اصول و روش نگهداری افرا گلدار

اصول و روش نگهداری افرا گلدار

مقدمه ای بر اصول و روش نگهداری افرا گلدار

بسیاری از افراد گیاهان آپارتمانی را بهانه ای برای زیباتر شدن خانه خود در نظر گرفته و از انواع این گیاهان زیبا برای تغییر فضای کلی خانه استفاده می کنند. در این میان باید گفت: گیاه افرا گلدار یکی از محبوب ترین انواع این گیاهان به شمار می رود. اما نکته ای بسیار مهم در این بین وجود دارد که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

اینکه ما چه نوع گیاهی را ترجیح می دهیم موضوعی سلیقه ای است اما روش نگهداری افرا گلدار یا هر نوع گیاه آپارتمانی دیگر شکلی تخصصی داشته و نمی توان به روش های شخصی به آن رسیدگی کرد. هر نوع گیاه برای خود شکلی خاص از روند رسیدگی داشته و باید بر اساس استانداردهایی مشخص، از آن ها نگهداری کرد. خواندن این متن به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی گیاه افرا گلدار خود را در طولانی مدت نگهداری کرده و از داشتن آن لذت ببرید.

 

همچنین بخوانید : علت زرد شدن برگ آگلونما برفی ، ابلق ، هندوانه ای ، قرمز

 

المان هایی مهم در نگهداری از گیاهان آپارتمانی

بدون شک داشتن یک افرا گلدار زیبا نیاز به روش های تخصصی نگهداری دارد. این موضوع نه تنها برای این گیاه بلکه برای هر نوع گیاه آپارتمانی یا حتی گیاهان باغچه ای هم صدق می کند. روش نگهداری افرا گلدار از چند بخش تقسیم شده که به صورت تیتر گونه در این بخش به آن ها اشاره می کنیم.

  • میزان آب رسانی به گیاه و بررسی رطوبت خاک آن
  • کود دهی
  • هرس به موقع
  • در معرض نور مناسب بودن
  • دمای استاندارد
  • خاکی مخلوط از شن و ماسه

هر کدام از موارد بالا از المان های مهمی هستند که می توان آن ها را بخشی از روش نگهداری افرا گلدار در نظر گرفت.

در بخش بعدی به هر کدام از موارد بالا به صورت جزئی می پردازیم:

 

 

 

آبیاری گیاه افرا گلدار باید به گونه ای باشد که همیشه میزانی رطوبت در خاک موجود باشد | نگهداری افرا گلدار

 

آبیاری مناسب گیاه

این گیاه به صورت خاصی نسبت به یخ زدگی و یا سوختن برگ ها به دلیل قرار داشتن قطره های آب بر روی آن شهرت دارد. پس هیچ گاه سعی نکنید برگ های این گیاه را در تابستان و یا زمستان به وسیله پاشیدن آب پاک کنید. در مرحله دوم باید گفت، افرا گلدار هر هفته سه بار به آب نیاز دارد. این میزان می تواند در روز های گرم تابستانی کمی بیشتر هم باشد اما در زمستان بهتر است از این میزان تجاوز نکند.

البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که روش نگهداری افرا گلدار در گلدان یا در باغچه می تواند کمی متفاوت از یکدیگر باشد. به این شکل که گیاهانی که در باغچه کاشته می شوند معمولاً در معرض خطرات بیشتری نسبت به کاشته شدن در گلدان هستند.

 

هر نوع گیاهی نیاز به مراقبت و رسیدگی کامل دارد | نگهداری افرا گلدار

 

همچنین مطالعه کنید : نگهداری از گیاه ارکیده در آپارتمان

 

قرار داشتن در دمای مناسب و ایده آل

گیاهان آسیایی به طور کلی کمی حساس هستند. آن ها نیاز به دمایی مناسب و تابش نور استاندارد (کمی در سایه و به دور از تابش مستقیم خورشید) دارند. بهتر است گیاه خود را در جایی که کمی سایه است یا مکانی که نور فیلتر شده ای دارد، بگذارید. این گیاه به تابش مستقیم نور خورشید واکنش نشان داده و برخی از برگ هایش ممکن است قهوه ای رنگ شوند.

دمای مناسب برای نگهداری از افرا گلدار

این گیاه می تواند در دمای بین 10 تا 30 درجه سانتی گراد خانه بهترین رشد و کمترین آسیب دیدگی را داشته باشد. هم چنین در روش نگهداری افرا گلدار باید مکانی گرم و خشک را به عنوان بستر مناسب این گیاه در نظر بگیرید.

استفاده از خاک مخلوط برای نگهداری بهتر از افرا گلدار

بهترین بستر ممکن برای نگهداری از افرا گلدار را می توان خاک های مخلوط با شن و ماسه در نظر گرفت. شما می توانید ابتدا گودالی به اندازه 10 تا 15 سانتی متر را از خرده چوب یا الیاف های گیاهان مختلف پر کنید تا خاک بتواند رطوبت بیشتری در خود نگه داشته و گیاه افرا گلدار شما را بهتر تغذیه کند.

 

 

کودهای طبیعی و دست ساز، از بهترین انواع کودها هستند

کود دهی، اصلی مهم و انکار ناپذیر

روش نگهداری افرا گلدار به موارد بالا ختم نمی شود و در این میان کود دهی و مراقبت از خاک هم از المان های مهم به شمار می روند.  اگر بخواهیم بهترین زمان برای کود دهی به این گیاه را بیان کنیم باید به روز کاشت این گیاه اشاره کرد. در روز کاشت بهتر است کود را با مقداری مناسب حدوداً یک سوم خاک مخلوط کرده و گیاه را در آن بکاریم. معمولاً نیاز به کود دهی زیادی برای این گیاه نیست. فقط کافیست سالی یک بار در اوایل فصل بهار خاک گلدان و کود را عوض کنید. شما می توانید از کود های مایع هم برای این کار استفاده کنید.

تنها زمانی باید گیاه افرا را هرس کرد که برگ یا ساقه ای خشک شده داشته باشد
تنها زمانی باید گیاه افرا را هرس کرد که برگ یا ساقه ای خشک شده داشته باشد

هرس کردن، دادن جان تازه ای به گیاه

در روش نگهداری افرا گلدار هرس کردن المانی خاص به شمار نمی رود. شما می توانید این گیاه را تنها در مواقع لزوم (خشک شدن برگ یا زردی برگی) هرس کنید. آن هم فقط قسمت های آسیب دیده را جدا کنید.

 

جمع بندی

به طور حتم داشتن گیاهان آپارتمانی می تواند فضای خانه را تا حد زیادی تغییر دهد. احساس یکی شدن با طبیعت و اتصال به روح هستی، همگی از جمله ویژگی های داشتن گیاهان خانگی است. اما تنها خرید آن ها کافی نیست شما باید بتوانید به روش های نگهداری از آن ها هم تسلط داشته باشید و این موضوعی بسیار مهم در داشتن گیاهان خانگی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *