نگهداری گل آدنیوم

نگهداری گل آدنیوم

نگهداری گل آدنیوم طرفداران زیادی دارد، زیرا این گیاه از نظر ظاهری بسیار زیبا و چشم نواز است. گیاه آدنیوم بیشتر در عربستان، تایلند، تایوان، ویتنام و آفریقا یافت می شود. این بومیان شرق آفریقا و عرب برای استفاده در باغ و نمای حیاط به عنوان گیاهی زینتی فوق العاده محسوب می گردند. گل آدنیوم همچنین اغلب به عنوان گیاه بونسای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا می توان آن را به راحتی در گلدان پرورش داد. نام دیگر آدنیوم، گل رز بیابانی است. این گیاه فوق العاده زیبا است و رنگ گل های این درختچه جذابیت خاصی دارد. آدنیوم را می توان در تن های رنگی سفید، صورتی و قرمز یافت.

نگهداری گل آدنیوم برای دوست داران گیاهان منحصر به فرد، بسیار سرگرم کننده است. گل رز بیابانی یا آدنیوم نمونه کاملی برای به کارگیری و کسب تجربه توسط باغبان مبتدی است. بوته آدنیوم دارای ساقه ضخیم و شاخه های گوشتی است. اندازه گیاه آدنیوم بستگی به بلوغ گیاه و محل کاشت آن دارد. این گیاه را می توان به راحتی در داخل و یا خارج از منزل و همچنین در فضاهای سرپوشیده پرورش داد.

ذخیره آب توسط گل آدنیوم

 

 

ذخیره آب توسط گل آدنیوم

گل آدنيوم از سيستم ذخيره آب برخوردار است.

 

نگهداری گل آدنیوم که از گیاهان آبدار و گرمسیری محسوب مي شود، منوط به کسب آگاهی کافی در رابطه با ویژگی ها و چرخه زندگی آن ها است. همه گیاهان آبدار دارای نوعی سیستم ذخیره آب در برگ، ساقه و یا  ریشه هستند. در رز بیابانی، تنه متورم می شود تا رطوبت را در زمان خشکسالی حفظ کند. برخورداری از یک تنه خوب، نشان دهنده سلامت گیاه است. ساقه لاغر در این گیاه، نشان دهنده کمبود رطوبت است. نکته جالب در مورد گیاه رز بیابانی شباهت طبیعی آن به بونسای است، با قد کوتاه در بلوغ، و سایه بان مرتب بالای ساقه. اگر به آب، دما و نیازهای نوری آدنیوم به دقت توجه شود، نگهداری گل آدنیوم بسیار آسان خواهد بود.

همچنین بخوانید : علت زرد شدن برگ کالاتیا

براي مراقبت صحيح از گیاه رز بیابانی نياز به يک مکان کاملاً آفتاب گير و خاکي که به درستي زهکشی شده باشد، وجود دارد. با تقلید مناسب از شرایط منطقه ای بومی گل آدنيوم، تعداد زیادی شکوفه شبیه گل رز در شگفتی معماری اين گیاه به دست خواهد آمد. چنانچه اين گياه در دماي پايين تر از 4 درجه سانتي گراد قرار گيرد، به سرعت از بين مي رود؛ اما در نقطه مقابل، آدنيوم تاب آوري مناسبي تا دمای 32 درجه سانتي گراد خواهد داشت.

در نگهداری گل آدنیوم لازم است تا به نحوه آبياري توجه ويژه اي شود. آبیاری نامناسب سبب از بین رفتن سریع این گیاه می شود. آدنيوم ها ساکولنت هستند و به دوره های بارانی که طی آن رشد می کنند و پس از آن یک دوره خفته و خشک نياز دارند. از اين رو بهتر است برای کسب موفقیت بیشتر در نگهداری از آن ها، شیوه های آبیاری مناسبي انتخاب شود. لازم است در بهار و تابستان خاک گياه آدنيوم نسبتاً مرطوب نگه داشته شود و در پاییز و به ویژه زمستان که گیاه در خواب است ميزان آبياري کاهش يابد.

مراقبت از گل آدنيوم

پرورش گل آدنيوم پيچيده و دشوار نيست.

نگهداری گل آدنیوم ساده است، و تنها نیاز به مدیریت دقیق آب و نور زیاد خورشید دارد. این گیاه گرماي دائمی هوا را ترجیح می دهد. آدنيوم معمولاً در ماه های تابستان شکوفا شده و با گل های صورتی و قرمز پر رنگ و برگ های سبز روشن جلوه گر مي شود. رز بياباني در فصل زمستان به خواب رفته و گل و شاخ و برگ خود را از دست مي دهد.

ميزان نور کافی براي نگهداری گل آدنیوم

رشد کامل گیاه رز بیابانی در محیطی آفتابی فراهم مي شود. از اين رو انتخاب مکانی براي قرار گيري گياه، که در طول روز از نور کافی برخوردار باشد، کاملا ضروري خواهد بود. بهتر است براي استفاده از اين گياه در مناطقي که از نظر موقعيت جغرافيايي داراي شرايط ايده آل براي پرورش آن در فضاي باز و باغ است، مکان هایی به دور از سايه در نظر گرفته شود. يعنی آدنيوم در جايي قرار داده شود که زير سايه درختان و گياهان بلند قامت قرار نگيرد؛ اما لازم است گياه از قرار گرفتن در معرض آفتاب تند ظهر گاهي، مورد محافظت قرار گيرد.

 

مطالب مرتبط : جلوگیری از پژمرده شدن گل رز

 

خاک مطلوب برای نگهداری گل آدنيوم

گیاه رز بیابانی همانطور که از نام آن مشخص است، به طور طبیعی برای شرایط خشک و شبیه به بیابان مناسب است. خاک مطلوب و ايده آل براي پرورش اين گياه بايد ماسه اي و با زهکشي مناسب باشد. همچنين pH  خاک بايد خنثی تا اسیدی باشد. در حالت ایده آل، ميزان pH خاک بايد در حدود 6.0 باشد.

ميزان آب مورد نياز برای پرورش و نگهداری گل آدنیوم

مراقبت از گل آدنيوم

دفعات آبياری گل آدنيوم در فصول مختلف سال، متغيير است.

 

گیاه رز بيابانی بسته به فصل هاي مختلف سال و ميزان درجه حرارت هوا، نیازهای متفاوتی به آب دارد. در طول فصل رشد (اواخر بهار و تابستان)، خاک گل رز بیابانی باید مرطوب نگه داشته شود اما لازم است از ايجاد حالت اشباع، به شدت محافظت شود. لذا لازم است ميزان رطوبت خاک به طور دوره ای مورد بررسي قرار گيرد و قبل از آبیاری مجدد، از خشک شدن کامل خاک اطمينان حاصل گردد. بهتر است براي نگهداری گل آدنیوم از گلدان هايي که دارای سوراخ های زهکشی زیاد هستند، استفاده شود. زيرا رطوبت زياد، سبب ايجاد پوسيدگي در ريشه گياه خواهد شد.

 

آبياری در فصول پاییز و زمستان بايد به صورت ماهانه صورت گيرد. براي اطمينان از اينکه آیا گیاه در طول فصل رشد خود، آب کافی دریافت می کند يا نه، بررسی تنه گياه، راه گشا خواهد بود. تنه متورم و ضخیم (متناسب با اندازه گیاه) نشان دهنده این است که گیاه به خوبی هیدراته شده است.

 دما و رطوبت مناسب برای نگهداری گل آدنیوم

 دما و رطوبت مناسب برای نگهداری گل آدنیوم

آدنيوم، متناسب با هواي گرم و خشک است.

لازم است گیاه آدنيوم همواره در دمای گرم، نگهداري شود. دمای بین (18 تا 32 درجه سانتی گراد) 65 تا 90 درجه فارنهايت، ايده آل ترين بازه دمایی براي رشد بهتر گل آدنيوم است. اگر رز بیابانی در خارج از خانه و در محيط سرباز قرار گرفته باشد، احتمال زنده ماندن آن در برابر یخبندان طولانی مدت بسيار کم خواهد بود. ميزان رطوبت در رشد و نمو گياه رز بیابانی بي تاثير است و اين گياه صرفا به آب و هوای خشک و گرم نياز دارد.

 کود دهی به گل آدنيوم

کود دهی به گل آدنيوم

استفاده از کود مايع سبب رشد بهتر آدنيوم مي گردد.

 

براي نگهداری گل آدنیوم در شرايط مطلوب و ايده آل، بهتر است ماهی يک بار از کود مايع براي تغذيه گياه استفاده شود. به هيچ عنوان اين کار در طول دوره خواب گل نبايد انجام شود و بايد از انجام آن در اين دوره به شدت اجتناب گردد.

نحوه تکثير گل آدنيوم

گل آدنيوم را می توان با استفاده از قلمه زدن و کاشت بذر کشت کرد. در هر دو حالت می توان آدنیوم را با تلاش بسیار کمی پرورش داده و تکثير نمود. شيوه هاي تکثير و نگهداری گل آدنیوم در ادامه تشريح مي گردد.

همان طور که در بخش های قبل گفته شد می توانید از بخش های هرس شده گیاه استفاده کنید و آن ها را بکارید تا تبدیل به گل های جدیدی شوند، این روش همان تکثیر از قلمه است. بهترین قلمه ها، قلمه هایی با طولی حدود ۶ اینچ هستند؛ چرا که می توانند ساقه های محکم و مناسبی برای گیاه باشند و احتمال بروز بیماری های آدنیوم در آن ها کمتر است. قلمه هایی که از گیاه جدا کردید را روی کاغذ و یا حوله ای کاغذی قرار دهید و در محلی گرم و خشک و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. این قلمه ها باید ۴۸ ساعت به این حالت بمانند تا شرایط کاشت را پیدا کنند.

پس از ۴۸ ساعت، یک خاک مناسب با زهکشی بالا برای آنان آماده کنید. می توانید از مخلوط خاک کاکتوس و خاک ساکولنت استفاده کنید، حتی می توانید به آن شن و ماسه اضافه کنید. اگر می خواهید خاک گلدانتان زهکشی مناسبی داشته باشد و گیاه دچار بیماری های آدنیوم نشود، در انتهای گلدان از یک لایه ماسه درشت استفاده کنید. حال می توانید قلمه را بکارید. سپس به کمک یک اسپری، خاک آن را نمناک کنید. آبیاری به این روش را چند روز یک بار انجام دهید ولی بیش از حد به آن آب ندهید. اگر آب زیادی به آدنیوم بدهید ریشه های آن دچار پوسیدگی می شوند. سپس گیاه را در مکانی گرم قرار دهید و شرایط نگهداری آن را رعایت کنید تا از بروز بیماری های آدنیوم جلوگیری شود.

 

اگر گیاه تازه کاشته شده را در داخل منزل نگهداری می کنید، دو روز یک بار آن را بچرخانید تا نور خورشید به همه قسمت های آن برسد. زمانی که گیاه، برگ های جدیدی جوانه زد می توانید مطمئن شوید که قوی شده است و توان تحمل گرمای بیشتر را دارد؛ در نتیجه می توانید آن را به محل گرم تری منتقل کنید. می توانید قلمه ها را در باغچه هم بکارید اما چون در این حالت حساسیت بالایی به سرما دارند ممکن است در فصول سرد دچار بیماری های آدنیوم شوند و از بین بروند. برای جلوگیری از چنین مشکلی، بهتر است آن ها را در گلدان بکارید تا قابلیت حمل و جابجایی داشته باشند.

آدنیوم را از طریق بذر آن نیز می توانید بکارید. بذر آن را می توانید به صورت آنلاین تهیه کنید و یا آن را از گل فروشی ها و گلخانه ها خریداری کنید. توجه داشته باشید که بذر آن باید تازه باشد؛ چرا که بذر هر چقدر تازه تر باشد، نتیجه بهتری خواهد داشت و رشد آن بهتر و سریع تر خواهد بود و ابتلا به بیماری های آدنیوم در آن کمتر است. اگر آدنیوم بالغ در خانه دارید می توانید دانه های آن را برداشت کنید و در فصل بهار آن ها را بکارید. برای کاشت آن می توانید از خاک هایی که گفته شد استفاده کنید. از گلدانی کم عمق کمک بگیرید و خاک را درون آن بریزید. بذر را درون خاک قرار دهید و لایه نازکی ماسه روی آن بریزید. پس از اتمام کار، خاک را به میزان کمی آبیاری کنید. بین سه تا هفت روز طول می کشد تا جوانه ها ظاهر شوند. یک ماه بعد باید آدنیوم ها را در گلدان های جداگانه بکارید.

 

 

 ترفند پرورش گل آدنيوم با استفاده از بذر و دانه

 

ترفند پرورش گل آدنيوم با استفاده از بذر و دانه

کشت گل آدنيوم با استفاده از بذر

 

در شروع کار کاشت بذر گل آدنيوم، لازم است از تازه بودن بذرهايی که مورد استفاده قرار مي گيرند، اطمينان حاصل شود. به کارگيری بذرهاي تازه، سبب افزايش سرعت جوانه زني شده و نتيجه مطلوب تري ايجاد خواهد نمود. تهيه بذر را مي توان از طريق فروشگاه هاي معتبر انجام داده و يا به طور مستقيم از خود گياه براي برداشت بذر استفاده نمود.

 

مطالب مرتبط :علت زرد شدن گیاه زاموفیلیا

براي پرورش و نگهداری گل آدنیوم استفاده از گلدان مناسب، امر بسيار مهمی خواهد بود. لازم است گلدان با محيط کشت ايده آل و زهکشي مناسب براي کاشت بذر به کار گرفته شود. پرليت و يا مخلوط ماسه و خاک، موادي هستند که براي پر کردن گلدان از آن ها استفاده می گردد.

سپس بذر در گلدان آماده شده قرار گرفته و آبياري آغاز مي گردد. براي آبياري بذر مي توان از دو روش استفاده نمود. در روش اول، آبياري گياه از پايين صورت مي گيرد و اين کار به طور روزانه انجام مي گردد. روش دوم آبياري، رساندن آب به بذر از بالا است. در اين حالت تا زمان ظهور نهال گياه، هر سه روز يکبار به گلدان آب داده مي شود.

براي نگهداری گل آدنیوم در اين برهه زماني، از پد گرمکن استفاده مي گردد. جوانه ها در بهترين حالت، ظرف يک هفته ظاهر خواهند شد. چنانچه بذرها از کيفيت مطلوب برخوردار نباشند، اين زمان طولاني تر مي گردد. بعد از جوانه زدن بذرها، آبياري صرفاً از پايين انجام خواهد شد و بعد از حدود يک ماه، گياه حاصل، به گلدان نهايي منتقل مي گردد.

ترفند پرورش گل آدنيوم با استفاده از قلمه زدن

 

ترفند پرورش گل آدنيوم با استفاده از قلمه زدن

تکثير گل آدنيوم با استفاده از قلمه زدن

 

هر چند تکثیر بذر گل رز بياباني نسبتاً آسان است، اما بیشتر باغبانان پرورش و نگهداری گل آدنیوم را با استفاده از قلمه زني ترجيح مي دهند. براي اين کار لازم است برشي از نوک شاخه گل آدنيوم جدا شود. زماني را براي خشک شدن برش حاصل در نظر گرفته و سپس با مرطوب نمودن قسمت انتهايي برش، آن را در هورمون ریشه زایی غوطه ور مي کنند. در اين مرحله، برش را به یک محیط رشد خوب با زهکشی مناسب مانند پرلیت یا ماسه مخلوط با خاک چسبانده مي شود.

آبياري روزانه و حصول اطمينان از خارج شدن آب اضافي براي کسب نتيجه مطلوب در اين مرحله از نگهداری گل آدنیوم ضروري است. استفاده از بطري اسپري کننده براي آبياري، ايده آل تر خواهد بود. ريشه دار شدن برش، در حدود دو تا شش هفته زمان نياز دارد.

مشکلات رایج گل آدنيوم

رز بیابانی گیاهی نسبتاً عاری از بیماری و آفات است. آبیاری بیش از حد، بزرگ ترین مشکل این گیاه است. هنگامی که شرایط رشد برای گیاه مهیا نیست، دفاع طبیعی آن را کاهش می دهد و آفات یا بیماری ها وارد می شوند. در نگهداری گل آدنیوم بايد به موارد زير دقت شود.

 زرد شدن برگ آدنیوم

 علت زرد شدن برگ آدنیوم

زرد شدن برگ يکی از مشکلات نگهداری گل آدنيوم است.

 

یکی از علائم رایج پوسیدگی ریشه، زرد شدن برگ ها یا ریزش ناگهانی آن ها است. قارچ، باعث پوسیدگی ریشه می شود. چنانچه به موقع از بروز اين مشکل اطلاع حاصل گردد، مي توان گیاه را نجات داد. در اين حالت لازم است ابتدا برگ ها و ساقه های آسیب دیده از گياه جدا شود و بخش ریشه از گلدان خارج گردد. در نگهداری گل آدنیوم، چنانچه ریشه سیاه مشاهده شود، بايد ریشه آسیب دیده توسط چاقوی تیز برش داده و جدا شود. بهتر است در حين انجام کار، چاقو به طور مستمر استریل گردد. سپس مطابق با دستورالعمل درج شده بر روي محصولات قارچ کش، از اين مواد استفاده نموده و ریشه باقی مانده را در گلدان با زهکشی خوب قرار گيرد.

لکه بینی روی برگ ها

کپک پودری در سطوح بالای برگ، علائم تاول مانند بر جاي می گذارد. این مسئله می تواند منجر به اختلال در رشد گياه و ایجاد یک ماده سفید رنگ در برگ ها، ساقه ها و جوانه ها در زمان نگهداری گل آدنیوم شود. این مشکل بیشتر در طول شب های سرد و مرطوب و روزهای گرم ديده مي شود. کپک پودری آب را دوست ندارد. براي برطرف نمودن اين مسئله لازم است، طبق دستورالعمل روی بسته، برگ های گیاه را مه آلود کرده و از قارچ کش استفاده شود. داشتن فاصله مناسب بین گیاهان خطر ایجاد کپک پودری را کاهش می دهد.

 

تکه تکه شدن برگ های پایینی

تکه تکه شدن برگ های پایینی

کنه عنکبوت عامل تکه تکه شدن برگ گل آدنيوم است.

 

کنه عنکبوت شایع ترین آفتی است که نگهداری گل آدنیوم ديده مي شود. آن ها با مکیدن شیره، عمدتا از قسمت زیرین برگ ها تغذیه می کنند. لکه بینی برگ منجر به تغییر رنگ کامل و در نهایت مرگ برگ می گردد. برای تشخیص آفت کنه عنکبوت، راهکار ساده اي وجود دارد. لازم است تا شاخ و برگ آلوده را روی یک تکه کاغذ سفید تکان داده شود. در صورت  وجود کنه عنکبوت، نقاط کوچکي روي سطح کاغذ پديدار می گردد.

همچنین ممکن است در قسمت زیرین برگ ها، تار و تخم هايي ديده شود. برای رها شدن از شر اين آلودگی در مدت نگهداری گل آدنیوم استفاده از یک اسپری قوی آب، در زیر تمام برگ ها توصيه مي گردد. براي کسب نتيجه مطلوب بايد این کار، هر چند روز یکبار تکرار شود. همچنین می توان از صابون حشره کش یا روغن چریش برای کنترل کنه استفاده نمود.

جمع بندی

گل آدنيوم گياه زينتی چشمگيري است که در نواحی گرمسيری رشد مي کند. اين گياه را مي توان در باغ و يا در فضاهای سرپوشيده مورد استفاده قرار داد. استفاده از اين گل منحصر به فرد در منازل، به شکل بونسای است.

نگهداری گل آدنیوم در صورت توجه به ميزان نور و آب مورد نياز، بدون مشکل و به خوبي صورت مي گيرد. اين گياه را مي توان با استفاده از کاشت بذر و قلمه زدن تکثير نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید گل آنلاین گندم VIP می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها