرار دهید که سایه روشنی داشته باشد؛ چون کاکتوس کریسمس جزء کاکتوس های سایه دوست می باشد. در برابر سرما نیز مقاوم نمی باشد و اگر حس کردید محل نگهداری آن دمای پایینی دارد باید آن را به مکانی گرم تر منتقل کنید. معمولا دمای خانه برای رشد آن ها مناسب است. از طریق قلمه تکثیر می یابند و به راحتی می توانید از آن ها قلمه بزنید و گیاهان خود را افزایش دهید. اگر می خواهید که کاکتوس کریسمس تان گل دهد باید تمامی شرایط را برای آن مهیا کنید و آن را ۱۲ ساعت در معرض سایه کامل قرار دهید.

 

 

 

کاکتوس های سایه دوست

کاکتوس سایه دوست کریسمس و گل دهی آن ها

 

کاکتوس عید پاک

این کاکتوس نیز مانند کاکتوس کریسمس است. کاکتوس عید پاک گل های زیبا و خوش رنگی دارد و در زمانی که گل های آن شکوفا نشده اند، پیدا کردن تفاوت بین آن و کاکتوس کریسمس دشوار است. معمولا برخی افراد ترجیح می دهند از کاکتوس کریسمس به جای کاکتوس عید پاک مراقبت کنند. علت آن این است که اگر شرایط نگهداری آن به درستی رعایت نشوند، گل دهی را انجام نمی دهد و مقاومت زیادی در برابر گل دهی از خود نشان می دهد. کاکتوس عید پاک جزء کاکتوس های سایه دوست محسوب می شوند و برای نگهداری از آن ها باید از سایه روشن کمک بگیرید. این گیاهان نباید در معرض نور مستقیم و یا سایه کامل قرار بگیرند. سایه کامل باعث عدم رشد و گل دهی آن می شود و نور مستقیم نیز رنگ برگ ها را به قرمز تغییر می دهد. کاکتوس عید پاک به آبیاری بیشتری نسبت به کاکتوس کریسمس نیاز دارد و اگر فاصله آبیاری این کاکتوس های سایه دوست خیلی زیاد شود، برگ های آن شروع به ریختن می کنند و گیاه رو به خشکی می رود. در فصول رشد، بهتر است ماهی یک بار کود دهی انجام شود تا گیاه دچار مشکل و عدم گل دهی نشود.

کاکتوس های سایه دوست

شرایط نگهداری از کاکتوس عید پاک

 

کاکتوس پارودیا

کاکتوس پارودیا به دلیل شکل گردی که دارد به نام کاکتوس توپی نیز شناخته می شود. جزء کاکتوس های سایه دوست گل دار محسوب می شود و به رنگ سبز دیده می شود. پارودیایی که بالغ شده است مرتبا شکوفه می دهد و یک گل پهن و بزرگ در راس آن قرار دارد. گل آن می تواند به رنگ های صورتی، قرمز، زرد و نارنجی باشد. این گیاه در هنگام ظهر نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد. در این ساعات روز بهتر است گیاه را در سایه قرار دهید و در صبح و عصر آن را کمی در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید. این کاکتوس های سایه دوست بر عکس دیگر کاکتوس ها علاقمند هستند که خاکشان همیشه مرطوب باشد؛ پس بهتر است به طور مرتب آبیاری کنید. در فصل زمستان باید بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود. خاکی که برای آن استفاده می کنید باید زهکشی خیلی بالایی داشته باشد.

کاکتوس های سایه دوست

کاکتوس پارودیا

همچنین بخوانید : زمان گلدهی کاکتوس کی است؟

کاکتوس ربوتیا

ربوتیا شامل انواع مختلفی می باشد که شرایط نگهداری آن ها متفاوت است. گونه های مختلف آن ها به نور متفاوتی نیاز دارند؛ برای مثال برخی از آن ها به نور مستقیم و غیر مستقیم نیاز دارند، اما برخی دیگر جزء کاکتوس های سایه دوست محسوب می شوند. از نظر ظاهری به کاکتوس پارودیا شباهت دارند و گرد هستند و در اطراف آن ها گل رشد می کند. در فصول رشد باید اجازه دهید خاک کمی خشک شود و سپس آبیاری کنید، در فصل زمستان که زمان استراحت گیاه است باید آبیاری را متوقف کنید. خاک مناسب آن باید غنی از مواد مغذی باشد و در فصول رشد، کود دهی را می توانید انجام دهید؛ اما در فصل استراحت نباید این‌ کار را انجام دهید.

 

 

    کاکتوس سایه دوست ربوتیا و شرایط نگهداری از آن ها

کاکتوس ریپسالیس

این کاکتوس ها تفاوت هایی با دیگر کاکتوس ها دارند؛ مثلا تیغ و خار ندارند و در سایه می توانند به خوبی رشد کنند. البته نکته شایان ذکر این است که رشد آن ها به آرامی اتفاق می افتد و نباید انتظار رشد زیاد از آن ها داشته باشید. اگر می خواهید از آن نگهداری کنید باید تمامی شرایط آن را رعایت کنید تا گیاه دچار آسیب نشود. اگر حس می کنید که خانه شما نور گیر نیست می توانید از این کاکتوس های سایه دوست تهیه کنید و به راحتی از آن نگهداری کنید. از دیگر تفاوت های این کاکتوس با دیگر کاکتوس ها، آبیاری آن است. همان طور که تاکنون گفته شد دیگر کاکتوس ها دوست دارند خاکشان خشک شود سپس آبیاری انجام شود، اما در رابطه با کاکتوس ریپسالیس این موضوع صدق نمی کند. این گیاه دوست دارد مرتبا آبیاری شود و خاک آن دچار خشکی نشود. اما اگر این موضوع را فراموش کردید نگران نباشید چون ریپسالیس تا حدی می تواند خشکی را تحمل کند. نباید این کاکتوس های سایه دوست را در معرض نور کامل قرار دهید؛ چون گیاه دچار سوختگی و تغییر رنگ و در نهایت پژمردگی می شود. خاک کاکتوس می تواند گزینه مناسبی برای آن باشد در صورتی که pH  آن بین ۵ تا ۶.۵ یعنی در حالت اسیدی باشد.

 

 

pH  مورد نیاز کاکتوس ریپسالیس

 

مطالب مرتبط : راهنمای جامع نگهداری از کاکتوس ریپسالیس

 

کاکتوس اپونتیا

اپونتیا یکی از کاکتوس هایی است که اگر شرایط آن فراهم شود گل های زیبا و رنگارنگی ایجاد می کند. حتی می توانند میوه دهند. این گیاهان می توانند به عنوان گیاهانی آپارتمانی نگهداری شوند و می توانید آن را پشت پنجره نگهداری کنید. می توانند به عنوان کاکتوس های سایه دوست عمل کنند و در سایه روشن نگهداری شوند. اگر آن را در سایه کامل قرار دهید، ساقه ها باریک می شوند، اما اگر نور آن مناسب باشد ساقه ها به خوبی رشد می کنند و گیاه تیغ تولید می کند. جزء کاکتوس هایی است که به آب خیلی کمی نیاز دارند و در شرایط سخت می توانند رشد کنند. حتی در خاک خشک نیز بهتر رشد می کنند. می توانند دمای بالا را متحمل شوند و دچار هیچ مشکلی نشوند. آبیاری این کاکتوس های سایه دوست را در فصول رشد، هفته ای یک بار انجام دهید و در فصل زمستان ۱۰ تا ۱۴ روز یک بار آبیاری کنید تا ریشه های گیاه غرق در آب نشوند. آبیاری بیش از حد باعث بروز بیماری های قارچی و مرگ گیاه می شود.

 

 

آبیاری کاکتوس اپونتیا

سخن پایانی

شاید تا امروز فکر می کردید که همه گیاهان باید در معرض نور مستقیم قرار بگیرند، اما این چنین نیست. برخی گیاهان آپارتمانی به نور غیر مستقیم نیاز دارند و برخی دیگر نیز در سایه رشد بهتری دارند. گیاهان سایه دوست معمولا کاکتوس های سایه دوست و ساکولنت هستند که خود را سریع با شرایط وفق می دهند. این گیاهان سازگار به مراقبت زیادی نیاز ندارند؛ بلکه با مواد غذایی و آب کم، حتی در سایه نیز رشد می کنند و به زیبایی خانه شما می افزایند. گیاهانی که در بالا گفته شد می توانند در شرایط کم نوری رشد کنند و دچار بیماری و پوسیدگی نشوند. یکی از این کاکتوس های سایه دوست را تهیه کنید و با شرایط مناسب نگهداری کنید و خانه خود را زیبا و چشم گیر کنید.

 

1 دیدگاه برای “انواع کاکتوس های سایه دوست + شرایط نگهداری

  1. سعیدماکوئی گفته:

    سلام خوبین.من یک کاکتوس از خانواده ساکولنت دارم ریز برگ و بدون تیغ .در سایتها گشتم ولی ازاون نوع پیدانکردم اسمشم نمیدونم .خواستم ببینم طریقه قلمه زدنش چطوریه. لطفا راهنماییم کنید.ممنونم🤲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *