راهنمای جامع نگهداری از کاکتوس ریپسالیس

کاکتوس ریپسالیس

کاکتوس ریپسالیس تقریباً در هر خانه ای یافت می شود  از نظر ظاهری، آنها کاکتوس های معمولی نیستند رشد آنها معمولاً آویزان است که معمولا ساقه اصلی ندارد کاکتوس ریپسالیس خواب زمستانی را در زندگی خود تجربه نمی کند با این حال، نگهداری از آنها به راحتی همانند بسیاری از کاکتوس ها آسان و راحت است برای آگاهی از انواع مختلف کاکتوس ریپسالیس، مراقبت و تکثیر آنها با ما در این مقاله همراه شوید.

آرئولها برجستگیهای کوچک و فازی روی یک کاکتوس هستند. توده ها و خارهای بیرون آمده از آرئول در برخی گونه ها بیشتر از سایر گونه ها مشهود است. با رشد گل کاکتوس ریپسالیس، آرئول های جدیدی شکل می گیرد هر آرئول یک کاکتوس در طول عمر مفید خود می تواند تنها یک گل را تولید نماید.

دو دسته کلی از کاکتوس ها وجود دارد: جنگل و بیابان. احتمالاً هر دو را دیده اید کاکتوس کریسمس، نمونه ای از کاکتوس جنگل است،کاکتوس های بیابانی بیشتر در مناطق خشک قاره آمریکا سرچشمه می گیرند و اشکال و اندازه های مختلفی دارند ، از ساختارهای کم شاخه تا ساختارهای بلند و شبیه درخت را دارا هستند.

 

ویژگی های اختصاصی کاکتوس ریپسالیس عبارتند از:

 • جنس گل از خانواده کاکتوس می باشد.
 • مشخصه اصلی آن تشکیل شده از شاخه های نازک و در هم تنیده است.
 • همچنین از اسم های دیگر نیز از آن یاد می شود به عنوان مثال کاکتوس زنجیره ای یا کاکتوس دارواش شناخته می شود.
 • بسیاری از گونه های این گل از آمریکای جنوبی(برزیل)، و در جنگل های بارانی می رویند.
 • وسیع ترین جنس را دارد چرا که این کاکتوس ها بر روی سنگ ها در حال رشد می باشد.
 • حدود 35 گونه متمایز را دارا می باشد.
 • رشد ساقه های باریک و روی سنگ و آویزان است.
 • معمولاً بدون خار است ، اما پشمی یا براق می باشد.
 • چند گل عالی در اوایل بهار می دهد.
 • میوه های کوچکی شبیه توت را تولید می کند.
 • شاخه های جوان آن طولی حدود 80 سانتی متر دارند و شاخه های جوان این گل قبل از اینکه به گل های زنگوله ای زرد و طلایی رنگ متمایل شوند به رشد خود ادامه می دهند.

انواع ریپسالیس عبارتند از

1.کاکتوس دارواش  ( Rhipsalis baccifera)

کاکتوس دارواش یا کاکتوس اسپاگتی با این اسم هم شناخته می شود یک کاکتوس خوش آب و هوا است که تشکیل شده از ساقه های بلندی مانند نخ و گلهای سفید کرم مانند و میوه های شبیه دارواش داردخوشه های آویزان بزرگی به طول 1 تا 2 متر تشکیل می دهد مانند اکثر کاکتوس های موجود در بازار دارای ساقه های آبدار است ، اما در این نوع کاکتوس ساقه های ضعیف ، باریک ، باریک و آویزی دارد این نوع نژاد با زیبایی قابل توجهی که دارد در نتیجه باعث جدا شدن از بقیه گونه های کاکتوس می شود از نظر جغرافیایی نشان می دهد به انواع مختلفی تقسیم می شود که در ادامه انواع مختلف این نوع کاکتوس را با هم بررسی می کنیم کاکتوس دارواش گونه ای است که بیشترین رشد را دارد.

کاکتوس ریپسالیس

 

2.کاکتوس ریپسالیس بورچلی

کاکتوس ریپسالیس بورچلی یک گونه جالب کاکتوس بدون خار است که آبشار زیبایی از شاخه های ظریف بنفش رنگ  تا 60 سانتی متر طول به طور گسترده ای از آن منشعب می شود تشکیل می دهد. گل های سفید مایل به کرمی و زنگوله ای زیادی، با طول 0.6 اینچ (1.5 سانتی متر) دارند و در امتداد ساقه های آن اغلب ظاهر می شوند و در نهایت جای خود را به میوه های صورتی خوش رنگی می دهند.

کاکتوس ریپسالیس بورچلی در آب و هوای گرم یا گرمسیری رشد می کندبه همین دلیل است که بیش از هر گل دیگر در کشورهای آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و سایر مناطق می روید.

کاکتوس ریپسالیس

 

با این حال، این کاکتوس ریپسالیس بورچلی این ویژگی را دارد که می تواند کمی هوای سرد را تحمل کند، اما باید سرما بسیار ملایم باشد وگرنه بسیار تمایل به پژمردگی دارد. حسن گل کاکتوس ریپسالیس بورچلی، این است که به نگهداری زیادی احتیاج ندارد و داشتن آن در گلدان های آویز یا گلدان های با قابلیت کمی بلند شدن از زمین کاملاً مناسب است، زیرا این گل مانند گل خزنده رشد می کند.

3.کاکتوس ریپسالیس جنگل ( Rhipsalis campos-portoana )

این نوع کاکتوس ریپسالیس دارای شاخه های بسیار کوتاه اما دارای انشعابات فراوان است یکی از زیباترین گونه های کاکتوس ریپسالیس با ساقه های بلند ، باریک و صاف شاخه ای است که به صورت خوشه ای تقسیم می شوند. ساقه های این نوع گل عموماً به رنگ سبز روشن و رشد جدید به رنگ سبز آهکی روشن تر هستند.

کاکتوس ریپسالیس جنگلی اگر اصولی کاشته شود و در محل مناسب قرار گیرد، این گل می تواند کاملاً بزرگ شود و ساقه های آن زیبا و آویزان و در هم پیچیده شکل بگیرد. یک نمونه زیبا از این گل خانگی در یک گلدان آویزان. و در انتهای شاخه های آن گلهای سفید و بسیار بزرگی را تولید می نماید.

 

4.کاکتوس ریپسالیس سرئوئیدس( Rhipsalis cereoides )

ساقه های گل کاکتوس ریپسالیس سرئوئیدس بسیار کوتاه است ، تنها 30 سانتی متر طول شاخه دارد ، شکل آن  مثلثی یا مربعی است و به صورت عمودی و به صورت آویز رشد می کند گل های آن سفید است.

کاکتوس ریپسالیس

5.کاکتوس ریپسالیس کریسپاتا  Rhipsalis rispate

کاکتوس ریپسالیس کریسپاتا  طول شاخه های آن 60 سانتیمتر است و دارای شاخه های سبز کم رنگ با اندام های گسترده مانند برگ، حاشیه های بریده برگ، این نوع گل مثل مدل های دیگه ریپسالیس به عنوان شاخه های آویزان رشد می کند و گل های سفید کوچکی را تولید می کند.

6.ریپسالیس کریوسکولا Rhipsalis cereuscula

کاکتوس ریپسالیس کریوسکولا ، یک گل شاداب و بوته ای شاداب به طول 60 سانتی متر می باشد که به اسم های همچون “کاکتوس برنج” یا ” کاکتوس مرجانی ” نیز  مشهور هستند، با وجود داشتن ساقه های ریز و استوانه ای شکل که در انتهای شاخه های باریک  و بلند رشد می کند به راحتی می توان این نوع گل را از مدل های دیگر آن تشخیص داد گل کاکتوس ریپسالیس کریوسکولا معمولاً دارای انشعابات فراوان و به صورت آویزان هستند و شکوفه های آن سفید و کرمی بسیار کوچکی را تولید می نماید.

کاکتوس ریپسالیس

 

7.ریپسالیس کلاواتا   Rhipsalis clavata

کاکتوس ریپسالیس کلاواتا یکی دیگر از اعضای کم نگهداری از جنس کاکتوس ریپسالیس است که بسیار گونه کمیابی نسبت به نمونه های دیگر است که در منطقه ایی در نزدیکی شهر ریودوژانیروی برزیل رشد می کند. با تابیدن آفتاب بیشتر، گل می تواند یک گچ صورتی رنگ به خود بگیرد. این گل بین پنجره های بزرگ و در سمت شرق و شمال خانه بهترین جا برای رشد آن می باشد چرا که در آنجا آفتاب صبحگاهی می گیرد.

قرار گرفتن در مکان ایده آل  باعث می شود گل کاکتوس ریپسالیس کلاواتا دارای رشد بهتری باشد. بر اساس تجربه ما اینطور به نظر می رسد که گلی شکننده است. مانند کاکتوس ریپسالیس کاپیلیفورمیس، باید از هر گونه تماس با گل اجتناب کنید مگر اینکه آن را آبیاری کنید گل های سفید کوچکی که در نزدیکی نوک ساقه ها ظاهر می شوند زیبایی این ریپسالیس در زمان شادابی آن، انواع توت ها را به وجود می آورد.

کاکتوس ریپسالیس

 

8.کاکتوس ریپسالیس مسمبریان تهمیدس Rhipsalis  mesembryanthemoides

گل کاکتوس ریپسالیس مسمبریان تهمیدس یک گل زیبا با ساقه های قوی است که توسط شاخه های کوچک آن پوشانده می شود در ابتدا این گل به صورت قائم رشد می کند ، بعداً به حالت آویز در می آید این گل بر خلاف گل های دیگر انشعابی نیست و شاخه های اصلی آن کشیده هستند، و به شکل استوانه ای و چوبی ، تا 20 سانتی متر طول و 1 تا 2 میلی متر قطر را دارا هستند گل های سفید در انتهای شاخه ها ظاهر می شود و دارای انواع توت های هستند که ساقه های برگی را به زیبایی تزیین می کنند و رنگ آنها سفید و تقریبا شفاف هستند.

گل کاکتوس مخملی می تواند خشکی و گرما را تحمل کند و مانند بیشتر ریپسالیس ها نور غیر مستقیم روشن یا خورشید صبح را به بقیه ساعات روز ترجیح می دهد البته یادتان باشد که قرار نیست نور شدید یا مستقیم را درک کندگل کاکتوس مخملی مانند بسیاری از ریپسالیس ها، بوته ای شکل ، سپس راست تر و در نهایت به صورت آویز در می آید. همچنین مانند بسیاری از ریپسالیس ها برای قرار گرفتن در قفسه یا سبد آویزان عالی است.

 

کاکتوس ریپسالیس

9.ریپسالیس پاچیپترا

کاکتوس ریپسالیس پاچیپترا یک گل آبدار است، حالت ایستادن آن به صورتنیمه مستقیم تا حدی آویزان ، بدون ستون، بدون انشعاب می باشد که شاخه های انها به طول 0.7-1.5 متر می تواند رشد نماید همچنین دارای ساقه های قوی هستند و دارای مفاصل بزرگ و گسترده مانند برگ هستند که اغلب مردم به آنها برگ می گویند.

 

این ساقه های مسطح به طور گسترده بیضوی و چرمی هستند، رنگ سبز کم رنگ تا سبز عمیق و گاهی مایل به قرمز است این یک گل یک گونه برجسته است که اغلب در یک کنار برگ های آن جوانه های زیادی ایجاد می شود رنگ این گل کرم مایل به زرد یا مایل به سفید است که دارای میوه های سفید زیادی هستند.

10.ریپسالیس پیلوکارپا    Rhipsalis pilocarpa

کاکتوس ریپسالیس پیلوکارپا یک گل گرمسیری بسیار جذاب از برزیل با ساقه های بلند مودار است، که به شکل استوانه ای و گل های سفید بسیار معطر، به قطر حدود 2 سانتی متر داراست . این گل بوته های معلق ایجاد می کند و کاملاً رشد آن متغیر است. این گل دارای شاخه هایی با لبه های قرمز مایل به قرمز تا بنفش ، گلهای سفید کرم دار است ، که جز گونه های بسیار تزئینی کاکتوس ریپسالیس  محسوب می شود.

این گل وقتی بی آب می شود ساقه های ان جمع می شوند یا چروک می شوند ، و این نشانه نیاز به آب است گل های سفید زیادی را به ارمغان می آورد و. این گل انواع توت ها را ایجاد می کند.

کاکتوس ریپسالیس

 

مطالب مرتبط : زمان گلدهی کاکتوس کی است؟

نکات مهم در نگهداری از کاکتوس ها

این گل در شرایط مناسب می تواند سریع رشد کند ، بنابراین مطمئن شوید که آن را در فضایی اختصاصی قرار داده اید که در آن جا شرایط برای رشد مساعد است. توصیه ما این است که آن را روی طاق نمایی در آشپزخانه تان قرار دهید، البته با جا به جا کردن جای گل باعث می شود  این گل سریعتر رشد کند.

نگهداری از کاکتوس ریپسالیس چگونه باید باشد؟

مراقبت از کاکتوس ریپسالیس بسیار آسان است برای آبیاری فقط باید به صورت دستی انجام شود خاک بستر آنها نباید خیلی مرطوب یا خیلی خشک باشد به غیر از این ، بستر گل و محل نگهداری مناسب مهم است. کاکتوس های ریپسالیس نور خورشید مستقیم و روشن را تحمل می کنند. آنها گل های جنگل بارانی هستند که در میان درختان بزرگ زندگی می کنند. فقط تا زمانی گل های آنها باز هستند بارور می شوند ، هرگز در زمستان این کاکتوس ها را کوتاه نکنید مگر در شرایطی که قطعاتی از این گل آسیب دیده یا خیلی دراز شده اند آنها را هرس کنید.

همانطور که اشاره کردیم کاکتوس ریپسالیس خواب زمستانی ندارند، می توانند در حالت گرم و روشن بمانند و همچنین نیاز بسیار کمی به آبیاری دارندالبته از بی آبی رنج می برند تکثیر این گل ها با قلمه انجام می شود در صورت مراقبت صحیح از آنها بسیار کم دچار بیماری می شوند البته شایان دکر است که، آفات این گل ها عمدتا در زمستان پدیدار می شوندو گونه های مختلف مگس دوست دارند به این گل ها حمله کنند.

شرایط قرارگیری گلدان کاکتوس ریپسالیس

محل کاکتوس ریپسالیس باید بسیار روشن باشد اما در معرض نور مستقیم خورشید بهتر است که قرار نگیرد. کاکتوس ریپسالیس چه در خانه و چه در باغ در فصل تابستان ، نمی تواند تابش نور مستقیم خورشید را تحمل کند و از این موضوع رنج می برد البته، آفتاب صبح و عصر مشکلی ندارند.

 • مکان روشن مناسب است.
 • آفتاب بعد از ظهر به آن نتابد.
 • آفتاب زمان صبح و عصر برای آن ایده آل است.
 • بهترین مکان، جای نیمه سایه دار است.
 • در تمام طول سال در اتاق های نشیمن معمولی قرار بگیرد.
 • قرارگیری در فضای باز بدون تابش مستقیم نور خورشید توصیه می شود.
 • این نوع گل باید در برابر باد و باران محافظت شود چرا که بسیار شکننده است.
 • رطوبت کمی بالاتر مطلوب است

شرایط خاک بستر کاکتوس ریپسالیس

خاک کاکتوس ریپسالیس خاص است این گل ها با خاک معمولی گلدان ها اغلب خیلی خوب کنار نمی آیند، به همین خاطر شما می توانید از خاک معمولی کاکتوس، که در فروشگاه های گل و گیاه دسترس است استفاده کنید یا علاقمندان دنیای کاکتوس های جنگلی دوست دارند خاک گلدان با کیفیت و مخصوص کاکتوس ها را خریداری کنند.

شما می توانید با ترکیب خاک معمولی گلدان را با اسفناجم، پوست ارکیده یا شن، ساقه، برای اطمینان از  انجام زهکشی بهتر آن را تهیه کنید، اکثر گونه های کاکتوس باید هر دو یا سه سال، یکبار با استفاده از خاک گلدان تازه پیوند زده شوند هنگام کاشت، مراقب باشید که به ریشه های این گل های زیبا آسیب نرسانید.

کاکتوس ها خاک سنگی غنی از مواد مغذی با زهکشی عالی را برای رشد و بقای خود دوست دارند اما بسیاری از کاکتوس های تجاری معمولا به خاک گلدانی که در آن ذغال سنگ نارس وجود دارد وابسته هستند چرا که ذغال سنگ، رطوبت را در خاک بیشتر از حد مطلوب نگه می دارد.

برای اینکه بفهمید که خاک مناسب چه شرایطی دارد یک راه این است خاک مناسب کاکتوس باید در کمتر از یک دقیقه پس از آبیاری عمل تخلیه صورت پذیرد و لازم است که کاکتوس در گلدانی با سوراخ تخلیه، نگهداری شود. مانند نمونه های دیگر کاکتوس، کاکتوس های ریپسالیس برای خشک شدن بین دو آبیاری نیاز به خاک دارند وگرنه ریشه های ظریف آنهادر کمترین زمان ممکن پوسیده می شوند.

 

همچنین بخوانید : علت قرمز شدن کاکتوس ماری چیست؟

 

شما می توانید دستور العمل های ترکیبی زیادی برای مخلوط گلدان خود پیدا کنید که با ترکیب خوبی از مواد ارگانیک و محیط، تخلیه سریع را فراهم می سازد، اما به طور کلی، مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان (برای مواد ارگانیک) با سه قسمت شن یا ماسه (برای زهکشی) و یک قسمت کویل، پوست خرد شده یا ذغال سنگ نارس (برای ساختار بهتر) برای اکثر کاکتوس های ریپسالیس خاک بستر مناسب را ایجاد می کند.

کاکتوس های ریپسالیس دارای سیستم ریشه ای وسیع و کم عمق هستند تا جمع آوری آب را در زیستگاه طبیعی خود را به حداکثر مقدار ممکن برسانند و در فضای محدود گلدان، ریشه های فشرده و زهکشی ضعیف به سرعت منجر به پوسیدگی ریشه کاکتوس می شود.

در اوایل فصل بهار، گل کاکتوس ریپسالیس خود را از گلدان خود خارج نمایید و ریشه های گل را بازبینی کنید و ببینید آیا ریشه های گل کاکتوس ریپسالیس در حال پر شدن فضای موجود هستند یا خیر؟ اگر چنین حالتی را مشاهده کردید، کاکتوس ریپسالیس را به گلدانی که فقط یک اندازه بزرگتر  است منتقل کنید.

از گلدان خیلی بزرگ برای نگهداری کاکتوس ها استفاده نکنید چرا که خاک بستر، رطوبت بیشتری را از گل کاکتوس شما جذب می نماید و پوسیدگی ریشه را وسوسه می کند می توانید از یک روزنامه تا شده برای محافظت از کاکتوس در تماس دست با ستون گل کاکتوس ریپسالیس استفاده کنید.

شرایط کاشت گل کاکتوس ریپسالیس

هنگام کاشت گل کاکتوس ریپسالیس نکات زیادی را باید در نظر گرفت که در ادامه این نکات را با هم بررسی خواهیم کرد ریشه های گل کاکتوس ریپسالیس معمولاً کوچک و ظریف هستند، به همین دلیل است که باید با دقت و ظرافت بسیار بالایی کار کنید بهترین زمان کاشت این گل فصل بهار است ، اما در اصل می توانید این کار را قبل از فصل پاییز نیز انجام دهید.

کاشت گل کاکتوس ریپسالیس بسیار آسان خواهد بود تا زمانی که به نیازهای اساسی  این گل توجه و مراقبت لازم  را داشته باشید برخی از این نیازها همانند خاک با زهکشی خوب، سایه نیمه کامل و دمای واقعاً گرم شامل می شوند.

برای کاشت این گل اول از همه، مطمئن شوید که خاک خود را برای زهکشی مناسب برای گل خود فراهم کرده اید؟ مانند بسیاری از گل های ساکولنت، گل کاکتوس ریپسالیس از خاکی که زهکشی نشده و آب آن تخلیه نمی شود خوشش نمی آید و باید در خاکی کاشته شود که اجازه دهد آب از آن به راحتی عبور کند.

بر خلاف اکثر گونه های دیگر کاکتوس که به خاک ترکیبی نیاز ندارند ، این گل به مخلوط خاک غنی و کمی اسیدی نیاز دارد که برای این کار می توانید خاک مناسب را برای کاشت گل کاکتوس ریپسالیس خود با استفاده از ترکیب ماسه  استریل شده و کمپوست  و ذغال سنگ نارس، آماده کنید.

در مرحله ی بعدی، به دمای مورد نیاز گیاه توجه کنید که گل کاکتوس ریپسالیس برای رشد مناطق واقعاً گرم و مرطوب را به بقیه آب و هواها ترجیح می دهند و حداقل دمای مطلوب براین این گل ها 60 درجه فارنهایت (15 درجه سانتی گراد) است.

بنابراین، اگر در منطقه ای با درجه حرارت سرد زندگی می کنید، بهتر است گیاه خود را در یک گلدان قرار داده و در داخل خانه نگهداری کنید و بعد که هوا گرم شد آن را به داخل تراس یا باغ خود در فضای باز می توانید قرار دهید.

علاوه بر نیازهای خاک و دما ، به روشنایی مورد نیاز گل کاکتوس ریپسالیس نیز توجه کنید. این گل های زینتی سایه نسبی را به سایه کامل ترجیح خواهند داد، و حتی المقدور در تابش نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

اگر شما قصد این را  دارید که گل کاکتوس ریپسالیس خود را در داخل یا خارج آپارتمان پرورش دهید، مطمئن شوید که یک مکان سایه دار برای قرار دادن آن دارید یا خیر، چرا مسئله بسیار مهمی خواهد بود.

وقتی نوبت به انتقال مجدد جای گل می رسد، باید هر یک یا دو سال یکبار مخزن گل کاکتوس ریپسالیس خود را به یک ظرف بزرگتر انتقال دهید. اگر با بالغ شدن و رشد گل، خاک بستر آن را تازه کنید و اندازه گلدان را افزایش دهید ، گل کاکتوس ریپسالیس شما مطمئناً رشد عالی خواهد کرد.

نحوه جایگزینی گل کاکتوس ریپسالیس

 • برای انجام این کار، بهتر است کاکتوس ها را با دقت از لایه زیر آن بردارید.
 • گلدان را خوب تمیز کنید.
 • گلدان را از خاک تازه پر کنید و کاکتوس را دوباره داخل گلدان مد نظر قرار دهید.
 • مراقب ریشه های گل کاکتوس ریپسالیس باشید چرا که بسیار ظریف و شکننده هستند.

به منظور تشویق به رشد عالی و تحریک رشد یکنواخت گل باید نحوه قرارگیری گل به صورتی باشد که از هر طرف دارای فضای مساوی باشد چرخاندن منظم ظرف، یا سبد آویزان یا گلدان گیاهی برای گل بسیار مفید است. به این ترتیب ، همه طرف های گل نور کافی برای توسعه مداوم و رشد یکنواخت خود را دریافت می نماید.

شرایط آبیاری گل کاکتوس ریپسالیس

آبیاری گل کاکتوس ریپسالیس از پایین ترجیح داده می شود زیرا پاشیدن آب روی کاکتوس ممکن است باعث ایجاد علائم ناخوشایند روی گل شود. گلدان گل کاکتوس ریپسالیس خود را در حوضچه ای از آب قرار دهید و اجازه دهید آب به مدت ده دقیقه یا بیشتر از طریق سوراخ زهکشی به داخل خاک بچرخد و سپس قبل از برداشتن چک کنید که آیا آب، خاک ترکیبی گلدان را به میزان کافی مرطوب کرده است؟

هنگامی که گل کاکتوس ریپسالیس شما را از حوضچه بلند کردید، اجازه دهید آب آن چند دقیقه تخلیه شود و اجازه ندهید گل در یک گلدان مرطوب قرار داشته باشد چرا که ضروری است از آبیاری بیش از حد خودداری کنید بنابراین اگر خاک هنوز مرطوب است به آن آب ندهید. رطوبت خکا بستر را تا حد ممکن زیر 30 درصد نگه دارید.

در فصول پاییز و زمستان، کاکتوس های بیابانی یک دوره رشد غیر فعال را تجربه می کنند و مهم است که مراقبت های لازم را برای حفظ سلامتی گل کاکتوس ریپسالیس خود تنظیم کنید. زمان آبیاری به ندرت شب باشد و همیشه قبل از ظهر گل کاکتوس ریپسالیس را آب دهید تا تمام آب در طول روز جذب یا تبخیر شود آبیاری فقط به اندازه ای باشد که گل از چروکیدن و خطای کم آبی محافظت شود.

با توجه به فصل های مختلف، گل کاکتوس ریپسالیس باید با دقت بالا آبیاری شود چرا که مهم است از آب بسیار نرم استفاده شود زیرا گل کاکتوس ریپسالیس به آهک بسیار حساسیت از خود نشان می دهد.

هنگام آبیاری ریپسالیس به این چند نکته توجه کنید:

 • باید از خشک شدن کامل خاک بستر آن اجتناب کرد.
 • با این حال، گل کاکتوس ریپسالیس نباید تحت هیچ شرایطی زیاد آبیاری شود.
 • همیشه اجازه دهید سطح خاک بستر کمی خشک شود.
 • در فصل اصلی رشد گل کاکتوس ریپسالیس در بهار و تابستان به طور منظم آن را آبیاری کنید
 • در فصل پاییز آبیاری گل به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 • در فصل زمستان آبیاری را در سطح بسیار متوسطی انجام دهید.
 • در هنگام آبیاری از آب بدون آهک استفاده کنید ، ترجیحاً آب باران هم قابل استفاده است.
 • اطمینان حاصل کردن از رطوبت کافی موجود در خاک و گلدان

بارور کردن گل کاکتوس ریپسالیس

کود دهی گل کاکتوس ریپسالیس باعث ایجاد جوانه در آن می شود که بهتر است هر 14 روز یکبار  به آن کود دهید تا برخی از جوانه های باز شوند  تا گل آماده بارور شدن شود البته باید به مدت یکسال از عمر گل کاکتوس ریپسالیس گذشته باشد و برای تغذیه تا زمانی که خاک شروع به کم شدن مواد مغذی نکند، نیازی به تغذیه مجدد ندارد.

در صورت تمایل به تغذیه، از کود رقیق و نیمه قوی برای کاکتوس ها استفاده کنید ماهانه فقط در فصل های بهار و تابستان تغذیه کنید. جهت تعیین مقدار مناسب ، که بر اساس اندازه گلدان، اندازه گل  و سایر عوامل است ، دستورالعمل های ارائه شده با کود که در ادامه توضیح می دهیم را دنبال کنید.

 

 نحوه هرس کردن گل کاکتوس ریپسالیس

به طور کلی هرس با گل کاکتوس ریپسالیس ضروری نیست اگر لازم باشد آن را انجام دهید، به عنوان مثال ، اگر شاخه ها خیلی بزرگ شدند، می توان این شاخه ها را بدون هیچ مشکلی کوتاه کرد البته شاخه های بریده شده  را می توانید برای تکثیر گل کاکتوس ریپسالیس استفاده کنید.

هنگام پیرایش گل کاکتوس ریپسالیس، برش ها را به سبک زیبایی انجام دهید، جایی که یه قسمت از گل زخمی است قابل مشاهده نیست یا جایی که یک مفصل به پایان می رسد یا حتی شاخه هایی که دارای لکه یا آسیب هستند نیز می توانند به راحتی قطع شوند.

گل کاکتوس ریپسالیس کاملاً با هرس سازگار است همیشه با ابزارهای برش بسیار تمیز و در صورت امکان ضد عفونی شده استفاده کنید تا عوامل بیماری زا وارد زخم های گل نشوند.

شرایط نگهداری گل کاکتوس ریپسالیس در زمستان

برخلاف بسیاری از کاکتوس های دیگر، کاکتوس های ریپسالیس به خواب زمستانی فرو نمی روند با این حال، این نوع کاکتوس ها زیاد از مقاومت بالایی برخوردار نیستند ، و این گل ها بهتر است در فصل زمستان در داخل آپارتمان نگهداری شوند.

در فصل زمستان برای نگهداری بهتر از گل کاکتوس ریپسالیس موارد زیر را انجام دهید:

 • برای اطمینان از رطوبت کافی، کاسه های پر از آب را روی رادیاتورها یا بخاری های منزل خود قرار دهید.
 • مرتباً گل را از نظر وجود آفاتی که وجود دارد ، به ویژه مواقعی که رطوبت منزل بسیار کم است، بررسی کنید.
 • در این فصل به گل کم آب دهید، اما این به این معنی نیست که خاک گل کاملاً خشک شود.
 • در این فصل بهتر است که به گل کود ندهید.
 • عکسبرداری با فلاش از گل انجام ندهید.

تکثیر گل کاکتوس ریپسالیس

تکثیر گل کاکتوس ریپسالیس کاملاً قابل اعتماد و مورد تایید است قلمه هایی استفاده می شود که از گل مادر جدا شده و روی گل تاثیرگذار نیستند چرا که اینها نسبتاً سریع ریشه می دهند و بهتر است در فصول بهار و تابستان این کار انجام شوندو نکته ی که بسیار مهم است این است که بلافاصله پس از برش قلمه آن را کاشت نکنید ، اما اجازه دهید ابتدا قلمه کمی خشک شود سپس برای کاشت آن اقدام کنید البته تکثیر با بذر نیز ممکن است که در ادامه این روش را نیز توضیح خواهیم داد.

شرایط تکثیر گل کاکتوس ریپسالیس با قلمه

 • در فصل بهار و تابستان قلمه بزنید.
 • شاخه های 8 تا 15 سانتی متری کاملا سالم را با دقت جدا کنید.
 • پس از برش ، اجازه دهید زخم چند روز بماند و خشک شود.
 • قلمه ها را در گروه های کوچک به عمق حدود 4 سانتی متر داخل بستر خاک که در بالا توضیح داده شده است قرار دهید.
 • در یک مکان لزوما روشن، اما نه آفتابی قرار دهید.
 • دمای محیط را بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد نگه دارید.
 • کمی هوای محیط را مرطوب نگه دارید.
 • بهترین کار این است که یک کیسه نایلونی شفاف را روی گلدان بگذارید تا رطوبت به طور مداوم بالا باشد.
 • برای جلوگیری از رشد کپک روزانه تهویه هوا مد نظر داشته باشید.
 • پس از 3 تا 4 هفته از زمان قلمه، ریشه ها باید تشکیل شده باشند.
 • گل های جوان را می توان به طور معمولی کشت نمود.

شرایط تکثیر کاکتوس ریپسالیس با بذر

هرکسی که میوه روی گل کاکتوس ریپسالیس خود دارد می تواند از دانه های موجود در میوه برای کشت به عنوان بذر استفاده کند با این حال، ابتدا باید از پالپ میوه برداشته شوند وقتی میوه نرم و رسیده باشند خوب عمل می کند می توانید آن را در یک کیسه نایلونی قرار داده و به آرامی آن را فشار و مالش دهید تا میوه به خوبی له شود سپس مقداری آب داخل آن بریزید و بیشتر فشار دهید تا دانه ها به خوبی از هم جدا شوند.

راه دیگری که کمتر کثیف کاری دارد این است که میوه را باز کرده و در ماسه بگذارید با این حال، ابتدا دانه های میوه را از تفاله ی آن جدا کنید و چند روزی آنها را در داخل ماسه قرار دهید وقتی آب میوه  کاملا خشک شد، ماسه را با انگشتان خود خوب بمالید با انجام این کار به راحتی دانه از تفاله جدا می شود و می توانید برای تکثیر از این دانه ها استفاده کنید.

 • بهترین زمان، خردادماه تا اواسط مرداد ماه
 • در تمام طول سال در یک فضایی با نور خوب و و هوای گرم قرار گیرد.
 • از خاک گیاهی ، مخلوط با ماسه و پوکه معدنی استفاده کنید.
 • با خاک روی دانه را نپوشانید، برای تثبیت شدن دانه ها کافی است کمی آنها را فشار دهید.
 • گلدان حاوی بذر را در سایه جزئی قرار دهید
 • حتی الامکان فضای محیط را مرطوب نگه دارید
 • دمای بین 20 تا 28 درجه سانتی گراد

بیماری ها و آفات گل کاکتوس ریپسالیس

اگر شرایط مراقبت به خوبی رعایت شود ، بیماری شدن گل، بسیار نادر اتفاق می افتد رطوبت زیاد به ریشه ها آسیب جدی می رساند و باعث می شود ریشه ها دچار فرسایش و پوسیدگی شود وقتی صحبت از آفات به میان می آید، عمدتا مهمترین آنها قارچ های شیری هستند که کاکتوس ها را آزار می دهند قبل از تکثیر گل کاکتوس ریپسالیس، آنها باید زود کشف شوند و از بین بروند تا به گل آسیب نرسانند.

مراقب آفات رایج گل کاکتوس ریپسالیس مانند فلس و کنه عنکبوت باشید، که اگر آلودگی گل اندک باشد ، می توانید به سادگی با یک پارچه مرطوب این گل را مراقبت کنید. با این حال، عفونت های بزرگتر ممکن است مستلزم استفاده از یک آفت کش سازگار با محیط زیست نیاز باشد.

باگ های ریز و سفید که دارای ساختارهای کوچک شبیه پنبه را می توان به راحتی تشخیص داد آنها شیره گل را می مکند و می توانند به گل ها آسیب جدی وارد کنند، نکته ی بسیار مهمی که دارد این است که گل کاکتوس ریپسالیس آلوده را از گل های دیگر جدا کنید تا مابقی گل های شما مورد حمله قرار نگیرند.

عوامل سیستماتیک جذب شده توسط گل بهترین عملکرد را خواهند داشت و هنگام مکیدن شیره سلولی، آفات موجود سم را بلعیده و می میرند با این حال، کاکتوس ها این آفات را به خوبی  نمی توانند تحمل کنند و از بودن آفات رنج خواهند برد.

در حالی که بسیاری از مردم با شنیدن نام ” کاکتوس ” به گل های خاردار بومی بیابان های قاره آمریکا فکر می کنند ، اکثر گل های کاکتوس ریپسالیس آوند ندارند و از خاک خشک و آفتاب درخشان بیابان جان سالم به در نمی برند.

همه گونه های گل کاکتوس ریپسالیس بومی جنگل های بارانی آمریکای جنوبی ، کارائیب و آمریکای مرکزی هستند که در طبقه بندی آنها به عنوان کاکتوس جنگل نام برده می شود و تفاوت بین محیط های بومی جنگل ها و کاکتوسهای بیابانی بدین معناست که مراقبت از گل کاکتوس ریپسالیس مستلزم غلبه بر هرگونه تصور و باور غلط درباره کاکتوس ها است که با تغییر نگرش می توان به ماهیت گل کاکتوس ریپسالیس دسترسی پیدا کرد.

الزامات روشنایی گل کاکتوس ریپسالیس

گل کاکتوس ریپسالیس در زیر نور مستقیم خورشید به خوبی رشد نمی کند,  قرار گرفتن در معرض آفتاب بعد از ظهر می تواند برگ های آنها را بسوزاند و حتی زرد کند یا منجر به لکه بینی شود، با این حال ، بدون دریافت نور کافی خورشید، آنها شکوفا نمی شوند و رشد آن می تواند متوقف شود گل کاکتوس ریپسالیس با آفتاب صبح و سایه کامل بعد از ظهر بهترین رشد را خواهد داشت و نور کافی را دریافت خواهد کرد. از آنجا که گل کاکتوس ریپسالیس معمولاً در داخل خانه رشد می کند ، باید به محل قرار گرفتن این گل توجه شود. آنها باید حداقل 20 اینچ (50 سانتی متر) دور باشند از پنجره هایی که آفتاب ظهر یا بعد از ظهر. را دریافت می کنند و لذا شیشه های موجود در پنجره ها می توانند گرمای تابش خورشید را چند برابر بیشتر کرده و باعث می شوند برگ های گل کاکتوس ریپسالیس در اثر تابش آفتاب سوخته شوند.

به خاطر داشته باشید که گل کاکتوس ریپسالیس در محیط بومی خود به دریافت نوری که از طریق شاخه های متراکم و آویزان درختان دریافت می کنند عادت کرده است  تصور کردن ذهنی از این محیط می تواند به شما در تنظیم نور مورد نیاز این گل کمک شایانی کند.

 

شرایط آبیاری گل کاکتوس ریپسالیس

گل کاکتوس ریپسالیس گلی مقاوم در برابر خشکی و کم آبی نیست، بنابراین آبیاری منظم برای آن ضروری است البته آبیاری بیش از حد، می تواند باعث ضعیف شدن ساقه و ریشه های آن پوسیده شود، استفاده از آبیاری منظم می تواند به شما در اندازه گیری میزان آب مورد نیاز به گل کمک کند.

اندازه گلدان، در مقایسه با اندازه گل ، میزان رطوبت در خانه و نوع خاک گلدان مورد استفاده همه می توانند بر دفعات آبیاری گل کاکتوس ریپسالیس تأثیر بگذارند.

گل کاکتوس ریپسالیس به ندرت نیاز به آبیاری بیش از یک بار در هفته دارد و حتما قبل از آبیاری آن با فشار دادن انگشت خود در خاک به عمق 1.5 سانتی متر، آن را بررسی کنید اگر خاک گل کاکتوس ریپسالیس مرطوب است آبیاری آن را به تعویق بیندازید همچنین می توانید از ابزار رطوبت سنج برای تعیین زمان آبدهی نیز استفاده کنید.

انتخاب گلدان کاکتوس ریپسالیس

گل کاکتوس ریپسالیس وقتی در گلدان های سفالی کاشته می شود عملکرد بهتری دارد مزیت گلدان های سفالی این است که به خاک بستر این اجازه را می دهند بهتر از انواع دیگر گلدان ها بتواند “نفس بکشد” و به دفع رطوبت کمک کند که ریشه های گل کمتر دچار پوسیدگی و زوال شوند، اکثر گونه های گل کاکتوس ریپسالیس برگ های بلند و آویزان تولید می کنند که آنها را به گل های آویزان ایده آل شما تبدیل می نماید ، بنابراین هنگام انتخاب گلدان، بسیاری از افراد سبک هایی را انتخاب می کنند که اغلب می توان آنها را در یک چوب لباسی فلزی قرار داد و زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کرد.

درجه حرارت

دوره طبیعی رشد فعال برای کاکتوس های بیابانی از مارس تا سپتامبر است. در این دوره ، دمای معمولی و گرم خانه خوب است. با این حال ، در طول دوره غیر فعال ، کاکتوس شما باید با ادامه نور شدید خورشید در یک اتاق 40 تا 45 درجه فارنهایت استراحت کند. یک اتاق گرم نشده خوب است ، به شرطی که درجه حرارت خیلی کمتر از 40 درجه فارنهایت نباشد.

اگر گیاه شما باید در وضعیت تابستانی خود بماند ، به تنظیم آب برنامه زمستانی توجه کنید و در صورت امکان دمای خانه را کمی کاهش دهید.

تغذیه

در طول رشد فعال ، کاکتوس های صحرایی باید تقریباً هر دو هفته تغذیه شوند. کود گوجه فرنگی ، حاوی پتاسیم بالا ، باعث گلدهی می شود. از کود نیتروژن بالا استفاده نکنید در غیر این صورت کاکتوس شما ممکن است لکه های نرم و آسیب دیده ای پیدا کند. اگر گیاه شما در خاک مخلوط کاکتوس نیست بلکه در مخلوط استاندارد گلدان قرار دارد ، تغذیه بیشتری در حال حاضر وجود دارد و می توانید دفعات تغذیه را کاهش دهید. در طول دوره استراحت پاییز/ زمستان نیازی به تغذیه نیست.

زمان گل دادن گل کاکتوس ریپسالیس

شاید شگفت آور باشد که بدانید گل های کاکتوس ریپسالیس، گل های سخاوتمندانه ای هستند و در شرایط مناسب، یک گل کاکتوس ریپسالیس بالغ سالانه از دوره طولانی گلدهی لذت می برد. گل کاکتوس که در مناطقی با نور ملایم خورشید سرچشمه می گیرند ، احتمالاً نور کافی برای گلدهی روی طاقچه را ندارند ، اما اگر مراقب گل کاکتوس ریپسالیس خود باشید ، چرا که اکثر کاکتوس ها در داخل خانه گل می دهند.

تعطیلات تابستانی برای گل کاکتوس ریپسالیس

در صورت امکان ، در ماه های گرم تابستان گل کاکتوس ریپسالیس خود را به تدریج به فضای آفتابی در خارج از منزل مثلا در تراس یا حیاط خود منتقل کنید آفتاب ملایم و طولانی مدت برای گیاه شما عالی است. نیازهای آبیاری آن را طبق توضیحاتی که در بالا اشاره کردیم زیر نظر داشته باشید.

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مقاله ما به بررسی انواع مدل های گل کاکتوس ریپسالیس و شرایط نگهداری و تکثیر و آبیاری، نوع گلدان، میزان رطوبت و… پرداختیم که شما به اطلاعات ناب و دسته اولی درباره گل های کاکتوس جنگلی را داشته باشید در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب ارزشمند خود را با ما و دیگر دوستانتان در قسمت نظرات این مقاله به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *