نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

چگونه از گیاهان ارکیده در داخل خانه مراقبت کنیم؟

 

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان : گل های ارکیده از رایج ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می آیند به شرط داشتن شرایط مناسب رشد، یادگیری نحوه مراقبت از گل های ارکیده کار دشواری نیست کافی است با ما همراه شوید تا نکات مراقبت از ارکیده و روش های درمان ریشه و ساقه و برگ خشک شده گل ارکیده را در محیط خانگی کسب کنید.

یک سوال مهم که برای اکثر کسانی که خواستار داشتن گل ارکیده در محیط منزل خود هستن این است که چگونه از گل ارکیده مراقبت کنم؟ مراقبت از گیاهان ارکیده خانگی به محض یادگیری نحوه رشد صحیح آنها آسان خواهد بود.

این گل های جالب بسته به تنوع در رنگ ها و اندازه های مختلف یافت می شوند آنها تقریباً به هر دکوراسیون منزل جلوه خاصی می دهند. هنگامی که ارکیده ها نیازهای اولیه خود مانند نور، دما و رطوبت را بدست می آورند، به مراقبت کمی احتیاج دارند.

اکثر ارکیده ها به شرایط مرطوب و زهکشی خوب نیاز دارند انواع مختلفی از محیط های رو به رشد وجود دارد که گل های ارکیده به آنها نیاز دارد مانند: خاک گلدان، سنگ، خزه ذغال سنگ اسفناجوم، درخت صنوبر یا چوب قرمز، چوب پنبه، ذغال سنگ، ماسه، و … را می توان نام برد.

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

ترکیب اصلی برای مراقبت ارکیده شامل پرلیت درشت، پوست صنوبر و خزه اسفناج، همچنین می توانید ذغال سنگ نیز به این موارد اضافه کنید، به طور کلی، درجه پوست گل های ارکیده بستگی به نوع گل ارکیده دارد، به عنوان مثال ارکیده های Phalaenopsis معمولاً در پوست درشت، ارکیده های      cattleyas در پوست متوسط ​​و گل های در حال رشد مانند ارکیده بهتر است در پوست به خوبی رشد نمایند.

ارکیده ها نیاز به کاشت سطحی دارند و برای رشد بهتر کافی است که آنها را در پنجره یا اتاق به سمت شرق و جنوب قرار دهید این گل ها، نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهند.

نور ناکافی منجر به گلدهی ضعیف می شود با این حال، نور زیاد می تواند منجر به سوختگی برگ شود درجه حرارت نیز برای مراقبت از ارکیده در محیط خانگی مهم است. در حالی که ارکیده ها در طول فصل رشد طبیعی خود دمای سردتر یا گرم تر را تحمل می نمایند، برای شکوفایی کافی باید شب ها دمایی حدود (8 درجه سانتی گراد) سردتر از دمای روز باشند یعنی دمایی حدودا 15 درجه سانتی گراد داشته باشند.

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

برای خرید این محصول بر روی باکس گل ارکیده کد 417 کلیک کنید.

 

نکات مراقبت از ارکیده خانگی

ارکیده ها به آب کافی احتیاج دارند اما باید بین دو آبیاری اجازه داده شود مقداری خاک آن خشک شود یکی از راههای بررسی آبیاری این است که انگشت خود را در حدود یک اینچ (2.5 سانتی متر) در خاک گلدان فشار دهید اگر خاک خشک بود، مقداری آب به آن بدهید در غیر این صورت نیازی به آبیاری نیست.

گیاهان ارکیده خانگی نیز به رطوبت کافی، حدود پنجاه تا هفتاد درصد نیاز دارند روش های مختلفی برای افزایش رطوبت در خانه وجود دارد که به عنوان مثال می توانید یک بشقاب پر از آب یا سینی سنگریزه زیر گلدان قرار دهید یا از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

همچنین بخوانید : پرورش و نگهداری گل ارکیده چهار فصل

 

ارکیده ها را به صورت هفتگی یا دو هفته ی در حال رشد جدید، بارور کنید و پس از بلوغ به فاصله ماهانه یا دو ماه این کار را به تاخیر بندازید.

نکات اضافی برای مراقبت از ارکیده شامل انتقال جای آنها است که معمولاً یک سال در میان انجام می شود, اگر گل های ارکیده شما به طور ناگهانی رشد آنها متوقف شد در صورتی که شرایط آنها دارای نور، دما و رطوبت مناسب بودند، ممکن است نیاز به تغییر جای آنها باشید همچنین، مراقب علائم آفات یا بیماری گل های ارکیده باشید؛ گاهی اوقات ارکیده ها تحت تأثیر قارچ های بادی، فلس و شته ها قرار می گیرند معمولاً می توان آنها را شستشو داد یا با صابون حشره کش درمان کرد .

 

مطالب مرتبط : نگهداری از گلدان ارکیده

گلدان مناسب برای ارکیده – آیا گلدان مخصوص گیاهان ارکیده وجود دارد

چرا برگ های ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis) من زرد می شوند؟

7 سوال محبوب درباره نگهداری از گل ارکیده

 

انواع مدل ها و رنگ بندی های گل ارکیده عبارتند از :

 

یکی از انواع گل ارکیده، که به Orchidaceae نیز معروف است، به دلیل شکوفه های بزرگ و طولانی و رنگ های ظریف، یکی از زیباترین گل های موجود در بازار است که آنها را می توان در انواع رنگ های سفید، صورتی، سرخابی، بنفش و زرد یافت. ارکیده نماد باروری، ظرافت و عشق است به همین دلیل، این گل ها اغلب به عنوان هدیه برای زوجینی که تازه بچه دار شده اند اهدا می شوند.

گل های ارکیده در سال چند بار گل می دهند؟

یکی از رایج ترین انواع ارکیده، ارکیده شب پره یا فالانوپسیس است این گونه یک تا دو بار در سال شکوفا می شود و گل های آن دو تا سه ماه دوام می آورند. انواع دیگر محبوب ارکیده ها دندروبیوم و اونسییدیوم هستند که سالی یک تا دو بار شکوفا می شوند و گل هایی دارند که کمی بیشتر از یک ماه عمر می کنند.

گل های ارکیده در سال چند بار گل می دهند

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

 

اگر شما صاحب یک ارکیده هستید یا به دنبال هدیه دادن به ارکیده هستید، مهم است بدانید مراقبت منحصر به فردی این تنوع گل ها نیاز خواهند داشت.

دلایل عدم رشد مجدد گل ارکیده

اگر از ارکیده خود طبق دستورالعمل مراقبت می کنید، باید در عرض شش تا نه ماه شاهد رشد مجدد آن باشید. اگر ارکیده شما شکوفا نمی شود، احتمالاً به یکی از این هشت دلیل است:

 1. نور کم
 2. نور زیاد
 3. دمای اشتباه
 4. کود زیاد یا خیلی کم
 5. نیاز به بازسازی دارد
 6. فصل اشتباه است
 7. آب خیلی کم
 8. آب زیاد

آگاهی از نحوه گلدهی مجدد ارکیده ها مهارتی است که نیاز به تمرین دارد ممکن است مجبور شوید قبل از یافتن منبع مشکل، تعدادی از این عوامل را آزمایش کنید.

 

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

ارکیده ها چقدر عمر می کنند؟

ارکیده ها می توانند سال ها و حتی دهه ها با مراقبت مناسب زندگی کنند چرخه زندگی یک گل ارکیده شامل شکوفه اولیه (معمولاً در پاییز)، یک دوره خفته و دوباره رونق است اگر از ارکیده به خوبی مراقبت شود، هر چند ماه یکبار مراحل خفته و دوباره شکوفایی را تکرار می کند.

وضعیت سلامتی ریشه های گل ارکیده ، علت چرمی شدن برگ ارکیده

برگ های ارکیده باید عمودی، سفت و سبز روشن باشند اگر برگ های ارکیده شما چرمی هستند، مشکل آبیاری وجود دارد.

جالب اینجاست که تثبیت برگ های ارکیده چرمی با بررسی ریشه های ارکیده و سپس با یادگیری نحوه صحیح آبیاری آغاز می شود آبیاری بیش از حد و از زیر آب دادن گل ها منجر به کم آبی می شود یک ارکیده کم آب دارای برگ های چرمی است، رنگ ریشه های ارکیده به شما می گوید که آیا ارکیده خود را بیش از حد یا کم آبیاری کرده اید جدول ذیل را با دقت دنبال کنید.

 

سبز نقره ای تا سبز یا سفید هستند و با نوک سبز روشن و یا حتی سرخابی تنومند و سفت هستند. ریشه های سالم ارکیده
قهوه ای، لنگ، سیاه و سفید یا قهوه ای هستند. ریشه های ارکیده آبیاری شده
ترد، قهوه ای و شکننده هستند. ریشه های ارکیده زیر آب

 

هنگامی که مشکل آبیاری را با توجه به جدول بالا تشخیص دادید، در نیمه راه برای بهبود برگ های کم رنگ ارکیده هستید گام بعدی برای جلوگیری از مشکلات آینده، یادگیری نحوه آبیاری گل های ارکیده است تا ریشه های گل ارکیده ی شما سالم باشند شاید سوال بپرسید که ریشه های سالم یعنی چه؟ در واقع ریشه های سالم یعنی داشتن برگ های سالم!

آبیاری زیاد شایع ترین علت مرگ ارکیده است

خوشبختانه آبیاری بیش از حد سرنوشتی است که به راحتی می توان از وقوع آن جلوگیری کرد از آنجا که برگ های چرمی و شل و ول نشان می دهد که ارکیده به اندازه کافی آب نمی گیرد، اولین اقدام ما آبیاری است پس هنگامی که برگ های ارکیده هنوز شل و ول هستند، دوباره و دوباره آبیاری می کنیم این کار به طور موثر سیستم ریشه ارکیده را از بین می برد.

اگر برگ ها شل و ول و چرمی هستند، مطمئن باشید که مشکلات گل ارکیده واقعاً نادیده گرفته شده است اگر به موقع همواره گل ارکیده را آب داده اید و سعی کرده اید که زندگی را به گل ارکیده برگردانید اما در این شرایط از انجام این کار دست نگه دارید؛ چرا که ما آموخته ایم که چگونه تشخیص دهیم که برگ های شل و ول چه چیزی را  نشان خواهند داد؟ جواب روشن است نشان می دهد که ما گل ارکیده خود را بیش از حد آب داده ایم یا کم آن را آبیاری کرده ایم .

ما این اشتباه را فقط به دلیل نداشتن دانش درباره گل ارکیده انجام داده ایم، پس از یادگیری نحوه تشخیص مشکلات آبیاری و نحوه جلوگیری از آنها، ارکیده های ما شروع به شکوفایی می کنند در حال حاضر برگ های ارکیده ما روشن و سفت، شاد و پررونق هستند.

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

نجات ارکیده های استرس دار یا بیمار

اگر در حال تلاش برای نجات ارکیده ای هستید که برگ های آن قهوه ای شده یا خشک شده و چروکیده شده است یا گل ارکیده در حال ریزش برگ های خود است، برای نجات گل ارکیده با این مراحل اساسی شروع کنید.

 1. گل را از سایرین گل های مجموعه خود جدا کنید تا گل دوباره سالم شود این امر برای جلوگیری از سرایت بیماری های انگلی است که ممکن است ارکیده نجات به سایر گیاهان سالم سرایت دهد.
 2. اگر سنبله ها در دو ماه گذشته شکوفا نشده اند آنها را قطع کنید از یک جفت برش کوچک هرس اسکالپت استفاده کنید و یک برش سریع در پایه ساقه بین برگ های گوشتی ایجاد کنید مطمئن شوید که وسایل خود را به درستی تمیز و ضد عفونی کرده اید .
 3. ارکیده را با قرار دادن آن در زیر شیر آب و شستشو با آب لوله کشی، تا زمانی که آب از طریق سوراخ های ته گلدان تخلیه کنید و به کار خود ادامه دهید، بهتر است هنگام آبیاری ارکیده ضعیف یا بیمار از آب ولرم استفاده کنید تا سیستم ریشه ظریف گل ارکیده تکان نخورد.
 4. محلول آب و کود ارکیده را مخلوط کرده و روی ریشه ها بریزید تا به خوبی ریشه ها از کود تغذیه نمایند.
 5. از آنجا که گل های دارای تنش بیشتر مستعد ابتلا به انگل هستند، ممکن است متوجه عفونت حشرات شیری رنگی شوید برای درمان این بیماری، گیاه را با یک سم طبیعی خوب اسپری کنید.

اسپری طبیعی کنترل آفات به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای زدودن این انگل از گل است. توصیه می کنیم یک چوب دارچین را در سمپاش قرار داده تا تاثیرگذاری محلول بسیار بیشتر شود.

 1. برای درمان عفونت قارچی – باکتریایی احتمالی توصیه می کنیم با سم Physan (1 قاشق غذاخوری) سم پاشی کنید و روی هر برشی که در ارکیده ایجاد می کنید پودر دارچین طبیعی بپاشید، زیرا دارچین یک باکتری کش – قارچ کش موثر است و برای گیاهان و گل ها شما بسیار بی خطر است به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، ماهیانه گیاه را با سم Physan به اندازه 1 قاشق چایخوری در آب مخلوط نمایید و اسپری کنید.
 2. برخی از ارکیده ها بسیار سخت تر از بقیه هستند برخی از جنس ها مانند ارکیده Phalaenopsis به راحتی آفتاب سوخته می شوند سایرین، مانند ارکیده Cymbidium، میزان نور بسیار بالا را بدون هیچ مشکلی تحمل می کنند.
 3. اگر هیچ یک از این راه حل های بالا نجات بخش گل ارکیده نبود تنها راه برای نجات ارکیده تغییر مکان آن می باشد هنگام تعویض محیط گلدان، ممکن است با هجوم حشرات قارچی، حشرات کوچکی که شبیه مگس میوه هستند برخورد کنید این آفات را می توان به راحتی با استفاده از کنترل قارچ طبیعی ریشه کن کرد.

علت افتادن برگ گل ارکیده جیست؟

یکی از شایع ترین اتفاقاتی که ممکن است برای یک گل ارکیده رخ دهد افتادن برگ آن می باشد که بسیار خطرناک است، زیرا اگرچه یک ارکیده می تواند بدون برگ زندگی کند، اما اگر به موقع آن را در نیابید، بهبود آن کند یا غیرممکن می شود.

دلایل زیادی برای تحت تأثیر قرار گرفتن برگ های گل ارکیده وجود دارد از آبیاری بیش از حد، زیرا آنها را بیش از حد با آب اسپری می کنید و آنها را می پوسانید، چون آفتاب کافی به آن نرسیده است.

اما برای حل این مسئله چه باید کرد؟ سعی کنید جهت جنوب را پیدا کنید و گلدان را در مکانی روشن، نزدیک پنجره اما با فاصله حداقل 20 سانتی متر از آن قرار دهید علاوه بر این، این راهکار خطرات را بیشتر گسترش می دهد.

برای اینکه به شما ذهنیت درستی بدهیم باید گلدان را بررسی نمایید اگر مشکل بی آبی داشته باشد برگ های گل ارکیده زرد شده و خشک می شود و این نشان از بروز مشکل می دهد و باعث چین و چروک شدن برگ گل می شود و باید مورد بررسی قرار گیرند و مشکلات احتمالی آنها را با متعادل کردن 8 مرحله ی که در بالا توضیح داده شد بر طرف نمایید.

 

چگونه ارکیده خشک شده را بازیابی کنیم؟

اگر ارکیده دارید و هر چقدر هم که تلاش کردید اما در نهایت گل شما خشک شد، می تواند به این دلیل باشد که آب آن کافی نیست، اما ممکن است نشانه ی برای نجات آن وجود داشته باشد نشانه ی مثل داشتن ریشه سبز اگر داشته باشد شما می توانید گل ارکیده را نجات دهید.

آنچه شما باید در این مواقع انجام دهید این است که بستر خاک گل را با آب؛ آبیاری کرده و در مکانی قرار دهید که خورشید زیاد به آن نتابد اگر شاخه ای دارید که در حال پژمردن است، آن را از پایه قطع کنید حالا فقط باید منتظر بمانید تا ببینید آیا ریشه های گل ارکیده رشد می کند و گل از بین نمی رود.

چگونه گل ارکیده با ریشه خشک شده را احیا کنیم؟

ممکن است اینگونه باشد که ارکیده شما ریشه ندارد یا خشک است، بنابراین چگونه می توان ارکیده های دارای ریشه خشک را بازیابی کرد؟ و یا ارکیده های بدون ریشه را احیا کرد معمولا دو حالت ذیل را دارا هستند:

 • اگر ریشه نداشته باشد و گل سالم به نظر برسد، می توانید سعی کنید یک گل ریشه دار را به گل قبلی اضافه کنید، این گل جدید به رشد ریشه گل قدیمی کمک می کند.
 • اگر ریشه ها خشک باشند، بهتر است ریشه های گل را که سفید یا سیاه هستند برش دهید زیرا می توانند بقیه ریشه ها را آلوده کنن کل خاک بستر گل را تغییر داده تا خاک بستر جدید بتواند ویتامین ها را تأمین کند تا ریشه ها قدرت بازیابی داشته باشد، اگر شما گلدان را در یک مکان گرم قرار دهید خیلی بهتر است.

در صورت مشاهده ریشه های پوسیده می توانید همین کار را انجام دهید، می توانید بستر را عوض کنید، گیاهان پوسیده را برش دهید و ببینید که گیاه چگونه تکامل می یابد و دوباره به گل دادن می افتد.

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

چگونه بفهمیم گل ارکیده مرده است؟

اگرچه گل ارکیده بسیار گلی نمایشی است، اما هنگامی که بیمار می شود یا هنگام مرگ با یک حالت از دو حالت ذیل روبرو می شوید حالت اول اینکه شما می دانید چگونه ارکیده را نجات دهید، و حالت دوم اینکه هیچ کاری انجام ندهید چون می دانید که هیچگونه بهبودی حاصل نمی شود.

اما سیگنال هایی که نشان می دهد که گل ارکیده زنده است چیست؟

 • تاج او قهوه ای می شود

تاج پایه ارکیده است، یعنی بخشی که برگ ها با ریشه و ساقه متصل می شوند اگر می بینید که قهوه ای می شود، بافتی شبیه نرم و مرطوب یا کاملاً سیاه خواهد داشت، به این معنی است که گل پوسیده شده است این نشانه معمولاً پس از زرد یا سیاه شدن برگ های آن اتفاق می افتد.

ارکیده ای که در خواب زمستانی است و می تواند بهبود یابد، تاجی سبز و چاق دارد؛ در غیر این صورت، سیاه و خشک خواهد بود و اگر لمس کنید شکسته می شود.

 • ریشه های پوسیده، نرم و سفید وجود دارد

هنگامی که گل فروش ها یک گل ارکیده را به شما می فروشند، گلدانی که گل ارکیده در آن قرار دارد بسیار شفاف است و این شفافیت به شما این امکان را می دهد  تا ریشه ها و نحوه حفظ رنگ آنها را ببینید ولی اگر معلوم شود ریشه های نرم و پوسیده ای وجود دارد که رنگ سبز یا سفید خود را از دست می دهند چه خواهد شد؟ خوب، آن نشانه ایی از اشتباه بودن چیزی خواهد بود (معمولاً به دلیل آب اضافی یا انجام نشدن پیوند بستر) اگر می بینید که ریشه ها به این شکل است، اصرار نکنید، دستیابی به احیای ارکیده بسیار دشوار است.

نحوه احیای برگ های زرد

باید بدانید که وقتی ارکیده به یک دوره خاموش می رود، طبیعی است که برگ های خود را از دست بدهد مشکل این است که اگر آنها زرد شده و بیافتند، به این دلیل است که در حال مرگ یا مرده است.

برای اینکه بدانید که گل مرده است مطمئناً باید به ریشه گل نگاه کنید اگر می بینید که ریشه ی گل پوسیده است چاره ای ندارید که از شر آن خلاص شوید اما اگر هنوز امید دارید که گل می تواند احیا شود، درمان گل را در اسرع وقت شروع کنید.

چرا ارکیده ها پژمرده می شوند؟

علل اینکه پژمردگی ارکیده ها زیاد است، اقدامات زیادی برای احیای ارکیده بسته به آنچه برای آن اتفاق می افتد انجام می شود با این حال، مشکلات متداول که باعث از بین رفتن این گیاه می شود عبارتند از:

 • آبیاری بیش از حد خوب نیست همچنین اگر آبیاری کم باشد باعث می شود گیاه رنج زیادی ببرد.
 • کمبود نور محل قرارگیری گل و همچنین نیاز آن به نور بسیار مهم است اگر شما نور کافی را به گل نرسانید گل در حال رنج بردن خواهد بود.
 • وجود آفات و بیماری ها؛ ما اغلب تا زمانی که گیاه شروع به پژمردن نمی کند، متوجه این موضوع نمی شویم، اما اگر هوشیار باشیم، می توانیم از بروز این مشکل جلوگیری کنیم.
 • بیش از حد یا کمبود دما ارکیده ها به تغییرات دما بسیار حساس هستند و عملکرد آنها شدید است، بنابراین می تواند یکی از مشکلات پژمردگی باشد.

 

چرا ارکیده پژمرده می شود

نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

وقتی گل های ارکیده می میرند چه باید کرد؟

گل های گل ارکیده برای همیشه زنده نیستند، دیر یا زود در پایان پژمرده می شوند و می ریزند و این لحظه ای خواهد بود که شما مجبورید یکسری اقدامات انجام دهید هنگامی که گلها می ریزند، آنچه شما باید انجام دهید موارد ذیل است:

 • اگر می بینید که ارکیده شروع به خشک شدن می کند، ساقه را برش دهید زیرا باعث از بین رفتن قدرت آن نمی شود.
 • بستر خاک و محیط را تغییر دهید، به این ترتیب وقتی گل رشد خود را شروع می کند به رشد بیشتر آن کمک می کند.
 • آن را در جای بسیار روشن قرار دهید نه در نور مستقیم خورشید بلکه در جایی که نور غیر مستقیم وجود دارد.
 • وقتی می بینید ریشه ها نقره ای به نظر می رسند گل را اسپری کنید چرا که بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
 • کمی کود به آب اضافه کنید، زیرا گل شما به مواد مغذی نیاز دارد.

ما نمی توانیم به شما اطمینان دهیم که می توانید یک گل ارکیده را 100٪ زنده کنید، اما حداقل تمام تلاش خود را با استفاده از این راه حل ها می توانید انجام دهید تا گل شما از بین نرود.

اکنون که می دانید چگونه از ارکیده ها به درستی مراقبت کنید، گل های زیبای ارکیده ما را بررسی کنید و یکی را برای خانه خود خریداری نمایید.

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مقاله به بررسی همه جوانب گل ارکیده همراه با راه های درمان آن پرداختیم در پایان خوشحال خواهیم شد تجارب و نظرات خود را درباره نگهداری گل ارکیده و روش های درمان آن در زمان بیماری و شرایط خاص در قسمت نظرات با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *