زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

گل دهی آدنیوم اوبسام

همه گل ها زمانی که در برابر نور کافی و مناسب قرار می گیرند به خوبی گل می دهند و رنگارنگ می شوند و هیچ گلی از این قاعده مستثنی نیست. اگر نور کافی به گیاه نرسد و یا دیگر شرایط نگهداری آن رعایت نشود، به خوبی گل نمی دهد و حتی ممکن است پژمرده و خشک شود. آدنیوم اوبسام نیز یکی از گل هایی است که به نور کافی و زیاد برای گل دهی نیاز دارد، اگر این مورد برای آن رعایت نشود، گل دهی آن با مشکل روبرو می شود و شما را با چالش روبرو می کند. زمان گل دهی آدنیوم اوبسام در فصل های گرم سال است. تحقیقات نشان داده اند که اگر در مکان هایی با نور فراوان زندگی می کنید می توانید به راحتی گیاه آدنیوم اوبسام را نگهداری کنید و شاهد گل دهی آن باشید.

 

زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

 

چند نوع گیاه آدنیوم در جهان وجود دارد؟

آدنیوم گیاهی است که معمولا در ویتنام، عربستان، تایلند، تایوان و آفریقا یافت می شود و رشد آن فقط در مناطق گرم انجام می شود. این گیاه که از خانواده Apocynaceae و از جنس Adenium می باشد، دارای ساقه هایی گوشتی و عجیب است که باعث پیدایش طرفداران زیادی شده است. آدنیوم اوبسام یکی از انواع آن است و زمان گل دهی آدنیوم اوبسام متفاوت تر از دیگر آدنیوم ها است. از آنجایی که آدنیوم شباهت زیادی به بوته رز دارد، با نام رز کویر نیز شناخته می شود. آدنیوم دارای انواع مختلفی است که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم.

آدنیوم اوبسام Adenium obesum

اوبسام یکی از پر طرفدار ترین گونه های آدنیوم می باشد که ارتفاع آن می تواند به ۱ الی ۳ متر نیز برسد. ساقه گیاه آن گوشتی و متورم است و برگ های آن چرمی مانند هستند. گل های اوبسام با رنگ های صورتی، سفید و قرمز دیده می شوند. در ادامه زمان گل دهی آدنیوم اوبسام را در این مقاله بررسی می کنیم.

آدنیوم عربیکوم Adenium arabicum

این گونه از آدنیوم متعلق به عربستان و یمن است. بوته های آن گوشتی هستند و دارای ساقه های محکم و خاردار می باشند. این گیاه توانایی تحمل گرمای شدید کشور های عربی را دارد و به فضای اندکی برای رشد نیازمند است. برگ های آدنیوم عربیکوم نیز چرمی و پهن می باشند. تنه آن کلفت است و همه گل های آن با رنگ صورتی مایل به قرمز دیده می شوند.

همچنین بخوانید: نگهداری گل آدنیوم

 زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

 

 آدنیوم مولتی فلوروم Adenium multiflorum

نوعی آدنیوم است که ارتفاع آن می تواند بین ۰.۵ تا ۳ متر باشد. در آفریقای جنوبی یافت می شود و زمان کمی در هر سال دارای گل یا برگ هستند. هر گل آن قطری حدود ۵۰ تا ۷۰ میلی متر دارد و در مرکز سفید و در حاشیه ها قرمز رنگ دیده می شوند. این گونه از آدنیوم ها به شکل درخت هستند و از سمی که تولید می کنند برای شکار آبزیان استفاده می شود.

بهترین زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

بهترین زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

 

آدنیوم بوهمیانوم Adenium boehmianum

ریشه این گیاه نیز ماده ای سمی تولید می کند که از آن برای شکار حیوانات استفاده می کردند. برگ های این گونه ۳ ماه یک بار رشد می کنند و گل های آن نیز ممکن است در فصل زمستان دیده شوند.

 

آدنیوم سوازیکوم Adenium swazicum

این گونه نیز کوتاه قد می باشد و گل های آن به رنگ صورتی دیده می شوند. برگ های آن نیز باریک هستند.

 

آدنیوم سوکوترانوم Adenium socotranum

ارتفاع این گونه به ۴ متر می رسد و قطر ساقه آن ۸ متر می باشد که می توان گفت جزو آدنیوم های غول آسا محسوب می شوند. ضمنا گل های آن به رنگ صورتی دیده می شوند.

 

گیاه آدنیوم اوبسام چه زمانی شروع به گلدهی می کند؟

اگر بخواهیم از لحظه شروع گل دهی، آدنیوم اوبسام را بررسی کنیم باید بدانید که گل دهی آن از اواخر فصل زمستان شروع می شود. این مرحله شامل ایجاد شاخ و برگ جدید برای گیاه است ولی خود گل دهی در اینجا انجام نمی شود. گیاه فصل زمستان را به خواب می رود تا پس از بیدار شدن بتواند با انرژی به گل دهی و شکوفایی بپردازد.

زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

 

فصل تابستان و پاییز را می توان زمان گل دهی آدنیوم اوبسام دانست. گل هایی که در این فصل ایجاد می شوند ۲ تا ۳ اینچ قطر دارند و به رنگ های صورتی، قرمز، بنفش و سفید دیده می شوند. از زمان ایجاد گل تا زمان شکوفا شدن گل ها ۷ روز به طول می انجامد. رشد آدنیوم اوبسام بسیار آهسته اتفاق می افتد و سریع ترین رشد خود را در سه الی پنج سالگی خود نشان می دهند. در سن ۱۵ سالگی قد آن به ۶ فوت می رسد. اگر می خواهید زمان گل دهی آدنیوم اوبسام را تسریع بخشید، آبیاری مرتب را انجام دهید و از کود های دارای نیتروژن بالا استفاده کنید.

در فصل های بهار و تابستان، زمانی که دما بالا می رود می توانید گل آدنیوم را در فضای باز و در برابر نور خورشید قرار دهید و در فصل پاییز و زمستان که دمای هوا به شدت پایین می آید گیاه را به داخل خانه بیاورید؛ چرا که آدنیوم اوبسام تحمل دماهای خیلی پایین را ندارد و ممکن است دچار یخ زدگی و پوسیدگی شود و زمان گل دهی آدنیوم اوبسام عقب بیفتد.

برای بهبود گل دهی باید آدنیوم اوبسام را در روز حداقل ۶ ساعت جلوی نور قرار دهید. توجه داشته باشید که نور کاملا مستقیم و سوزان می تواند نتیجه عکس برای گیاه داشته باشد و آن را تخریب کند. بهتر است برای رسیدن نور کافی به گیاه، از یک سایبان برای آن استفاده کنید. شما می توانید گل آدنیوم اوبسام را در فصل های گرم نیز در خانه نگه دارید اما اگر نور کافی به آن نمی رسد نباید انتظار شکوفایی و گل دهی از آن داشته باشید.

دما و زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

دمای مناسب برای گل دهی گیاه آدنیوم اوبسام چه دمایی است؟

گل آدنیوم اوبسام تحمل دمای پایین و هوای سرد را ندارد، اما گرما را به خوبی تحمل می کند. بهترین دما برای رشد این گیاه بین ۲۳ تا ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد، اما اگر دما از این میزان نیز بیشتر شود نگران نشوید، گل شما به خوبی از پس آن بر می آید. اگر چه گیاه آدنیوم اوبسام می تواند تا دمای ۴۸ درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند، اما اگر دمای محیط از ۳۵ درجه سانتیگراد بیشتر شود، گیاه به خوابی کوتاه می رود و زمان گل دهی آدنیوم اوبسام دچار مشکل می شود. زمانی که گیاه به دمای عادی و مناسب خود بازگشت، گل دهی از سر گرفته می شود و گیاه به حالت قبل خود باز می گردد.

مطالب مرتبط: بیماری های آدنیوم و روش های درمان آن

دمای مناسب آدنیوم اوبسام

دمای مناسب آدنیوم اوبسام

 

نکاتی ساده اما مهم برای نگهداری آدنیوم اوبسام

برای کاشت، پرورش و نگهداری آدنیوم اوبسام باید به نکاتی توجه کنید که در این بخش به برخی از آنان می پردازیم.

 • کود دهی گیاه آدنیوم اوبسام را دو بار در ماه انجام دهید و از کود های ملایم برای آن استفاده کنید. بهترین زمان برای کود دهی، اواخر زمستان و زمانی است که جوانه هایی روی گیاه ایجاد شدند تا زمان گل دهی آدنیوم اوبسام به موقع انجام شود. کود دهی را در فصل بهار و تابستان نیز ادامه دهید تا گل دهی را بهبود بخشید. گیاهان آدنیوم معمولا رشد آرامی دارند؛ بنابراین برای افزایش رشد گیاه بهتر است از کود مناسب برای آن استفاده کنید.
 • اگر رشد ساقه های گیاه شما کاهش یافته است و به دنبال روشی برای افزایش آن هستید، بهترین روش ایجاد برش در بالای ساقه است. پس از انجام این کار مراقب باشید شیره گیاه روی دستان شما نریزد؛ چرا که این شیره سمی و خطرناک است.
 • در فصل بهار و تابستان که زمان گل دهی آدنیوم اوبسام است، فقط زمانی که خاک گیاه خشک شده است آبیاری را انجام دهید. این زمان می تواند هفته ای یک الی دو بار باشد. در فصل زمستان نیز آبیاری را فقط زمانی انجام دهید که حس می کنید خاک گلدان خشک شده است. اگر متوجه شدید که گیاه به خواب کامل فرو رفته است دیگر نیازی به آبیاری ندارد و تا زمان بیدار شدن آن را آبیاری نکنید. توجه داشته باشید که گل ها یا برگ های گیاه را خیس نکنید.
 • از آدنیوم اوبسام خود در برابر آفات و بیماری هایی که ممکن است آن را درگیر کنند و زمان گل دهی آدنیوم اوبسام را به تاخیر بیندازند، محافظت کنید.
 • در زمان خواب، گلدان را به مکانی که نور کمتری دارد منتقل کنید و دمای آن را تا حدود ۱۳ درجه سانتیگراد نگه دارید.
 • اگر چه بهتر است اجازه دهید گیاه به خواب رود و مراحل طبیعی خود را طی کند، اما اگر می خواهید از انجام این کار جلوگیری کنید آن را به منطقه ای روشن انتقال دهید و کود دهی و آبیاری آن را مانند فصل بهار و تابستان رعایت کنید. با این کار زمان گل دهی آدنیوم اوبسام را تغییر می دهید، اما باعث کاهش طول عمر گیاه می شوید.
 • از این گل ها می توانید به عنوان گل آپارتمانی استفاده کنید.

نکات مراقبتی از آدنیوم اوبسام

 

با دادن کود مناسب به آدنیوم اوبسام، گیاه را سرزنده کنید

یک آزمایش روی گیاه آدنیوم اوبسام انجام شد و نشان داد گیاهانی که از کود هایی با نیتروژن بالا تغذیه کرده اند به خوبی گل می دهند و گیاهانی قوی هستند؛ در حالی که گیاهانی که کود آن ها نیتروژن کمی داشته به خوبی گل نمی دهند و ضعیف هستند. در اوایل فصل بهار، آدنیوم را با کودی که نیتروژن بالایی دارد تغذیه کنید و زمان گل دهی آدنیوم اوبسام را تسریع بخشید. کود هایی که دارای پتاس هستند نیز کود های مناسبی برای این گیاه محسوب می شوند.

یکی از انواع کود هایی که برای گیاهان آدنیوم استفاده می شود، کود میکرو است. کود میکرو دارای میکرو المنت ها یا ریز مغذی هایی مانند آهن، مس، مولیبدن، بور، کلر و منگنز است. اگر چه ماکرو المنت ها موادی هستند که گیاه به مقدار زیاد به آن ها نیاز دارد و میکرو المنت ها به میزان کمتری مورد نیاز هستند، اما نمی توان از اهمیت آن ها غافل شد. گیاهی که فاقد میکرو المنت ها باشد دچار مشکل خواهد شد. زمان گل دهی آدنیوم اوبسام را میکرو المنت ها نیز تعیین می کنند.

یکی دیگر از انواع کود های مورد نیاز آدنیوم اوبسام، کود ماکرو است. کود ماکرو از ماکرو المنت هایی مانند فسفر، ازت و پتاسیم تشکیل می شود که با درصد های متفاوتی وجود دارند و میزان رشد گیاه در هر یک از آن ها متفاوت است.

کود هایی که دارای پتاس هستند نیز کود های مناسبی برای این گیاه محسوب می شوند و زمان گل دهی آدنیوم اوبسام را تسریع می بخشند. گیاهان برای رشد، نمو و گل دهی به تغذیه مناسب نیاز دارند. گیاهان به ازت و پتاسیم برای سوخت و ساز، ریشه سازی و بسیاری از اتفاقات فیزیولوژیک نیاز دارند.

همچنین بخوانید: چرا ریشه آدنیوم پوسیده می شود؟ راز طلایی درمان پوسیدگی آدنیوم

با کاشت بذر آدنیوم اوبسام، می توانید آن را تکثیر کنید

دانه آدنیوم اوبسام را در آب ولرم به مدت ۱ الی ۴ ساعت قرار دهید. اگر دمای آب کمی بالاتر باشد نیز ایرادی ندارد، فقط نباید از آب جوش استفاده کنید. دانه آدنیوم معمولا روی آب شناور می ماند پس نگران آن نباشید. برای خاک آن نیز می توانید از هر خاکی که زهکشی بالایی دارد و زمان گل دهی آدنیوم اوبسام را تسریع می بخشد کمک بگیرید، خاک کاکتوس می تواند پیشنهاد خوبی باشد. خاک باغچه نیز ممکن است در ابتدا خوب به نظر برسد اما در فصل زمستان، زهکشی آن کاهش می یابد. برای کاشت بذر می توانید از گلدان های کوچک پلاستیکی که در زیرشان سوراخ هایی دارند کمک بگیرید و پس از رشد گل آن ها را تعویض کنید تا زمان گل دهی آدنیوم اوبسام دچار اختلال نشود. در شروع کاشت ابتدا ته گلدان را خاک بریزید و آن را آبیاری کنید؛ سپس دانه را به صورت افقی قرار دهید اما فشاری به آن وارد نکنید. روی بذر را نیز با مقداری خاک بپوشانید و دوباره به آن آب بدهید. از آب زیادی استفاده نکنید تا بذر جابجا نشود.

نحوه کاشت آدنیوم اوبسام

نحوه کاشت آدنیوم اوبسام

سخن پایانی
آدنیوم ها دارای انواع گوناگونی هستند که هر یک ویژگی های منحصر به فردی دارند. یکی از این آدنیوم ها، آدنیوم اوبسام است که برای گل دهی و به ثمر رسیدن به شرایطی نیاز دارد. زمان گل دهی آدنیوم اوبسام وابسته به شرایطی است که اگر همه شرایط برای آن مهیا شوند، قطعا رشد می کند و به گیاهی زیبا برای خانه شما تبدیل می شود، اما اگر حتی یکی از آن ها رعایت نشود ممکن است باعث پوسیدگی و از دست رفتن گیاه شود.

 

شکل گیاه آدنیوم اوبسام

شکل گیاه آدنیوم اوبسام

 

همچنین بخوانید: نگهداری از گیاه فیتونیا

3 دیدگاه برای “زمان گل دهی آدنیوم اوبسام

 1. حسن آبادی گفته:

  توضیحات عالی بود.گل من تازه شکوفه داده بعد از چند سال🥰

  • gandomvip گفته:

   به به بسیار عالی از اینکه گل آدنیوم اوبسام زیبای شما گل داده بسیار خوشحالیم.

 2. هادی گفته:

  امروز دو تا اوبسام خریدم، اندازه متوسطی دارن، یکیشون از قسمت پایین ساقه توی محل رشد برگ ، شیره‌ای ازش بیرون زده بود، میدونید دلیل این حالت رو ؟ احتمال داره که زخمی شده ؟ یا طبیعیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *