علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان + جلوگیری از پژمردگی

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان + جلوگیری از پژمردگی

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان : امروزه بیش از هر زمانی استفاده از گل ها و گیاهان آپارتمانی در حال افزایش است و مسئله ی که وجود دارد نحوه نگهداری و مراقبت های لازم گل ها و گیاهان است بسیاری از افراد خواستار استفاده از گل های آپارتمانی هستند اما دانش کافی در زمینه گل ها ندارند و نکاتی را که باید در حین و بعدز تعویض گلدان به یاد داشته باشید را در این مقاله به آن می پردازیم. اگر می خواهید اطلاعات دسته اولی در این باره بدست بیاورید با ما همراه شوید تا هر آنچه که باید درباره پژمرده شدن گیاهان و گل های آپارتمانی بعد از تعویض گلدان بدانید را کسب کنید.

تعویض نمودن گلدان گیاهان و گل ها، در اکثر اوقات با پژمرده شدن آنها همراه خواهد بود. این یکی از نگرانی های دارندگان گل و گیاه آپارتمانی می‌باشد. به نظر شما برای جلوگیری از پژمردگی گیاهان و گل ها پس از تعویض گلدان آنها، چه چاره ای باید اندیشید؟

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

 

بعضی از مردم بر این باورند که آبیاری این گیاهان پژمرده، باعث شادابی آنها گردیده که برداشتی کاملا اشتباه بوده و سلامتی گلها و گیاهان را مورد آسیب قرار می‌دهد. در اغلب اوقات، آسیب به ریشه گیاهان و گلها پس از تعویض گلدان، سبب پژمرده شدن آن می‌شود که باید در هنگام تعویض، به این نکته توجه شود. به طور کلی باید در نظر داشته باشیم که شوک بوجود آمده از تغییر گلدان کاملا طبیعی است؛ زیرا گیاهان و گلها برای تغییر جا ساخته نشده اند و ما با انتقال آنها به گلدان دیگر، برایشان مشکل ایجاد می‌نماییم.

 

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

 

پژمرده شدن گل ها و گیاهان پس از تعویض گلدان به دلایل مختلفی اتفاق می‌ افتد که در زیر در مورد هر توضیح داده خواهد شد:

صدمه به ریشه گل ها یا گیاهان:

در هنگام تعویض گلدان بایستی دقت نمود تا به ریشه گل ها و گیاهان کمترین آسیب وارد شود. باید توجه داشت که اکثر گیاهان و گل ها آب مورد نیاز خود را از ریشه های بزرگ و کوچک خود تامین می‌کنند و کوچک ترین آسیب وارد شده به آن باعث پژمردگی شان خواهد شد. البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که بعضی از گل ها و گیاهان دارای ریشه بزرگ و حجیم بوده که در این صورت محافظت خوبی از گیاه یا گل گرفته و حتی با باز کردن گره های موجود در ریشه می‌توان به آن کمک نمود و با انجام این کار مسبب رشد بهتر و سالم و شاداب بودن گل یا گیاه می‌ شود.

لازم به ذکر است در هنگام تعویض گلدان گیاهانی مانند آلوکازیا، کاتالیا و بسیاری از گل ها که گیاهان حساسی هستند، باید مراقبت بیشتری به عمل آورد. همچنین نهالی که تازه ریشه داده و گیاهان و گل هایی که از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند را باید دقت بیشتری به خرج داد.

کم بودن مقدار آب:

پیشنهاد می‌ شود چند روز قبل از تعویض گلدان، گیاه خود را آبیاری کنید؛ البته اگر این تعویض بخاطر آب دهی زیاد با پوسیدگی ریشه آن نباشد. آبیاری گیاهان و گل ها باعث بهینه سازی مصرف آب شده و فرآیند تعویض گلدان را آسانتر خواهد کرد. طرح پیشنهادی ما برای تعویض گلدان این است که در زمان مرطوب بودن خاک اطراف گیاهان و گل ها نسبت به جدا سازی آنها اقدام نموده و پس از انتقال به مکان جدید نیز خاک آن را مرطوب نمایید.

ممکن است بعضی از ریشه های گیاهان و گل ها، پس از تعویض گلدان، هیچ آبی را به خود جذب نکرده که در این صورت آبیاری آنها به دلیل قرارگیری در معرض رطوبت و عدم جذب آن سبب پوسیده شدن ریشه ها خواهد شد.

 

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

 

زمان نامناسب برای تعویض گلدان:

بهترین زمان مناسب برای تعویض گلدان، در فصل نمو و رویش گیاه یعنی فصل بهار خواهد بود؛ چون گیاه یا گل دارای برگ های زیادی نیست و نیازی به تهیه انرژی مورد نیاز به آنها را ندارد.

لازم به ذکر است که هر گیاه یا گلی شرایط خاص خود را داشته و بستگی به نوع آن دارد پس باید قبل از تعویض گلدان هر نوعی از گل ها و گیاهان راجع به آن تحقیق و بررسی نمود.

همچنین بخوانید : دلیل پژمرده شدن حسن یوسف + راه حل

انتقال از مکانی به مکان دیگر:

یکی از مسائلی که ممکن است منجر به پژمردگی گل یا گیاه شود، تعویض مکان قرارگیری گلدان است که بیشتر در گیاهان و گل های کوچک به دلیل تغییر دما، رطوبت و نور اتفاق می‌افتد. بنابراین توصیه می شود که حدود یک هفته پس از تعویض گلدان، گلدان را به مکان دیگری منتقل نمایید.

این موضوع را باید در نظر داشت که اگر گل یا گیاه شما پیش از این، در مکانی با نور و دمای زیاد نگهداری می‌گردید، بهتر است بعد از تعویض به مکانی با نور و دمای بهتری منتقل گردد تا رشد بهتری داشته و خود را با آن مکان وفق دهد. در بعضی مواقع نیز، پس از تعویض گلدان، مجبور به بازسازی شرایط قبلی گیاه خواهید شد تا در کوتاه مدت باعث آسیب به گیاه یا گل نشود.

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

تغییر در نوع خاک گلدان:

یکی دیگر از عواملی که این امکان وجود دارد باعث پژمرده شدن گل یا گیاه پس از تعویض گلدان شود، انتخاب کردن نوع خاک گلدان است. گیاه یا گلی که در خاک گلدان قدیمی خود رشد نماید، به خوبی خود را با آن وفق خواهد داد. پس باید در نظر داشت که تغییر خاک بصورت ناگهانی باعث شوک به ریشه های گلدان می‌شود.

 

مطالب مرتبط : جلوگیری از پژمرده شدن گل رز

برای تعویض گیاه یا گل بایستی خاک گلدان خیس نباشد؛ ولی کمی نمناک بوده تا به جدا شدن از خاک کمک نماید. حال گلدان را به صورت افقی بر روی زمین قرار داده و با استفاده از یک شی چوبی، ضرباتی به اطراف و کف گلدان اعمال نموده و سپس ریشه های خراب و یا چسبیده به هم را جدا نمایید باید در نظر داشت که گلدان جدید فقط یک سایز از قبلی بزرگ تر باشد.

اقدامات لازم برای جلوگیری از پژمردن پس از تعویض گلدان:

تامین رطوبت مورد نیاز خاک:

پس از شوکه شدن و پژمردن گیاه یا گل در اثر جابه جایی، باید آبیاری بصورت مرتب و منظم انجام گیرد، اما نباید بیش از حد آبیاری نموده و باعث جمع شدن آب در گلدان شود. برای اینکار باید از زهکشی خاک و باز بودن سوراخ گلدان مطمئن بوده و دقت نمود که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

استفاده از آب قند:

در اغلب گل ها و گیاهان، تزریق آب قند به آنها می تواند از پژمردگی شان جلوگیری نماید. این محلول برای گیاه یا گل هیچ گونه ضرری نداشته و می‌تواند به شوک وارد شده به آنها در هنگام تعویض گلدان، کمک شایانی نماید.

نحوه هرس کردن گل ها چگونه باید باشد؟

هرس کردن گیاهان و گل ها می تواند کمک شایانی به آنها نموده و سبب انتقال انرژی از گیاه یا گل به ریشه ها و تقویت آن می‌شود. در گیاهان و گلهای یکساله، چند ساله و بوته ای یک سوم آنها و در گیاهان و گلهای تک ساقه ای نصف برگ ها هرس می‌شود.

صبر و حوصله:

در مواردی شوک وارده به گیاه یا گل پس از تعویض گلدان، پس از گذشت چند روز خود به خود از بین می‌رود. بنابراین به آن فرصت آغازی دوباره برای بازگشت به زندگی دهید چرا که گل ها هم موجود زنده هستند و مانند انسان ها نیاز به زمان دارند تا به شرایط جدید عادت کنند هر چقدر با گل های خود در این شرایط بیشتر مدارا کنید گل های پر نشاط تری را در آپارتمان خود خواهید داشت.

نکات مفید قبل و حین تعویض گلدان گیاهان و گل ها:

1- حدود چند هفته قبل از تعویض گلدان، از گل خود به خوبی نگهداری نمایید تا به راحتی با محیط جدید انس بگیرد و این اجازه دادن به گل به تقویت آن و مقاومت در برابر شرایط سخت کمک شایانی خواهد کرد.

2- قبل از تعویض گلدان، راجع به نوع خاک و مدل گلدان گیاه یا گل مورد علاقه خود پرس و جو نموده و سعی تان بر این باشد که اندازه گلدان مناسبی برای گل یا گیاه خود انتخاب نمایید تا دراز مدت تاثیر مطلوبی روی آن بگذارد.

3- خاک جدید مورد استفاده برای تعویض گلدان، عاری از هرگونه آفت یا حشره ای باشد حتما این قسمت را مورد توجه ویژه قرار دهید چرا که در صورت وجود هرگونه آفت و حشره در هنگام تعویض گلدان، گل کمی بخاطر شرایط جدید ضعیف می شود و در صورت داشتن هرگونه حشره و آفت، گل سریع از پا در می آید .

4- برای جا به جایی گیاه یا گل به گلدان جدید، سعی تان بر آن باشد که پس از ریختن کمی خاک در کف گلدان، گیاه شما کمتر از خاک بیرون بماند.

5- قبل از بیرون آوردن گل یا گیاه از گلدان، کمی به دیواره ها و کف گلدان ضربه زده تا باعث شل شدن خاک اطراف ریشه شود تا عمل بیرون آوردن گل راحت تر صورت گیرد.

6- برای بیرون آوردن گیاه یا گل از گلدان قدیمی، هیچ وقت ساقه یا برگ آن را نگیرید تا به بدنه و ریشه گیاه آسیبی وارد نشود.

7- برای خارج نمودن گل یا گیاه از گلدان رسی، با استفاده از یک چاقو لبه داخلی گلدان را شل نموده تا خاک راحت تر از گلدان شود و بتوانید راحت گل را از گلدان در بیاورید.

8- پس از خارج کردن گل با گیاه از گلدان، آن را از سمت توپ ریشه بلند نموده و به گلدان دیگر منتقل نمایید و مراقب باشید که آسیبی به ریشه های گل نزنید.

9- در صورت متراکم بودن ریشه ها و گره خوردگی آنها، سعی کنید با دقت آن ها را از باز نموده تا دچار پوسیدگی ریشه ها نشود این کار به رشد گل بسیار کمک خواهد کرد.

10- حتما توجه داشته باشید خاک جدیدی که درون گلدان می ‌ریزید با سطح خاک قبلی یکسان باشد تا دچار آسیب به گیاه یا گل نشود.

 

مراقبت های بعد از تعویض گلدان برای جلوگیری از پژمرده شدن:

 

– در صورتی که گیاه یا گل شما قبل از تعویض گلدان، در محیطی با نور کم و نامناسب قرار داشت، بعد از تعویض هر چند روز یکبار مقدار نور آن را افزایش یا کاهش داده تا به شرایط جدید عادت نماید و در نهایت با توجه به نتایج بدست آمده بهترین مکان را برای گل خود انتخاب کنید.

– برای تامین رطوبت گیاه یا گل خود، گام به گام پیش رفته و ابتدا گیاهان یا گل ها را کنار همدیگر قرار داده یا کاسه آبی اطراف گیاه بگذارید تا به گل یا گیاه آسیبی وارد نشود و دچار پژمردگی نگردد.

– با استفاده از دماسنج معمولی یا دیجیتال، دمای پیرامون گل را بررسی نموده و حداکثر و حداقل دما را ثبت کرده و سپس گل را به مکانی با بازه دمایی بهتر انتقال دهید چرا که گل ها باید در دمای استاندارد قرار داشته باشند تا بیشترین بازدهی را داشته باشند.

– بعد از تعویض گلدان، 2 الی 3 هفته بعد از هیچ گونه کودی برای گیاه یا گل خود استفاده ننمایید. کوددهی زود هنگام باعث استرس بیشتر به گیاه و گل شده و باعث پژمرده شدن آن می‌گردد.

– نشانه های کم آبی را در گیاه یا گل خود بررسی نموده و در زمان مناسبی به گیاه خود آب دهید که حتی الامکان اجازه دهید کمی خاک بستر گل خشک شود و با فرو کردن یک بند انگشت در خاک متوجه خواهید شد که خاک بستر در چه وضعیتی قرار دارد اگر مرطوب بود فعلا از آبیاری کردن گل دست نگه دارید و اگر خشک بود آن را آبیاری کنید.

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

 

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

خوشحالیم که تا اینجا مقاله با ما همراه بودید همانطور که در بالا توضیح داده شد هر گل و گیاهی شرایط نگهداری خاص خود را دارد که در وبلاگ سایت گندم وی ای پی می توانید به نحوه نگهداری انواع گل ها و گیاهان آپارتمانی دسترسی داشته باشید. در این مقاله به اصول نگهداری گل ها و گیاهان و علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان پرداختیم در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب خود را درباره تعویض گلدان و پژمرده شدن گل های آپارتمانی در قسمت نظرات با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *