علت زرد شدن برگ گل آرالیا

علت زرد شدن برگ گل آرالیا

علت زرد شدن برگ گل آرالیا، یکی از زیبایی های خلقت

علت زرد شدن برگ گل آرالیا یکی از موضوعاتی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. گل آرالیا که نام علمی آن Aralia می باشد یکی از گیاهان زیبا و جذاب است که در آپارتمان می توانید نگهداری کنید این گل از خانواده ی کرفس سانان می باشد که زیستگاه اصلی آن کشور ژاپن است و دارای ساقه های انشعابی می باشد و در زیستگاه خود به صورت درختچه های سر سبز رشد می کنند، این گیاه نام های دیگری نیز دارد که از آن می توان به گیاه آرالیای مینیاتوری، روغن گرچک دروغین، نخل برگ انجیری و دیزیگوتکا اشاره کرد. بیایید با هم علت زرد شدن برگ گل آرالیا را بررسی کنیم.

 

 

علت زرد شدن برگ گل آرالیا و شرایط نگهداری آن

علت زرد شدن برگ گل آرالیا موضوعات متعددی را شامل می گردد که در ادامه توضیح خواهیم داد. دلیل گذاشتن نام نخل برگ انجیری روی این گیاه شباهت آن به برگ های انجیر است که به این نام بیشتر رایج است. این گیاه در آپارتمان تا ارتفاع 2 الی 5/2 متر رشد دارد و در زیستگاه اصلی خود تا ارتفاع 6 متر هم رشد می کند و با رشد بیشتر این گیاه، خم شدگی آن به سمت پایین بیشتر خواهد بود، برگ های این گیاه شبیه به برگ های دندانه ای انگشت و به صورت براق و بزرگ می باشد که تابش نور مستقیم از علت زرد شدن برگ گل آرالیا خواهد بود. این برگ ها تا 25 الی 30 سانتی متر رشد می کند.

گل آرالیا جزء خانواده آرالیاسه ها محسوب می شوند و به سرما حساس هستند و نگهداری آن در ادارات و کارخانجات مناسب نیست و ایجاد شرایط نامناسب از علت زرد شدن برگ گل آرالیا می باشد. شما می توانید آن را در منزل نگهداری کنید. در بعضی از کتب از آن به نام فاتسیاژاپونیکا یاد می کنند. برگ های آن نسبت به مواد شیمیایی که باعث براق شدن برگ ها می شود، حساس هستند و در تابستان گل های آن به صورت سفید و خوشه ای نمایان می شود که نیاز به نور بیشتری دارند.

علت زرد شدن برگ گل آرالیا از لحاظ موقعیت جغرافیایی

علت زرد شدن برگ گل آرالیا از لحاظ موقعیت جغرافیایی

 

دلیل زرد شدگی برگ گل آرالیا

زرد شدگی برگ های گل آرالیا می تواند علل متعددی داشته باشد که ما در این قسمت به آن ها اشاره خواهیم کرد. برای درمان علت زرد شدن برگ گل آرالیا ابتدا باید علت را جویا شویم تا به درمان آن بپردازیم.

 • آبیاری: آبیاری بیش از حد، یا دادن آب کمتر از نیاز گیاه، علت زرد شدن برگ گل آرالیا می باشد. زمان آبیاری این گیاه با خشک شدن خاک انجام می شود؛ که به صورت دوره ای، هفته ای یکبار در هفته آبیاری می شود، قبل از آبیاری اجازه دهید آب 24 الی 48 ساعت در ظرف بماند تا کلر آن از بین برود بعد آبیاری نمایید.
 • نور: یکی از علت زرد شدن برگ گل آرالیا نور مستقیم خورشید است، که به سرعت برگ های این گیاه را از بین می برد، این گیاه پهن برگ، به سایه بیشتر علاقه دارد و نور دهی به آن باید متوسط باشد تا از زرد شدن آن جلوگیری کنید.

علت زرد شدن برگ گل آرالیا از لحاظ نور

 

 • دما: با بالا رفتن و یا پایین آمدن دمای محیط این گیاه، موجب شده برگ ها رنگ زرد به خود بگیرند و دمای مناسب برای این گیاه دمای بین 15 الی 20 درجه سانتی گراد می باشد که از زرد شدن آن جلوگیری می کند.
 • کمبود نیتروژن: نبود نیتروژن در خاک از علت زرد شدن برگ گل آرالیا است، که با کود نیتروژن می توان این مشکل را حل کرد. کود نیتروژن در سلامت گل، تاثیر ویژه ای دارد.
 • کود: استفاده از کود بیش از حد هم موجب سوختگی و زرد شدن برگ های این گیاه می شود و برای رشد بهتر گیاه، می توانید هر دو هفته یکبار 3 گرم در لیتر از کود و تقویت کننده ها استفاده کنید تا گیاه شما شاداب تر به نظر برسد. توجه نمایید، کود در رشد گیاه تاثیر ویژه ای داشته و همواره باید در استفاده از میزان آن دقت کنید. علت زرد شدن برگ گل آرالیا را می توان به علت کود دهی نامناسب نیز دانست.

 

علت زرد شدن برگ گل آرالیا و نحوه ازدیاد آن

 

در بخش قبلی ما با این موضوع آشنا شدیم که زیاده روی و یا کم کاری در شرایط نگهداری این گل، می تواند علت زرد شدن برگ گل آرالیا باشد. حال در ادامه می خواهیم دریابیم که چگونه می توان بدون آسیب رساندن به گل، در ازدیاد و تکثیر آن نقش داشت. یکی از بهترین فصل هایی که شما می توانید این کار را انجام دهید، فصل بهار است. در شرایط دمای 18 درجه ی سانتی گراد، به همراه ریشه دار نمودن قلمه های پاشنه دار می توان این کار را به انجام رساند.

مطالب مرتبط : علت سیاه شدن گیاه و برگ سانسوریا (راه حل)

 

حال تمامی برگ های گل را از قلمه جدا کنید و به همراه مخلوط پیت و خاک و در شرایطی کاملا منحصر به فرد و عالی کاشت نمایید، که با رعایت برخی شرایط می توانید موجب تکثیر گل خود شوید. علاوه بر آن بهتر است برای اینکه در اطراف گیاه رطوبت باقی بماند، محل کاشت را به طور کامل با پلاستیک بپوشانید. فقط توجه داشته باشید که این رطوبت نباید بیش از حد باشد، چرا که خود می تواند علت زرد شدن برگ گل آرالیا باشد. برای رشد بهتر گیاه، بهتر است که محیط همیشه مرطوب بماند.

گل آرالیا با چه مشکلاتی در هنگام رشد رو به رو است؟

آرالیا همیشه به عنوان زیباترین گل در میان گل های آپارتمانی و باغچه ها شناخته می گردد؛ که معمولا به سختی دچار آفات و بیماری می گردند. درست است که این گل ها خیلی مقاوم هستند، اما اگر به شرایط ذکر شده توجهی نداشته باشید، می تواند مشکلاتی همانند آفات، بیماری و زرد شدن برگ گل آرالیا را در پی داشته باشد. در ادامه با هم به این مشکلات و علت زرد شدن برگ گل آرالیا و همچنین راه حل های جلوگیری از آن ها خواهیم پرداخت. بنابراین اگر به گل و گیاه علاقه مند هستید، با ما همراه باشید.

علت زرد شدن برگ گل آرالیا

علت زرد شدن برگ گل آرالیا و مشکلات موجود در آن

 1. زرد شدن برگ گل آرالیا

یکی از اولین مشکلاتی که ممکن است هر کدام از ما در هنگام نگهداری از این گل با آن رو به رو شویم، زرد شدن برگ گل آرالیا باشد. نبودن هیچ گونه نوری می تواند یکی از شایع ترین و مهم ترین علت زرد شدن برگ گل آرالیا باشد. به همین خاطر، اگر قصد دارید این گل های زیبا و دوست داشتنی را که کاملا مناسب هدیه دادن نیز می باشند، را نگهداری کنید؛ پیشنهاد می کنیم که آنان را در محلی قرار دهید تا نور آفتاب به طور غیر مستقیم به گیاه برسد. توجه کنید، نور مستقیم نیز می تواند علت زرد شدن برگ گل آرالیا باشد.

 1. ریز بودن برگ های رشد شده

گاهی اوقات ممکن است که در هنگام رشد گیاه برخی از برگ هایی را مشاهده کنیم که بسیار ریز هستند. این خود می تواند نشانه هایی از کمبود مواد غذایی و تغذیه باشد. شما باید سعی کنید که به گل خود حداقل هر دو هفته یکبار تغذیه های مصنوعی بدهید. این تغذیه ها با کودهای مناسبی که به گیاه خود می دهید، فراهم می گردند که این عامل خود می تواند از علت زرد شدن برگ گل آرالیا نیز باشد.

علت زرد شدن برگ گل آرالیا و ریز بودن آن

 1. پوسیدگی ریشه گیاه

علاوه بر زرد شدگی برگ ها، پوسیدگی ریشه نیز می تواند مشکلات فراوانی در رشد ایفا نماید که پیشنهاد می کنیم، حتما در مواجه با چنین مشکلاتی آب کمی به گیاه داده و همواره زهکشی مناسبی نیز داشته باشید. خاک های سالم و ضد عفونی کننده در صورتی که به طور متوسط نیز آبیاری گردند، هیچ‌گاه باعث ایجاد پوسیدگی در گیاه نمی گردند.

 1. وجود حشرات و کنه ها در برگ گل

در قسمت های پایینی برگ ها ممکن است که شما با زخم هایی همانند تار های عنکبوت مواجه گردید، با این نشانه ها، برگ ها به ندرت شروع به ریزش می کنند که وجود این بیماری هم خود از علت زرد شدن برگ گل آرالیا می باشد. با سم کنه کش، هر دو هفته یک بار از بروز این بیماری می توانید جلوگیری کنید. علاوه بر آن رطوبت کافی هم به از بین بردن حشرات کمک زیادی می نماید.

 

وجود حشرات و کنه ها در برگ گل

خاک مورد نیاز جهت نگهداری صحیح از گل آرالیا

آیا تا به حال از گل های آپارتمانی در خانه خود داشته اید. این روزها افراد بسیاری هستند که به گل و گیاه علاقه نشان داده و تقریبا می توان در خانه هر فردی یک گلدان و گل های خانگی یافت. شرایط نگهداری گل آرالیا در خاک مناسب و حاصل خیز به این صورت است که خاک باید به خوبی زهکشی شود. خاک نامناسب نیز از علت زرد شدن برگ گل آرالیا می باشد. خاکی که از زهکشی مناسبی برخوردار باشد، دیگر آب در میان آنان تجمع نخواهد کرد، در نتیجه گیاه با پوسیدگی ساقه و ریشه نیز رو به رو نخواهد شد.

خاک های لیمویی یکی از بهترین خاک ها برای پرورش گل آرالیا هستند. این گیاه برای این که با بیماری مواجه نگردد و همواره سرحال و شاداب باشد، بهتر است که از خاک های دارای مواد معدنی و سرشار از کمپوست استفاده کنید. یکی از مهم ترین علت کمبود همین مواد غذایی است. بنابراین سعی کنید که خاکتان نسبتاً اسیدی و غنی از مواد مغذی باشد تا به خوبی بتواند تغذیه کند.

 

جلوگیری از زرد شدن برگ گل آرالیا و انواع گوناگون آن

 

توجه به موارد فوق جهت جلوگیری از زرد شدن برگ گل آرالیا

در این بخش از نوشتار نیز، یک سری نکاتی را توضیح خواهیم داد که می توانند به دوست داران برگ گل همیشه سبز آرالیا کمک شایانی نمایند.

 • بهتر است که هر ساله مکان گل خود را تغییر دهید. یعنی گل آرالیای برگ پهن تان را از گلدان فعلی، به یک گلدان بزرگ تر منتقل نمایید.
 • در همان وهله اول کاشت گل، ما به شما ظروف کوچک تر را توصیه می کنیم تا در هنگام آبیاری و کود دهی زیاده روی نفرمایید که یکی از علت های زرد شدن آرالیا همین می باشد.
 • در فصل های سرد سال گل زیبا و برگ پهن شما به خواب و استراحت کافی نیازمند است. به همین خاطر بهتر است که در زمستان به گیاه کود ندهید و میزان آبیاری را هم به مقدار قابل توجهی کاهش دهید.
 • در هنگام تعویض نمودن گلدان ها، بهتر است که این کار را در فصل بهار انجام دهید. در حقیقت نگهداری و رسیدگی به گل آرالیا کار چندان مشکلی نیست و حتما توجه کنید که این موارد گفته شده را رعایت نمایید. علت زرد شدن آرالیا بیشتر به دلیل توجه نکردن به همین موارد است.

 

جلوگیری  زرد شدن برگ گل آرالیا

 

گل برگ پهن آرالیا سبز جهت نگهداری در خانه

همان طور که در طول این مقاله اشاره نمودیم، شرایط نگهداری از این گل در خانه، کاری بس راحت و آسان می باشد. به همین دلیل می توان اظهار نمود، یکی از پر فروش ترین محصولات گندم وی آی پی در زمینه گل و گیاه، همان گل های آرالیا هستند. تنها کاری که باید در حیطه نگهداری از این گل ها داشته باشید، رسیدن نور کافی و آبیاری مناسب است. جالب است بدانید، گل آرالیا در سایه نیز از استقامت برخوردار می باشد.

البته در برخی از روزهای هفته نیز بهتر است گل را در زیر نور آفتاب قرار دهید. زرد شدن برگ گل آرالیا به کمبود نور و یا تابش بیش از حد نیز می تواند مربوط باشد. این گیاه از برگ های بسیار پر پشتی برخوردار است که زیبایی و شکوه خاصی به خانه تان می بخشد. ما در این مقاله به علت زرد شدن برگ پرداختیم که امیدواریم، با این توضیحات بتوانید مانع از به وجود آمدن این مشکلات شوید. جهت خرید گل برگ پهن آرالیا، گندم وی آی پی در خدمت شما دوستان عزیز می باشد.

 

 

همچنین بخوانید  : نگهداری گل آدنیوم

 

آشنایی با انواع گل آرالیا

گل آرالیا با توجه به زیبایی و جلوه خارق العاده ای که دارد، به انواع گوناگونی تقسیم شده و هر کدام نیز با توجه به ظاهری که دارند، قابلیت های گوناگونی ارائه می دهند. جهت آشنایی با این گل ها با ما همراه باشید.

 • گل آرالیای برگ پهن یا ژاپنی

زیستگاه اصلی این نوع گل در کره شمالی و ژاپن می باشد که می توان علاوه بر نگهداری در آپارتمان، در باغچه و پاسیو و محیط های دور از آفتاب و باد پرورش داد. خاک این نوع گیاه باید سرشار از مواد آلی و سبک و خاصیت اسیدی داشته باشد که در صورتی که این موارد رعایت نشود، همین بی توجهی می تواند علت زرد شدن شود.

 

علت زرد شدن برگ گل ارالیا پهن یا ژاپنی

 • آرالیای کالیفرنیایی

نام لاتین این نوع گیاه Elk clover می باشد. این نوع گیاه از معروف ترین گونه آرالیا می باشد که طرفداران زیادی با توجه به زیبایی که دارد به سمت خود جذب کرده است و به صورت بوته ای تکثیر پیدا می کند. گل هایی به شکل خوشه ای ریز و سفید رنگ دارد و دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره و بیضی شکل می باشد، شرایط نگهداری این گیاه همانند مواردی که در بالا ذکر شده، می باشد. در صورت رعایت نکردن، با رنگ پریدگی گیاه رو به رو می شوید. زرد شدن برگ گل آرالیا به نحوه نگهداری شما وابسته است.

 • گل آرالیا مینیاتوری (Aralia Miniature)

آرالیای مینیاتوری برای شادابی رنگ برگ خود، نیاز به محیطی روشن و به دور از نور مستقیم خورشید دارد، در غیر این صورت، عدم توجه به این مورد، خود می تواند علت زرد شدن باشد. خاک این نوع گیاه هم مثل گونه برگ پهن باید اسیدی، سبک و غنی از مواد آلی باشد. آبیاری این گیاه باید هفته ای دو الی سه بار صورت گیرد، به خصوص در فصل رشد این گیاه که نیاز به آبیاری بیشتری دارد.

آرالیای مینیاتوری و  زرد شدن برگ گل آرالیا

 • آرالیا الاتا (Aralia elata)

این گونه گیاهی به صورت درختی به ارتفاع سه متر و در بعضی شرایط محیطی بیشتر از سه متر رشد می کند و رنگ برگ های این نوع در پاییز به رنگ نارنجی و قرمز ظاهر می شود. رنگ برگ های آرالیای الاتا به ظاهری سبز رنگ با کناره هایی کرم و طلایی رنگ می باشد و گل هایی بسیار زیبا به رنگ سفید دارد و در اواخر تابستان این نوع گیاه آرالیا گل می دهد. تابش خورشید در زرد شدن برگ گل آرالیا الاتا تاثیر دارد.

 • گل آرالیا مینگ

این گونه ی گیاهی به صورت درختچه و کوتاه رشد می کند، زادگاه اصلی این گونه کشور هند می باشد و در چند کشور آسیایی هم تکثیر داده شده است. این گیاه رشد بسیار کندی دارد و ارتفاع آن در شرایط مطلوب به دو متر هم می رسد. از برگ های سه لایه با رنگ سبز تیره تشکیل شده و برگ های آن به شکل های تخم مرغی و سوزنی هم مشاهده شده و به عنوان درمان بیماری ها و ضایعات پوستی و ضد باکتری در برخی کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد. زرد شدن برگ گل آرالیا مینیگ به دلیل دما می تواند باشد.

 

علت زرد شدن برگ گل آرالیا از نوع مینگ

 

علت ریزش برگ آرالیا

زرد شدن برگ گل آرالیا و ریزش آن به عوامل متعددی بستگی دارد. رطوبت و آب رسانی منظم می تواند از ریزش برگ ها جلوگیری کند و برای تنظیم آبیاری می توانید گلدان را برای ده دقیقه داخل تشت پر آب قرار دهید و سپس گلدان را خارج کنید، آبیاری بیش از حد و تشنه نگه داشتن گیاه و گرم بودن بیش از حد، باعث ریزش برگ ها خواهد شد و همچنین از علل زرد شدن  می باشد.

در نتیجه باید برای جلوگیری از ریزش برگ های گیاه و همچنین  زرد شدن برگ گل آرالیا شرایط محیطی را مساعد کنید. نور دهی امر بسیار مهمی در پرورش این گیاه است و باید در شرایطی باشد که نور دهی نه زیاد باشد که موجب ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها شود و نه خیلی کم که باعث رنگ پریدگی برگ ها شود. یکی از دلایل گل ندادن آرالیا، بزرگ بودن گلدان است.

 

 

سؤالات متداول در رابطه با گل زیبای آرالیا

 • علت لکه های سفید رنگ بر روی برگ ‌های آرالیای برگ ‌پهن چیست؟

زمانی که لکه های سفید رنگ به شکل پنبه روی برگ ها ظاهر گشت، بلافاصله توسط آب و صابون و یا الکل این لکه ها را از سطح برگ تمیز کنید. عامل ایجاد این لکه های آرد گونه یا پنبه ای شپشک های آلو می باشد که باعث از بین بردن برگ گیاه و سرایت به برگ های دیگر می شود که این خود می تواند علت است. این شپشک ها باعث آلوده شدن گیاهان دیگر خانگی شما می شود. در نتیجه هنگام تمیز کردن مراقب باشید شپشک ها به اطراف نریزد.

 • علت قهوه ای شدن برگ آرالیا چه می تواند باشد؟

عوامل مختلفی در قهوه ای شدن برگ ها تاثیر گذار است یکی از این عوامل، نور مستقیم و شدید است که به سرعت رنگ برگ را تغییر می دهد و می تواند علت باشد از عوامل دیگر باد شدید است.

 • عوامل دخیل در سیاه شدن برگ آرالیا چیست؟

دلیل سیاه شدن برگ‌ آرالیا چسبیدن برگ به شیشه پنجره در فصل سرد می باشد که باعث سیاه شدن برگ به مرور زمان می شود.

 

 

علت زرد شدن برگ گل آرالیا دروغی

 

جمع بندی نهایی

گندم وی آی پی به عنوان یکی از بزرگ ترین مجموعه های فروشگاه گل اینترنتی در خدمت شما عزیزان می باشد. گل یکی از بهترین و زیبا ترین هدایایی است که می تواند هر فردی را خوشحال کند. گاهی اوقات افراد در نگهداری از گل های آپارتمانی خود دچار مشکل می شوند که ما در مطالب آموزشی و کاربردی خود سعی بر آن داریم تا همواره مانع از آسیب دیدن این زیبایی ها شویم. زرد شدن برگ گل آرالیا از جمله موضوعاتی می باشد که ممکن است زیاد با آن برخورد داشته باشیم.

برای جلوگیری از این امر به مواردی که در این نوشتار لیست نموده ایم، توجهات لازم را داشته باشید. جهت خرید هر گونه گل و گیاه می توانید سفارشات خود را در وب سایت ما به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *