نگهداری از گلدان ارکیده

نگهداری از گلدان ارکیده

گل ارکیده ، که به Orchidaceae نیز معروف است ، به دلیل شکوفه های بزرگ و ماندگار و رنگ های خاص یکی از زیباترین گل های اطراف ما است. آنها را می توان به رنگ های سفید ، صورتی ، سرخابی ، بنفش و زرد یافت. ارکیده نماد باروری ، ظرافت و عشق است.

یکی از محبوب ترین انواع ارکیده ، ارکیده پروانه یا ارکیده فالانوپسیسی است. این واریته یک تا دو بار در سال شکوفا می شود و گل ها از دو تا سه ماه دوام می آورند. از دیگر انواع محبوب ارکیده می توان به دندروبیوم و oncidium اشاره کرد که هر سال یک تا دو بار شکوفا می شود و دارای گل هایی است که کمی بیشتر از یک ماه دوام می آورند.

اگر مالک ارکیده هستید یا به دنبال هدیه دادن ارکیده هستید ، مهم است که مراقبت بی نظیر این نوع گل را بدانید. برای یادگیری نحوه مراقبت از ارکیده ، راهنمای ارکیده ما را دنبال کنید. از توصیه های خاک گرفته تا نکات آبیاری ، ما دستورالعملی برای زنده نگه داشتن و سالم نگه داشتن ارکیده شما داریم.

برای مشاهده اطلاعات تکمیلی بعد از مطالعه این موضوع اینجا کلیک کنید.

 

نگهداری از گلدان ارکیده

نگهداری از گلدان ارکیده

 

 

چگونه ارکیده را رشد دهیم

بیش از 20 هزار نوع ارکیده در سراسر جهان وجود دارد و رشد آنها به عوامل مختلفی بستگی دارد. گلدان مناسب ، پایه خاک ، آبیاری و روشنایی همه از مولفه هایی هستند که برای رشد ارکیده حیاتی هستند.

گلدان
گل ارکیده شما باید در گلدان کاشته شود که زهکشی زیادی دارد. برای اطمینان از تخلیه کامل آب اضافی در ته گلدان شما باید سوراخ های زهکشی وجود داشته باشد. اگر ارکیده شما در گلدانی قرار می گیرد که این ویژگی را ندارد ، باید شرایط زهشکی را برای گلدان مهیا کنید.

خاک
ارکیده ها باید در خاک با زهکشی سریع کاشته شوند. استفاده از مخلوط گلدان بر پایه خزه یا پوست پیشنهاد می شود. بسته به اینکه کدام یک را انتخاب کنید ، مراقبت از ارکیده متفاوت خواهد بود. مخلوط مبتنی بر پوست اجازه می دهد تا آب به سرعت تخلیه شود ، بنابراین شما باید مرتب ارکیده خود را آبیاری کنید. مخلوط خزه آب بیشتری را در خود نگه می دارد ، بنابراین می توانید بین آبیاری زمان بیشتری داشته باشید.

 

نگهداری از گلدان ارکیده

نگهداری از گلدان ارکیده

 

 

 

درجه حرارت مور نیاز

ارکیده در محیطی با دمای 60-75 درجه فارنهایت (16 تا 24 درجه سانتیگراد) بهترین رشد را دارد. این دمای متوسط ، در ترکیب با کمی گردش هوا ، به ارکیده شما امکان رشد گلهای بزرگ و زیبا را می دهد.

نور مورد نیاز برای نگهداری از گلدان ارکیده

ارکیده ها را در صورت امکان باید نزدیک یک پنجره رو به جنوب یا شرق نگهداری کنید. آنها به نور زیادی احتیاج دارند اما به نور مستقیم احتیاج ندارند. اگر نزدیک پنجره رو به غرب باشند ، نور خیلی شدید خواهد بود ، بنابراین ممکن است لازم باشد یک پرده شفاف روی پنجره قرار دهید. پنجره های رو به شمال نور کافی برای گل ارکیده شما ، فراهم نمی کند.

 

نگهداری از گلدان ارکیده

 

 

چگونه گلدان ارکیده  را آبیاری کنیم

اینکه هر چند وقت یکبار ارکیده خود را آبیاری می کنید به آب و هوا ، سطح رطوبت و محیط گلدان شما بستگی دارد. ارکیده ها معمولاً باید هر چند روز یکبار آبیاری شوند. وقتی نوبت به آبیاری ارکیده می رسد ، بیشترین اشتباه در آبیاری زیاد آنها است. پوسیدگی ریشه بیماری است که معمولاً در این نوع گیاه مشاهده می شود.

از آبیاری زیاد خودداری کنید

برای جلوگیری از آبیاری زیاد ، ارکیده خود را بر اساس احساس خیس بودن خاک آبیاری کنید. به آرامی چند انگشت را به داخل خاک فشار دهید و سپس آنها را خارج کنید. اگر احساس رطوبت روی آنها دارید ، نیازی به آبیاری گل ارکیده خود ندارید. اگر رطوبت را احساس نکنید ، به آبیاری نیاز دارد. روش دیگری که به شما کمک می کند تا آب گیاه خود را بررسی کنید گلدان شفاف است. گلدان شفاف تراکم را نشان می دهد و در صورت عدم چگالش ، زمان آبیاری آن فرا می رسد.

اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید  ، ممکن است لازم باشد روزانه ارکیده خود را آب پاچ کنید. اگر خانه شما دارای رطوبت 40-60٪ است ، نیازی به آن نیست. اما برای هر چیزی با رطوبت کمتر از 40٪ ، آب پاچ کردن روزانه ارکیده  توصیه می شود.

 

نگهداری از گلدان ارکیده

نگهداری از گلدان ارکیده

 

 

چگونه از گلدان ارکیده  پس از شکوفایی مراقبت کنیم

بعد از اینکه از شکوفه زیبای ارکیده لذت بردید ، باید به آن آب دهید ، تغذیه کنید و هرس کنید تا بتواند سالم بماند. پیشنهاد می شود که گل ارکیده خود را در محیط کشت تازه (پوست یا خاک خزه) تهیه کنید. این کار باعث شروع تازه گیاه با مواد مغذی جدید می شود.

کود دهی کنید
کود برای ارتقا مجدد گیاه در ارکیده خفته  شما ضروری است. شما باید گیاه را با کوددهی با کود متعادل گیاه (20-20-20) به صورت هفتگی یا ماهانه تغذیه کنید ، بسته به نوع آن.

هرس کردن
پس از خشک شدن یک گل ، باید ساقه آن را هرس کرد. سنبله گل قدیمی را می توانید نزدیک پایه ساقه ببرید. به ندرت اتفاق می افتد که یک ارکیده روی همان ساقه مجدداً شکوفا شود.

تجدید قوا
اگر طبق دستورالعمل از ارکیده خود مراقبت کنید ، باید ظرف شش تا نه ماه شاهد یک جابجایی مجدد باشید. اگر گل ارکیده شما شکوفا نیست ، احتمالاً به دلیل یکی از این هشت دلیل است:

نور کافی نیست
نور زیاد
دمای اشتباه
کود زیاد یا خیلی کم
نیاز به تعویض گلدان است
این فصل اشتباه است
آب خیلی کم
آب زیاد است
دانستن نحوه تعویض گلدان از گل ارکیده مهارتی است که به تمرین نیاز دارد. ممکن است مجبور شوید قبل از یافتن منبع مشکل ، چند مورد از این عوامل را آزمایش کنید.

 

همچنین بخوانید : چرا برگ های ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis) من زرد می شوند؟

 

 

 

ارکیده چقدر عمر می کند؟

ارکیده ها با مراقبت مناسب می توانند سالها و حتی دهه ها زندگی کنند. چرخه حیات ارکیده از شکوفه اولیه (معمولاً در پاییز) ، یک دوره خفته و یک بیداری مجدد تشکیل شده است. اگر از ارکیده مراقبت شود ، هر چند ماه یکبار مراحل خاموش و دوباره پرش را تکرار می کند.

اکنون که نحوه نگهداری از گلدان ارکیده را می دانید ، گیاهان ترکیبی ارکیده ما را در صفحه باکس گل ها بررسی کنید و یکی از آنها را برای خانه خود پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *