گلدان مناسب برای ارکیده – آیا گلدان مخصوص گیاهان ارکیده وجود دارد

گلدان مناسب برای ارکیده

در طبیعت ، بیشتر گیاهان ارکیده در مناطق گرم و مرطوب و جنگلی مانند جنگل های بارانی گرمسیری رشد می کنند. آنها اغلب در بین شاخه های درختان زنده ، در کناره های درختان فرو ریخته ، در حال خراب شدن یا دامنه های سایه دار ناهموار رشد می کنند. دلایلی که آنها در این مکانها به خوبی رشد می کنند این است که می توانند بدون تابش شدید خورشید باعث تعرق بیش از حد آب از رطوبت طبیعی شوند و زیرا بارانهای گرمسیری شدید هنگام رشد در درختان یا دامنه ها به سرعت از ریشه آنها تخلیه می شوند ،  با ما همراه باشید با ادامه این مقاله گلدان مناسب برای ارکیده ها .

گلدان مناسب برای ارکیده

در حالی که ارکیده هایی که در فروشگاه ها یا مراکز باغی خریداری می کنیم احتمالاً هرگز در جنگل های بارانی رشد وحشی را تجربه نکرده اند ، محدود کردن ریشه آنها به یک گلدان بر خلاف طبیعت اولیه آنها است. به همین دلیل ، ما به عنوان پرورش دهنده ارکیده باید تمام تلاش خود را بکنیم تا گلدان هایی را انتخاب کنیم که به آنها امکان رشد کامل را داشته باشد. درباره گلدان ارکیده هنگامی که ارکیده را از یک گلخانه یا مرکز باغ خریداری می کنید ، آنها معمولاً در گلدان های پلاستیکی شفاف و دارای چندین سوراخ تخلیه به فروش می رسند.

نمونه محصول گل فروشی گل گندم : استفاده شده از گل ارکیده و …. برای خرید بر روی باکس گل ارکیده کلیک کنید.

 

 

این گلدان های پلاستیکی شفاف ممکن است درون گلدان های تزئینی لعاب دار قرار گرفته و به طور کلی فروخته شوند یا گلدان های تزئینی به صورت جداگانه به عنوان یک کالای اضافی فروخته شوند. گلدان های تزئینی کاملاً زیبایی شناختی دارند ، معمولاً فاقد زهکشی مناسب هستند و در واقع اصلاً ضرورتی ندارند. در واقع ، گلدان های تزئینی بدون سوراخ های زهکشی مناسب اغلب می توانند منجر به آبیاری بیش از حد و بیماری های ریشه ای در گل ارکیده شوند. علاوه بر این ، مواد شیمیایی موجود در لعاب های خاصی که برای گلدان های سرامیکی استفاده می شود می تواند برای ریشه های ارکیده حساس بسیار مضر باشد. گلدان پلاستیکی شفاف دارای مزایایی برای ارکیده و تولیدکنندگان ارکیده است. گلدان های پلاستیکی شفاف به ما امکان می دهد تا به راحتی ظروف تزئینی را متناسب با تعطیلات مختلف یا دکوراسیون اتاق تغییر دهیم. با این حال ، اگر این گلدان های پلاستیکی شفاف را در گلدان های تزئینی قرار داده اید ، بهتر است هنگام آبیاری آنها را خارج کنید تا زهکشی مناسبی داشته باشد.

مطالب مرتبط : چگونه ارکیده Dendrobium را پرورش دهیم

گلدان های پلاستیکی شفاف همچنین به ما امکان می دهد ریشه گیاهان ارکیده خود را به راحتی از نظر آفات ، بیماری ها یا ازدحام بیش از حد بررسی کنیم. گلدان های پلاستیکی شفاف وقتی در کنار گلدان های تزئینی گذاشته می شوند ، به ریشه های ارکیده اجازه جذب نور خورشید را می دهند ، همانطور که در طبیعت در کنار درخت رشد می کنند. این بدان معنی است که ریشه ها همچنین می توانند فتوسنتز کرده و به گیاه انرژی اضافه کنند.

آیا گلدان مخصوص گیاهان ارکیده وجود دارد؟

آیا ارکیده ها به گلدان های خاصی احتیاج دارند؟

بسیاری از گلخانه ها یا مراکز باغی که ارکیده می فروشند گلدان های مخصوص ارکیده نیز به فروش می رسانند. این گلدان مخصوص گیاهان ارکیده معمولاً دارای لته یا شکلهای بریده شده در کناره ها هستند تا امکان تخلیه بهتر و جریان هوا به ریشه ها فراهم شود. جعبه های چوبی اسلات دار به عنوان گلدان ارکیده نیز به فروش می رسند. با این حال ، نیازی به صرف هزینه زیادی برای گلدان مخصوص گیاهان ارکیده ندارید. هر گلدان با زهکشی مناسب می تواند یک گیاه ارکیده را در خود جای دهد. هنگام پرورش ارکیده در ظروف ، حتما گلدان هایی با 4 تا 12 سوراخ زهکشی انتخاب کنید.

 

بیشتر ارکیده ها گلدان های کم عمق را ترجیح می دهند ، زیرا ریشه آنها از همه رطوبت موجود در گلدان های عمیق خوشش نمی آید و به هر حال با گسترش ریشه ها و نه پایین رفتن ، به عمق احتیاج ندارند. هنگام استفاده از گلدان عمیق ، سنگ گلدانی را در ته گلدان قرار دهید تا مقداری از هزینه را در محیط گلدان غیرضروری که ریشه های ارکیده هرگز از آن استفاده نخواهند کرد ، صرفه جویی کنند ، همچنین باعث بهبود زهکشی می شود. همچنین  هنگام تهیه مجدد گل ارکیده هر یک تا دو سال  فقط گلدانی را انتخاب کنید که تقریباً یک اینچ (2.5 سانتی متر) از گلدان قبلی گسترده تر باشد. نیازی به عمیق تر بودن ندارد ، فقط گسترده تر .

 

همچنین مطالعه کنید : چرا برگ های ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis) من زرد می شوند؟

 

مزایا و معایب مختلف انواع گلدان های ارکیده :

گلدان های پلاستیکی : گلدان های پلاستیکی رطوبت بیشتری را در مخلوط گلدان حفظ می کنند. همچنین به گرمتر شدن ریشه ها در آب و هوای خنک کمک می کنند. گلدان های پلاستیکی بسیار سبک وزن هستند و به راحتی می توانند گیاهان سنگین و بلند قد را از بین ببرند.

گلدان پلاستیکی ارکیده

گلدان های سفالی یا Terra Cotta – گلدان های سفالی سنگین تر هستند و منجر به کمترین نوک گلدان می شوند. همچنین می توانند به خنک نگه داشتن ریشه ارکیده در آب و هوای گرم کمک کنند. در بسیاری از گلدانهای سفالی یا Terra Cotta فقط یک سوراخ زهکشی وجود دارد ، اما خاک رس تنفس می کند و باعث می شود آب سریعتر تبخیر شود  بنابراین ، ممکن است مجبور شوید بیشتر اوقات آبیاری کنید.

گلدان سوفالی ارکیده

 

ظروف چوبی یا سبد چوبی – بسته به اینکه از چه گلدان استفاده می کنید ، می تواند از گلدانهای گلدان چوبی یا سبد های چوبی بیرون بریزد ، بنابراین ممکن است بخواهید آنها را با ورق های خزه روکش کنید. ظروف و سبدهای چوبی امکان تخلیه زیاد و جریان هوا به ریشه ها را فراهم می کند ، بنابراین ممکن است مجبور شوید مرتباً آنها را آبیاری کنید.

روش دیگری که تولیدکنندگان ارکیده گیاهان ارکیده باارزش خود را نشان می دهند نصب آنها روی درختان چوب یا درختان واقعی است.

 

گلدان چوبی ارکیده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *