نگهداری و میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان

شرایط نگهداری و میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان : اکثر افراد به گل و گیاه علاقمند هستند و نگهداری از آن ها را با دقت انجام می دهند. بسیاری از افرادی که در آپارتمان ها زندگی می کنند، نگران هستند که نتوانند از گل و گیاه مراقبت کنند و باعث پژمردگی و از بین رفتن آن ها شوند؛ در حالی که این چنین نیست. برخی گیاهان مخصوص نگهداری در خانه و آپارتمان هستند.این گیاهان معمولا به مراقبت کمتری نیاز دارند و با رنگ های زیبا و متنوعی که دارند به خانه شما شادابی و نشاط می دهند. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان متفاوت است. اگر چه شرایط نگهداری از این گیاهان آسان است اما اگر هر یک از این شرایط به درستی رعایت نشود باعث بروز مشکل می شود و منجر به مرگ گیاه می گردد. یکی از شرایط مهمی که باید رعایت شود، میزان نور دریافتی گیاه است. در این مقاله ما به شما کمک می کنیم تا مناسب ترین نور را برای گیاه آپارتمانی خود فراهم کنید.

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان

انواع گیاهان آپارتمانی از نظر نیاز به نور

گیاهان آپارتمانی از نظر نیاز به نور به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم.

  • گیاهانی که نیاز نوری کمی دارند:

این گیاهان برای رشد و گل دهی به نور کمی نیاز دارند و قرار گیری در نور بسیار کم نیز می تواند منجر به رشد آن ها شود. معمولا میزان نور مورد نیاز آن ها ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ لوکس می باشد.

  • گیاهانی که نیاز نوری متوسطی دارند:

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان بستگی به نوع گیاه دارد. گیاهانی که نیاز نوری متوسطی دارند، نباید در معرض نور زیاد و یا کم قرار بگیرند؛ بلکه باید نور آن ها متوسط باشد. معمولا میزان نور مورد نیاز آن ها ۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لوکس است.

همچنین بخوانید : بهترین موقعیت های نور طبیعی برای گیاهان خانگی

  • گیاهانی که نیاز نوری زیادی دارند:

این گیاهان به نور زیادی نیاز و هر چه این نور بیشتر باشد، رشد و گل دهی آن ها بهتر خواهد بود. این نوع از گیاهان معمولا به نور طبیعی خورشید نیاز دارند و نیاز آن ها با نور های مصنوعی برطرف نمی شود. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان برای گیاهانی که نیاز نوری زیادی دارند، حداقل ۱۰۰۰۰ لوکس است و هر چه نور بیشتری دریافت کنند، رشد بهتری خواهند داشت.

 

 

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در تابستان

فصل بهار و تابستان را می توان مهم ترین و حیاتی ترین فصل ها برای گیاهان دانست، چرا که رشد و گل دهی آن ها در این فصول اتفاق می افتد و اگر در این فصل به میزان کافی مواد مورد نیازشان را دریافت نکنند، در فصول سرد که وقت استراحت آن ها است دچار مشکل خواهند شد. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان متفاوت است. در تابستان همه نیاز های اساسی گیاه اعم از نور خورشید و درجه حرارت برای آن فراهم است؛ اما گیاه ممکن است دچار کمبود رطوبت و یا سوختگی شود.

نکته مهمی که در این فصل باید رعایت کنید این است که گیاه را در جایی قرار دهید که به میزان لازم نور دریافت کند، نه بیشتر و نه کمتر. گیاهان آپارتمانی معمولا گیاهانی هستند که با شرایط کم نوری کنار می آیند و به نور غیر مستقیم نیاز دارند. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان را بررسی کنید تا بتوانید بهترین نور را برای آنان فراهم کنید. اگر در تابستان گیاهان آپارتمانی را در معرض نور مستقیم و شدید قرار دهید به سرعت از بین می روند. حتی بسیاری از گیاهانی که آپارتمانی نیستند نیز نور غیر مستقیم را به نور مستقیم ترجیح می دهند؛ چرا که مشکلات حاصل از نور مستقیم بسیار زیاد و غیر قابل جبران است.

اگر متوجه پژمردگی گیاه شدید، به این معنا است که نور دریافتی آن، بیش از حد است و باید نور کمتری به آن بتابد. برای این کار می توانید گیاه را در فاصله بیشتری از پنجره قرار دهید و یا یک پرده میان پنجره و گیاه قرار دهید تا نور زیادی دریافت نکند.

 

مطالب مرتبط : بهترین گیاهان برای آپارتمان کم نور

انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی سایه دوست مقاوم به سرما

 

 

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان

در فصل زمستان نور خورشید معمولا با زاویه کمتری می تابد و شدت آن نیز کم است. همچنین زمانی که نور در دسترس گیاهان قرار می گیرد نیز اندک است؛ چرا که روز ها کوتاه و شب ها بلند هستند. در این فصل چگونه باید نور مورد نیاز گیاهان را تامین کرد؟ میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان به چه صورت است؟

در فصل زمستان، اکثر گیاهان به خواب می روند و رشد اندکی دارند، چون در این زمان نور کمتری در اختیار دارند و دمای این فصل نیز برای رشد مناسب نیست. در این زمان گیاه زنده است ولی رشد نمی کند و گل نمی دهد. پس نگران ‌نباشید، گیاه شما نمرده است و چند ماه بعد دوباره رشد آن‌ از سر گرفته می شود. البته برخی گیاهان نیز وجود دارند که در فصل زمستان به خواب نمی روند و به رشد خود ادامه می دهند. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان متفاوت است و گیاهان در فصل زمستان نور کمتری در اختیار دارند.

معمولاً گیاهان آپارتمانی را نزدیک به پنجره قرار می دهند تا بتوانند از نور خورشید استفاده کنند. در فصل زمستان دمای این قسمت از خانه بالاتر از سایر بخش ها است. اگر گیاه شما به راحتی خود را با شرایط وفق می دهد آن را در این بخش نگهداری کنید؛ در غیر این صورت آن را به جای گرم تری منتقل کنید. بررسی میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان امری مهم است که باید به آن توجه شود. گیاهان آپارتمانی با نوری که در دسترس آن ها قرار می گیرد زندگی می کنند، پس نیازی نیست آن ها را در معرض نور مستقیم قرار دهید.

اگر صاحب گلخانه هستید و یا دوست دارید که گیاهانتان در فصل زمستان نیز به رشد ادامه دهند و به خواب نروند، باید برای آن ها نور مصنوعی قرار دهید؛ البته باید توجه داشته باشید که با این کار به رشد عادی گیاه لطمه وارد می کنید و طول عمر آن ‌را کاهش می دهید. شرایط نگهداری و میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان باید به طور دقیق رعایت شود تا گیاه به طور عادی به رشد خود ادامه دهد.

از مهم ترین ابزار برای انجام این کار می توان به لامپ های LED  اشاره کرد. این لامپ ها را در فاصله ۶ الی ۸ اینچی از گیاه قرار دهید. نکته جالب توجه برای استفاده از لامپ ها این است که همه نیاز های گیاه را برطرف نمی کنند. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان باید به طور دقیق رعایت شود، حتی اگر از نور های مصنوعی استفاده می کنید نیز این میزان باید رعایت شود. گیاهان طیف مشخصی از نور خورشید را دریافت می کنند و آن را برای سوخت و ساز و رشد به کار می گیرند. نور های مصنوعی همه این طیف را در اختیار گیاه قرار نمی دهند و از آنجایی که شدت نور آن ها کمتر است باید از تعداد زیادی لامپ استفاده کنید تا کمبود های گیاه را جبران کنند. لامپ ها را در روز باید حدود ۱۵ الی ۱۸ ساعت روشن نگه داشت تا گیاه همه نیاز های خود را از آن تامین ها کند.

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان برای نگهداری در گلخانه

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان برای نگهداری در گلخانه

 

میزان نور لازم برای آرالیای دروغین

آرالیای دروغین معمولا به عنوان گیاهی آپارتمانی نگهداری می شود، اما می توان آن را در خارج از خانه نیز نگهداری کرد. این گیاه به سختی با محیط اطراف سازگار می شود و اگر در ابتدا آن‌ را در خارج از خانه نگهداری کنید، پس از انتقال به داخل خانه، ممکن است برای شما چالش هایی به وجود آورد. این گیاه را می توانید در مجاورت پنجره قرار دهید. آرالیای دروغین به نور زیادی نیاز دارد اما نباید این نور را به صورت مستقیم دریافت کند. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان باید به طور دقیق رعایت شود تا گیاه دچار مشکل نشود. اگر برگ های گیاه آرالیای دروغین به رنگ قهوه ای تغییر کردند؛ به این معنا است که گیاه بیشتر از ظرفیتش نور دریافت می کند. در این مورد باید به سرعت جای گلدان را عوض کنید.

 

میزان نور لازم برای آرالیای برگ پهن ژاپنی

این گیاه بر خلاف گیاه قبل، به نور غیر مستقیم علاقه ای ندارد و دوست دارد در معرض نور مستقیم قرار بگیرد. حداقل ۶ ساعت در روز، گیاه را در معرض نور مستقیم قرار دهید تا شرایط نگهداری از آن فراهم شود. نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان بستگی به نوع آن ها دارد؛ برای مثال آرالیای برگ پهن ژاپنی اگر نور کمی دریافت کند دچار کاهش رشد می شود. اگر متوجه شدید که برگ ها دچار تغییر رنگ شده اند و بی رنگ و یا قهوه ای هستند، به این معنا است که گیاه نور زیادی دریافت می کند و این نور به آن آسیب رسانده است. همچنین رشد غیر طبیعی برگ ها نیز نشان دهنده دریافت بیش از حد نور است.

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان و شرایط نگهداری از آرالیای برگ پهن ژاپنی

شرایط نگهداری از آرالیای برگ پهن ژاپنی

 

میزان نور لازم برای آستارانتیا

آستارانتیا نوعی گیاه آپارتمانی است که به راحتی خود را با شرایط وفق می دهد. اگر کاملا در آفتاب و یا کاملا در سایه باشد، باز هم به رشد خود ادامه می دهد و گل های زیبایی تولید می کند. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه در جایی است که حداقل برای چند ساعت نور در دسترس داشته باشد، تا اگر بقیه روز را در سایه بماند مشکلی برایش پیش نیاید. نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان متفاوت است. این گیاه زمستان های سخت و سرد را به راحتی پشت سر می گذارد و می تواند تابستان های داغ و طاقت فرسا را تحمل کند.

 

میزان نور لازم برای آشیانتوس

گیاه آشیانتوس نیز مانند بسیاری از گیاهان دیگر، در فصل زمستان به خواب می رود و نیاز آن به نور و آب به شدت کاهش می یابد. این گیاه در فصل رشد به نور زیادی نیاز دارد تا بتواند مراحل رشد و گل دهی را طی کند. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان متفاوت است؛ برای مثال آشانتیوس به نور غیر مستقیم نیاز دارد و نور مستقیم باعث از بین رفتن و سوختگی گیاه می شود. می تواند به کمک یک پرده نازک، نور غیر مستقیم به گیاه بتابانید و یا می توانید گیاه را در فاصله یک متری از پنجره قرار دهید. در حالت کلی آشیانتوس به ۷ تا ۹ ساعت نور نیاز دارد. اگر رشد گیاه نامتوازن است به این معنا است که گیاه به میزان کافی نور دریافت نمی کند.

میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان و شرایط نگهداری از آشیانتوس

  شرایط نگهداری از آشیانتوس

 

میزان نور لازم برای آفتابگردان ارغوانی

آفتابگردان ارغوانی گیاهی با گل های زیبا و رنگی است که هر کسی دوست دارد از آن ها در منزلش نگهداری کند. میزان نوری که این گیاه نیاز دارد حدود ۶ الی ۸ ساعت در طول روز است. این گیاه نور دوست، باید در معرض نور مستقیم قرار بگیرد. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان متفاوت است و به نوع آن ها بستگی دارد. اگر گیاه آفتابگردان ارغوانی دچار عدم توازن در برگ ها و ساقه شد و یا گلدهی آن کاهش یافت، به این معنا است که به میزان کافی نور دریافت نمی کند. در فصل تابستان نیز اگر گیاه را به مدت زیادی در معرض آفتاب قرار دهید گلدهی آن کاهش می یابد.

 

میزان نور لازم برای آگلونما

این گیاه آپارتمانی در هر جایی که بخواهد می تواند به رشد خود ادامه دهد، اما بهترین جا برای آن، مکانی است که کمی سایه داشته باشد و نور غیر مستقیم به آن بتابد. نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان باید مورد بررسی قرار بگیرد. نیازی نیست ک حتما آگلونما را جلوی پنجره قرار دهید. آگلونما را در گوشه و کنار خانه و جاهایی که نور کمی به آن ها می تابد، قرار دهید و بررسی کنید که آیا رشد می کند یا خیر. اگر متوجه پژمردگی و عدم رشد آن شدید، آن را به محلی با نور بیشتر منتقل کنید. آگلونما به نور مصنوعی نیاز ندارد و با نور متوسط می تواند به زندگی ادامه دهد.

 

همچنین بخوانید : علت زرد شدن برگ آگلونما برفی ، ابلق ، هندوانه ای ، قرمز

 

میزان نور لازم برای آلوئه ورا

مطمئنا اکثر شما با آلوئه ورا آشنایی دارید. این گیاه، برگ های گوشتی و آبداری دارد و خواص زیادی برای پوست به همراه دارد. بسیاری از افراد آلوئه ورا را به دلیل خواصی که دارد نگهداری می کنند. اگر در آپارتمان زندگی می کنید نگران نباشید، چرا که آلوئه ورا می تواند یک گیاه آپارتمانی باشد. آلوئه ورا را باید در محلی قرار دهید که در طول روز حداقل ۶ ساعت نور دریافت کند. بررسی میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان امری مهم است، مثلا اگر گیاه آلوئه ورا نور مورد نیاز خود را دریافت نکند، شکل نامتوازنی به خود می گیرد و ساقه های آن ضعیف می شوند و در نهایت از بین می رود. اگر حس می کنید که گیاه در خانه نور مورد نیازش را دریافت نمی کند، باید آن را به بیرون از خانه منتقل کنید و یا از نور های مصنوعی برای آن استفاده کنید. از آنجایی که نور مصنوعی مانند نور طبیعی نیست، باید حداقل ۱۴ تا ۱۶ ساعت آلوئه ورا را در معرض آن قرار دهید.

 

شرایط نگهداری از آلوئه ورا و میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان

      شرایط نگهداری از آلوئه ورا

مطالب مرتبط : نگهداری از گلدان آلوورا

میزان نور لازم برای بروملید

بروملید ها انواع مختلفی دارند که بر اساس نوعشان به نور زیاد تا کم نیازمندند. اگر چه بروملید ها می توانند در شرایط نور‌ کم زندگی کنند، اما گیاهان رنگارنگ اگر در سایه قرار بگیرند و نور کمی دریافت کنند به رنگ سبز تغییر می کنند. بروملید هایی که برگ های آن ها نرم است، نور کمتری نیاز دارند نسبت به بروملید هایی که برگ آن ها مقاوم است. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. بروملید را با نور مصنوعی نیز می توان نگهداری کرد. گیاه برای رشد باید در روز ۱۴ الی ۱۶ ساعت، نور مصنوعی دریافت کند. بروملید هایی که بزرگ شده اند به نور بیشتری نیاز دارند، آن ها را جلوی پنجره ها قرار دهید و بروملید های کوچک تر را با فاصله از پنجره نگهداری کنید.

 

میزان نور لازم برای آنتوریوم

آنتوریوم ها نیز گیاهانی آپارتمانی هستند و برای رشد و گل دهی به نور متوسط تا زیادی نیاز دارند. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان به نوع گیاه بستگی دارد؛ برای مثال آنتوریوم ها در محیط های کم نور نیز زنده می مانند، اما گل دهی انجام نمی دهند. آنتوریوم ها را در نزدیکی پنجره قرار دهید، اما نباید نور مستقیم به آن ها بتابد.‌

 

میزان نور لازم برای افرای ژاپنی

افرای ژاپنی نیز گیاهی آپارتمانی محسوب می شود که نور مورد نیاز آن باید به طور غیر مستقیم باشد و مکان نگهداری آن ‌دارای اندکی سایه باشد. میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان متفاوت است و از آنجایی که گیاه افرای ژاپنی انواع خاصی دارد، بهتر است شرایط نگهداری هر گونه را به طور جداگانه بررسی کنید. در فصل تابستان که هنگام ظهر، نور خورشید با شدت زیادی می تابد؛ نباید گیاه را در معرض آن قرار دهید؛ چون این گیاه تحمل نور زیاد را ندارد و برگ های آن قهوه ای می شوند و تغییر شکل می دهند. اگر به سرعت به این مشکل گیاه پی ببرید جای نگرانی نیست؛ چون با تغییر محل نگهداری، گیاه به سرعت برگ های خود را بهبود می بخشد.

 

   شرایط نگهداری از افرای ژاپنی

مطالب مرتبط : اصول و روش نگهداری افرا گلدار

میزان نور لازم برای هورتانسیا

گیاه هورتانسیا که با نام ادریسی نیز شناخته می شود، یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی است. هورتانسیا باید در طول روز به مدت ۳ الی ۴ ساعت در معرض آفتاب قرار گیرد و اگر این میزان کاهش یابد، گل دهی گیاه به درستی انجام نمی شود. گل های به وجود آمده می ریزند، رنگ گیاه تغییر می کند و به طور کلی زیبایی خود را از دست می دهد.

   شرایط نگهداری از هورتانسیا

میزان نور لازم برای ارکیده

گل ارکیده نیز در انواع و رنگ های مختلفی وجود دارد. هر کسی دوست دارد این گل زیبا و خوشبو را در خانه نگهداری کند و به محیط زندگی اش زیبایی خاصی بدهد. ارکیده ها اگر نور کافی در دسترس نداشته باشند باز هم به رشد خود ادامه می دهند اما گل دهی آن ها انجام نمی شود. معمولا به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارند تا شکوفا شوند و گل های زیبایی را ایجاد کنند. رعایت میزان نور لازم برای گیاهان آپارتمانی در زمستان و تابستان بسیار مهم و حیاتی است. رنگ برگ های ارکیده می تواند نشانه ای از میزان نور دریافتی آن ها باشد؛ برای مثال، برگ های سبز روشن نشان می دهند که گیاه به میزان لازم نور دریافت می کند. برگ های سبز تیره نشان دهنده دریافت نور کم و نا کافی هستند. برگ های زرد نیز نشانگر دریافت بیش از حد نور هستند. اگر می خواهید مطمئن شوید که ارکیده شما در مکانی مناسب قرار گرفته است برگ های آن را لمس کنید، اگر دمای برگ ها بالا بود، به این معنا است که گیاه بیش از حد نور دریافت می کند.

 

 شرایط نگهداری از ارکیده

مطالب مرتبط : نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

 

سخن پایانی
هر گل و گیاهی که در خانه دارید، شرایط نگهداری خاصی دارند که باید همه آن شرایط را مهیا کنید تا گیاه دچار مشکل نشود. گیاه باید به میزان لازم نور دریافت کند و اگر این میزان به هر دلیلی کم یا زیاد شود، گیاه به کمک نشانه هایی  آن را به شما نشان می دهد و اگر شما به این نشانه ها توجهی نکنید، در نهایت منجر به مرگ گیاه می شوید. نور مورد نیاز گیاه را برایش فراهم کنید تا گل های زیبایی بدهد و محیط خانه شما را شاداب کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *