نگهداری از گیاه فیتونیا (Fittonia)

گل فیتونیا

گیاه فیتونیا

گیاه فیتونیا که معمولاً به عنوان گیاه آپارتمانی گلدانی (Fittonia spp) رشد می کند، یک گیاه چندساله با برگهای ظریف و سبز تیره است. اگرچه محبوب ترین رنگ سفید نقره ای است، اما شما می توانید به راحتی انواع گل فیتونیا با رگه های قرمز، صورتی، سفید و سبز را پیدا کنید. گل فیتونیا یک گیاه کم رشد است که برای تراریوم یا باغ ها مناسب است. فیتونیا به طور معمول به ارتفاع 3 تا 6 اینچ با گسترش عقب از 12 تا 18 اینچ رشد می کند. اگرچه این گل با به ندرت هنگامی که به عنوان یک گل آپارتمانی خانگی رشد می کند و گل می دهد. اما گاهی اوقات با خوشه های ناچیز قرمز یا مایل به قرمز یا سفید مایل به زرد شکوفا می شود. گل فیتونیا گاهی اوقات به عنوان یک پوشش زمینی خزنده در مکان های سایه دار رشد می کند.

 

فیتونیا به همان زیبایی که دارد، تا حدی معتدل است و برای رشد به عنوان گل آپارتمانی بسیار شکیل است و برای رشد به رطوبت بسیار زیاد و ثابت نیاز دارد، مانند رطوبت موجود در تراریوم و نمی تواند شرایط راکد را تحمل کند. گل فیتونیا همچنین به نور مستقیم و شدید آفتاب حساس است و به سرعت دچار سوختگی برگ می شود.

اگر به خرید و هدیه دادن گل علاقه مندید از دسته بندی های متنوع گلفروشی آنلاین گندم vip مانند: تاج گل، دسته گل، باکس گل، گل رز جاودان و… بازدید نمایید.

گیاه فیتونیا
گیاه فیتونیا

مراقبت از گیاه فیتونیا

وقتی در خانه رشد می کند، یک گل فیتونیا را در مخلوط گلدان تجاری قرار دهید گل فیتونیا باید مرتباً مرطوب نگه داشته شود و رطوبت محیط به دلیل پاشیدن مکرر یا رشد آن در سینی پر از سنگریزه و آب بسیار متناسب خواهد بود.

در حالت ایده آل، اکثر پرورش دهندگان به راحتی می توانند این گل دوست داشتنی را در تراریوم یا باغ های سرپوشیده پرورش دهند. جایی که می توانند رطوبت بالا و نور پراکنده ای را که بسیار دوست دارند دریافت کنند آنها همچنین در حمام های بخار خوب عمل می کنند و سریع رشد می کنند.

همچنین بخوانید: زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

نحوه کاشت و پرورش فیتونیای قرمز Photinia x fraseri

گل فیتونیا نوک قرمز یک درختچه زینتی که به راحتی قابل رشد است و به دلیل شاخ و برگ های متراکم قرمز و سبز رنگ آن بسیار شناخته شده است.

یک نمونه از فیتونیا که به عنوان Fraser یا قرمز شناخته می شود، برگ های آن با رنگ قرمز شروع می شود، سپس در طی چند هفته سبز سبز می شود این درختچه به عنوان یک درختچه پرچین زینتی در مناطق جنوبی ایالات متحده شناخته می شود.

این گل با توجه به مقاومت بالایی که دارد به راحتی قابل رشد و تکثیر است که می تواند تقریباً هر نوع خاک را تا زمانی که خوب زهکشی را انجام دهد شرایط را تحمل نماید.

این درختچه بزرگ که اغلب توسط شهرداری ها انتخاب می شوند تا چشم اندازهای شهری را جلوه خاصی ببخشند، به طور گسترده کاشته می شوند و یک انتخاب محبوب برای انواع باغ ها و دکوراسیون منزل و محیط کار و…  است. اگرچه انواع توت های سمی آن برای مصرف انسان بی خطر نیست، اما بسیار زیبا است و پرندگان عاشق این نوع گل ها هستند.

این درختچه که به آسانی به شکل یک درخت نمونه کوچک در می آید، اغلب به عنوان یک صفحه حریم خصوصی یا پرچین استفاده می شود مهم نیست که چگونه آن را انتخاب کنید. زیبایی و ظرافتی را که به فضای سبز شما می آورد، دوست خواهید داشت.

همچنین بخوانید: راهنمای جامع نگهداری از کاکتوس ریپسالیس

نژاد گل فیتونیا چیست؟

این گل به عنوان یک گل گرمسیری که به طور طبیعی در سایه مرطوب و روشن جنگل های گرمسیری رشد می کند. شرایط مشابهی را هنگام پرورش به عنوان یک گل آپارتمانی ترجیح می دهد. از نور کامل خورشید خوشش نمی آید و خورشید روشن و غیرمستقیم را ترجیح می دهد، مانند پنجره های رو به شمال. همچنین در زیر نورهای فلورسنت نیز رشد خواهد کرد.

خاک مورد نیاز گل فیتونیا در گلدان

گل فیتونیا در خاک معمولی گلدان با پایه پیت ماس به خوبی رشد می کند خاک باید کمی رطوبت را حفظ کند اما باید به خوبی  آب آن تخلیه شود.

میزان آب مورد نیاز گیاه فیتونیا در گلدان

مرطوب نگه داشتن گل فیتونیا می تواند یک چالش باشد اگر اجازه دهید گل فیتونیا خشک شود، ممکن است بمیرد. اگر به طور کامل آبیاری شود به سرعت بهبود می یابد ، غشاهای مکرر در نهایت تاثیر خود را بر گل می گذارد. در طرف دیگر، اگر گل فیتونیا در آب بمانند ، دارای برگهای زرد و کم رنگ می شوند.

میزان دما و رطوبت مورد نیاز در گلدان

گل فیتونیا در دمای 21 درجه سانتی گراد رشد می کنند اما محدوده ای از دمای پایین 15 درجه سانتی گراد تا 25 درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل می کنند. این گیاهان شرایط مرطوب مشابه شرایط موجود در جنگل های بارانی را ترجیح می دهند. غبارگیری منظم از خشک شدن گل فیتونیا جلوگیری می کند. در آب و هوای خشک و یا در ماه های خشک زمستان، استفاده از مرطوب کننده اتاق ممکن است مفید باشد. تراریوم ها یا گلدان های بطری شکل به طور طبیعی محیط های مرطوب هستند که برای گیاه مناسب هستند.

شرایط کود دهی گل فیتونیا

در طول فصل رشد، گل ها را هفتگی با دوز ضعیف کود مایع که برای گیاهان گرمسیری تهیه شده است، تغذیه کنید. کود متعادل 5-5-5 رقیق شده به نصف فرمول خوب است.

 

انواع گیاه فیتونیا آپارتمانی

‘Argyroneura’: دارای برگهای سبز عمیق با رگه های سفید نقره ای است.

‘Pearcei’: دارای برگهای سبز تیره و رگهای مایل به قرمز است.

‘فرانکی’: بیشتر رنگ صورتی روشن را نشان می دهد تا سبز روی برگهایش

‘Fortissimo’: دارای شاخ و برگ سبز و رگه های قرمز و صورتی است.

“ستاره سرخ”: دارای برگهای رگبرگ صورتی روشن و شاد است.

گل فیتونیا در شرایط مناسب به سرعت رشد می کند و اگر ساقه ها بلند شوند، با کشیدن نوک آنها رشد را پرپشت نگه می دارد. از آنجا که گل فیتونیا ظریف هستند، خرد کردن جوانه های تازه نیز به پر پشت نگه داشتن شاخ و برگ کمک می کند.

همچنین بخوانید: 6 گل صورتی آپارتمانی که فضای آپارتمان شما را متحول می کنند

 

تکثیر گیاه فیتونیا خانگی

گل فیتونیا به راحتی از قلمه های نوک برگ، که در اواخر بهار یا اوایل تابستان گرفته می شوند، تکثیر می شوند، در همان زمان که گیاه را جایگزین می کنید. (برداشت قلمه برگ بهترین راه برای تکثیر گیاه عصبی است؛ کاشت بذر آن چندان مثر نیست.)

با استفاده از قیچی های تمیز و تیز باغ، قلمه های برگ را به صورت زاویه دار ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که حداقل دو گره در حال رشد را در برش قرار دهید تا بهترین نتایج را بدست آورید.

هنگامی که برش را در مخلوط خاک مبتنی بر پیت قرار دادید، می توانید انتظار داشته باشید که ریشه ها ظرف دو تا سه هفته جوانه بزنند.

استفاده از هورمون ریشه زایی معمولاً ضروری نیست، اما اگر شرایط شما کمتر از ایده آل (خیلی خشک یا خیلی سرد) باشد، هورمون ریشه زایی ممکن است شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

هر گونه مخلوط معمولی خاک گلدان و گلدان استاندارد گیاه آپارتمانی با سوراخ های زهکشی پایین برای فیتونیا کار می کند .ریشه گل فیتونیا سالانه در فصل بهار یا اوایل تابستان رشد خوبی را خواهد داشت که همیشه با استفاده از خاک گلدان تازه برای جلوگیری از فشردگی خاک و غرقاب شدن آن استفاده نمایید.

همچنین بخوانید: قلمه زدن گیاه گوش گرگی

 

فیتونیا نوک قرمز چیست؟

فیتونیا نوک قرمز یک درختچه بزرگ است که اغلب برای پرچین استفاده می شود. در جنس فیتونیا حداقل 50 گونه نام گذاری شده وجود دارد.

و برخی گیاه شناسان بحثی وجود دارد بر سر اینکه آیا گیاهان خاصی در این زمینه وجود دارد؟ گیاهانی همچون هتروملس Heteromeles، آرون و Stranvaesia که جنس آنها شبیه به هم است صرف نظر از این موضوع، همه ی این نوع گل ها از اعضای خانواده گل رز، Rosaceae محسوب می شوند.

ارتفاع نوک قرمز به طور متوسط ​​به حدود 3 تا 4.5 متر و عرض آن به طور تقریبی 1.5 تا 2.5 متر می رسد. با این حال، این اعداد می تواند بسته به سن گیاه متفاوت باشد گل فیتونیا به سرعت رشد می کند و به سرعت با هر نوع خاک سازگار می شود.

از مدل های دیگر فیتونیا می توان به فیتونیای ترکیبی طبیعی  ژاپنی و فیتونیای چینی نام برد، فیتونیا ژاپنی گلهای کوچکتر از نوک قرمز تولید می کند و فیتونیا چینی کمی بزرگتر از فیتونیای نوک قرمز (Photinia x fraseri) رشد می کند.

فیتونیا نوک قرمز خوشه هایی از گل های سفید کوچک را در اواسط بهار تولید می کند این گل ها زیبا به نظر می رسند، اما به دلیل بوی نامطبوع آنها مشهور هستند.

در تابستان، میوه های قرمز غیرقابل خوردن ظاهر می شوند. این میوه های زینتی، اگرچه برای انسان ها سمی هستند، اما مورد علاقه پرندگان هستند اما آنچه این گل را مشهور کرده است نوع شاخ و برگ همیشه سبز آن است که هنگام شروع به رشد کردن به رنگ قرمز روشن در می آید.

همچنین مطالعه کنید: انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی سایه دوست مقاوم به سرما

نگهداری از گیاه فیتونیا
نگهداری از گیاه فیتونیا

3.بیماری کپک پودری و راه های درمان آن

کپک پودری نیز بیماری بسیار شایعی است با ایجاد فاصله مناسب می توانید از این بیماری قارچی جلوگیری کنید برگ ها را خشک نگه دارید و هرگاه شاخ و برگ های آسیب دیده را دیدید آن را بردارید.

 

4.بیماری پوسیدگی ریشه و راه درمان آن

پوسیدگی ریشه یکی دیگر از بیماری های شایع است که بر گل فیتونیا تأثیر می گذارد این می تواند بیماری توسط گونه های مختلف قارچ در نسل Rhizoctonia و Pythium یا در بطری آب Phytophthora (oomycetes) ایجاد شود.

معمولاً در خاک های با زهکشی ضعیف یا خاک هایی که بیش از حد با نیتروژن بارور شده اند، ممکن است فقط زمانی متوجه مشکل شوید که باعث پژمردگی و زرد شدن برگ های گل ها آلوده شود.

از بین بردن پوسیدگی ریشه به سختی امکان پذیر است. خرید گل های عاری از بیماری و ایجاد زهکشی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه ضروری است.

 

بهترین کاربردهای گیاه فیتونیا

از این گل همه کاره می توان به روش های مختلف استفاده کرد شهرداری ها و سازمان های فضای سبز اغلب از این گل برای زیباتر کردن فضای در امتداد بزرگراه ها استفاده می کنند زیرا می تواند آلودگی جاده و آفتاب کامل آن را به راحتی کنترل کند.

همچنین می توان از این گل به عنوان درختچه کاشت، زیرا هرس کردن آن به شکل عمودی آسان است بسیاری از باغبانان خانه ترجیح می دهند آن را به عنوان یک پرچین بلند و متراکم در باغ های رسمی یا برای محافل خصوصی خود بکارند و از زیبایی آن بهره مند شوند.

همچنین بخوانید: کاشت و نگهداری گل میمون

پرورش گیاه فیتونیا
پرورش گیاه فیتونیا

فیتونیا درختچه ای جمع و جور با برگ های پر جنب و جوش

فیتونیا نوک قرمز بوته ای است که با برگ های سبز زیبا، گل های سفید و میوه های قرمز روشن علاقه زیادی به فصل بهار دارد.

ممکن است گلها کمی بد بو باشند. اما مطمئناً آنها بسیار زیبا هستند اگر بوی این گل ها شما را آزار می دهد، به یاد داشته باشید می توانید از شکوفه دادن آنها هرس را شروع کنید و دیگر شاهد گل های این درختچه نباشید به شرطی که به این گل خاکی با زهکشی خوب و گردش زیاد هوا برای جلوگیری از مشکلات قارچی مهیا نمایید، و دیگر در رشد آن مشکلی نخواهید داشت.

همچنین بخوانید: نگهداری گیاه حسن یوسف

 

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مطلب به بررسی شرایط نگهداری گل فیتونیا گلدانی و باغی پرداختیم و شرایط نگهداری هر یک را در حالت های مختلف با هم با جزییات بیشتر توضیح دادیم در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب خود را در رابطه با گل فیتونیا در قسمت نظرات با ما و دیگر دوستانتان در میان بگذارید شاد و پیروز باشید. برای خرید آنلاین گل با ارسال رایگان کلیک نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *